Hué Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Asya ülkesi Vietnam’ın kuzeybatısındaki eski başkent Hué romantik şehir ya da festivaller şehri isimleriyle de bilinmektedir. EskidenNguyen Hanedanlığı’nın başkenti olan Hué feodal yönetim biçimiyle yönetilen bir kent olma özelliği taşımaktaydı. 1945 senesine kadar başkent olan Huéhem güneye hem kuzeye yakınlığı sebebiyle Vietnam Savaşı’ndan olumsuz etkilenmiştir. Bu dönemde pek çok bölgesi harabeye dönen kentin yapılarının çoğu Vietnam’ın sosyalist rejime dönmesinin ardından restore edildi.

150 yıl boyunca başkent olan Hué’nin mutfak kültüründen giyim kuşama Vietnam üzerinde önemli bir etkisi vardır. Budist nüfusun çoğunlukta olduğu kentteki pek çok tarihi mekânın yanı sıra kent ve çevresinde günübirlik doğa turları da düzenlenmektedir. İkliminin sürekli yağışlı olduğu Hué Perfume Nehri kıyısındaki Fransız tipi evleri, antik mekânları ve doğal güzellikleriyle hayli ilgi çekici bir kenttir.

Tanıtım videosu: https://vimeo.com/137577780

Hue ile İlgili

Hué Nerededir?

Vietnam’ın eski başkenti Hué Merkez Vietnamdadır. Ülkenin kuzeydoğusunda kalan kent Thừa Thiên–Huế eyaletinin başkentidir.

Hué’ye Nasıl Gidilir?

Hué’ye gitmek için öncelikle Türk Hava Yolları aracılığıyla başkent Ho Chi Minh’deki Tan Son Nhat Havaalanına gitmeniz gerekmektedir. Zira kente direkt uçuş bulunmamaktadır Sonrasında Hué’ye varmak için otobüs ya da tren seçenekleriniz mevcuttur. Her ikisi için de biletleri havaalanından temin etme imkânınız bulunmaktadır. Ayrıca havaalanında indikten sonra araba kiralama alternatifiniz de vardır.

Vietnam vizesiz ülkeler arasında yer almıyor. Vize istemeyen ülkeler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Hué’ye Ne Zaman Gidilir?

vietnam5003.jpg

Hué’nin iklimi hayli belirsizdir. Genelde yağışlı olan kentte aniden yağmur başlayabildiği için kent için değişken tanımı yapılmaktadır. Yanınızda her daim şemsiye bulundurmanız gereken Hué’de özellikle şubat ayı çok yağışlı geçmektedir. Kenti ziyaret etmek için önerilen zaman görece daha kuru olan yaz dönemidir. Bu dönemde yaz yağmurlarının görülme ihtimali olsa da diğer mevsimlere göre daha az yağışlıdır.

Hué’de Nerede Kalmalı?

36.jpg

Hué pek çok gezgin için hayli ucuz konaklama alternatifleri sunmaktadır. Lüks otellerin de bulunduğu kentte konaklama konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Pek çok otelde kahvaltı seçeneği mevcuttur.

 Hue Şehir İçi Ulaşım

3470-full.jpg

Hué’de en yaygın şehir içi ulaşım aracı taksilerdir. Eğer birkaç kişilik bir grupsanız günlük taksi kiralama imkânınızın da olduğu kentte taksi şoförleri güvenilirdir. İkinci en yaygın ulaşım aracı ise motosikletlerdir. Kentte yaklaşık 100.000 Dong karşılığında motosikletkiralama imkânınız da vardır. Bu arada 1 TL yaklaşık 7625 Dong değerindedir. Eğer motosiklet ehliyetiniz yoksa Hué’de bisiklet kiralamak da iyi bir alternatiftir. Ayrıca kent sokaklarını öğrenmesi kolay bir planlamaya sahiptir. Dolayısıyla kentte dolaşırken elinizde kurtarıcı bir harita olması yeterlidir. Haliyle yürüyerek de şehri keşfedebilirsiniz. Vize işlemleriyle uğraşmadan vizesiz gidilen ülkeler arasından tercih yapmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Vizesiz ülkeler listesi güncel haliyle burada. 

Hué Mutfağı

bun-bo-hue-from-quan_edit.jpg_.jpg

Genellikle sağlıklı olarak değerlendirilen Vietnam mutfağı balık ve sebze ağırlıklıdır. Domuz etinin de çokça tüketildiği ülkenin Huékenti bún bò adını verdiklri chili yağıyla yapılan biftekli noodle çorbasıyla meşhurdur. Kentin bir diğer yerel yemeği ise yer fıstıklı şekerlemesi mè xửng’dur. Sokak yemeğinin de hayli meşhur olduğu kentte bütçenize uygun çok fazla restoran seçeneği sizi beklemektedir.

Popüler restoranlar

Bún Cha Hà Nôi: Bu restoranda sadece HaNoi tarzı Bun Cha yemeği pişirilmektedir. Yani rulo haline getirilmiş domuz eti, köfte, lahana ve acı biberli havuçlu sos ile hazırlanan bir tür noodle.

Không Gian Xưa: Geleneksel tarzda dekore edilmiş bu restoran Vietnam mutfağına meraklı gezginler için doğru adrestir.

Ancient Hue Royal Cuisine and Gallery: Hué’deki en büyük restoranlardan biri olan bu restoran uluslararası aşçıları kadar bahçe içindeki antik evlerin oluşturduğu kompleks yapısıyla da ilgi çekicidir.

Diğer restoranlar: Ong Tao, Hue Waterland Bar-Restoran, Hue Cuisine Tour, Hot Tuna, Phuong Nam Cafe, Bahn Bao, Friendly Restoran, Banh Khoai "Hong Mai, You&Me, Bun Cam, Nina’s Café, Queen Restoran, Lien Hoa

Bahşiş

Hué’de bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş tutarı hesabın yüzde 5 ile yüzde 10’u arasındadır.

Siz de vize işlemleriyle uğraşmadan vizesiz gidilen ülkeler arasından tercih yapmak istiyorsanız  Vizesiz ülkeler  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Hué’de Alışveriş

hue-in-vietnam-the-traditional-hand-made-vietnamese-conic-hats-1600x1241.jpg

Hué’de geleneksel tarzda üretilmiş pek çok seçeneğe rastlayacaksınız. Kentte elde dikilmiş kıyafetler, kentin yerlilerine özgü şapkalar, tasarım kıyafetler, el çantaları, şallar ve yine el yapımı aksesuarların satıldığı pek çok dükkân mevcuttur. Ama bunlar arasında uğramanız gereken bir tane dükkân söz konusudur. Adı Healing the Wounded Heart Shop (Yaralı Kalpleri İyileştirme Dükkanı) olan Vo Thi Sau Caddesi’ndeki bu dükkan Hué’de yaşayan engelli sanatçıların el yapımı ekolojik ürünlerini satmaktadır. Her şeyin geri dönüşüm yoluyla üretildiği dükkânın tüm geliri ise kalp ameliyatı olması gereken fakir çocukların tedavisi için kullanılmaktadır. Siz de vize işlemleriyle uğraşmadan vizesiz gidilen ülkeler arasından tercih yapmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Vizesiz ülkeler listesi güncel haliyle burada. 

Hué Gece Hayatı

Hué’nin renkli bir gece hayatı vardır. Pek çok bar, kulüp ve pub’ın yanı sıra modern tavernaların da bulunduğu kentte geleneksel evlerin dönüştürüldüğü eğlence mekânları da mevcuttur. Kendine has dekorasyonu ve iç tasarımıyla da bir yandan alternatif içecekleri denerken bir yandan farklı bir atmosfer deneyimleme imkânı da sunmaktadır. Kentin en popüler barlarından Vy Da Xua bahçe içindeki geleneksel tarzda bir evden dönüştürülmüştür. Dinlendirici müzikleri ve sakin atmosferiyle kendine hastır. Bir diğer ilginç mekân Hangout Coffee & Bar’da misafirler için futbol oyun alanı da mevcut.

Hué Festivaller

Hué’de festivallerin pek çoğu ay takvimine göre gerçekleştirildiği için tarihleri değişkendir.

Sinh Köyü Güreş Festivali

Cau Ngu Festivali

Voi Balık Festivali

Bao Vinh Ha Köyü Festivali

Geleneksel Bot Yarışı Festivali (2 Eylül)

Uçurtma Festivali (26 Mart)

Hon Chen Tapınak Festivali

Vietnam vizesiz gidilen ülkeler arasında geliyor. Vietnam gibi vizesiz ülkeler hakkında bilgi sahibi almak için yazımızı okuyunuz. 

Hué Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Tét - Vietnam Yeni Yılı (6 Şubat)

Bağımsızlık Günü (30 Nisan)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Gio Tu Hung Vong Günü (2 Eylül)

Ulusal Gün (2 Eylül)

Vietnam vizesiz ülkeler arasında geliyor. Türkiye'den vizesiz gidilecek ülkeler hakkında güncel bilgilere sahip olmak için yazımızı  okuyabilirsiniz. 

Hué İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 115

Yangın: 114

Polis: 113

Hué Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vietnam’a girmek için Vietnam Turistik Vizesi alması gerekmektedir.

Vize işlemleriyle uğraşmadan vizesiz gidilen ülkeler arasından tercih yapmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Vizesiz ülkeler listesi güncel haliyle burada. 

Vietnam Türkiye Temsilciliği

HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Hanoi Central Office Building, 14th Floor, 44B Ly Thuong Kiet Str., Hanoi-VIETNAM

Telefon: 00 84 43 822 24 60 - 00 84 43 822 24 23 -00 84 43 822 24 24

Faks: 00 84-43 822 24 58

[email protected]

http://hanoi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Vietnam

Vietnam, vizesiz ülkeler arasında yer almıyor. Ancak Türkiye'den vize istemeyen ülkeler var. Vizesiz gidilecek ülkeler hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.  

Hué Para Birimi

Vietnam ülkesi olan Hué’nin para birimi Dongdur.

Hué Resmi Dili

Hué’de konuşulan resmi dil Vietnamcadır.Siz de vize işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız Türkiye'den vize istemeyen ülkeler listesinden bir ülkeye seyahat edebilirsiniz. 

 Hue Saat Farkı

Hué (UTC +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Hué’den 4 saat geridedir.

Hue'ye gitmek için Vietnam turistik vizesi almak gerekiyor. Siz de vize almanız gereken bir yere seyahat etmektense Türkiye'den vize istemeyen ülkelerden birine gitmek isterseniz vize istemeyen ülkeler 2020 listemize  bir göz atabilirsiniz.

Hue Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 21oC
  • Mar 23oC
  • Nis 26oC
  • May 28oC
  • Haz 29oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 25oC
  • Kas 23oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Nüfus: 340.000 / Dil: Vietnamca / Para Birimi: Dong (VND) / İklim: Tropikal Muson / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün