Vietnam Hakkında Temel Bilgiler

Güneydoğu Asya Çinhindi Yarımadası'nın doğusunda bulunan Vietnam'ın sınırları; kuzeyde Çin'le, güneybatıda Kamboçya'yla, kuzeybatıda Laos'la ve güneydoğuda Malezya ile çizilmiştir.

Vietnam sahip olduğu benzersiz biyo çeşitlilik ile dünyada 25. sırada gelmektedir. Yaşayan türlerin yüzde on altısına ev sahipliği etmektedir.

Ham madde taşımacılığını kolaylaştırmak üzere Fransa sömürgesi halindeyken geliştirilen ulaşım ağı VietnamSavaşı sonrası tekrar onarılmış ve modernize edilmiştir. Şehirlerarası ulaşım için önerilen başlıca ulaşım ağı havayoludur. Uçaklar oldukça ucuz ve hızlı bir fırsat sunmaktadır. Uzun yolculuk otobüsleri ise genel olarak tüm şehirlere ulaşım sağlamaktadır. Tren ağı en az gelişmiş ulaşım yolu olmakla birlikte tüm ulaşım araçlarına göre daha komforlu bir yoldur ancak otobüsten daha pahalıdır. Şehir içi ulaşımda otobüs ağı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Vietnam, ulusal sürücü kimliğini kabul etmediğinden dolayı araba ancak bir şoförle birlikte kiralanabilir.

Vietnam'ın ekolojik hayatı büyük bir tahribata maruz kaldığı için vahşi hayattan geriye çok bir şey kalmamıştır. Ancak kırsal alanlarda nadir de olsa kobra, timsah ve kaplan türleriyle karşılaşılabilmektedir.

Genel olarak bir aşılama bulunmamaktadır. Sıtma, humma ve Japon ensefaliti gibi endemik hastalıklara kırsal bölgelerde rastlanmaktadır. Sağlık sektörü son yıllarda oldukça gelişmiştir.

Vietnam'ı ziyaret etmek için en başlıca neden ülkenin adeta küllerinden doğan bir anka kuşu gibi olmasıdır.

UnescoDünyaMirası Listesi'nde bulunan Hue, antik tapınakları, değişik kültürleri, mezarları, pagodaları ve saray çöküntülerini keşfetmek için harika bir yerdir. Bir zamanlar imparatorun evi olan Citade'le ve metreslerinin yaşadığı "YasaklıMorŞehir"e ev sahipliği yapmaktadır.

Sapo'ya giderek muhteşem doğa manzarasının eşliğinde dağ yürüyüşleri yapabilirsiniz.

2000 adanın yer aldığı Halong'ta bulunan TonkinKörfezi'nde sivri kayalıklarının arasında denize açılmak inanılmaz bir deneyim olacaktır. Ejderhanın denize indiği yer olarak adlandırılan bölgede gezmek oldukça keyiflidir.

NhaTrans, MuiNe ve PhuQuac'ta sahil şeridinin keyfini çıkartabilir; HoChiMinh'te CuChiTünelleri'ni keşfedebilir ve Hanoi'de çeşitli yemek kursları alabilirsiniz.

Vietnam'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı