Google+

Arama formu

Mekong Delta

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 VND = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 29℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 26℃
Genel Bilgiler / Rehber

Mekong Deltası, Güneydoğu Vietnam'da, Mekong Nehri'nin kollar halinde Güney Çin Denizi'ne döküldüğü bölgedir. Yaklaşık 39.000 km²lik yüzölçümüne sahip olan Mekong Deltası, güneybatı Vietnam'ın da büyük bir bölümünü kapsar. Vietnam’ın yiyecek ambarı olan su ile kaplı bölgenin yüzölçümü mevsimden mevsime değişiklik gösterir. Mekong Nehri denize 9 büyük koldan döküldüğü için, Mekong Deltası’na Vietçe’de "Dokuz Ejder" Deltası denilmektedir.
Mekong Nehri, Tayland, Laos, Kamboçya ve Vietnam’ı dolaşarak denize dökülür. Nehrin aşağı bölümünde Mekong Deltası bulunur. Burası, dünyadaki 34 en geniş düzlük arasında yer almaktadır. Amazon ve Bramapur Nehirleri’nden sonra 3. sırada en geniş doğal bölgeyi oluşturmaktadır. Burası muhtelif bitki türlerine ev sahipliği yapan eko sistemiyle beraber turizme de kaynak sağlamaktadır. Mekong Deltası son zamanlarda "biyolojik hazine bölgesi" olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Yakın zamanda bölgede 10 bin yeni biyolojik tür bulunmuştur. Bunların arasında soyu tükendiği düşünülen bir fare türü de vardır.
Vietnam'ın önemli bir tarım merkezi ve toplam pirinç üretiminin yarısının elde edildiği Mekong Deltasına doğru giderken, çeltikleri, pirinç yufkası ve kâğıdı yapan fırın ve iş yerlerini, damıtım atölyelerini ve çikolatalı şeker yapanları görmek mümkün olmaktadır. Vinh Trang Pagodası’nın ve Rahipler Okulu’nun bulunduğu, deltanın büyük limanı My Tho'dan hareket eden ufak teknelerle çevre köylerde günlük hayatı, yüzen pazar yerlerini ve nehirle deniz arasında oluşmuş adacıkları görebilirsiniz. Bunlardan biri olan Thoi Son'da kanallar arasında "Sampan"larla gezerek harika tropikal bahçeleri görüp egzotik meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Can Tho şehri, 300 binlik nüfusu ile Mekong Deltası’nın en büyük şehridir. Can Tho, üzerlerine köprüler inşa edilmiş onlarca kanal tarafından bölünmüştür. Kanallardaki büyük tekne trafiğini kesmemek için bazı kanallarla köprü yapılmamıştır. Taşımacılık arabalı vapurlar ile yapılmaktadır. Delta’da yapacağınız Cham kültürüne ait Müslüman köy gezileri, dünyanın neredeyse bir ucu olan Çin Denizi’ne açılan bölgede ilginç deneyimler yaşatacaktır.
Vietnam'ı bir kez de Mekong Deltası'ndan görmeyi düşünenler için tekne turları ideal gezi ortamı oluşturmaktadır. Vietnamlıların hayatında çok büyük bir yeri olan Mekong Deltası’nda yapacağınız tekne turunda yerel halkla iç içe olmanın yanı sıra onların kültürlerini, yaşam tarzlarını da öğrenme fırsatı bulacaksınız. Vietnamlılar, gündelik hayatlarını bu nehrin üzerine taşımışlardır. Nehrin sularında bir tarafta sebze ve meyve yıkayan birini görürken diğer tarafta başka birini çamaşır yıkarken görebilirsiniz. Bölgede yaşayan insanlar alışverişlerini yüzen pazarlardan yaparken, başka bir teknede pişen yemeğin tadına bakmak için kısa bir mola verebilirler.
Delta yolculuğunu üç şekilde yapabilirsiniz. Ho Chi Minh’den alacağınız tur paketi ile Delta’da birkaç gün geçirebilirsiniz. Vietnam’dan ayrılırken Mekong Delta yolunu kullanarak Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’e geçebilirsiniz. Kamboçya - Phnom Penh’den Vietnam’a deltada yapacağınız yolculuk sonrasında giriş yapabilirsiniz.

Tanıtım Videosu:

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahiplerinin ise Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur. Vietnam Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mümkün olan en erken sürede başvurulması önerilir. Eksik veya yanlış belge konusunda oldukça hassaslardır, bir de yaklaşık 30 günlük bir pasaport bekleme süreci vardır.