Google+

Hue

Hue - : - / -
--℃
1 VND=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon20℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon23℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon29℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon20℃
Nüfus: 340.000 / Dil: Vietnamca / Para Birimi: Dong (VND) / İklim: Tropikal Muson / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Güney Asya ülkesi Vietnam’ın kuzeybatısındaki eski başkent Hué romantik şehir ya da festivaller şehri isimleriyle de bilinmektedir. Eskiden Nguyen Hanedanlığı’nın başkenti olan Hué feodal yönetim biçimiyle yönetilen bir kent olma özelliği taşımaktaydı. 1945 senesine kadar başkent olan Hué hem güneye hem kuzeye yakınlığı sebebiyle Vietnam Savaşı’ndan olumsuz etkilenmiştir. Bu dönemde pek çok bölgesi harabeye dönen kentin yapılarının çoğu Vietnam’ın sosyalist rejime dönmesinin ardından restore edildi.

150 yıl boyunca başkent olan Hué’nin mutfak kültüründen giyim kuşama Vietnam üzerinde önemli bir etkisi vardır. Budist nüfusun çoğunlukta olduğu kentteki pek çok tarihi mekânın yanı sıra kent ve çevresinde günübirlik doğa turları da düzenlenmektedir. İkliminin sürekli yağışlı olduğu Hué Perfume Nehri kıyısındaki Fransız tipi evleri, antik mekânları ve doğal güzellikleriyle hayli ilgi çekici bir kenttir.

Tanıtım videosu: https://vimeo.com/137577780

Hem tarihi mirası hem de doğal güzellikleriyle etkileyici kent Hué ziyaretçilerine Güney Asya’nın otantik yüzünü göstermektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler

Thuan Kumsalı, Ho Chi Minh Müzesi, Scams

Vietnam’ın eski başkenti Hué Merkez Vietnamdadır. Ülkenin kuzeydoğusunda kalan kent Thừa Thiên–Huế eyaletinin başkentidir.

Geolocation

vietnam5003.jpg

Hué’nin iklimi hayli belirsizdir. Genelde yağışlı olan kentte aniden yağmur başlayabildiği için kent için değişken tanımı yapılmaktadır. Yanınızda her daim şemsiye bulundurmanız gereken Hué’de özellikle şubat ayı çok yağışlı geçmektedir. Kenti ziyaret etmek için önerilen zaman görece daha kuru olan yaz dönemidir. Bu dönemde yaz yağmurlarının görülme ihtimali olsa da diğer mevsimlere göre daha az yağışlıdır.

Hué’ye gitmek için öncelikle Türk Hava Yolları aracılığıyla başkent Ho Chi Minh’deki Tan Son Nhat Havaalanına gitmeniz gerekmektedir. Zira kente direkt uçuş bulunmamaktadır Sonrasında Hué’ye varmak için otobüs ya da tren seçenekleriniz mevcuttur. Her ikisi için de biletleri havaalanından temin etme imkânınız bulunmaktadır. Ayrıca havaalanında indikten sonra araba kiralama alternatifiniz de vardır.

36.jpg

Hué pek çok gezgin için hayli ucuz konaklama alternatifleri sunmaktadır. Lüks otellerin de bulunduğu kentte konaklama konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Pek çok otelde kahvaltı seçeneği mevcuttur.

Hue onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hue Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hue Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hue Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hue Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hue Otelleri

3470-full.jpg

Hué’de en yaygın şehir içi ulaşım aracı taksilerdir. Eğer birkaç kişilik bir grupsanız günlük taksi kiralama imkânınızın da olduğu kentte taksi şoförleri güvenilirdir. İkinci en yaygın ulaşım aracı ise motosikletlerdir. Kentte yaklaşık 100.000 Dong karşılığında motosiklet kiralama imkânınız da vardır. Bu arada 1 TL yaklaşık 7625 Dong değerindedir. Eğer motosiklet ehliyetiniz yoksa Hué’de bisiklet kiralamak da iyi bir alternatiftir. Ayrıca kent sokaklarını öğrenmesi kolay bir planlamaya sahiptir. Dolayısıyla kentte dolaşırken elinizde kurtarıcı bir harita olması yeterlidir. Haliyle yürüyerek de şehri keşfedebilirsiniz.

bun-bo-hue-from-quan_edit.jpg_.jpg

Genellikle sağlıklı olarak değerlendirilen Vietnam mutfağı balık ve sebze ağırlıklıdır. Domuz etinin de çokça tüketildiği ülkenin Huékenti bún bò adını verdiklri chili yağıyla yapılan biftekli noodle çorbasıyla meşhurdur. Kentin bir diğer yerel yemeği ise yer fıstıklı şekerlemesi mè xửng’dur. Sokak yemeğinin de hayli meşhur olduğu kentte bütçenize uygun çok fazla restoran seçeneği sizi beklemektedir.

Popüler restoranlar

Bún Cha Hà Nôi: Bu restoranda sadece HaNoi tarzı Bun Cha yemeği pişirilmektedir. Yani rulo haline getirilmiş domuz eti, köfte, lahana ve acı biberli havuçlu sos ile hazırlanan bir tür noodle.

Không Gian Xưa: Geleneksel tarzda dekore edilmiş bu restoran Vietnam mutfağına meraklı gezginler için doğru adrestir.

Ancient Hue Royal Cuisine and Gallery: Hué’deki en büyük restoranlardan biri olan bu restoran uluslararası aşçıları kadar bahçe içindeki antik evlerin oluşturduğu kompleks yapısıyla da ilgi çekicidir.

Diğer restoranlar: Ong Tao, Hue Waterland Bar-Restoran, Hue Cuisine Tour, Hot Tuna, Phuong Nam Cafe, Bahn Bao, Friendly Restoran, Banh Khoai "Hong Mai, You&Me, Bun Cam, Nina’s Café, Queen Restoran, Lien Hoa

Bahşiş

Hué’de bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş tutarı hesabın yüzde 5 ile yüzde 10’u arasındadır.

Hué’nin renkli bir gece hayatı vardır. Pek çok bar, kulüp ve pub’ın yanı sıra modern tavernaların da bulunduğu kentte geleneksel evlerin dönüştürüldüğü eğlence mekânları da mevcuttur. Kendine has dekorasyonu ve iç tasarımıyla da bir yandan alternatif içecekleri denerken bir yandan farklı bir atmosfer deneyimleme imkânı da sunmaktadır. Kentin en popüler barlarından Vy Da Xua bahçe içindeki geleneksel tarzda bir evden dönüştürülmüştür. Dinlendirici müzikleri ve sakin atmosferiyle kendine hastır. Bir diğer ilginç mekân Hangout Coffee & Bar’da misafirler için futbol oyun alanı da mevcut.

Hué’de festivallerin pek çoğu ay takvimine göre gerçekleştirildiği için tarihleri değişkendir.

Sinh Köyü Güreş Festivali

Cau Ngu Festivali

Voi Balık Festivali

Bao Vinh Ha Köyü Festivali

Geleneksel Bot Yarışı Festivali (2 Eylül)

Uçurtma Festivali (26 Mart)

Hon Chen Tapınak Festivali

hue-in-vietnam-the-traditional-hand-made-vietnamese-conic-hats-1600x1241.jpg

Hué’de geleneksel tarzda üretilmiş pek çok seçeneğe rastlayacaksınız. Kentte elde dikilmiş kıyafetler, kentin yerlilerine özgü şapkalar, tasarım kıyafetler, el çantaları, şallar ve yine el yapımı aksesuarların satıldığı pek çok dükkân mevcuttur. Ama bunlar arasında uğramanız gereken bir tane dükkân söz konusudur. Adı Healing the Wounded Heart Shop (Yaralı Kalpleri İyileştirme Dükkanı) olan Vo Thi Sau Caddesi’ndeki bu dükkan Hué’de yaşayan engelli sanatçıların el yapımı ekolojik ürünlerini satmaktadır. Her şeyin geri dönüşüm yoluyla üretildiği dükkânın tüm geliri ise kalp ameliyatı olması gereken fakir çocukların tedavisi için kullanılmaktadır.

Hué (UTC +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Hué’den 4 saat geridedir.

Vietnam ülkesi olan Hué’nin para birimi Dongdur.

Hué’de konuşulan resmi dil Vietnamcadır.

HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Hanoi Central Office Building, 14th Floor, 44B Ly Thuong Kiet Str., Hanoi-VIETNAM

Telefon: 00 84 43 822 24 60 - 00 84 43 822 24 23 -00 84 43 822 24 24

Faks: 00 84-43 822 24 58

embassy.hanoi@mfa.gov.tr

http://hanoi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Vietnam

Yeni Yıl (1 Ocak)

Tét - Vietnam Yeni Yılı (6 Şubat)

Bağımsızlık Günü (30 Nisan)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Gio Tu Hung Vong Günü (2 Eylül)

Ulusal Gün (2 Eylül)

Acil yardım: 115

Yangın: 114

Polis: 113

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vietnam’a girmek için Vietnam Turistik Vizesi alması gerekmektedir.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahiplerinin ise Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur. Vietnam Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mümkün olan en erken sürede başvurulması önerilir. Eksik veya yanlış belge konusunda oldukça hassaslardır, bir de yaklaşık 30 günlük bir pasaport bekleme süreci vardır.