Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Vietnam gezginler açısından oldukça fazla seçeneğe sahip bir şehir olma özelliğine sahiptir. Üçgen şeklinde olan şapkalardan satın alıp adeta ülkenin vatandaşıymış gibi şehri keşfe çıkabilirsiniz. Asya’nın en hareketli ve gece hayatının en çok yaşandığı şehir olarak da bilinmektedir. Lüks barları, güvenilir gece kulüpleri ve eşsiz lezzetlerin sunulduğu restoranlarda harika vakit geçirebilirsiniz. Kalabalık nüfusu ile Vietnam’ın en büyük şehri olan Ho Chi Minh’de gezip göreceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Ancak Ho Chi Minh’i sadece bir şehirden ibaret sanmak doğru olmaz. Kıyısında bulunduğu dev Mekong Nehri size gezilip görülebilecek harika doğa manzaralarını ve tarihî anıtları sunmaktan geri kalmamaktadır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken şehirde yeşil doğanın verdiği huzuru hissedebilirsiniz. Tarihinden en güzel bahçelerine, en güzel manzaralara tanıklık edeceğiniz bu şehir içinizi ısıtacak. Arabadan çok motosikletin bulunduğu sokaklarında, cıvıl cıvıl caddelerinde, sahillerinde gezebilir ve Asyalıların arkadaşça tavırlarına ve hoş sohbetlerine eşlik edebilirsiniz. Her yerde bulunan sokak pazarlarının rengârenk dünyasına adım atabilir ve Vietnam’a özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Sevdiklerinize pazarda bulunan hediyelik eşyalardan da satın alabilirsiniz. Şehirde Fransız etkisinin yoğun olarak görüldüğü pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan biri de Notre Dame Katedrali’dir Mutlaka görülmesi gerekenler listesinde başta gelmektedir. Bunun yanında şehrin önemli simgelerinden biri olan ve Gustave Eiffel’in inşa ettiği eski postane binası oldukça ilgi çekmektedir. Şehir içinde etkileyici dinî mekânların başında gelen Thien Hau Temple (Pagoda), görenleri hayrete düşüren fotoğraflara sahip olan ve iki kere isim değiştiren şimdiki ismiyle Savaş Kalıntıları Müzesi Vietnam tarihi hakkında oldukça bilgi vermektedir.

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Vietnam’ın göz bebeği olarak da adlandırılan Ho Chi Minh şehrinde gezmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Sanattan tarihe, eğlenceden yemyeşil botanik bahçelere kadar pek çok güzelliği hem halkına hem de ziyaretçilerine sunmaktadır. Son yıllarda büyüyen turizmi ile dünya çapında adını fazlasıyla duyurmanın gururunu yaşamaktadır. İki trafik akışının arasında konumlanan Notre Dame Katedrali göz kamaştıran mimarisi ile her sene binlerce turisti kendine çekmektedir. 1886’da inşasına başlanan ve kısa süre içinde biten, günümüze kadar da işlevine devam eden Saigon Merkes Posta Ofisi, Budist bir tapınak olan Thein Hau Temple, Vietnam tarihini en iyi şekilde yansıtan Savaş Kalıntıları Müzesi, Yeniden Birleşme Sarayı, şehrin en gözde alışveriş yerlerinden biri olan Ben Thanh Market, Saigon Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi, Harika bir su merkezi olan Dam Sen Su Parkı, Saigon Opera Binası ve Bitexco Financial Tower şehir içinde gezip görülecek en güzel yerlerdir.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Notre Dame Katedrali

cathedral-2419454__340.jpg

İki trafik akışının arasında duran Notre Dame Katedrali 1. Bölge’de yer almaktadır. Fransız sömürgeciler tarafından 11 Nisan 1880’lerin sonunda Jules Bourard tarafından inşa edilen Saigon Notre Dame Katedrali, Budist Vietnam’daki az sayıda bulunan Katolik katedrallerinden biridir. 1962’de Vatikan, katedralin statüsünü bazilikaya çevirmiş ve ona Saigon Notre Dame Katedrali Bazilikası resmi adını vermiştir. Yaklaşık 60 metre yükseklikte olan Katedral’in en ayırıcı noktalarından biri yapılış aşamasında kullanılan malzemelerdir. neo-Romanesk özellikte ki bir yapıdır. Kırmızı tuğlalarla çevrili cephesi ve buna eşlik eden vitray pencereler ile oldukça ilgi çekmektedir. İnşası için kullanılacak kırmızı tuğlalar Marsilya’dan Vietnam’a getirilmiştir. Mimari özelliklerinin yanında ilgi çeken bir başka olay ise Katedral’in önünde duran Meryem Ana heykelidir. Vietnamlılar Meryem Ana heykelinin 2005 ekim ayında gözyaşları döktüğünü iddia etmektedir. Bu olay Vietnam Katolik Kilisesi tarafından reddedilirken binlerce ziyaretçi hala bu olaya tanık olmak umuduyla bu heykeli görmek için dünyanın dört bir yanında Notre Dame Katedrali’ne akın etmektedir. Katedral, Ho Chi Minh şehrinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olmasının yanı sıra, halen yerel halk için dinî bir kurum olarak hizmet vermektedir.

Şehri keşfe çıkarken uğrayacağınız bu ilgi çekici Katedral’e gelmek için en uygun zaman pazar günleri saat 09.30’dur. Dünyanın her yerindeki kutsal mekânlarda olduğu gibi Katedral’i ziyaret ederken çekeceğiniz fotoğraflar ile ibadet edenleri rahatsız etmekten kaçının. Bunun yanında Katedral’i ziyaret ederken bahçe içerisinde yeni evlenmiş çiftleri ve düğün fotoğrafçılarını görebilirsiniz. Beyaz gelinlikli gelinleri ya da geleneksel olarak kırmızı gelinlik giymiş gelinleri görebilme imkânınız var. Katedral’i ziyaret etmeden önce bilgi almak için (+84 23 3822 0477) numarayı arayabilirsiniz.

Saigon Merkez Posta Ofisi

viet-nam-782956__340.jpg

Notre Dame Katedrali’nin karşısında yer alan Postane Ofisi eşsiz güzellikteki mimarisi ile turistlerin gözlerini kamaştırmaktadır. Şehir içinde 1.Bölge’de yer almaktadır. Ho Chi Minh şehrinde bulunan birçok mimarî simgeden biridir. 1886 ve 1891 yılları arasında mimar Villedieu ve asistanı Foulhoux tarafından şehrin ana posta ofisi olarak inşa edilmiştir. Gerçek bir mimari mücevheridir. Tasarımı, Asya Cham motifleri, Avut kabartmaları, Neo-Barok biçimleri ve üçüncü Fransız Cumhuriyeti’nin stilini anımsatan süsleme özellikleriyle Avrupa’nın izlerini gözler önüne sermektedir. Posta ofisinin içinde bulunan döngü kemerler, karmaşık tasarımlı mermer zeminler ve eskimiş telefon kabinleri, postanenin e- posta ve cep telefonundan önceki önemini hatırlatmak için hazırlanmıştır. Her ne kadar Fransız mimarisinin belirgin izleri olsa da, binanın en ucunda asılı olan Ho Chi Minh portresi, herkese Vietnam’da olduğunu hatırlatmaktadır. Tarihî bir yapı olmasına rağmen işlevini halen sürdürmektedir. Bu da yerel halkın ve turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Ziyaretçiler postaneyi ziyaret ederken posta veya kartpostal yollayabilmektedirler. Ayrıca ana ofisten ayrılan, hediyelik eşyalar, kartpostallar ve pullar satan iki kanat bulunmaktadır. Postaneyi gezdikten sonra buradan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Gün içinde 08.00- 17.00 saatleri arasında postaneye ücretsiz girebilirsiniz. Bilgi için (+84 28 3822 1677) telefon numarasından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Thien Hau Temple (Pagoda)

ThienHautemple.jpg

Bu muhteşem tapınak 19. yüzyılda inşa edilmiş ve Tapınak, 1760 yılında Çin deniz tanrıçası Mazu’ya ithaf edilmiştir. Bir Budist tapınağıdır. Thien Hau, Çin’in Güney deniz illerinde ve deniz aşırı Çin topluluklarında saygı gören geleneksel Çin dinin bir tanrısıdır. Deniz kıyılarındaki insanları bir güverte veya bulut üstünde dolaşarak korur ve kurtardığına inanılır. Mazuizm, Taoizm ve Budizm’in gelenek ve inançlarıyla bağlantılıdır. Dolayısıyla, Mazuizm, yeni bir inanç oluşturmak için bir araya gelen çeşitli yön ve geleneklerin bir birleşimidir.

Thein Hau Tapınağı merkeze 20 dakikalık mesafede bulunan 5. Bölge’deki Cholon’da (Çin Mahallesi) bulunmaktadır. Thien Hau Tapınağı’nın girişinde yer alan demir kapının içinden girdiğinizde, Mazu sunağının girişinin önünde büyük taş tütsü yakıcılarını görebilirsiniz. Dış mekâna bakacak olursak, Çin din ve efsanelerine ait temalar, üzerinde küçük porselen figürlerin bulunduğu geleneksel kıvrımlı çatıda hayat bulmuş diyebiliriz. İç mekânda bulunan dioramalar, aktörler, iblisler, hayvanlar, İranlılar, Avrupalılar, denizciler ve tüccarların figürlerini içermektedir. Bunun dışında, en dikkat çekici iç mekân tasarım öğeleri, ana sunağa hâkim olan “Denizin Leydisi” olarak da bilinen Mazu’nun üç heykelidir. Tapınağın içinde pek çok heykel ve sanat eseri bulunmaktadır. Tapınağı keşfe çıkarken her köşede bulunan heykel ve sanat eserlerine bakmak için zaman ayırın. 23 Mart günü gerçekleştirilen Thien Hau’ya Tapınma Festivali, Vietnam’daki Çinlilerin en popüler yıllık şenliklerinden biridir.

Savaş Kalıntıları Müzesi (War Remnants Museum)

Yeni ismi Ho Chi Minh olan Saigon, 8 milyona aşkın nüfusuyla Vietnam’ın en büyük şehridir. Burası tarihe düşkün seyahatseverlerin görmek isteyeceği en önemli yerlerden biridir. Savaş Kalıntıları Müzesi ve tünelleriyle Vietnam’ın tarihî yüzünü burada görebilirsiniz. Eski Çin ve Amerikan Savaş Suçları Müzesi olan Savaş Kalıntıları Müzesi, Batılı turistler arasında oldukça popülerdir.

Müze, savaşın sivil kurbanlar üzerindeki acımasız etkilerini, çok güçlü bir şekilde ziyaretçilere aktarmaktadır. O yıllarda Savaş Kalıntıları Müzesi’nde Amerika ile gerçekleşen savaşta Amerikalıların bıraktığı helikopterleri ve o dönemin savaş ekipmanlarını görebilirsiniz. ABD zırhlı araçları, topçu parçaları, bombalar ve piyade silahları müzenin dışında sergilenmektedir. Üst katta, Requiem Sergisi, mutlaka ziyaret edilmelidir. Efsanevi savaş fotoğrafçısı Tim Page tarafından derlenen bu çarpıcı koleksiyon, çatışma boyunca öldürülen fotoğrafçıların her iki taraftaki çalışmalarını belgelemekte ve Larry Burrows ve Robert Capa’nın çalışmalarını içermektedir. Müze’den ayrılırken içinizi bir hüzün kaplayacak olsa da burada Vietnam Savaş’ının toplum üzerindeki etkilerine ve savaşın korkunç tarafına şahit olacaksınız. Vietnam Savaşı’ndan söz etmişken savaşa dair önemli izlere tanıklık etmek isteyenler Chu Chi Tünelleri’ne de gidebilir ve savaş döneminde, Vietnamlı 7’den 70’e birçok insanın, Amerikalı askerlere yakalanmamak için haftalar boyunca saklandıkları yerleri büyük bir hüzünle görebilirsiniz.

Müzeye giriş ücreti kişi başı yaklaşık 16.000 Dong’dur. Haftanın her günü ziyaretçilerine hizmet vermekte olan müze 07.30 – 17.00 arası açıktır. Detaylı bilgi için (+84 8 3930 6325) telefon numarasını arayabilirsiniz.

Reunification Palace Highlights (Yeniden Birleşme Sarayı)

Eski adıyla Bağımsızlık Sarayı, Ben Thanh Pazarı’na yakın, Man Ky Khoi Nghia Caddesi üzerinde bulunmaktadır. 31 Ekim 1975 yılında inşa edilmiştir. 1975 yılında Kuzey Vietnam Ordusu’na ait tankların kapısına kadar dayandığı tarihî Reunification Sarayı, geniş bahçesiyle ve bahçede sergilenen döneme ait bir tank görülmeye değer bir mekândır. Günümüzde müze ve resepsiyon salonu olarak kullanılmaktadır. Saray’da bulunan savaş komuta odası duvarlarında orijinal haritalar bulunmaktadır. Aynı zamanda telekomünikasyon ekipmanları da sergilenmektedir. Savaş komuta odasının hemen yanında bodrum odaları bulunmaktadır ve bu odalarda savaş propaganda malzemeleri sergilenmektedir. Saray’ın üçüncü katı kumarhaneye ev sahipliği yapmaktadır ve aynı katta bir kart oynama odası da bulunmaktadır. Yeniden Birleşme Sarayı’nın çatı katında ise bir helikopter vardır. Saray’ı rehberli turlar ile gezmek isteyen turistler için ücretsiz rehberler hizmet vermektedir. Rehberler İngilizce, Fransızca, Japonca ve Çince bilmektedir. Yeniden Birleşme Sarayı 07.30 – 12.00 ve 13.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Saray’ın bahçesinin doğu tarafında bulunan ana kapıdan biletleri satın alabilirsiniz. Güvenlik için Saray’a girişlerde güvenlik kontrolü yapılmaktadır.

Ben Thanh Market

c3be32722bc8c424e7805a32135a4a18.jpg

Ben Thanh Market, Le Loi, Ham Ngh, Tan Hung ve Le Lai caddelerinin kesiştiği yerde Ho Chi Minh kentinin kalbinde yer almaktadır. Pazar, şehrin en ünlü yerlerinden biridir. Merkezi bir konumda olduğu için otelinizden yürüyerek de pazara ulaşım sağlayabilirsiniz. Ho Chi Minh’in 1. Bölgesinde yer alan Ben Thanh Market, yerel el sanatları, markalı ürünler, Vietnam sanatı ve diğer hediyelik eşyaları satın almak için mükemmel bir yerdir. Burada, pazarın içinde Hawker tarzı Vietnam mutfağının tadına bakabileceğiniz birçok tezgâh bulunmaktadır. Pazarı gezdikten sonra serinlemek için soğuk bir şeyler içmek isterseniz yine aynı şekilde bu tezgâhlarda satılan yerel lezzetlerden alarak soğuk içeceklerin tadına bakabilirsiniz. Pazar içinde satın alabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Şehre özgü hediyelik eşyalar, Vietnam kültürünü yansıtan ev eşyaları, bambudan yapılan süs eşyaları, kokular, baharatlar, sanat ve zanaat gibi eşyalar bulunmaktadır. Yiyecekten süs eşyalarına kadar her şey pazarda mevcuttur. Ayrıca kıyafetler, tekstil ürünleri, bavullar, saatler de bulunmaktadır. Büyük bir pazar olmasından dolayı öğle sıcaklarında pazarı gezmek turistleri yorabilir bunun yerine akşamüzeri keşfetmeniz daha mantıklı olacaktır. Gece yaklaştıkça, pazarın çevresindeki restoranlar yerel halka ve turistlere hizmet etmeye başlar. Çevreyi mangalda pişirilen balık ve et kokusu sarmakta ve çoğu insanın iştahını açmaktadır. Saatler ilerledikçe cadde canlanır. Şehrin en eski simgelerinden biri olan Ben Thanh, turistlere harika bir atmosfer sunmaktadır. Caddede 20’ye yakın restoran bulunmaktadır. Vietnam’a özgü pek çok lezzeti burada tada bilme imkânına sahipsinizdir.

Thao Cam Vien Saigon (Saigon Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri)

100 yıl önce kurulan Ho Chi Minh City Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri (Saigon Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri) 1865 yılında Fransız botanikçi JB Louis Pierre tarafından açılan dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri olarak listelenmiştir. Hayvanat bahçesi Saigon 1. Bölge’ye yakın bir konumdadır, ulaşım için tercih edilen en ideal seçenek ise taksidir. Biri Nguyen Binh Khiem, diğeri de Nguyen Thi Minh Khai Caddesi üzerinde olmak üzere iki ana kapısı vardır. Hayvanat bahçesinde 550'den fazla hayvan, 1.830'dan fazla ağaç ve 260 bitki türü bulunmaktadır. Ho Chi Minh City Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri 20 farklı orkide çeşidi, 32 tür kaktüs ve 34 çeşit bonsai'nin yanı sıra ağaçlardan, bitkilerden ve bazı yaşları büyük olan eğreltiotlarından oluşan geniş bir flora ve faunaya sahiptir. Hayvanat bahçesi maymunlar, kaplanlar, su aygırları, aslanlar, filler de dâhil olmak üzere çeşitli hayvan yelpazesine sahiptir; kaplumbağalar ve yılanlar da bulunmaktadır. Vietnam'da ilk kez sergilenen beyaz kaplan gibi nadir hayvanlar da vardır.

Botanik bahçeleri, sergilenen türler hakkında bilgi verdiği gibi, ziyaretçilerin bu türlerin gelecekte de var olabilmesi için onları nasıl koruması gerektiği hakkında da daha fazla bilgi edinebilecekleri bir bilgi merkezi olarak da kullanmaktadır.

Hayvan koruma alanı, orkide bahçesi ve bitki koruma merkezi ile bir de çocuk eğlence bölgesi dâhil olmak üzere keşfetmek için birçok farklı bölüm bulunmaktadır. Tropik balıkların olduğu kısım hayvanat bahçesi ve botanik bahçelerinin bir bölümünü oluşturmaktadır. Ho Chi Minh Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri, öğleden sonra gidilebilecek popüler bir mekândır. Giriş ücretini ödeyerek hem hayvanat bahçesini hem de bahçeleri ziyaret edebilirsiniz. Ancak hayvanları beslemek istiyorsanız daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

Dam Sen Su Parkı

1402413925-b1.png

Dam Sen Su Parkı Ho Chi Minh’de, her yaştan ziyaretçi için heyecan verici su kaydıraklarına sahip eğlenceli bir parktır. 11. Bölge’de bulunan bu eğlence parkı, araba ile şehir merkezine 30 dakikadan kısa mesafededir. Turistlerin, yerli halkın ve özellikle kavurucu yaz aylarında ve okul tatillerinde çocukların serinlemek ve eğlenmek için tercih ettiği popüler bir yerdir. 19 metrelik hızlı su kaydırağı olan Kamikaze'yi ve Flying Fox temalı su kaydırağını mutlaka denemelisiniz. Yetişkinler için büyük yüzme havuzu bulunmaktadır. Dam Sen Su Parkı, ayrıca, iyi eğitim almış bir cankurtaran ekibi ile çalışmaktadır. Eğitimli cankurtaranların gözetimi altında çocuklar havuzda oynarken ebeveynler de suyun tadını çıkarmaktadırlar. Güneşlenme alanında ücretsiz dolap, gazete ve dergiler de bulunmaktadır.

Salı günleri hariç her gün açık olan bu park saat 09.00 ile 18.00 arasında ziyaretçi kabul edilmektedir. Giriş ücretleri 14.000 dong’dur. Sevdiklerinizle havuz keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Saigon Opera Binası

Ho Chi Minh şehrinin kalbinde muhteşem bir şekilde duran Saigon Opera Binası, Belediye Tiyatrosu olarak da bilinmektedir. Binanın Ho Chi Minh kentindeki etkileyici manzarası hem gündüz hem gece inanılmaz bir şekilde kendini göstermektedir. Saigon Opera Evi, Üçüncü Fransa Hükümeti’nin "gösterişli" tarzını hissettirmektedir. 1898 yılında Fransız mimar Eugène Ferret tarafından inşa edilmiştir. Trafik gürültüsünü önlemek için, iki kapı katmanı bulunur ve sokak seviyesinden iki metre daha yüksek olacak şekilde ayarlanmıştır. Paralel yapıda inşa edilen Opera Binası, şehrin merkez ekseninde yer almaktadır ve Ben Thanh Pazarı’nın önündeki metro istasyonunu ve kavşak noktasını birleştirmektedir. Uzaktan bakıldığında, Opera Binası devasa güzel bir şehir kapısına benzemektedir. Mimari açıdan bakıldığında, girişte taş oymalı süsler ve heykeller, lobi alanında parlak kristal avizeler ve parlak granit zemin bulunmaktadır. Hepsi Fransa'dan ithal edilen malzemelerle yapılmıştır. 468 koltuklu oval konferans odası her koltuktan güzel manzaralar sunmaktadır. Eko içermez ve bu nedenle tiyatronun içindeki tüm sesi korur. Tiyatroda, artık birçok yüksek profilli gösteri ve kentin kültürel ve eğlence etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. 2012 yılında ulusal bir kalıntı olarak sertifikalandırılan bu muhteşem binayı ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

Bitexco Financial Tower

15150172728gn4k-700x390.jpg

Bitexco Financial Tower & Sky Deck, kentin ticaret bölgesinin merkezinde bulunur ve 262 metre uzunluğundadır, ziyaretçilerine benzersiz bir şehir manzarası sunmaktadır. Ünlü Amerikalı Mimar Carlos Zapata tarafından tasarlanan bu 68 katlı kule, ofisler, mağazalar, restoranlar ve bir helikopteri bünyesinde barındırmaktadır. CNNG son zamanlarda dünyanın en ikonik 20 gökdeleni listesinde, beşinci sırada yer almaktadır. Yapı, 2011 yılında NCSEA'dan “Yapısal Mühendislikte Mükemmellik” ödülüne layık görüldü ve şu anda dünyanın 124'üncü en yüksek binasıdır. Kule’deki en önemli cazibe merkezi, ziyaretçilerin kalabalık şehir manzaralarının keyfini çıkarabileceği Sky Deck'tir. Sky Deck, ziyaretçilerine İngilizce konuşan bir rehber hizmeti sunmaktadır. Bitexco Financial Tower katlarının altısı perakende alana verilmiştir. 49. kattaki halka açık gözlem güvertesi bulunmaktadır. Kule ayrıca, yarışmacıların zemin kattaki lobiden Sky Deck'e yarıştığı Bitexco Dikey Koşusu ile de ünlüdür. Almanya'nın Dikey Dünya Şampiyonası Şampiyonu Thomas Dold'un düzenlediği yarışta, 178 metre 4 dakika 51 saniye ile rekor kırılmıştır. Sky Deck, kentin ve Saigon Nehri'nin 360 derecelik nefes kesen manzaralarını ziyaretçilerine sunmaktadır. 50'inci ve 51'nci kattaki restoranlarından, metropolün harika manzaraları da görülmektedir. Sky Deck'te yerel sanat sergileri düzenlenmekte ve yerel üretim olan tekstil ve çay gibi hediyelik eşyalar da satılmaktadır.