Google+

Arama formu

Donetsk

Donetsk yüzyılların verdiği kültür birikimi gereği bir sanat şehridir....
Devamı oku
Donetsk’te 1994 referandumundan bu yana hem Ukraynaca hem Rusça resmi...
Devamı oku
Donetsk, Kalmius Nehri’nin batısına kurulmuş bir Ukrayna şehridir....
Devamı oku
Donetsk, Karadeniz’in kuzeyinde bulunan Ukrayna’nın doğusunda bir ildir....
Devamı oku
Donetsk’te hali hazırda devam eden savaş ortamı bile sanatın ve...
Devamı oku
Haritadan da görebileceğiniz gibi Donetsk şehir merkezi doğusu ve...
Devamı oku
Acil Yardım Hattı: 112 İtfaiye: 101 Polis: 102 Ambulans: 103
Devamı oku
1 Ocak: Yılbaşı 7 Ocak: Ortodoksların kabul ettiği Noel günü 9 Mayıs...
Devamı oku
  Donetsk'e gittiğinizde kuskusuz Ukrayna yemeklerinden yiyeceksiniz...
Devamı oku
TC Dışişleri Bakanlığı Odessa Başkonsolosluğu Telefon: +38 048 722-79-...
Devamı oku
Donetsk'in statüsü son 4 senedir belirsizliğini koruyor. Kimi...
Devamı oku
Donetsk yıl boyu soğuk bir şehirdir. Kendi ortalamasına göre en kuru...
Devamı oku
Türkiye’den Donetsk'e direkt uçuş bulunmamaktadır. Ukrayna'nın...
Devamı oku
Türkiye’de kış saati artık uygulanmadığı için kışın Türkiye ile Ukrayna...
Devamı oku
Şehir rehberlerimizin "nerede kalınır?" bölümünde konaklama...
Devamı oku
Donetsk'te en meşhur 4 gece kulübü ve tiyatro ile 5 en iyi restoranı...
Devamı oku
Donetsk yaklaşık 4 senedir turistlerden büyük ölçüde mahrum kalsa da...
Devamı oku
monishgujral.com Ukrayna mutfağı Rus mutfağından etkilenmiştir. Donetsk’te...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB-UAH = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -4.1℃
Şub -4.1℃
Mar 1.3℃
Nis 9.4℃
May 15.4℃
Haz 19.3℃
Tem 21.6℃
Ağu 20.8℃
Eyl 15.1℃
Eki 8.5℃
Kas 1.6℃
Ara -2.9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 929.063 / Dil: Ukraynaca, Rusça / Para Birimi: Ruble, Grivna / İklim: Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Donetsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Donetsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Donetsk, Kalmius Nehri’nin batısına kurulmuş bir Ukrayna şehridir. Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk ülkenin beşinci en kalabalık şehridir. Donbass bölgesinin en büyük şehridir. Donetsk, Ukrayna’nın sanayi ve finans merkezidir. İşgücü bakımından nüfusu oldukça niteliklidir. Donetsk, 170 metre rakıma sahiptir. Moskova, Pittsburgh ve Bakü, Donetsk’in kardeş şehirleridir.

1779 yılında Çarlık Rusyası tarafından Aleksandrovka ismiyle kurulan Donetsk’in, 1869 yılında Gallerli iş adamı John Hughes tarafından maden zengini bir yer olduğu ortaya çıkarılır. Böylece maden çalışmaları başlar. Hughes’un katkıları sebebiyle şehre Hughesovka (Yuzivka) ismi verilir. Sovyet Rusya dönemi boyunca Donetsk’teki çelik üretimi had safhaya ulaşır. Şehir 1924 yılından itibaren Stalino ismiyle anılırken Donetsk ismini 1961 yılında alır. 1941-1943 yılları arasındaki Nazi işgali sırasında şehir yerle bir olur ancak Stalin hâkimiyetini yeniden sağlar ve Naziler şehri terk eder. Ancak işgalin bitmesi Donetsk (o zamanki “Stalino”) halkı için bir çözüm değildir çünkü halk sefalet ve yokluk içinde maden ocaklarında çalışmaya devam eder. Nüfusun kayda değer kısmı kıtlık yüzünden ve hijyen yoksunluğu içinde hayatını kaybeder.

Donetsk’te Gezilecek Yerler

Donetsk’te Gezilecek Yerler

Donetsk’te hali hazırda devam eden savaş ortamı bile sanatın ve kültür hayatının bitmesine engel değildir. Yazımızda Donetsk’te görülmesi gereken müzeleri ve diğer turistik noktalar hakkında bilgi alabileceksiniz. Donetsk’te görülecek çok yer olması şehrin köklü bir geçmişi olduğunu gösteriyor.

Donetsk Nerededir?

Donetsk, Karadeniz’in kuzeyinde bulunan Ukrayna’nın doğusunda bir ildir. Donetsk şehrinin içinde bulunduğu Donetsk Oblastı’nın, Kırım Yarımadası’nın Karadeniz’de oluşturduğu Azak Denizi’ne kıyısı vardır. Karadeniz’e dökülen Kalmius Nehri Donetsk şehir merkezinin doğusundan geçer.

Donetsk’e Ne Zaman Gidilir?

donbass_top.jpg

Donetsk yıl boyu soğuk bir şehirdir. Kendi ortalamasına göre en kuru geçen aylarda bile Türkiye'deki bir şehre göre çok yağış alır. Yıl boyu sıcaklık ortalaması 8 derecedir. Ocak ve şubat aylarında sıcaklık -5'e kadar düşer. Mart ayında 0 derece olur. Nisan'da 9'a yükselen sıcaklık mayıs ayında ortalama olarak 15, haziranda 19, temmuzda 21 ve ağustosta 20 dolaylarında seyreder. Eylülden itibaren yine sıcaklıkta kademeli olarak düşüş görülür. Ocak Donetsk'in en soğuk ayı iken temmuz en sıcak ayıdır. Dolayısıyla dışarda rahatça gezebilmek ve Donetsk'in tadını çıkarmak için temmuz-ağustos aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Unutmamanız gereken bir detay ise Donetsk'e güvenlik tam olarak sağlandığında gitmenizin hangi mevsimde gideceğinizden daha önemli olduğudur. Nitekim 2014 ayinin bahar aylarından bu yana halen ne yazık ki Ukrayna'nın doğusunda dolayısıyla Donetsk'te de güvenlik sağlanamamıştır. Rusya'dan destek alan ayrılıkçı gruplar Donetsk sokaklarını güvensiz bir hale getirmiştir. Bu yüzden yaklaşık 4 senedir Donetsk'te turizm bitme noktasına gelmiştir ve neredeyse hiçbir yabancı turist Donetsk'e gitmemektedir.

Donetsk’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Donetsk'e direkt uçuş bulunmamaktadır. Ukrayna'nın başkenti Kiev'e uçakla gidebilir, 10 saatlik bir araba veya tren yolculuğu sonrasında Donetsk'e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Kiev Borispol Havaalanı'na haftanın her günü uçuş yapılmaktadır ve uçuş suresi 2 saattir. 2014 yılının mayıs ayından beri Donetsk Havaalanı hizmete kapalı olduğu gibi Donetsk hava sahası da uçuşlara kapatılmıştır.

Donetsk şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Donetsk’te Nerede Kalınır?

Donetsk’te Nerede Kalınır?

Şehir rehberlerimizin "nerede kalınır?" bölümünde konaklama seçeneklerini anlatırken söz konusu şehirlerde sadece uygun bir fiyata değil güven içinde de kalınabilecek yerleri size aktarmaya çalışıyoruz. Bu yüzdendir ki Donetsk gibi son 4 senedir güvenliğin en alt safhada olduğu bir yerde su an için hiçbir bölge veya semtinde konaklamanın güvenli olmadığını söyleyerek söze başlamalıyız. Ancak size yazımızda yine de Donetsk'in eski güvenli halindeyken turistlerin hangi bölgelerdeki konaklama tesislerini seçtiğini yazacağız. Umarız bir gün Donetsk yeniden halkı için güvenliğini turistler için ise cazibesini geri kazanır, böylece siz de yazımızda belirttiğimiz yerlerdeki otelleri rezerve ederek Donetsk'e seyahat edebilirsiniz.

Booking.com

Donetsk pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Donetsk Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Donetsk Otelleri
En Uygun Fiyatlı Donetsk Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Donetsk Otelleri
Donetsk Ev Kiralama

Donetsk Şehir İçi Ulaşım

Haritadan da görebileceğiniz gibi Donetsk şehir merkezi doğusu ve batısındaki nehir ve göllerden oluşan 2 baraj arasında bulunmaktadır. Ne yazık ki bir sanayi şehri olmasına rağmen ve yaklaşık 1 milyon kişi yaşamasına rağmen Donetsk’de şehir içi ulaşım pek gelişememiştir. Hem otobüs hem tramvay hatları çok zayıftır. 12 tramvay ve 17 troleybüs hattı bulunmaktadır. Şu an için kullanımda olmayan Donetsk Havaalanı şehir merkezinin 8 kilometre kuzeyinde bulunur ve havaalanı ile şehir arası mesafe normal şartlarda yaklaşık 40 dakikadır. Donetsk’in en önemli noktalarından biri olan Donbass Stadı şehir merkezinin tam kuzeyindedir ve futbol maçı olduğu günlerde stada giden yolda yoğun trafik yaşanır. Ana tren istasyonu şehrin kuzeybatısında ve 6 kilometre mesafede bulunur. Kiev’den trene bindiğiniz takdirde Donetsk Tren İstasyonu’nda inersiniz. 2 numaralı otobüs ile, 1 numaralı tramvay ve 2 numaralı troleybüs ile istasyondan merkeze gelinir. Yaklaşık 20 dakikada istasyondan merkeze varabilirsiniz. Biletlerinizi internet üzerinden satın almanız mümkündür böylece uzun bilet kuyruğuna girmek zorunda kalmazsınız. “Pivdennyi avtovokzal” diye bilinen ana otobüs terminali ise şehir merkezinin 1 kilometre güneyindeki Komunariv meydanında yer alır ve yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu duraktan sadece şehir içi otobüsler değil Azak Denizi kıyısına hatta Karadeniz kıyısına giden otobüsler de kalkar. Donetsk’in merkezindeki Chervonoarmiyske yolu üzerinde bulunan ve çok kısa bir süre önce hizmete açılan yeni otobüs durağı Ukrayna’nın iç bölgelerindeki şehirlere ulaşımı sağlamaktadır. Donetsk’e havayoluyla ulaşım olmadığı için Kiev’den Donetsk otobüsüne bindiğiniz takdirde bu terminalde inersiniz. Donetsk’in merkezi küçük bir yer olduğu için yaya kalarak veya bisiklet kiralayarak keşif yapabilirsiniz.

Donetsk Mutfağı


 

Donetsk'e gittiğinizde kuskusuz Ukrayna yemeklerinden yiyeceksiniz. Ne mutlu ki Ukrayna mutfağındaki yemeklerin her biri birbirinden lezzetlidir. Bu yemekler yüzyıllar içerisinde evrilerek bugünkü halini almış. Çünkü hem komşu ülkelerin kültürlerinden etkilenmiş hem de iklim şartları değişince yemekler de değişikliğe uğramış. Ukrayna mutfağının en önemli özelliği her yemekte çok fazla malzeme olması ve bol baharat ve sarımsak kullanımıdır. Borscht bu durumun tipik bir örneğidir zira Ukrayna'nın bu en meşhur yemeği tam 30 malzeme ile yapılır ve bol sarımsak katılır. Geleneklere göre Ukrayna'da her genç kız evlenmeden önce Borscht yapmayı öğrenmek zorundadır. Kiev Tavuğu ise Ukrayna'nın adeta gururu gibidir çünkü tereyağı ile kızartılan tavuk dünyanın önemli restoranlarının mönüsünde yer alır. Deruny adı verilen patatesten yapılan pankekler kahvaltıda tüketilir. Deruny rendelenmiş patates, kıyılmış soğan, mantar ve bol baharat ile hazırlanır. Vareniki'ye gelince; genelde meyveli çörek olarak bilinir ama içine kuşbaşı et koyarak da hazırlanabilir. Böylece ister akşamüstü çayın yanında ister öğle veya akşam yemeğinde yenebilir. Okroshka yazın içilen soğuk çorbadır. Kafkas içeceği olan kefir, sosis, salatalık ve havuç ile hazırlanır. Banush daha birkaç yüzyıl öncesine kadar "fakir yemeği" olarak bilinirdi ancak günümüzde birçok lüks lokantanın mönüsünde bulunuyor. Domuz eti, peynir ve mantardan oluşan banush ateş üzerinde pişiriliyor. Son olarak Nalisniki'den bahsedeceğiz. Bu pankek aslında herkesin kendi zevkine uygun hazırlanmaya müsaittir. Üzerine sırf toz seker konarak bile sade yenebilir veya reçel, peynir ile de tüketilebilir.

Donetsk’te Gece Hayatı  

Donetsk’te Gece Hayatı  

Donetsk'te en meşhur 4 gece kulübü ve tiyatro ile 5 en iyi restoranı "gece hayatı" başlığımızda tanıtacağız. Ancak bu mekânların çoğu iç savaş sebebiyle şu an için kapalıdır. Bölgede kesin barış sağlandıktan sonra Donetsk'e giderseniz aşağıdaki mekânlara gitmenizi öneririz.

Virus isimli gece kulübüyle başlayalım zira burası Donetsk'in en ünlü gece kulübüdür. Normal şartlarda 22.00-05.00 saatleri arasında açık olan bu mekânda dans pisti dışında bowling oynayabileceğiniz bir bölüm ve sushi bar da mevcut. Şehirde en popüler olan DJ'ler bu gece kulübünde performans sergiliyor dolayısıyla eğlenmek isteyen Donetskliler Virus'e yoğun talep gösteriyor. Kulübün içinde VIP müşterilere ait özel bir kat var. Virus'e giriş ücreti 80 grivnadır.

Chicago Night Club Artema Caddesi üzerinde bulunan meşhur bir gece kulübüdür. Chicago'da dileyen dans pistinde eğlenirken dileyen nargile köşesinde nargile içebiliyor. Dans pisti 500, gece kulübünün tamamı ise 1.300 kişi kapasitelidir. Chicago'nun kapıları sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır.

Donetsk’teki Festivaller

Donetsk yüzyılların verdiği kültür birikimi gereği bir sanat şehridir. Ruslar başta olmak üzere tüm Slav kökenliler yüksek kültürün sanat dallarında yani balede ve klasik müzikte dünyaya öncü oluyorlar. Dolayısıyla Donetsk'te önemli sanat organizasyonları gerçekleşiyor. Üstelik Donetsk'te tüm zorluklara rağmen hala bazı gelenekler korunuyor ve buna göre etkinlikler düzenleniyor. Bazılarını sizin için araştırdık.

Dünya Bale Yıldızları Festivali: Donetsk Devlet Opera ve Balesi'nde gerçeklesen bale festivaline dünyanın her yerinden balet ve balerinler katılıyor. Rus, Ukraynalı, Beyaz Rusyalı, Çek, Kazak, Alman, Bulgar ve Japon bale sanatçıları bir araya geliyorlar dolayısıyla izlemeye doyum olmayacak bir bale festivali ortaya çıkıyor. 22 senedir her sonbaharda Bale Festivali Donetsk'te organize ediliyor.

Donetsk Nalbant Festivali: Bugüne kadar duyduğunuz festivaller arasında en ilginçlerinden biri Donetsk'teki nalbant festivali olabilir. Doğu Ukrayna'ya özgün olan bu etkinlik Donetsk'te bulunan Demir Figürler Parkı’nda gerçekleşir. Nitekim parktaki demirden heykeller de nalbantların eserleridir. Her eylülde Ukrayna'nın dört bir yanından gelen nalbantlar tüm hünerlerini sergilerler. 2 gün süren festivalde amatörlere nalbantlığa başlangıç dersleri de verilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Donetsk’te Alışveriş

1891_b.jpg

Donetsk yaklaşık 4 senedir turistlerden büyük ölçüde mahrum kalsa da alışveriş ve cazibe merkezleri canlılığını korumaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen Donetsk'in ekonomi çarkı böylece dönmeye devam eder. Donetsk'in en büyük ve en işlek caddesi olan Artema Caddesi aynı zamanda en çok mağazanın bulunduğu caddedir. Anı dükkânlarınım, giyim ve aksesuar mağazalarını, kitapçıları, ayakkabı mağazalarını, matruşka bebek satan seyyar satıcıları burada bulabilirsiniz. Aynı şekilde Ilycha Caddesi de Artyoma kadar olmasa da alışveriş yapılabilen bir caddedir. Burada çoğunlukla tasarımcıların mağazalarını görürsünüz. Donetsk hem Ukrayna'nın hem Rusya'nın üzerinde hak iddia ettiği bir yer zira yerli halk Ukraynalılardan ve Rusya yanlılarından oluşuyor. Dolayısıyla Donetsk'e giderseniz hem Ukrayna'ya hem Rusya'ya özgü bazı anı eşyası satın almanız mümkün olabilir. Matruşka dışında motanky diye bilinen oyuncak / dekorasyon ürününden alabilirsiniz. Seramik ürünler ve folklorik kıyafetler alabilirsiniz. Ukrayna'dan tahta oyma el yapımı ürünler çok önemlidir. Hem aksesuar hem de dekoratif ürünler bulabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinden bahsetmek gerekirse: Zolotoe Koltso Alışveriş Merkezi’nde 50'ye yakın mağaza bulunur. Hem Ukraynalı hem Rus hem de dünyaca ünlü markaları burada bulabilirsiniz. Parfümeriler, hediyelik eşya dükkânları ve çok daha fazlası alışveriş merkezinde mevcuttur. Donetsk City Alışveriş merkezi ise ilkinden çok daha büyük bir alışveriş merkezidir ve 100den fazla mağazaya ev sahipliği yapar. Üstelik içinde restoranlar ve eğlence noktaları da bulunmaktadır.

Donetsk Saat Farkı

Türkiye’de kış saati artık uygulanmadığı için kışın Türkiye ile Ukrayna arasında 1 saat farkı bulunur. Donetsk, Türkiye’den 1 saat geridedir. Ancak yaz mevsiminde saat farkı olmaz.

 

Donetsk Para Birimi

Donetsk'in statüsü son 4 senedir belirsizliğini koruyor. Kimi Donetskliler Donetsk’in bağımsızlığı üzerinde hak iddia ederken kimileri Rusya’ya bağlanması gerektiğini düşünüyor, bu yüzden Donetsk'te hem Grivna hem Rus rublesi geçerlidir. 1 Grivna yaklaşık olarak 0,15 Türk lirasıdır. 1 Ruble ise yaklaşık olarak 0,07 Türk lirasıdır.

Donetsk’in Resmi Dili

Donetsk’te 1994 referandumundan bu yana hem Ukraynaca hem Rusça resmi dildir. Dolayısıyla 2 resmi dil vardır ancak bir sanayi şehri olması sebebiyle birçok kişi İngilizce de konuşur.

 

Donetsk Dış Temsilcilikleri

TC Dışişleri Bakanlığı Odessa Başkonsolosluğu

Telefon: +38 048 722-79-11

Eposta: consulate.odessa@mfa.gov.tr

Adres: Lidersovskiy Lane, 3, Odessa 65014, UKRAYNA

İnternet sitesi: http://odessa.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk ’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Donetsk Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

7 Ocak: Ortodoksların kabul ettiği Noel günü

9 Mayıs: Nazilere karşı zaferin yıldönümü

25 Aralık: Batı dünyasının Noel günü

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Ukrayna'da ve Rusya'da dini günler için Julyen takvimi esas alınmaktadır ancak rehberde verdiğimiz tarihler Türkiye'de ve tüm Batı dünyasında kullanılan Gregoryen takvimine göredir.

Donetsk İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 112

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Ukrayna Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.