Kherson Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Kherson, Ukrayna’nın güneyinde Dinyeper Nehri’nin sağ yakasında bulunan bir şehirdir. Kherson Oblastı’nın yönetim merkezidir. Şehir aslında oldukça gençtir. 1778 yılında Rusya’nın Kırım Hanlığı’nın ele geçirdiği Karadeniz cephesini koruyacak bir kale olarak Grigori Potemkin tarafından kurulmuştur. Tarihte, Rusların Karadeniz’deki ilk donanma üssü ve tersanesidir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra şehir gelişerek Güney Ukrayna’nın endüstri, tarım ve kültürel merkezi haline gelmiştir. Önemli ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı ülke ticareti için de değerli bir şehirdir. Ülkenin en önemli limanı ve ayrıca en büyük nehir limanı Kherson’da yer almaktadır. Limanda bulunan gemi iskelesi yalnızca Ukrayna’nın değil, tüm Avrupa’nın en büyüğüdür.

Şehirde gelişen yalnızca endustri ve ticaret değildir. Şehrin kendisi ve bulunduğu coğrafi konum, popüler bir turistik rota olmasında da etkili olmuştur. Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre daha sakin ve küçük olan bu şehir, ılıman iklim koşulları, tarihi dokusu ve muhteşem doğasıyla görülmesi gereken bir şehirdir. Sovyet mimarisinin hakim olduğu tarihi yapılarla dolu sokakların sakinliğiyle Dinyeper Nehri’nin huzurlu manzarası, şehri kültür dolu dinlendirici bir tatil için bulunmaz bir konuma getirmiştir. Şehir içerisinde müzelerden kiliselere, kalelerden parklara gezilecek birçok yer bulunur. Doğa severler içinse şehrin çevresinde fantastik adalardan kumullara, rezervlerden vahşi yaşam alanlarına kadar her türlü doğal hazine bulunmaktadır.

3 günlük bir seyahat ile Kherson’un tadına varmanız mümkündür. Şehir ılıman iklime sahip olsa da kışlar oldukça soğuk geçmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en güzel aylar, şehrin birçok festivale ve etkinliğe de ev sahipliği yaptığı yaz aylarıdır.

Tanıtıcı Video:

 

Editörün Kaleminden

Kherson Nerededir?

Kherson, Ukrayna’nın güney kısmında Herson Oblastı yönetim biriminde bulunur. Aşağı Dinyeper Nehri’nin sağ tarafında bulunur. Nehir ağzından 25 km içeride yer almaktadır.

Kherson’a Nasıl Gidilir?


 

Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Kherson’da havaalanı bulunur. Kherson Uluslararası Havaalanı’na Türkiye’den direkt uçuş bulunmaktadır. Uçuşlar yaklaşık 1 saat 5 dakika sürmektedir. Kiev ve Odessa gibi Ukrayna’nın diğer büyük şehirlerinden tren veya otobüs ile Kherson’a ulaşmak mümkündür. Şehre Odessa üzerinden ulaşmak yaklaşık 6, Kiev üzerinden ulaşmak ise yaklaşık 8 saat sürmektedir.
 

Kherson’a Ne Zaman Gidilir?


 

Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kherson’da ılıman karasal iklim koşulları hakimdir. Ukrayna sınırları içerisindeki en sıcak bölgelerden birisidir. Kherson’ın iklim özellikleri Avrupa’nın merkezinde bulunan diğer şehirlere göre oldukça değişkendir. Her mevsim bol miktarda yağışın düştüğü şehirde kışlar oldukça soğuk, yazlar ise sıcak geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için en uygun zaman hava sıcaklıklarının ortalama derecelerde geçtiği ve yağış miktarının daha az olduğu ilkbahar dönemidir.

Şehirde kış dönemi Aralık başından Mart başına kadar sürer. Kış oldukça düşük hava sıcaklıkları ile geçmektedir. Çoğu zaman kar yağışı, yağmur ve sis görülür. En soğuk ay Ocak ayıdır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -2 derecedir. Şehirde kışın sıcaklıklar -20 derecelerine kadar düşebilmektedir. Kışın geliyorsanız mutlaka soğuk havalara karşı özel olarak üretilmiş kıyafetler tercih etmelisiniz.

Yazlar, Haziran başından Eylül başına kadar sürer. Yaz dönemi nemli ve sıcak geçmektedir. Şehrin en çok yağış aldığı dönem, yaz dönemidir. Fırtınalara ve sise de rastlanmaktadır. Haziran en çok yağışın düştüğü aydır. Temmuz ise en sıcak geçen aydır. Ortalama sıcaklık 24 derecedir. Bazı senelerde yaz sıcaklıkları 35 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Sonbahar, Eylül ayından Kasım ayının sonuna kadar sürer. Eylül ayı yazın etkisi ile sonbaharın kalan kısmına göre daha sıcak geçmektedir. Yağış oranı göreceli olarak daha az ve ortalama sıcaklık 20 derecedir. Eylül ayından sonra Ekim ve Kasım aylarında sıcaklık düşmeye başlar.

İlkbahar, Mart başından Mayıs sonuna kadar devam eder. Kışın etkisinden dolayı Mart ayları soğuk geçer. Bunun yanında senenin en kurak ve rüzgarlı ayıdır. Ortalama sıcaklık 11 derecedir. Nisan-Mayıs ayları ise ortalama sıcaklıklar 20 derece civarına çıkar.
 

Kherson’da Nerede Kalmalı?

Kherson’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcuttur. Şehirde farklı yıldız sayılarına sahip birçok otel, hostel, pansiyon ve kiralık ev bulunmaktadır.

Kherson seyahatinizde konaklama için lüks ve konfor arıyorsanız şehir merkezi ve çevresinde bulunan birçok otel ve kiralık modern ev seçeneği mevcuttur. Hotel Muskat, şehrin kalbinde, Sovetskaya Sokağı üzerinde yer almaktadır. Otelden şehrin görülmesi gereken tüm turistik noktalarına yürüyerek ulaşmak mümkündür. Kherson Tren İstasyonu ise araçla 10 dakika sürmektedir. Önceden belirttiğiniz taktirde Odessa, Simferopol, Kiev ve Kherson havaalanlarından otele servis hizmeti vardır. Göz alıcı odaların yanında otel, Ukrayna mutfağından lezzetler sunan bir restorana da ev sahipliği yapmaktadır. 4 yıldızlı Diligence Hotel, şehrin en şık otellerinden biridir. Şehir merkezinde bulunan otelden Kherson Şehir Parkı ve Dinyeper Nehri yürüyerek yalnızca 7 dakika sürmektedir. Tüm müzelere ve mağazalara da yalnızca 5 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür. Otelde canlı piyano müziği eşliğinde lezzetli yemek çeşitlerinin sunulduğu şık bir restoran ve ücretsiz otopark bulunmaktadır. Tihaya Gavan Apart Hotel, şehrin en ünlü ve işlek caddesi Suvorova’ya ve Komsomolskiy Parkı’na yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur. Tesisin çevresi yeşil bir ortama sahiptir. Klasik tarzda döşenmiş ihtişamlı odalar ve konukların kendi yemeklerini hazırlayabilecekleri donanımlı bir mutfak bulunmaktadır.

Kherson konaklamayı daha düşük bütçe ile halletmek isteyenler için de oldukça uygun bir şehir. Şehrin küçük olması da bu konuda bir avantaj çünkü şehir merkezi olarak kabul edilmeyen yerlerden bile merkeze ulaşım oldukça kolay ve kısa sürüyor. Hostel Classic, tercih edilebilecek en iyi yerler arasında. Tren istasyonuna yalnızca 7 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur. Şehir merkezine ise 15 dakika süren bir araç yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Yatakhane tipi odaların yanında özel odalar da bulunmaktadır. Ortak kullanıma açık donanımlı bir mutfak ve ücretsiz çay-kahve hizmeti vardır. Club Friends, konaklama yerinde eğlence arıyanlar için iyi bir seçenektir. Eşsiz bir dekorla döşenmiş hostelde keyifli zaman geçirilebilecek bir bahçe ve bovling salonu bulunmaktadır. Ayrıca bar, sauna ve teras da vardır. Aziz Katerina Katedrali’ne araba ile 10 dakikada ulaşmak mümkündür. Guest House Pridneprovskiy fiyat/fayda oranında düşünüldüğünde şehrin en iyi otellerinden biridir. Temiz ve sade döşenmiş odalar bulunmaktadır. Tesisin kendine ait plajı ve havuzu vardır. Hostelin önünde şehir merkezine giden toplu taşıma araçlarının geçtiği bir durak bulunmaktadır.

Kherson’da Gezilecek Yerler


 

Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kherson, Ukrayna geneline göre daha ılıman iklimi ve görülecek birçok noktası ile ziyaret etmek için uygun bir rotadır. Küçük bir şehir olan Kherson henüz çok keşfedilmemiş olsa da ev sahipliği yaptığı değerlerin önemi ve şehirdeki modernleşmenin etkisi ile popüler bir durak haline gelmektedir. Ukrayna geneline ve ülkemize göre şehrin fiyatları oldukça uygundur. 3 günde gezebileceğiniz bir Kherson gezisi size oldukça uygun fiyata maal olacaktır.

Kherson, Dinyeper Nehri ve şehirde bulunan birçok park ile ziyaretçilere doğal güzellikler sunmaktadır. Parklarda doğanın ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Dinyeper Nehri ise sunduğu mükemmel manzaraların yanında birçok su sporunun yapılabildiği bir nehirdir. Kanodan yelkene, jet skiden motorlu botlara birçok seçenek bulunmaktadır. Doğal güzelliklerin yanında şehirde tarihi zamanlardan günümüze ulaşabilmiş birçok tarihi yapı da bulunur. Şehirde bulunan müzeler de ciddi anlamda büyük koleksiyonlar ile oldukça ilgi çekicidir. Ukrayna tarihini ve sanatını bu müzeler ile keşfetmek mümkündür. Sovyet mimarisinin hakim olduğu sakin sokaklarda yalnızca yürüyerek bile zaman geçirebilirsiniz.

Kherson şehir içinde olduğu kadar coğrafi konumu dolayısıyla da turistler için ilgi çekici bir şehirdir. Bulunduğu coğrafi konum günümüzde dünyada çok zor bulunan doğal yaşam alanlarına oldukça yakındır. Yalnızca 1.5 saat ile kendinizi Avrupa’nın tek çölünde ya da kendi yaşam alanlarında nesli tükenen hayvanların hala bulunduğu bir vahşi yaşam alanında bulabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Kherson İçi Ulaşım

7_134.jpg
 

Kherson’da şehir içi toplu taşıma ağı otobüsler, troleybüsler, minibüsler, tramvaylar ve taksilerden oluşur. Toplu taşıma araçları 06.00-01.00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Şehirde toplu taşıma ücretleri diğer her şey gibi oldukça ucuzdur.

Troleybüsler şehrin çevresinde bulunan daha dış bölgeler ile ulaşım sağlarken minibüs ve otobüsler şehir merkezinde daha yaygındır. Otobüs ve troleybüs fiyatları 1.25-3 Ukrayna grivnası arasında değişiklik gösterir. Minibüs fiyatları ise sabit değildir.

Şehirde taksi oldukça yaygın kullanılmaktadır. Taksi ücretleri de oldukça uygundur. Çoğu Avrupa şehrinde olan durumun aksine Kherson’da yolda gördüğünüz herhangi bir taksiyi durdurmanızda sakınca yoktur. Duraktan çağıracağınız taksilerle bir fark olmayacaktır. Ancak çoğu taksici kilometre kullanımına önem vermediği için binmeden önce fiyatı öğrenmelisiniz. Pazarlık yapmak da çoğu zaman işe yaramaktadır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. 101 numaralı servis otobüsleri doğrudan şehir merkezine gelmektedir. Daha hızlı ve rahat bir ulaşım aracı tercih ederseniz havaalanı önünde bekleyen taksileri tercih edebilirsiniz. Havaalanı önünde sabah çok erken ve gece çok geç saatlerde taksi olmayabiliyor. Bu durumda havaalanı görevlilerinden birinden taksi çağırmasını isteyebilir yada şehrin en bilindik taksi firmaları olan RikoTaxi (+380 95 2776565), Econom (+380 93 9015815), Svitlofor (+380 50 3964055) isimli firmaları arayabilirsiniz.
 

Kherson Mutfağı


 

Geleneksel Ukrayna mutfağı, tavuk, domuz, sığır eti ve mantardan oluşmaktadır. Patates, tahıllar, pişirilmiş veya çiğ sebze çeşitleri çoğunlukla tüketilen diğer yiyeceklerdir. Ülke genelinde ne meşhur yemekler arasında Varenyky isimli mantar, patates, peynir gibi farklı malzemeler ile yapılan iri taneli mantı çeşidi bulunur. Havyar veya et ile yapılan Nalysnky krepleri de oldukça meşhur ve lezzetlidir. Holubtsy bir dolma çeşitidir. Lahanalar pirinç, havuç, soğan ve kıyılmış et ile doldurulup pişirilir. Pieroi, haşlanmış patates ve peynir ya da kıyma ile yapılan köftedir. Çorba olarak pancar, lahana, mantar ve etten oluşan Borsch ya da patates, havuç, soğan, lahana gibi birçok sebzenin domates salçası ile tatlandırılmasından oluşan Kapusniak denenmelidir. Kiev Tavuğu ve Kiev Keki de geneleksel lezzetler arasındadır.

Kherson’da geleneksel Ukrayna mutfağına ait lezzetlerin yanında İtalyan mutfağından Japon mutfağına kadar birçok yemek çeşitine rastlamak mümkündür. Şehrin mutfağı, nehirler, denizler ve göllerle olan yakın coğrafi ilişkiden dolayı su ürünleri ağırlıklı şekillenmiştir. Dinyeper Nehri’nden avlanan tatlısu balık çeşitleri en çok tercih edilen su ürünlerindendir. Bunu karides, kerevit gibi farklı lezzetler takip eder. Dünyanın en lezzetli karpuzlarının ana vatanı olarak bilinen şehirde mutlaka karpuz da denemelisiniz.

Şehirde mutlaka denemeniz gereken içecekler arasında ise Ukrayna mutfağına ait çaylar, yerel bira çeşitleri, bölgeye özgü şaraplar ve el yapımı vodkalar bulunur. Kherson’da çay içmek için günün belirli bir dönemi olmadığı gibi alkol tüketmenin de belirli bir dönemi yoktur. Neredeyse her saat çay veya alkol tüketen Ukraynalıları görebilirsiniz. Ekmekten yapılan alkolsüz bira Kvas’ı ve oldukça sert olan el yapımı biberli vodkayı denemeden şehri terk etmemelisiniz. Alexander-Shants, Zateryanyi Mir, Ninel, Grand Cafe Sandro ve Terrasa şehirde güzel bir yemek için uygun mekanlardır.

Bahşiş, Kherson genelinde yaygın bir uygulama değildir. Servis ücreti adı altında bahşiş alınmaktadır. Eğer yine de bahşiş bırakmak isterseniz hesabın %10’u ideal olacaktır.
 

Kherson’da Alışveriş


 

Kherson, tarihi, kültürü, doğası ve gece hayatı ile görülmeye değer bir şehir olsa da alışveriş için çok uygun bir şehir olduğu söylenemez. Bu küçük şehirde alışveriş için sadece belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Fabrika Alışveriş Merkezi, Zalaeherseh sokağında bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın olan alışveriş merkezi oldukça büyük ve kompleks bir yapıdır. İçerisinde bulunan birçok kafe ve restoranın yanında yerli ve uluslararası markaların mağazaları da bulunmaktadır. Ayrıca bovling, buz pateni, çocuk parkı gibi aktivitelerin bulunduğu bir eğlence katıda vardır. Ushakova Caddesi’nin üzerinde bulunan TTs Admiral de şehrin gezilebilecek alışveriş merkezleri arasındadır.

Şehir merkezinde bulunan Suvorova Caddesi şehrin en işlek caddelerindendir. Cadde üzeri ve ara sokaklar hem zaman geçirmek hem de alışveriş yapmak için uygundur. Bol sayıda kafe ve restoranın yanında hediyelik eşyalar satan birçok mağazaya ve küçük yerel mağazalara rastlamak da mümkündür. Klasik hediyeliklerin haricinde boyalı paskalya yumurtaları, el oyması ahşap ürünler, matruşka bebekler ve vodka çeşitleri de bulunmaktadır. Özellikle Ukrayna’ya özgü vodkalı çikolatalar şehirden bir hatıra istiyorsanız güzel seçenek olabilir.
 

Kherson’da Festivaller

40781_800x600_4.jpg
 

Yılın büyük çoğunluğu huzurlu ve sakin bir şehir olan Kherson festival dönemlerinde oldukça hareketli ve eğlenceli bir şehre dönüşmektedir. Şehirde müzik, dans, sanat, sinema, tiyatro gibi farklı alanlarla ilgili festivaller düzenlenmektedir.

Tiyatro Festivali ya da bilinen diğer adıyla Melpomene of Tavria, Mayıs ayında gerçekleşmektedir. İlk defa 1999 yılında Kherson ve Mykolaiv şehirleri arasında gerçekleştirilmiştir. 2003 yılından itibaren ise uluslararası başlık sahibi olmuş ve kapsamı genişlemiştir. Festivale Ukrayna’nın farklı bölgelerinden ve dünyanın farklı şehirlerinden toplam 15 ülkenin 100’den fazla tiyatro grubu katılmaktadır. Şehrin meydanlarında etkileyici tiyatro sahneleri sergilenmektedir. Görsel sanatlar alanındaki bir diğer önemli festival Kinokimmeriya adıyla da bilinen Uluslararası Amatör Film Festivali’dir. Ukrayna’daki amatör yapımcılara cesaret amaçlı düzenlenmektedir.

Tisho Tisho Festival, Mayıs ayında düzenlenen diğer festivaldir. Festivalde Güney Ukrayna’nın özellikle Kherson’un güzelliği ve turistik potensiyali ön plana çıkarılmaya çalışılır. Odessa, Lviv ve Kiev’in sevilen yönleri örnek alınarak modellenmiş bir festivaldir. Şehrin sokaklarında dans ve müzik performansları, gastronomi turları ve sokak satıcıları, çocuk eğlence aktiviteleri ile birçok artist bulunmaktadır.

KRock U Maybutne (Step Into the Future), Park of Glory’de düzenlenmektedir. Rock müzik tarzını yansıtan bir festivaldir. Almanya, Macaristan, Fransa, Norveç gibi farklı ülkelerin temsilcileri performanslarını sergilemektedir. Festival, yaz dönemi gerçekleşmektedir ancak belli bir tarih yoktur. Festivale giriş ücretsizdir. Bu festival harici yine rock müzik festivali olan Premiere, şarkı yarışmalarının düzenlendiği Black Sea Games, dans festivali Stars of Arabat, şehrin caz müzik etkisi altına girdiği Jazz on the Sea de keyifli müzik festivaller arasındadır.

Şehirde bu festivaller dışında Uluslararası Şiir Festivali ‘AnTR-Act’, yeni başlayan sanatçılar için serbest sanat festivali olan ‘FREEART’, modern sanat festivali ‘Terra Futura’ ve Ukrayna Bisiklet Festivali de oldukça keyifli geçen festivallerdir. Ayrıca şehirde çocuklar için düzenenlenen etkinliklerden oluşan Çocuk Sanat Festivali gerçekleştirilmektedir.
 

Kherson Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Noel Bayramı (7-8-9 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Paskalya Bayramı (16-17 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ortodoks Gül Paskalyası (4-5 Haziran)

Ukrayna Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

Ukrayna Kurtarıcıları Günü (14 Ekim)

Kherson İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Kherson Türkiye Dış Temsilcilikleri

Kherson’da Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Şehir, Odessa Başkonsolosluğu’na bağlıdır.

Adres: Lidersovskiy Lane, 3, Odesa 65014, UKRAINE

Telefon: (+38 048) 722-79-11, 722-14-78

Faks: (+38 048) 722-79-39

e-Posta: [email protected]

Web: http://odessa.bk.mfa.gov.tr

Kherson Para Birimi

Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Kherson’da resmi para birimi olarak Ukrayna grivnası kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık 7.32 Ukrayna grivnasına karşılık gelmektedir.

Kherson Resmi Dili

Kherson’da Ukrayna sınırları içerisinde resmi dil olarak kabul edilen Ukraynaca konuşulmaktadır. Rusça, Ukraynaca’dan sonra en çok konuşulan dildir ve şehirde oldukça yaygındır. Turistik bölgelerdeki mağaza ve restoranlarda çalışan çoğu kişi ve Kherson’un daha genç kitlesi İngilizce konuşabilmektedir.

Kherson Saat Farkı

Ukrayna (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Kherson, Türkiye’den 1 saat geridir.

Kherson Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2.9oC
  • Şub -2.2oC
  • Mar 2.2oC
  • Nis 9.4oC
  • May 15.7oC
  • Haz 20.2oC
  • Tem 22.9oC
  • Agu 21.9oC
  • Eyl 16.3oC
  • Eki 9.6oC
  • Kas 4.3oC
  • Ara -0.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 294.000 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Grivna (UAH) / İklim: Nemli Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3