Filmlerle İtalya'yı Keşfetmek İsteyenler Buraya :)

Ülke hatta dünya genelinde karantinanın hakim olduğu bugünlerde evde vakit geçirirken zamanı kaliteli değerlendirmek ve biraz da iyi hissedebilmek için çeşitli uğraşlar geliştiriyoruz. Bu anlamda belli hobiler dışında kitaplar, müzikler ve filmler bize geçirilen zorlu süreçte iyi birer yol arkadaşı oluyorlar. Özellikle filmlerin müziklerle harmanlanan görselliğiyle birlikte bizlere, uzaklara yolculuk edebilme şansı sunmaları pek çok kişiyi farklı film arayışına sokmuş durumda. Hal böyle olunca pek çok kişinin hayranlığını kazanmış İtalya’ nın sineması ve orada geçen bazı filmler bizler için iyi bir tercih haline geliyor.

İtalya

Başkenti ‘aşıklar şehri’ olarak tanımlanan Roma ve şehrin ilgi odağı Aşk Çeşmesi'ni neredeyse herkes bilir. Ancak İtalya her anlamda öyle zengin bir kültüre sahip ki çeşmeleriyle ünlü olmanın yanı sıra pek çok alanda harikalar sunuyor. Güney Avrupa bölgesinde yer alan İtalya’ nın Akdeniz'e kıyısı olması insanlarının sıcaklığına, mutfak kültürlerine hatta mimarisine bile etkide bulunmuş. Sahip olduğu tarih sebebiyle İtalya mimarisi ciddi anlamda çeşitlilik göstermekte. Eski Roma Dönemi’ nin etkisi mimaride sezilirken özgün ve gotik unsurlara da sıkça rastlanıyor. Genel anlamda İtalya mimarisinin sunduğu zenginlikten dolayı eklektik bir yapıya sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır. Mimarisinden de anlaşılacağı gibi sanatta da öncü olan bu topraklarda ‘bella’ yani güzellik unsuru özellikle ülkenin kuzey kısmında çok önemli sayılıyor. Bu güzellik algısını modanın kalbi olan Milano’ da gördüğümüz gibi ara sokaklarda, renkli binalarda, çiçekli balkonlarda, Venedik gondollarında, müthiş mimaride hatta mutfağında bile gözlemleyebiliyoruz. Tüm bunların bu denli önemli olduğu İtalya’nın elbette müzik ve sinema kültürü de çok zengin. Resim, mimari ve heykelde özgünlüğünü ortaya koyan ülke sinema ve müzik sektöründe de kendine has bir üne sahip. Adeta açık hava müzesini andıran sokaklarında çekilen filmlerin bıraktığı iz de o sebepten bu denli güçlü olsa gerek.

İtalya Filmleri

O halde yolculuğumuza İtalyan sinemasının ünlü yönetmeni ‘Federico Fellini’ ile başlayalım. Fellini’nin yönetmenliğini yaptığı 1960 yapımı olan ‘La Dolce Vita’ yani ‘Tatlı Hayat’ filmi İtalyan sinemasına adım atınca listenin başında gelenlerden… Nostaljik bir giriş yapmışken eskilerden ilerlersek Western film severler içinde dünya klasikleri arasında yerini almış harika bir örnekle karşılaşıyoruz. “İyi, Kötü ve Çirkin” filmi sadece western ya da İtalya meraklıları için değil tüm sinemaseverler için olmazsa olmaz yapıtlardan biri haline gelmiş ve arşivinizde mutlaka bulunması gereken isimlerdendir.  

İtalya’ nın havasını filmlerle solumaktan söz ediyorsak öncelikle İtalyan sinemasından başladığımız için ‘Postacı’, ‘Bisiklet Hırsızları’, ‘Cennet Sineması’ filmleri için üç büyük dev betimlemesi yapmayı doğru buluyoruz. Konumuz sinemanın ta kendisiyken özellikle bunlar içinde ‘Cinema Paradiso’ yani ‘Cennet Sineması’ filmine değinirsek sade ve sıcak bir hikaye ile karşılaştığımızı görürüz. Sinema hayranı olan küçük bir çocuğun, mahallenin sinemasında çalışan projeksiyoncu Alfred ile diyaloğu, içinizi ısıtacak bir üslupla günlük İtalya yaşamına ışık tutuyor.

Cennet Sineması filminin hissettirdiği o nostaljik tınının ardından benim film listemde ilk sıralarda yer alan siyah beyaz bir hikayeye geçmek istiyorum. ‘Audrey Hepburn’ ve ‘Gregory Peck’ in başrollerini paylaştığı ‘Roma Tatili’ filminin bizim için yeri çok ayrı. Genç bir prensesi canlandıran Hepburn, çıktığı Roma tatilinde içinde boğulduğu ve uymak zorunda olduğu kuralları yıkacak bir kaçamağa kalkışıyor. Peşinde olan bir gazeteci ile bu kaçamak sırasında yolları kesişen prenses belki de ömrünün en güzel tatilini geçiriyor. Kurallardan sıyrılarak Roma’yı keşfe çıkan bu genç ve güzel kadının saçlarını özgürce kestirmesi, sokaklarda külahta dondurma yiyerek dolaşması, pazardan kendine ayakkabı alması, ruhunun tüm zincirlerini kırarak bizlere  en tatlı Roma tatilini yaşatıyor. Aşıklar şehri olan Roma’ yı altın kafesinden kurtulmuş müthiş güzellikte bir kuşun sıcacık seyahati ile izlemek paha biçilemez bir sinema deneyimi yaşatıyor…

İtalya Filmleri

Seyahatten bahsetmişken biraz günümüze gelmek istiyorum. Yine bir kadın ve yine bir keşif hikayesinden söz edeceğim sizlere. ‘Ye Dua Et Sev’ ve ‘Ye Dua Et Evlen’ kitaplarının ilkinin sinemaya uyarlanmış halini izliyoruz. Başrolde ‘Julia Roberts’ın yer aldığı filmde bir kadının eşinden ayrılıp kendini bulmak için çıktığı uzun bir yolculuk konu ediliyor. Bu öyle bir yolculuk ki içinde Hindistan deneyimi bile barındırsa da duraklardan biri İtalya oluyor. Başkarakter Gilbert, pizza ve makarnasıyla ün salmış İtalya mutfağının tadına sonuna kadar varıyor. İtalya’nın sıcak insanları ile güzel bir dostluk ilişkisi geliştiren Gilbert ‘ in yediği onca pizza ve makarnadan sonra kot pantolonun içine sığmaya çalıştığı sahne adeta kadınlara toplumun biçtiği rollere başkaldırır bir nitelik taşıyor. Şehri, mutfağıyla, sokaklarıyla, insanlarıyla doyasıya yaşamanın vücut ölçülerinden çok daha önemli olduğunu keyifli bir dille izleyiciye sunuyor.

İtalya Filmleri

Bu sıcak hikayelerin ardından yine sıcak ama bir o kadar da trajik bir filme geçiş yapıyoruz. ‘Hayat Güzeldir’ filmi, izlerken seyircinin hem gözlerinin içini güldüren hem de ağlatan ender hikayelerden... Film muhteşem mimariye sahip İtalya sokaklarında sıcak bir aşk hikayesi ile başlıyor ve neredeyse film iki bölümden oluşuyormuş gibi bir his veriyor izleyiciye. Filmin ikinci kısmı ise bir baba ve oğlun Nazi kampına gönderildikten sonra yaşadıklarını anlatıyor. Babanın bu zor koşullar altında, içinde bulundukları kampı küçük oğluna bir oyun alanı gibi tanıtma çabasını izlemek seyirciyi derinden etkileyen unsurlar taşıyor.

Eğer biraz macera eşliğinde İtalya’ da geçen bir film tercihim diyorsanız hemen listeye Turist’ i ekliyoruz. ‘Turist’ filmi için özellikle Venedik’te çekilmiş gondol sahnelerinin unutulmaz olduğunu söylemeliyiz.. İtalya’nın gondolu demişken Roma’ nın Aşk Çeşmesi'nin konu edildiği bir filmin listemizde olmaması olur mu? Tabi ki hayır. Yine bir aşk hikayesi, ‘Aşk Çeşmesi’ isimli filmle sizleri Roma ile buluşturuyor. Ayrıca ‘İngiliz Hasta’, ‘Mussolini ile Çay’, ‘İtalyan İşi’, ‘Roma’ ya Sevgilerle’, ‘Çalınmış Güzellik’, ‘Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak’, ‘Gizemli Kadın’ filmleri de sizler için örnek vereceğimiz diğer seçeneklerden. O halde geriye tek kalan içlerinden bir film seçerek mısır eşliğinde acilen bir İtalya ziyareti yapmak oluyor.