Arkeopark bir açık hava müzesi olarak hizmet veren bir oluşumdur. Bursa’da yer alan Arkeopark ayrıca dünyanın en büyük tarih öncesi parkı olma unvanını elinde bulunduruyor. Tarih öncesi döneme adeta bir zaman tüneli yolculuğu yapabileceğiniz Arkeopark ziyaretçilerine olağanüstü bir deneyim sunuyor. Höyüklerin arasında gezerken hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan yapılar ve icatlar görmeniz mümkün oluyor. Aktopraklık Höyüğü ve Arkeopark ve Açıkhava müzesi olarak kültür turuna olanak tanıyan bu tarihi alan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılmış bir tarih parkı olarak geziliyor. Arkeopark’ı gezmek için yolunuz Bursa’ya düşmesini beklemek yerine bu geziyi bir hedef haline getirip uzunca bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Bursa Arkeopark Hakkında Bilgi

Bursa’nın tarihinin oldukça eskilere dayandığını düşünürsek pek çok materyale rastlayabileceğimiz Arkeopark hem tek başınıza hem de ailenizle gidebileceğiniz hem eğitici hem de eğlenceli bir gezi rotası halini alıyor. Arkeopark’ın en ilgi çekici noktalarından bir tanesi de günümüzden 8 bin 500 sene önceki döneme ait canlandırmanın yer aldığı bölüm. Akçalar Aktoprak mevkiinde yer alan bu devasa tarih parkında ayrıca yapılan kazılarda ortaya çıkarılan buluntularda teşhir ediliyor. Açık hava müzesi 2004 yılından bu yana ziyaretçilerinin beğenisini ve ilgisini çekiyor. Arkeopark’ın kuruluş amacı ise günümüz ile geçmiş arasında bir köprü kurmak olarak biliniyor. Açıkhava müzesinin en ilgi çekici alanlarından bir tanesi de Kızılelma köyünden alınarak proje alanına tekrar kurulan geleneksel bir köy olarak karşınıza çıkıyor.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alan Arkeopark yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Ayrıca toplu okul gezileri sayesinde öğrenciler tarih bilgisini de pekiştirebiliyor. Arkeopark sayesinde yapılan kazılar ve dönem yaşantısı hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyorsunuz. 187 dönüm alandan meydana gelen Arkeopark’ta hem doğa gezisi hem de kültürel bir etkinliği bir arada yapma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Bursa Arkeopark Ziyaret Günleri ve Saatleri 

Bursa Nilüfer’deki Arkeopark pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık. Ziyaret saatleri ise her gün 09.30 – 17.30 saatleri olarak belirlenmiş durumda.

Bursa Arkeopark Nasıl Gidilir? 

Çevresi fabrikalarla dolu olan Arkeopark sahip olduğu geniş alan ve farklı atmosfer sayesinde sizi bambaşka bir yerde hissettiriyor. Bu tarihî alana gitmek için ise farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otobüs: Arkeopark’a otobüs ile gitmek isterseniz  7 / S  hat numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil: Şahsi aracınızla Arkeopark’a gitmek isterseniz ilk olarak Bursa’nın Nilüfer ilçesine ulaşım sağlamanız gerekiyor. Navigasyon desteği ve tabelaları takip ederek höyüğe ulaşabilirsiniz.

Bursa Arkeopark Çevresinde Gezilecek Yerler

Arkeopark’ı ziyaret ettikten sonra Nilüfer ilçesinde yer alan diğer gezi duraklarına da merhaba diyebilirsiniz.

Ağlayan Çınar: Çok sayıda turiste ev sahipliği yapan bu doğal güzellik Ağlayan Çınar, Nilüfer’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Yüzyıllardır kavuşamayan âşıklar için yas tutan hikâyesi ile halk efsanelerinin dilinde olan Ağlayan Çınar, Gölyazı beldesinde konumlanıyor. Uluslararası anıt işareti taşıyan bu koca çınar görenleri şaşkına çeviriyor. Aynı zamanda Bursa’nın en huzurlu köşelerinden biri olarak bilinen bu doğal güzellik küçük kayıklar, deniz ve çınar gölgesi ile romantik dakikalar vadediyor.

Ayvaini Mağarası: Türkiye’nin en büyük 6. mağarası olma unvanını elinde bulunduran Ayvaini Mağarası Ayva köyünde yer alıyor. Uluabat Gölü’ne oldukça yakın bir mesafede bulunan doğal güzelliğin 1970 senesinde 3 İspanyol turist tarafından bulunduğu biliniyor. Yapının uzunluğu yaklaşık olarak 5,5 kilometre boyunca devam ediyor. Güney Marmara Bölgesi’nin en büyük yeraltı geçidi olduğu bilinen bu mağara sarkıt ve dikitlerle kaplı, duvar damlataşları, sulu damlataş havuzları ve gölcükleri, el değmemiş yapısıyla gerçek bir doğa harikası olarak ziyaretçi akınına uğruyor. Mağara ayrıca mağaracı ve dağcı keşif tutkunlarının vazgeçilmez mekânları arasında anılıyor.

Theodoros Kilisesi: Bu tarihî kilise Tahtalı Köyü’ndeyer alıyor. Günümüze çok sağlam bir şekilde gelememiş olsa dahi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan bu tarihî kilise de ziyaret noktalarından biri olarak sizi karşılıyor.