Google+

Arama formu

Sivastopol

Yeni Yıl (1 Ocak) Noel (7-8 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)...
Devamı oku
Kırım Yarımadası’nın güneybatı bölümünde bulunan Sivastopol, 2014...
Devamı oku
Acil yardım: 103 Yangın: 101 Polis: 102
Devamı oku
Sivastopol, Kırım Yarımadası’nın güneybatı bölümünde bulunan Herakles...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sivastopol’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Ukrayna ülkesindeki Sivastopol şehrinin para birimi Ukrayna Hryvniası’dır...
Devamı oku
Ukrayna ülkesinde bulunan Sivastopol’un resmi dili Ukraynaca’dır. Bunlar...
Devamı oku
Sivastopol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.
Devamı oku
KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011,...
Devamı oku
Ilıman kışlar ve aşırı sıcakların hüküm sürmediği yazlar yaşayan...
Devamı oku
Türkiye’den Sivastopol’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Rusya ve...
Devamı oku
Sivastopol’da kalınacak yerler arasında büyük zincir otellerin yanı sıra...
Devamı oku
Sivastopol’u yürüyerek, “marshrutka” ya da “topik” denilen...
Devamı oku
Sivastopol, Kırım Savaşı’ndan kalma bazı tarihi yerleri görmek için...
Devamı oku
Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında...
Devamı oku
Sivastopol bir liman şehri olduğu için gece hayatı biraz sakindir....
Devamı oku
Sivastopol bir alışveriş şehri olmasa da birkaç opsiyonunuz mevcuttur....
Devamı oku
Uluslararası Film Festivali (Eylül) Sivastopol Sanat Ve Zanaat Fuarı (...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB-UAH = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1℃
Şub 2℃
Mar 5℃
Nis 9℃
May 15℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 22℃
Eyl 18℃
Eki 13℃
Kas 8℃
Ara 3℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 418,987 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Hryvniası (UAH) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Sivastopol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sevastopol.jpg

Kırım Yarımadası’nın güneybatı bölümünde bulunan Sivastopol, 2014 yılında Rusya’nın Kırımı ilhak etmesiyle birlikte Rusya’ya bağlı federal Kırım bölgesinin bünyesinde bir federal şehir statüsü almıştır. Ancak yine de Ukrayna halkı ve uluslararası kamuoyu Sivastopol’u hala Ukrayna sınırları içinde yer alan özel statülü bir şehir olarak addetmektedir. Sivastopol’da yerleşim Sivastopol Körfezi civarında yoğunlaşmıştır. Tarih boyunca, şehrin limanlarının konumu ve ulaşıma elverişliliği şehri stratejik öneme sahip bir liman ve bir denizcilik üssü yapmıştır.

864 kilometrekarelik yüzölçümüyle görece küçük bir kent olan Sivastopol denizcilik faaliyetleri sebebiyle hacimli bir ekonomiye sahip olmuştur. Ilıman kışlar ve aşırı sıcakların hüküm sürmediği yazlar yaşayan kent bu özelliğiyle yaz turizminde popüler bir tercihtir. Şehir aynı zamanda deniz altı biyolojisi açısından da önemli bir merkezdir. Düzenli ve temiz bir şehir olan Sivastopol kireç beyazı Neo-klasik mimariden örneklerin çevrelediği muhteşem körfeziyle çoğu Rus şehirlerinde olmayan bir güzelliğe sahiptir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ss2hjUB6n7I&spfreload=10

Sivastopol’da Gezilecek Yerler

Sivastopol, Kırım Savaşı’ndan kalma bazı tarihi yerleri görmek için iyi bir başlangıç noktasıdır. Şehrin merkezinde, doğusunda ve Balaklava bölgesinde pek çok tarihi bina ve heykel de var. Batı bölgeleri ise daha modern bir görünüme sahiptir.

Panorama

Bu yuvarlak bina Sivastopol’un savaş dönemi hatıralarına odaklanmaktadır. İç duvarlarında devasa resimler, 3D animasyonlarla desteklenerek kentin 349 gün süren kuşatma altındaki dönemini canlandırmaktadır. Gruplar halinde ziyaret edilebilmektedir.

Primorsky Bulvarı

Primorsky Bulvarı

Şehrin körfeze bakan bu caddesi hem mimari özelliğiyle hem de deniz bakan konumuyla muhteşem bir gezinti noktasıdır. Ağaçların gölgesi altında yürüyebileceğiniz bu bulvar şehrin girişi sayılan Grafskaya Pristan bölgesinde başlıyor.

Khersones

Khersones

MÖ 422 yılında kurulan Antik Yunan kenti Khersones’in kalıntıları ziyaretçilerin en çok ziyaret etmeyi tercih ettiği yerdir. Burası Büyük Vladimir’in vaftiz edilerek ve Rus halkının Ortodoks dinini benimsemesini sağladığı yer olarak da özel bir öneme sahiptir. Bu sit alanında ayrıca Vladimirsky Katedrali ve bir de sit alanındaki kazılardan çıkan arkeolojik buluntuların sergilendiği bir müze vardır.

Fiolent Burnu

Fiolent Burnu

Sivastopol’ün en güney ucunda yer alan bu burun şehrin en güzel manzaralı kumsalına sahiptir. Yalnız deniz kenarına ulaşmak için Georgievsky manastırının olduğu kayalıklardan 800 basamaklı doğal bir merdivenden aşağıya inmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında bu sahilden Balaklava’ya feribotlar da çalışır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sivastopol Nerededir?

Sivastopol, Kırım Yarımadası’nın güneybatı bölümünde bulunan Herakles yarım adacığının üstünde yer alır. Karadeniz’e kıyısı vardır.

 Sivastopol'e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman kışlar ve aşırı sıcakların hüküm sürmediği yazlar yaşayan Sivastopol bu özelliğiyle yaz turizminde popüler bir tercihtir. Nemli sub-tropikal iklim özellikleri gösteren kentte yaz sıcaklıkları maksimum 22derece civarındadır. Yıllık ortalama sıcaklı 15 derece civarıdır. Yaz mevsimi mayıs ortasından eylüle kadar sürer. Bu dönem şehri gezmek için en uygun dönemdir.

Sivastopol’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Sivastopol’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Rusya ve Ukrayna üzerinden aktarmalı gitmek mümkündür.

Sivastopol şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Sivastopol’da Nerede Kalmalı?

Sivastopol’da kalınacak yerler arasında büyük zincir otellerin yanı sıra daha uygun fiyatlı otel, hostel ve apartlar da mevcuttur. Uzun süreli kalacaklar için özel evler de kiralanabilmektedir.

 Sivastopol Şehir İçi Ulaşım

1280px-Marshrutka_in_Sevastopol_-_the_95a.JPG

Sivastopol’u yürüyerek, “marshrutka” ya da “topik” denilen minibüslerle veya troleybüs ile gezebilirsiniz. Troleybüs en ucuz opsiyondur ama yaşlılar ücretsiz kullanabildikleri için oldukça kalabalık olmaktadır. Otobüs ve minibüslerde daha çok rota vardır ve daha hızlılar.

Sivastopol Mutfağı

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin “borş çorbası” Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen “varenyky”dir.

Ukrayna'nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan “Kiev usulü tavuk”tur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında “Katleta” denilmektedir. “Smetana” adındaki krema Ukrayna'da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

Popüler restoranlar

Sivastopol Gece Hayatı

Sivastopol bir liman şehri olduğu için gece hayatı biraz sakindir. Şehrin farklı köşelerine dağılmış küçük küçük barlar vardır. Şehirde sadece yazın açık olan birkaç kulüp de mevcuttur. Хорошоbunlardan biridir. Club Premier ise kentin en prestijli gece kulübüdür.

Sivastopol Festivaller

Uluslararası Film Festivali (Eylül)

Sivastopol Sanat Ve Zanaat Fuarı (Kasım)

Sivastopol’da Alışveriş

Sivastopol bir alışveriş şehri olmasa da birkaç opsiyonunuz mevcuttur. Bolshaya Morskay caddesindeki butiklerden şık elbiseler alabilirsiniz. Sovyetska parkında her cumartesi ve pazar bir bitpazarı kurulmaktadır. Burada 1000 yılına tarihlenmiş antikalardan daha güncel ikinci el eşyalara kadar sayısız eski eşya bulabilirsiniz. Belediye binası civarında hafta sonları kurulan sanat pazarında yerel sanatçılar tarafından yapılmış yüksek sanatsal kalitesi olan resimler satılmaktadır. Burayı gezerken yanınızda mutlaka nakit bulundurun çünkü kredi kartını çoğu yer kabul etmemektedir.

Sivastopol Saat Farkı

Sivastopol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Sivastopol Para Birimi

Ukrayna ülkesindeki Sivastopol şehrinin para birimi Ukrayna Hryvniası’dır. 1 TL yaklaşık 8,20 Ukrayna Hryvniası’dır.

Sivastopol Resmi Dili

Ukrayna ülkesinde bulunan Sivastopol’un resmi dili Ukraynaca’dır. Bunlar dışında Sivastopol’da Rusça da konuşulan diller arasındadır.

Sivastopol Türkiye Dış Temsilcilikleri

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE

Telefon: 380 44 281 07 50 380 44 281 07 51

Faks: 00 380-44 285 64 23

embassy.kiev@mfa.gov.tr

http://kiev.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ukrayna

ODESSA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Lidersovskiy Lane, 3, Odesa 65014, UKRAINE

Telefon: (+38 048) 722-79-11, 722-14-78

Faks: (+38 048) 722-79-39

consulate.odessa@mfa.gov.tr

http://odessa.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Odesa, Kirovohrad, Mykolaiv, Kherson, Zoporizhia, Donetsk, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Sivastopol Şehir İdaresi, Vinniytsia, Chernivtsi, İvano-Frankivsk ve Zakarpattia

Sivastopol Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Noel (7-8 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Ortodoks Paskalya Günü

İşçi Bayramı (2-3 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sivastopol İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Sivastopol Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sivastopol’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Ukrayna Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.