Donetsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

donetsk_sightseeing-e1393721164230.jpg

Donetsk, Kalmius Nehri’nin batısına kurulmuş bir Ukrayna şehridir. Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk ülkenin beşinci en kalabalık şehridir. Donbass bölgesinin en büyük şehridir. Donetsk, Ukrayna’nın sanayi ve finans merkezidir. İşgücü bakımından nüfusu oldukça niteliklidir. Donetsk, 170 metre rakıma sahiptir. Moskova, Pittsburgh ve Bakü, Donetsk’in kardeş şehirleridir.

1779 yılında Çarlık Rusyası tarafından Aleksandrovka ismiyle kurulan Donetsk’in, 1869 yılında Gallerli iş adamı John Hughes tarafından maden zengini bir yer olduğu ortaya çıkarılır. Böylece maden çalışmaları başlar. Hughes’un katkıları sebebiyle şehre Hughesovka (Yuzivka) ismi verilir. Sovyet Rusya dönemi boyunca Donetsk’teki çelik üretimi had safhaya ulaşır. Şehir 1924 yılından itibaren Stalino ismiyle anılırken Donetsk ismini 1961 yılında alır. 1941-1943 yılları arasındaki Nazi işgali sırasında şehir yerle bir olur ancak Stalin hâkimiyetini yeniden sağlar ve Naziler şehri terk eder. Ancak işgalin bitmesi Donetsk (o zamanki “Stalino”) halkı için bir çözüm değildir çünkü halk sefalet ve yokluk içinde maden ocaklarında çalışmaya devam eder. Nüfusun kayda değer kısmı kıtlık yüzünden ve hijyen yoksunluğu içinde hayatını kaybeder.

Devamını Oku

Donetsk ile İlgili

Donetsk Nerededir?

Donetsk, Karadeniz’in kuzeyinde bulunan Ukrayna’nın doğusunda bir ildir. Donetsk şehrinin içinde bulunduğu Donetsk Oblastı’nın, Kırım Yarımadası’nın Karadeniz’de oluşturduğu Azak Denizi’ne kıyısı vardır. Karadeniz’e dökülen Kalmius Nehri Donetsk şehir merkezinin doğusundan geçer.

Donetsk’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Donetsk'e direkt uçuş bulunmamaktadır. Ukrayna'nın başkenti Kiev'e uçakla gidebilir, 10 saatlik bir araba veya tren yolculuğu sonrasında Donetsk'e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Kiev Borispol Havaalanı'na haftanın her günü uçuş yapılmaktadır ve uçuş suresi 2 saattir. 2014 yılının mayıs ayından beri Donetsk Havaalanı hizmete kapalı olduğu gibi Donetsk hava sahası da uçuşlara kapatılmıştır.

Donetsk’e Ne Zaman Gidilir?

donbass_top.jpg

Donetsk yıl boyu soğuk bir şehirdir. Kendi ortalamasına göre en kuru geçen aylarda bileTürkiye'deki bir şehre göre çok yağış alır. Yıl boyu sıcaklık ortalaması 8 derecedir. Ocak ve şubat aylarında sıcaklık -5'e kadar düşer. Mart ayında 0 derece olur. Nisan'da 9'a yükselen sıcaklık mayıs ayında ortalama olarak 15, haziranda 19, temmuzda 21 ve ağustosta 20 dolaylarında seyreder. Eylülden itibaren yine sıcaklıkta kademeli olarak düşüş görülür. Ocak Donetsk'in en soğuk ayı iken temmuz en sıcak ayıdır. Dolayısıyla dışarda rahatça gezebilmek ve Donetsk'in tadını çıkarmak için temmuz-ağustos aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Unutmamanız gereken bir detay ise Donetsk'e güvenlik tam olarak sağlandığında gitmenizin hangi mevsimde gideceğinizden daha önemli olduğudur. Nitekim 2014 ayinin bahar aylarından bu yana halen ne yazık ki Ukrayna'nın doğusunda dolayısıyla Donetsk'te de güvenlik sağlanamamıştır. Rusya'dan destek alan ayrılıkçı gruplar Donetsk sokaklarını güvensiz bir hale getirmiştir. Bu yüzden yaklaşık 4 senedir Donetsk'te turizm bitme noktasına gelmiştir ve neredeyse hiçbir yabancı turist Donetsk'e gitmemektedir.

Donetsk’te Nerede Kalınır?

city_of_Donetsk_11(3).jpg

Şehir rehberlerimizin "nerede kalınır?" bölümünde konaklama seçeneklerini anlatırken söz konusu şehirlerde sadece uygun bir fiyata değil güven içinde de kalınabilecek yerleri size aktarmaya çalışıyoruz. Bu yüzdendir ki Donetsk gibi son 4 senedir güvenliğin en alt safhada olduğu bir yerde su an için hiçbir bölge veya semtinde konaklamanın güvenli olmadığını söyleyerek söze başlamalıyız. Ancak size yazımızda yine de Donetsk'in eski güvenli halindeyken turistlerin hangi bölgelerdeki konaklama tesislerini seçtiğini yazacağız. Umarız bir gün Donetsk yeniden halkı için güvenliğini turistler için ise cazibesini geri kazanır, böylece siz de yazımızda belirttiğimiz yerlerdeki otelleri rezerve ederek Donetsk'e seyahat edebilirsiniz.

Donetsk normal şartlarda dünyanın herhangi başka bir şehrinde olduğu gibi birçok hoş konaklama tesisine ev sahipliği yapıyor. Bazıları şu an için hizmet vermiyor ama bazıları hâlâ müşterilerini ağırlamaya devam ediyor. İç savaş sebebiyle birçok otelin gecelik konaklama ücretini düşürdüğünü belirtmeliyiz. Size ne zaman giderseniz gidin bir otel tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Donetsk’e barış sağlanmadan giderseniz ev kiralama seçeneğini elemenizi öneririz zira bu pek güvenilir olmayabilir. Donetsk’deki en güzel konaklama tesisleri şehrin en önemli caddelerinden biri olan Artema Caddesi, Shorsa Caddesi, Dubravnaya Caddesi, Schevchenko Caddesi, Pushkin Bulvarı, Leninskiy Prospekt ve Mira Avenue üzerinde bulunuyor. Bu merkezi otellerde kalmak turistlerin şehri keşfetmesini oldukça kolaylaştırıyor. Dilerseniz spa, masaj, fitness, sauna hizmetleri ile açık ve kapalı yüzme havuzlarından yararlanabileceğiniz tam pansiyon lüks bir otel tercih edebilirsiniz. Bunların bazılarında Türk hamamı olduğunu da hatırlatmak isteriz. Donetsk’de lüks şartlara sahip sadece 5 otel bulunmaktadır. Diğerleri ise bütçeye daha uygundur. 2, 3 veya 4 yıldızlı bir otel veya pansiyon tercih ederek sadece oda-kahvaltı ücreti ödeyebilirsiniz. Bu tesislerden birinde karar kıldıktan sonra otel rezervasyon sitelerinden odanızı ayırtabileceğiniz gibi otellerin kendi siteleri üzerinden de güvenli rezervasyon yapmanız mümkün olacaktır. Normal şartlarda tüm konaklama tesislerinin kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır. Donetsk’deki tam pansiyon otellerde restoran ve barlar mevcuttur. Tüm gün gezmekten yorulduğunuz ve akşam yemeği için dışarı çıkmak istemeyeceğiniz bir akşam otelinizin restoranında piyanistin çaldığı müzikler eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Otellerin restoranlarında genel olarak Avrupa mutfaklarından yemekler sunulmaktadır. Kalmanızı tavsiye ettiğimiz otellerin Donetsk Havaalanı’na mesafesi 8 ilâ 18 kilometre, Donbass futbol stadına uzaklığı ise 3 ilâ 5 kilometre arasındadır. Donetsk’de 5 yıldızlı bir otelde gecelik yaklaşık 200 liraya kalabiliyorken 2 veya 3 yıldızlı bir otelde geceliği 90-100 liraya konaklayabilirsiniz.

Donetsk’e evcil hayvanınızla gitmek isterseniz rezerve ettiğiniz otelin evcil hayvan kabul ettiğinden emin olunuz. Donetsk’in en çok turist çektiği dönemde gitmek istediğiniz takdirde rezervasyonunuzu 3 ay önceden yapmayı ihmal etmeyiniz. Donetsk turizm sektörüyle değil sanayisiyle öne çıkan bir şehir olmasına rağmen göreceğiniz misafirperverlikten memnun kalacaksınız.

Donetsk’te Gezilecek Yerler

Donetsk’te hali hazırda devam eden savaş ortamı bile sanatın ve kültür hayatının bitmesine engel değildir. Yazımızda Donetsk’te görülmesi gereken müzeleri ve diğer turistik noktalar hakkında bilgi alabileceksiniz. Donetsk’te görülecek çok yer olması şehrin köklü bir geçmişi olduğunu gösteriyor.

Donetsk Gezilecek Yerler

Donetsk kültürel anlamda kendinize çok şey katabileceğiniz bir şehir çünkü ziyaret edilecek fotoğraflayacak çok yer var. Donetsk Sanat Müzesi, Demir Figürler Parkı, Tuz madeni, botanik bahçesi ve Solovyanenko’nun Heykeli bunlardan sadece birkaçı.

Devamını Oku

Donetsk Şehir İçi Ulaşım

Haritadan da görebileceğiniz gibi Donetsk şehir merkezi doğusu ve batısındaki nehir ve göllerden oluşan 2 baraj arasında bulunmaktadır. Ne yazık ki bir sanayi şehri olmasına rağmen ve yaklaşık 1 milyon kişi yaşamasına rağmen Donetsk’de şehir içi ulaşım pek gelişememiştir. Hem otobüs hem tramvay hatları çok zayıftır. 12 tramvay ve 17 troleybüs hattı bulunmaktadır. Şu an için kullanımda olmayan Donetsk Havaalanı şehir merkezinin 8 kilometre kuzeyinde bulunur ve havaalanı ile şehir arası mesafe normal şartlarda yaklaşık 40 dakikadır. Donetsk’in en önemli noktalarından biri olan Donbass Stadı şehir merkezinin tam kuzeyindedir ve futbol maçı olduğu günlerde stada giden yolda yoğun trafik yaşanır. Ana tren istasyonu şehrin kuzeybatısında ve 6 kilometre mesafede bulunur. Kiev’den trene bindiğiniz takdirde Donetsk Tren İstasyonu’nda inersiniz. 2 numaralı otobüs ile, 1 numaralı tramvay ve 2 numaralı troleybüs ile istasyondan merkeze gelinir. Yaklaşık 20 dakikada istasyondan merkeze varabilirsiniz. Biletlerinizi internet üzerinden satın almanız mümkündür böylece uzun bilet kuyruğuna girmek zorunda kalmazsınız. “Pivdennyi avtovokzal” diye bilinen ana otobüs terminali ise şehir merkezinin 1 kilometre güneyindeki Komunariv meydanında yer alır ve yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu duraktan sadece şehir içi otobüsler değil Azak Denizi kıyısına hatta Karadeniz kıyısına giden otobüsler de kalkar. Donetsk’in merkezindeki Chervonoarmiyske yolu üzerinde bulunan ve çok kısa bir süre önce hizmete açılan yeni otobüs durağı Ukrayna’nın iç bölgelerindeki şehirlere ulaşımı sağlamaktadır. Donetsk’e havayoluyla ulaşım olmadığı için Kiev’den Donetsk otobüsüne bindiğiniz takdirde bu terminalde inersiniz. Donetsk’in merkezi küçük bir yer olduğu için yaya kalarak veya bisiklet kiralayarak keşif yapabilirsiniz.

Donetsk Mutfağı


 

Donetsk'e gittiğinizde kuskusuz Ukrayna yemeklerinden yiyeceksiniz. Ne mutlu ki Ukrayna mutfağındaki yemeklerin her biri birbirinden lezzetlidir. Bu yemekler yüzyıllar içerisinde evrilerek bugünkü halini almış. Çünkü hem komşu ülkelerin kültürlerinden etkilenmiş hem de iklim şartları değişince yemekler de değişikliğe uğramış. Ukrayna mutfağının en önemli özelliği her yemekte çok fazla malzeme olması ve bol baharat ve sarımsak kullanımıdır. Borscht bu durumun tipik bir örneğidir zira Ukrayna'nın bu en meşhur yemeği tam 30 malzeme ile yapılır ve bol sarımsak katılır. Geleneklere göre Ukrayna'da her genç kız evlenmeden önce Borscht yapmayı öğrenmek zorundadır. Kiev Tavuğu ise Ukrayna'nın adeta gururu gibidir çünkü tereyağı ile kızartılan tavuk dünyanın önemli restoranlarının mönüsünde yer alır. Deruny adı verilen patatesten yapılan pankekler kahvaltıda tüketilir. Deruny rendelenmiş patates, kıyılmış soğan, mantar ve bol baharat ile hazırlanır. Vareniki'ye gelince; genelde meyveli çörek olarak bilinir ama içine kuşbaşı et koyarak da hazırlanabilir. Böylece ister akşamüstü çayın yanında ister öğle veya akşam yemeğinde yenebilir. Okroshka yazın içilen soğuk çorbadır. Kafkas içeceği olan kefir, sosis, salatalık ve havuç ile hazırlanır. Banush daha birkaç yüzyıl öncesine kadar "fakir yemeği" olarak bilinirdi ancak günümüzde birçok lüks lokantanın mönüsünde bulunuyor. Domuz eti, peynir ve mantardan oluşan banush ateş üzerinde pişiriliyor. Son olarak Nalisniki'den bahsedeceğiz. Bu pankek aslında herkesin kendi zevkine uygun hazırlanmaya müsaittir. Üzerine sırf toz seker konarak bile sade yenebilir veya reçel, peynir ile de tüketilebilir.

Donetsk’te Alışveriş

1891_b.jpg

Donetsk yaklaşık 4 senedir turistlerden büyük ölçüde mahrum kalsa da alışveriş ve cazibe merkezleri canlılığını korumaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen Donetsk'in ekonomi çarkı böylece dönmeye devam eder. Donetsk'in en büyük ve en işlek caddesi olan Artema Caddesi aynı zamanda en çok mağazanın bulunduğu caddedir. Anı dükkânlarınım, giyim ve aksesuar mağazalarını, kitapçıları, ayakkabı mağazalarını, matruşka bebek satan seyyar satıcıları burada bulabilirsiniz. Aynı şekilde Ilycha Caddesi de Artyoma kadar olmasa da alışveriş yapılabilen bir caddedir. Burada çoğunlukla tasarımcıların mağazalarını görürsünüz. Donetsk hem Ukrayna'nın hem Rusya'nın üzerinde hak iddia ettiği bir yer zira yerli halk Ukraynalılardan ve Rusya yanlılarından oluşuyor. Dolayısıyla Donetsk'e giderseniz hem Ukrayna'ya hem Rusya'ya özgü bazı anı eşyası satın almanız mümkün olabilir. Matruşka dışında motanky diye bilinen oyuncak / dekorasyon ürününden alabilirsiniz. Seramik ürünler ve folklorik kıyafetler alabilirsiniz. Ukrayna'dan tahta oyma el yapımı ürünler çok önemlidir. Hem aksesuar hem de dekoratif ürünler bulabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinden bahsetmek gerekirse: Zolotoe Koltso Alışveriş Merkezi’nde 50'ye yakın mağaza bulunur. Hem Ukraynalı hem Rus hem de dünyaca ünlü markaları burada bulabilirsiniz. Parfümeriler, hediyelik eşya dükkânları ve çok daha fazlası alışveriş merkezinde mevcuttur. Donetsk City Alışveriş merkezi ise ilkinden çok daha büyük bir alışveriş merkezidir ve 100den fazla mağazaya ev sahipliği yapar. Üstelik içinde restoranlar ve eğlence noktaları da bulunmaktadır.

Donetsk’te Gece Hayatı  

donetsk-ukraine-city-views-27.jpg

Donetsk'te en meşhur 4 gece kulübü ve tiyatro ile 5 en iyi restoranı "gece hayatı" başlığımızda tanıtacağız. Ancak bu mekânların çoğu iç savaş sebebiyle şu an için kapalıdır. Bölgede kesin barış sağlandıktan sonra Donetsk'e giderseniz aşağıdaki mekânlara gitmenizi öneririz.

Virus isimli gece kulübüyle başlayalım zira burası Donetsk'in en ünlü gece kulübüdür. Normal şartlarda 22.00-05.00 saatleri arasında açık olan bu mekânda dans pisti dışında bowling oynayabileceğiniz bir bölüm ve sushi bar da mevcut. Şehirde en popüler olan DJ'ler bu gece kulübünde performans sergiliyor dolayısıyla eğlenmek isteyen Donetskliler Virus'e yoğun talep gösteriyor. Kulübün içinde VIP müşterilere ait özel bir kat var. Virus'e giriş ücreti 80 grivnadır.

Chicago Night Club Artema Caddesi üzerinde bulunan meşhur bir gece kulübüdür. Chicago'da dileyen dans pistinde eğlenirken dileyen nargile köşesinde nargile içebiliyor. Dans pisti 500, gece kulübünün tamamı ise 1.300 kişi kapasitelidir. Chicago'nun kapıları sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır.

Donetsk'de akşam kültürel bir etkinliğe gitmeyi tercih edenler için ise önerilerimiz şöyle:

Donetsk Opera ve Bale Sahnesi Artema Caddesi üzerinde bulunur. Salon tam 976 kişi kapasitelidir. Biletinizi 10.00-19.00 saatleri açık olan gişeden alabileceğiniz gibi resmi internet sitesi üzerinden de alabilirsiniz. Ukrayna'daki en önemli opera sahnelerinden biri burasıdır. 1936'da açılan Donetsk Opera ve Balesi'nde 1941'den beri temsiller sahnelenir. Uzun süre sadece Rus ve Ukrayna eserleri yorumlanan sahnede Fındık Kiran ve Notre Dame'ın Kamburu gibi Batı Avrupa eserleri de yorumlanmaktadır. Donetsk Drama ve Müzik Sahnesi yine Artema Caddesi üzerindedir ve Donetsk kültür hayatinin en köklü kurumlarından biridir. 780 kişi kapasiteli Donetsk Drama ve Müzik sahnesi 1927'de açılmıştır.

Restoranlara gelecek olursak Egoist isimli restoran Donetsk’in en popüler lokantasıdır.Avrupa ve Japon mutfağından yemekler yiyebileceğiniz Egoist sabah 08.00’de açılır ve son müşteri gidene kadar açık kalır. Yaklaşık 200 grivna hesap ödeyerek çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. 230 kişi kapasiteli restoran Komsomolskiy Bulvarı üzerinde bulunur. Generala Antonova Caddesi üzerindeki Piu Gusto Donetsk’in en lüks restoranıdır ve sadece 140 kişi kapasitelidir. İtalyan mutfağı başta olmak üzere tüm Akdeniz mutfağının yemeklerini burada tadabilirsiniz. Pekin ördeği ve deniz ürünleri çok lezzetlidir ve özellikle tavsiye edilmektedir. Eva isimli restoranda Ukrayna,Asya ve Avrupa mutfaklarından lezzetleri tadabilirsiniz. Shchorsa Caddesi üzerindeki bulunan ve aynı adı taşıyan otelin içindeki Eva’da ortalama 250 grivna ödersiniz. Fonda çalınan jazz ve blues müzikleri akşam yemeğinizi daha da lezzetlendirecek. Cheluskintsev caddesi üzerindeki Avenue restoranı bütçeye daha uygun olmasına rağmen en az diğer mekânlar kadar kaliteli hizmet vermektedir. Ortalama 150 grivna ödeyerek Asya ve Avrupa mutfaklarından yemekler tadabilirsiniz. Restoranın içinde karaoke bar ve kafe bölümü de bulunmaktadır. Son olarak yine Artema Caddesi üzerindeki Iouzovka’dan bahsedeceğiz. Burada dünyanın her yerinden gelen biraları tadabilirsiniz. 700 kişi kapasiteli Iouzovka’da Avrupa mutfağından yemekler yiyebilirsiniz.

Donetsk’teki Festivaller

Donetsk yüzyılların verdiği kültür birikimi gereği bir sanat şehridir. Ruslar başta olmak üzere tüm Slav kökenliler yüksek kültürün sanat dallarında yani balede ve klasik müzikte dünyaya öncü oluyorlar. Dolayısıyla Donetsk'te önemli sanat organizasyonları gerçekleşiyor. Üstelik Donetsk'te tüm zorluklara rağmen hala bazı gelenekler korunuyor ve buna göre etkinlikler düzenleniyor. Bazılarını sizin için araştırdık.

Dünya Bale Yıldızları Festivali: Donetsk Devlet Opera ve Balesi'nde gerçeklesen bale festivaline dünyanın her yerinden balet ve balerinler katılıyor. Rus, Ukraynalı, Beyaz Rusyalı, Çek, Kazak, Alman, Bulgar ve Japon bale sanatçıları bir araya geliyorlar dolayısıyla izlemeye doyum olmayacak bir bale festivali ortaya çıkıyor. 22 senedir her sonbaharda Bale Festivali Donetsk'te organize ediliyor.

Donetsk Nalbant Festivali: Bugüne kadar duyduğunuz festivaller arasında en ilginçlerinden biri Donetsk'teki nalbant festivali olabilir. Doğu Ukrayna'ya özgün olan bu etkinlik Donetsk'te bulunan Demir Figürler Parkı’nda gerçekleşir. Nitekim parktaki demirden heykeller de nalbantların eserleridir. Her eylülde Ukrayna'nın dört bir yanından gelen nalbantlar tüm hünerlerini sergilerler. 2 gün süren festivalde amatörlere nalbantlığa başlangıç dersleri de verilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Donetsk Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

7 Ocak: Ortodoksların kabul ettiği Noel günü

9 Mayıs: Nazilere karşı zaferin yıldönümü

25 Aralık: Batı dünyasının Noel günü

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Ukrayna'da ve Rusya'da dini günler için Julyen takvimi esas alınmaktadır ancak rehberde verdiğimiz tarihler Türkiye'de ve tüm Batı dünyasında kullanılan Gregoryen takvimine göredir.

Donetsk İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 112

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Donetsk Dış Temsilcilikleri

TC Dışişleri Bakanlığı Odessa Başkonsolosluğu

Telefon: +38 048 722-79-11

Eposta: [email protected]

Adres: Lidersovskiy Lane, 3, Odessa 65014, UKRAYNA

İnternet sitesi: http://odessa.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk ’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Donetsk Para Birimi

Donetsk'in statüsü son 4 senedir belirsizliğini koruyor. Kimi Donetskliler Donetsk’in bağımsızlığı üzerinde hak iddia ederken kimileri Rusya’ya bağlanması gerektiğini düşünüyor, bu yüzden Donetsk'te hem Grivna hem Rus rublesi geçerlidir. 1 Grivna yaklaşık olarak 0,15 Türk lirasıdır. 1 Ruble ise yaklaşık olarak 0,07 Türk lirasıdır.

Donetsk’in Resmi Dili

Donetsk’te 1994 referandumundan bu yana hemUkraynaca hem Rusça resmi dildir. Dolayısıyla 2 resmi dil vardır ancak bir sanayi şehri olması sebebiyle birçok kişi İngilizce de konuşur.

 

Donetsk Saat Farkı

Türkiye’de kış saati artık uygulanmadığı için kışın Türkiye ile Ukrayna arasında 1 saat farkı bulunur. Donetsk, Türkiye’den 1 saat geridedir. Ancak yaz mevsiminde saat farkı olmaz.

 

Donetsk Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4.1oC
  • Şub -4.1oC
  • Mar 1.3oC
  • Nis 9.4oC
  • May 15.4oC
  • Haz 19.3oC
  • Tem 21.6oC
  • Agu 20.8oC
  • Eyl 15.1oC
  • Eki 8.5oC
  • Kas 1.6oC
  • Ara -2.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 929.063 / Dil: Ukraynaca, Rusça / Para Birimi: Ruble, Grivna / İklim: Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün