Simferopol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

simferopol.jpg

Simferopol, Ukrayna'ya bağlı olup 2016 yılında Rusya tarafından ilhal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Kırım'ın Ruslar tarafından işgal edildiği 1783 tarihine kadar Kırım Hanlığı’nın ve Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresinde kalmıştır. Türkiye'de Akmescit olarak da bilinir. Salgır Çayı'nın kıyısında yer alır. Tarım bölgesinde sanayi, ticaret ve ulaşım merkezi olarak önem taşır.

Simferopol, üzerinde bulunduğu Kırım Yarımadası üzerinde yer alan önemli bir ticari, siyasi ve lojistik merkezdir. Bölgedeki arkeolojik kazılar şehrin ilk olarak İskitler tarafından kurulduğunun göstermektedir. Burası ayrıca Kırım-Tatar Hanlığı döneminde Akmescit adını almış olan tarihi şehrin de bulunduğu yerdir. Kırım Hanlığı’nın vaktinde Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edilmesinin ardından Akmescti adı Simferepol’e çevrilmiştir. Simferepol dünyanın en uzun troleybus servisine (56 kilometre) sahip olmakla meşhurdur. Dağlık ve kıyı kesimlerin birbirine bağlandığı bir transit noktasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=t-ZP3ZHDmSo

Simferopol ile İlgili

Simferopol Nerededir?

Simferopol, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Ülkenin güneybatısında yer almaktadır.

Simferopol’a Nasıl Gidilir?

Uluslararası bir havalimanına sahip olan Simferepol’e uçakla gitmek mümkündür. Şehir merkezine ulaşımsa “marshrutka” adlı otobüslerle yapılmaktadır.

 Simferopol’a Ne Zaman Gidilir?

Ilık nemli subtropikal iklim özellikleri gösteren şehirde temmuz ayı sıcaklıkları 22 derece üzerindedir. Kış sıcaklıkları 2 dereceye kadar gerileyebilen şehirde yıllık toplam güneşli saat süresi 2.471 saattir.

Simferopol’da Nerede Kalmalı?

Hem ekonomik hem de politik anlamda ülkenin başkenti sayılan Simferepol’de uygun fiyatlı kiralık odalardan 5 yıldızlı otel odalarına kadar pek çok seçenek bulmak mümkün.

Simferopol İçi Ulaşım 

9540535848_6965065516.jpg

Tüm Kırım’da olduğu gibi Simferepol’de de en aktif ulaşım aracı marshutka denilen minibüslerdir. Bir bilet 2.75 UAH olan bu taşıtlar sıktır, ucuzdur ve şehrin her yerine ulaşım sağlamaktadır taksiler bir hayli pahalıdır ama elbette daha hızlıdır ancak toplu taşıma sizi şehrin her köşesine götürdüğü için ihtiyaç duyamayacaksınız. Taksilere binmeden önce pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Simferopol Mutfağı

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin “Borş Çorbası” Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen “Varenyky”dir.

Ukrayna'nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan Kiev Usulü Tavuk’tur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında “Katleta” denilmektedir. "Smetana" adındaki krema Ukrayna'da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

Popüler restoranlar

Divan, Grand Cafe Chekhov, Vegeteriya, Sytyi Gans.

Bahşiş

Simferopol restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmez. Ancak hizmeti beğendiyseniz hesabın yüzde 5-10’u oranında bahşiş bırakabilirsiniz.

Simferopol’da Alışveriş

Ukrayna’dan alınabilecek en güzel hediye, Motanka adı verilen, Ukrayna yerel kostümleri giydirilmiş, el yapımı veya örgü bebeklerdir. Doğurganlık sembolü olarak kültürlerinde yer etmiş olan bu bebekler en sevilen hediye seçenekleri arasından başı çeker. Lviv şehrinde yer alan çikolata fabrikasının ürettiği el yapımı çikolatalar çok meşhurdur. Fiyatları da oldukça uygun olan bu çikolatalarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bunların dışında, lizhnyk adlı el örgüsü battaniyeler ve Kırım-Tatar seramikleri çok orijinal hediyeler arasındadır.

Simferopol Gece Hayatı

Simferopol gece hayatı ülkedeki diğer şehirlere nazaran daha sakindir. Halkın daha çok kafe, pub ve restoranlarda vakit geçirdiği görülür. Pub Petrovich, Bar Begemotobar ve Cafe Paparazzi tercih edilebilir. Irey, Marmelad ve King en çok tercih edilen kulüplerdir.

Simferopol Festivaller

Barabulka Gastronomi Festivali (Mayıs)

Simferopol Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Noel (7-8 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Ortodoks Paskalya Günü

İşçi Bayramı (2-3 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Simferopol İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Simferopol Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Simferopol’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Türkiye Simferopol Dış Temsilcilikleri

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE

Telefon: 380 44 281 07 50 380 44 281 07 51

Faks: 00 380-44 285 64 23

[email protected]

http://kiev.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ukrayna

Simferopol Para Birimi

Ukrayna ülkesindeki Simferopol şehrinin para birimi Ukrayna Hryvniası’dır. 1 TL yaklaşık 8,20 Ukrayna Hryvniası’dır.

Simferopol Resmi Dili

Ukrayna ülkesinde bulunan Simferepol’un resmi dili Ukraynaca’dır. Bunlar dışında Simferepol’da Rusça da konuşulan diller arasındadır.

Simferopol Saat Farkı

Simferopol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Simferopol Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 11oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 332,317 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Hryvniası (UAH) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün