Google+

Simferopol

AVRUPAUkraynaSimferopol
Simferopol - : - / -
--℃
1 RUB-UAH=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 332,317 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Hryvniası (UAH) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

simferopol.jpg

Simferopol, Ukrayna'ya bağlı olup 2016 yılında Rusya tarafından ilhal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Kırım'ın Ruslar tarafından işgal edildiği 1783 tarihine kadar Kırım Hanlığı’nın ve Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresinde kalmıştır. Türkiye'de Akmescit olarak da bilinir. Salgır Çayı'nın kıyısında yer alır. Tarım bölgesinde sanayi, ticaret ve ulaşım merkezi olarak önem taşır.

Simferopol, üzerinde bulunduğu Kırım Yarımadası üzerinde yer alan önemli bir ticari, siyasi ve lojistik merkezdir. Bölgedeki arkeolojik kazılar şehrin ilk olarak İskitler tarafından kurulduğunun göstermektedir. Burası ayrıca Kırım-Tatar Hanlığı döneminde Akmescit adını almış olan tarihi şehrin de bulunduğu yerdir. Kırım Hanlığı’nın vaktinde Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edilmesinin ardından Akmescti adı Simferepol’e çevrilmiştir. Simferepol dünyanın en uzun troleybus servisine (56 kilometre) sahip olmakla meşhurdur. Dağlık ve kıyı kesimlerin birbirine bağlandığı bir transit noktasıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=t-ZP3ZHDmSo

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şehrin ortasından geçen Salgır Nehri’nin çevresinde yapılacak bir gezi dışında cami ve müzeleri de Simferepol’de turistler için pek çok seçenek yaratıyor.

Tavrida Central Museum

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Tavrida Central Museum

Kırım’ın en büyük müzesi olan Tavrida Merkez Müzesi üç ana bölümden oluşur. Birinci bölümde Helenistik döneme ait altından eserler sergilenir ve bu bölüm zemin katta yer alır. Bu bölüme rehbersiz girmek yasaktır. Üst katlarda ise tarihi sergiler vardır ancak sadece Rusça tanıtım metinleri bulunmaktadır.

-

Kebir-Jami Mosque

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kebir-Jami Mosque

Kebir-Jami Camii şehirdeki önemli bir mimari yapıt olduğu kadar en eski yapıttır da. 16. yüzyılda yapılmış olan bu cami Kırım Tatar Hanlığı zamanında inşa edilmiştir ve o dönemde bulunduğu yer kendisinden adını alarak “Beyaz Cami” anlamına gelen Akmeçet kelimesi ile adlandırılmıştır.

-

Simferopol Tarih Müzesi

411 Kas 2016Gezilecek Yerler

Simferopol Tarih Müzesi

Simferopol’de yaşamış olan kişilerden toplanan bağışların sergilendiği bu müze hem bir yerel tarih hem de kent müzesi statüsündedir. Geniş koleksiyonu içinde yağlı boya tablolar, fotoğraflar ve kartpostallar gibi eserler vardır ve bunların her biri 19-20. yüzyılın önemli sanatçıları tarafından yapılmıştır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Simferopol, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Ülkenin güneybatısında yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Ilık nemli subtropikal iklim özellikleri gösteren şehirde temmuz ayı sıcaklıkları 22 derece üzerindedir. Kış sıcaklıkları 2 dereceye kadar gerileyebilen şehirde yıllık toplam güneşli saat süresi 2.471 saattir.

Uluslararası bir havalimanına sahip olan Simferepol’e uçakla gitmek mümkündür. Şehir merkezine ulaşımsa “marshrutka” adlı otobüslerle yapılmaktadır.

Hem ekonomik hem de politik anlamda ülkenin başkenti sayılan Simferepol’de uygun fiyatlı kiralık odalardan 5 yıldızlı otel odalarına kadar pek çok seçenek bulmak mümkün.

9540535848_6965065516.jpg

Tüm Kırım’da olduğu gibi Simferepol’de de en aktif ulaşım aracı marshutka denilen minibüslerdir. Bir bilet 2.75 UAH olan bu taşıtlar sıktır, ucuzdur ve şehrin her yerine ulaşım sağlamaktadır taksiler bir hayli pahalıdır ama elbette daha hızlıdır ancak toplu taşıma sizi şehrin her köşesine götürdüğü için ihtiyaç duyamayacaksınız. Taksilere binmeden önce pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin “Borş Çorbası” Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen “Varenyky”dir.

Ukrayna'nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan Kiev Usulü Tavuk’tur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında “Katleta” denilmektedir. "Smetana" adındaki krema Ukrayna'da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

Popüler restoranlar

Divan, Grand Cafe Chekhov, Vegeteriya, Sytyi Gans.

Bahşiş

Simferopol restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmez. Ancak hizmeti beğendiyseniz hesabın yüzde 5-10’u oranında bahşiş bırakabilirsiniz.

Simferopol gece hayatı ülkedeki diğer şehirlere nazaran daha sakindir. Halkın daha çok kafe, pub ve restoranlarda vakit geçirdiği görülür. Pub Petrovich, Bar Begemotobar ve Cafe Paparazzi tercih edilebilir. Irey, Marmelad ve King en çok tercih edilen kulüplerdir.

Barabulka Gastronomi Festivali (Mayıs)

Ukrayna’dan alınabilecek en güzel hediye, Motanka adı verilen, Ukrayna yerel kostümleri giydirilmiş, el yapımı veya örgü bebeklerdir. Doğurganlık sembolü olarak kültürlerinde yer etmiş olan bu bebekler en sevilen hediye seçenekleri arasından başı çeker. Lviv şehrinde yer alan çikolata fabrikasının ürettiği el yapımı çikolatalar çok meşhurdur. Fiyatları da oldukça uygun olan bu çikolatalarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bunların dışında, lizhnyk adlı el örgüsü battaniyeler ve Kırım-Tatar seramikleri çok orijinal hediyeler arasındadır.

Simferopol (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Ukrayna ülkesindeki Simferopol şehrinin para birimi Ukrayna Hryvniası’dır. 1 TL yaklaşık 8,20 Ukrayna Hryvniası’dır.

Ukrayna ülkesinde bulunan Simferepol’un resmi dili Ukraynaca’dır. Bunlar dışında Simferepol’da Rusça da konuşulan diller arasındadır.

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE

Telefon: 380 44 281 07 50 380 44 281 07 51

Faks: 00 380-44 285 64 23

embassy.kiev@mfa.gov.tr

http://kiev.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ukrayna

Yeni Yıl (1 Ocak)

Noel (7-8 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Ortodoks Paskalya Günü

İşçi Bayramı (2-3 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Simferopol’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.