Google+

VIETNAM’IN MERKEZİ HO CHI MINH CITY

325103 Nis 2016Gezi Notu
TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör03 Nis 201632510 Yorum

Kimileri Saigon diyor, Kimileri Ho Chi Minh City. Ama bir gerçek var ki burası Vietnam’ın en büyük kenti.

Kentin Angkor döneminde Kamboçya halkı tarafından koyulan ismi ise “Prei Norkor” iken Nguyen İmparatorları 18. Yüzyılda şehri ele geçirdikten sonra kentin adını Saigon olarak değiştiriyorlar. 1975'te Vietnam halkının galibiyeti  ile sonuçlanan savaş sonrası Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam birleşiyor ve 1976 senesinde kente 1969 senesinde hayatını kaybeden ulusal liderleri Ho Chi Minh’in adı veriliyor.

Ho Chi Minh (Saigon)

Kente adını veren lider: Ho Chi Minh

Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başkanı olan Ho Chi Minh, aslında bizim Atatürk’ün karşılığı. 1890 – 1969 seneleri arasında yaşamış olan lider halkı tarafından hem çok sevilen hem de saygı duyulan bir kişilik. Hayattayken halkı kendisine kısaca "Ho Amca" dermiş. Asıl adı Nguyan That Thanh. Ancak 2. Dünya savaşı sırasında halkını Fransızlar’a ve Japonlar’a karşı örgütlediği dönemde gizliliğini korumak için sürekli isim değiştiriyormuş. En son olarak da “Aydınlatan” anlamına gelen “Ho Chi Minh” adını almış.

Vietnam’ın merkezi

Yaklaşık 7,5 milyon kişinin yaşadığı kent Vietnam’ın başkenti olmasa da en kalabalık kenti. Hani bir söylem vardır ya “paranın başkenti” diye? İşte Ho Chi Minh City, Vietnam’daki ticaret, endüstri ve sanayinin merkezi.

Ho Chi Minh (Saigon) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Linh Tran Apartment, Goconnect Homestay, Nguyen Huu Canh House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Thien Hai Hotel, Blue Diamond Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Romantic Hotel, Saigon Hotel, Hoang Thanh Thuy Hotel 1 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ho Chi Minh (Saigon) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ho Chi Minh City gezilecek Yerler

1975 senesinde Kuzey Vietnam ordusuna ait tankların kapısına kadar dayandığı tarihi Reunification Sarayı geniş bahçesiyle ve bahçede sergilenen döneme ait bir tank ile görülmeye değer. Günümüzde müze ve resmi resepsiyon salonu olarak kullanılıyor.
Fransızlar tarafından 1877 – 1883 seneleri arasında inşa edilen Notre Dame Katedrali, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin tıpatıp bir kopyası. Vietnam Katolikleri’nin merkezi olan katedralin içindeki tüm materyaller Fransa’dan getirtilmiş. Katedrali ziyaret etmek isterseniz öğle saatlerinde ve hafta sonları kapalı olduğunu unutmamalısınız.

Ho Chi Minh (Saigon)-1

Ho Chi Minh (Saigon)-2

Notre Dame Katedrali’nin hemen karşısında Fransız koloniyal döneminden kalma Eski Postane binası mutlaka görülmeli. Yüksek tavanlı oldukça gösterişli bina halen postane olarak hizmet veriyor. İçeriye girdiğiniz gibi karşıda Ho Chi Minh’in dev bir resmi ile karşılaşacaksınız.

Ho Chi Minh (Saigon)-3

Ho Chi Minh (Saigon)-4

Biraz soluklanmak isterseniz kentin en eski ve en merkezi oteli Rex Otel’in terasına çıkıp kahvenizi yudumlarken terastan şehri seyredebilirsiniz. Eğer akşam saatlerinde giderseniz canlı müzik yapan gruplara denk gelmeniz çok olası.

Ho Chi Minh (Saigon)-5

Ho Chi Minh (Saigon)-6

Rex Otel’e yakın konumdaki Opera Binası’nı sadece fotoğraflamakla kalmamalısınız. Dışı kadar içi de etkileyici olan Opera Binası’nda vakit yaratıp gösterilerden birine mutlaka katılın. Hala gösterimde midir bilmem ama benim izlediğim “Viet Soul” (Viet Ruhu) isimli müzikal gerek müzikleri, gerek dansları, gerekse de sahne performanslarıyla kesinlikle büyüleyiciydi.

Ho Chi Minh (Saigon)-7

Ho Chi Minh (Saigon)-8

Vietnam savaş izlerini halen taşıyan bir ülke. Ho Chi Minh City’de hem Fransızlar’ın hem de Amerikanlar’ın işlediği savaş suçlarını göstermek için kurulmuş olan Savaş Kalıntıları Müzesi (War Remnants Museum) oldukça etkileyici. Diplomatik ilişkiler nedeniyle müzenin adından savaş suçu söylemi kaldırılmış olsa da müzenin içinde gördüğünüz video ve fotoğraflar yaşananları tüm çıplaklığı ile anlatıyor. Savaşın tüm acılarını gözler önüne seren müzenin bahçesinde ise Amerikan ordusunun tankları, helikopterleri ve jetleri sergileniyor.

Ho Chi Minh (Saigon)-9

Ho Chi Minh (Saigon)-10

Ho Chi Minh (Saigon)-11

Tabii buraya kadar gelmişken asla es geçmemeniz gereken bir yer de Cu Chi Tünelleri. Burası Vietnam Savaşı’nın nasıl kazanıldığını anlamak için ilginç bir deneyim. Vietnam halkının vatanlarını korumak için yaptıklarını görünce Vietnam halkına olan saygınız katlanarak artacak. Savaş sırasında komünist gerillalar tarafından yapılmış olan 10 metre derinlikte ve 200 kilometre kadar uzunluğa sahip tüneller Amerikalılar tarafından hiç keşfedilememiş. Tünellerin içinde  hastaneden mutfak alanına kadar farklı yaşam alanları var. Burada yaklaşık 40 metre uzunluğunda bir tünel turistlere açık. Ancak klostrofobisi olanlar girmemeli.

Ho Chi Minh (Saigon)-12

Ho Chi Minh (Saigon)-13

Ho Chi Minh (Saigon)-14

Ho Chi Minh (Saigon)-15

Ormanlık alan içinde yürürken zamanında kurulmuş olan bubi tuzaklarını ve atılan bombaların açtığı çukurları görüp hayrete düşeceksiniz. İsterseniz ayrı bir alanda savaşta kullanılmış olan M16 veya A47 silahlarıyla atış da yapabiliyorsunuz.
Biraz savaşın izlerinden uzaklaşıp doğa ile kucaklaşmak isterseniz kent merkezine 75 kilometre mesafede Mekong Deltası’nda yer alan My Tho liman kentine gidebilir, buradan teknelere binerek Mekong Nehri’nde dolaşabilirsiniz. Delta üzerinde oluşmuş olan bazı adalarda duraklayıp bölgede yetişen tropik meyveleri tadabilir, nefis Hindistan cevizi şekerlerinden alabilirsiniz. Bu gezi esnasında unutulmayacak fotoğraflar çekeceğiniz garanti.

Ho Chi Minh (Saigon)-16

Ho Chi Minh (Saigon)-17

Her şehirden dönmeden önce biraz alışveriş molası gerekiyor. Şehir merkezinde yer alan  Ben Thanh Market tam bir turistik pazar. Burada tekstilden meyve sebzeye kadar her tarz ürünü bulmak mümkün. Türkiye’ye dönmeden önce bu pazara uğrayıp sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.
 

Ho Chi Minh (Saigon) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Ho Şi Minh: Otel Kıyafetleri ile Su Kuklası Gösterisi Bileti (12.09 €), Gece Ho Chi Minh City Yiyecekleri: Özel Motosiklet Turu (38.85 €), Ho Chi Minh: Sınırsız Data Pocket Wi-Fi Router Kiralama (10.36 €), En iyi 10 yemek: Saigon Luxury Private Food Tour, Motobike (53.53 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar