Sivastopol’da Gezilecek Yerler

Sivastopol, Kırım Savaşı’ndan kalma bazı tarihi yerleri görmek için iyi bir başlangıç noktasıdır. Şehrin merkezinde, doğusunda ve Balaklava bölgesinde pek çok tarihi bina ve heykel de var. Batı bölgeleri ise daha modern bir görünüme sahiptir.

Panorama

Bu yuvarlak bina Sivastopol’un savaş dönemi hatıralarına odaklanmaktadır. İç duvarlarında devasa resimler, 3D animasyonlarla desteklenerek kentin 349 gün süren kuşatma altındaki dönemini canlandırmaktadır. Gruplar halinde ziyaret edilebilmektedir.

Primorsky Bulvarı

51434c077d1ae5.00121237.1636.jpeg

Şehrin körfeze bakan bu caddesi hem mimari özelliğiyle hem de deniz bakan konumuyla muhteşem bir gezinti noktasıdır. Ağaçların gölgesi altında yürüyebileceğiniz bu bulvar şehrin girişi sayılan Grafskaya Pristan bölgesinde başlıyor.

Khersones

Chersonesos_Bell.jpg

MÖ 422 yılında kurulan Antik Yunan kenti Khersones’in kalıntıları ziyaretçilerin en çok ziyaret etmeyi tercih ettiği yerdir. Burası Büyük Vladimir’in vaftiz edilerek ve Rus halkının Ortodoks dinini benimsemesini sağladığı yer olarak da özel bir öneme sahiptir. Bu sit alanında ayrıca Vladimirsky Katedrali ve bir de sit alanındaki kazılardan çıkan arkeolojik buluntuların sergilendiği bir müze vardır.

Fiolent Burnu

14866665.jpg

Sivastopol’ün en güney ucunda yer alan bu burun şehrin en güzel manzaralı kumsalına sahiptir. Yalnız deniz kenarına ulaşmak için Georgievsky manastırının olduğu kayalıklardan 800 basamaklı doğal bir merdivenden aşağıya inmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında bu sahilden Balaklava’ya feribotlar da çalışır.

Mikhaylovskaya Bataryası

Sevastopol_Mikhaylovskaya_battery_100_mm_air_defense_gun_KSM-65_IMG_4199_1725.jpg

Sivastopol’un merkezinden körfezin karşı kıyısına bakıldığı zaman görülebilen bu devasa kale, Kırım Savaşı esnasında hastane görevi görmüştür. Yakın zaman içinde Sivastapol’un askeri tarihine adanmış bir müze olarak yeniden hizmete giren bataryada orijinal üniformalar, silahlar, fotoğraflar gibi sayısız hatırat sergilenmektedir.