İzmir Teleferik

 

Balçova semtindeki İzmir teleferik, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin karşısında bulunuyor. Biniş için ise bilet almanız gerekiyor. Gişe sabah 10:00’dan 21:00’kadar açık oluyor.Gişe kapansa da teleferik akşam 22:30’a kadar seferlerine devam ediyor. İzmir teleferik kaç metre diye merak edenler için cevap 316 metre. Hat boyu ise 810 metre uzunluğunda.Teleferik bir yandan ulaşım aracıyken diğer yandan da piknik ve mesire alanına gidiş imkanı olduğu için İzmirliler tarafından oldukça rağbet görüyor.

İzmir Teleferik Hakkında Bilgi

Balçova semtindeki İzmir teleferik, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin karşısında bulunuyor. Biniş için ise bilet almanız gerekiyor. Gişe sabah 10:00’dan 21:00’kadar açık oluyor.Gişe kapansa da teleferik akşam 22:30’a kadar seferlerine devam ediyor. İzmir teleferik kaç metre diye merak edenler için cevap 316 metre. Hat boyu ise 810 metre uzunluğunda.

Teleferik bir yandan ulaşım aracıyken diğer yandan da piknik ve mesire alanına gidiş imkanı olduğu için İzmirliler tarafından oldukça rağbet görüyor.

1974 yılında yapımına başlanan teleferik sistemi yıllarca konuklarına hizmet verdi. Ancak 2007 senesine kadar süren bu faaliyetler sebebiyle başta mekanik sistemi olmak üzere oldukça yıprandığı rapor edildi. Bu sebeple 2007 senesinde kapatıldı ve bakıma girdi. İhalenin alınması, iptali, alan firmanın yetersiz kalması gibi pek çok olumsuz durum sebebiyle bakımda kalma süresi oldukça uzadı. Şu an İzmir teleferik açık mı diyecek olursanız, cevabımız nihayet evet. Bakım ve onarımın sonunda tekrar hizmete giren teleferik günümüzde 20 adet vagona sahip.

Her vagon 8 kişi kapasiteli ve yolculuğunu yaklaşık 3 dakikada tamamlıyor. İzmir teleferik seyir terasları, dürbünleri ve mesire alanı olacak bir tesis şeklinde tasarlanmış İzmir içinde hem seyir turizmi hem de barındırdığı tesis alanı ile hoş zaman geçirilebilecek başarılı bir proje ve turistik faaliyet diyebiliriz.

Teleferik Gezisi

Teleferik gezisi için sıra beklemek gerekiyor. Bu yüzden daha tenha saatleri tercih etmenizde fayda var. Eğer hafta sonu gidecek olursanız erken saatlerde giderek sırada bekleme zamanınızı en aza indirebilirsiniz. Yukarı çıktığınızda seyir terasından İzmir’i mutlaka kadrajınıza alıp anı ölümsüzleştirin. 

Doyumsuz Ege manzarasına kuşbakışı baktıktan sonra tesis içinde bulunan noktalarda yemek planınızı yapabilirsiniz. Burada en çok rağbeti mangal görüyor. Piknik ve mangala ortam oluşturan teleferiğin bu anlamda dezavantajı çevre kirliliği olarak karşımıza çıkıyor. Gidecek olursanız çöplerinizi açıkta bırakmayarak doğaya destek olmayı unutmayın. Açık havada güzel bir yemek sonrası dolaşabilir veya çay keyfi yapabilirsiniz. Güzel manzara gününüzün tamamlayıcı bir unsuru olacak.

İzmir Teleferik Mangal

Teleferikte mangal yapmanız için olanak tanıyan bir de Et Evi isimli bir market var. Bu marketten ekmeğinizi, hazır doğranmış salatanızı, paketlenmiş halde bardak, çatal, tabak setinizi ve içeceklerinizi de aldıktan sonra yemek istediğiniz et çeşidini seçiyorsunuz. Kasada aldıklarınızla beraber bir de mangal istiyorsunuz ve dışarı çıkıp beğendiğiniz bir masaya oturuyorsunuz.

Sizin hazırlığınız sırasında yanmış haldeki mangalı personel getiriyor ve siz uğraşsız şekilde mangal keyfinizi yapıyorsunuz. Hazırladığınız masada pişen etinizi manzara eşliğinde yiyebiliyorsunuz. Bu atmosfer içerisinde inanılmaz keyifli, pratik ve lezzetli bir alternatif. İzmir teleferik mangal fiyatları manzara ve olanak açısından düşünüldüğü zaman oldukça uygun.

İzmir Teleferik Kahvaltı

Tepede ayrıca kır kahvesi, gözleme evi ve küçük kafeler bulunuyor. Eğer erken saatte gidecek olursanız teleferikte kahvaltı seçeneklerinizin olduğunu unutmayın. Kahvaltı ve yemek alternatifi olan kafeler ve çay bahçeleri gün boyu ziyaretçilerin hizmetinde oluyor. Bu konuda bilgi alabileceğiniz kafeleri belirtelim:

Nobili park: Teleferik Mahallesi, Sakarya Cd., 35330 Balçova/İzmir Tel:  (0232) 278 89 03

Teleferik aile çay bahçesi: Teleferik Mahallesi, Sakarya Cad./ejder Sok. No:4, 35330 Balçova/İzmir Tel: (0232) 277 28 61

İzmir Teleferik Giriş Ücreti

Beş yaşına kadar çocuklardan ücret alınmayan teleferik için, gidiş dönüş bilet fiyatı 13 TL. İndirimli bilet uygulaması ise bulunmuyor.
* Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

İzmir Teleferik İletişim

Adres: Teleferik, 35330 Balçova /İzmir
İzulas Genel Müdürlük Tel: (0232) 282 29 04