Kherson’da Gezilecek Yerler


 

Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kherson, Ukrayna geneline göre daha ılıman iklimi ve görülecek birçok noktası ile ziyaret etmek için uygun bir rotadır. Küçük bir şehir olan Kherson henüz çok keşfedilmemiş olsa da ev sahipliği yaptığı değerlerin önemi ve şehirdeki modernleşmenin etkisi ile popüler bir durak haline gelmektedir. Ukrayna geneline ve ülkemize göre şehrin fiyatları oldukça uygundur. 3 günde gezebileceğiniz bir Kherson gezisi size oldukça uygun fiyata maal olacaktır.

Kherson, Dinyeper Nehri ve şehirde bulunan birçok park ile ziyaretçilere doğal güzellikler sunmaktadır. Parklarda doğanın ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Dinyeper Nehri ise sunduğu mükemmel manzaraların yanında birçok su sporunun yapılabildiği bir nehirdir. Kanodan yelkene, jet skiden motorlu botlara birçok seçenek bulunmaktadır. Doğal güzelliklerin yanında şehirde tarihi zamanlardan günümüze ulaşabilmiş birçok tarihi yapı da bulunur. Şehirde bulunan müzeler de ciddi anlamda büyük koleksiyonlar ile oldukça ilgi çekicidir. Ukrayna tarihini ve sanatını bu müzeler ile keşfetmek mümkündür. Sovyet mimarisinin hakim olduğu sakin sokaklarda yalnızca yürüyerek bile zaman geçirebilirsiniz.

Kherson şehir içinde olduğu kadar coğrafi konumu dolayısıyla da turistler için ilgi çekici bir şehirdir. Bulunduğu coğrafi konum günümüzde dünyada çok zor bulunan doğal yaşam alanlarına oldukça yakındır. Yalnızca 1.5 saat ile kendinizi Avrupa’nın tek çölünde ya da kendi yaşam alanlarında nesli tükenen hayvanların hala bulunduğu bir vahşi yaşam alanında bulabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Kherson Nerededir?

Kherson, Ukrayna’nın güney kısmında Herson Oblastı yönetim biriminde bulunur. Aşağı Dinyeper Nehri’nin sağ tarafında bulunur. Nehir ağzından 25 km içeride yer almaktadır.

Kherson’da Nerede Kalmalı?

Kherson’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcuttur. Şehirde farklı yıldız sayılarına sahip birçok otel, hostel, pansiyon ve kiralık ev bulunmaktadır.

Devamını Oku

Kherson İçi Ulaşım

7_134.jpg
 

Kherson’da şehir içi toplu taşıma ağı otobüsler, troleybüsler, minibüsler, tramvaylar ve taksilerden oluşur. Toplu taşıma araçları 06.00-01.00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Şehirde toplu taşıma ücretleri diğer her şey gibi oldukça ucuzdur.

Devamını Oku

Kherson’da Festivaller

40781_800x600_4.jpg
 

Yılın büyük çoğunluğu huzurlu ve sakin bir şehir olan Kherson festival dönemlerinde oldukça hareketli ve eğlenceli bir şehre dönüşmektedir. Şehirde müzik, dans, sanat, sinema, tiyatro gibi farklı alanlarla ilgili festivaller düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Kherson’da Alışveriş


 

Kherson, tarihi, kültürü, doğası ve gece hayatı ile görülmeye değer bir şehir olsa da alışveriş için çok uygun bir şehir olduğu söylenemez. Bu küçük şehirde alışveriş için sadece belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Devamını Oku

Kherson Saat Farkı

Ukrayna (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Kherson, Türkiye’den 1 saat geridir.

Kherson Para Birimi

Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Kherson’da resmi para birimi olarak Ukrayna grivnası kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık 7.32 Ukrayna grivnasına karşılık gelmektedir.

Kherson Resmi Dili

Kherson’da Ukrayna sınırları içerisinde resmi dil olarak kabul edilen Ukraynaca konuşulmaktadır. Rusça, Ukraynaca’dan sonra en çok konuşulan dildir ve şehirde oldukça yaygındır. Turistik bölgelerdeki mağaza ve restoranlarda çalışan çoğu kişi ve Kherson’un daha genç kitlesi İngilizce konuşabilmektedir.

Kherson Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Noel Bayramı (7-8-9 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Paskalya Bayramı (16-17 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ortodoks Gül Paskalyası (4-5 Haziran)

Ukrayna Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

Ukrayna Kurtarıcıları Günü (14 Ekim)

Kherson Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2.9oC
  • Şub -2.2oC
  • Mar 2.2oC
  • Nis 9.4oC
  • May 15.7oC
  • Haz 20.2oC
  • Tem 22.9oC
  • Agu 21.9oC
  • Eyl 16.3oC
  • Eki 9.6oC
  • Kas 4.3oC
  • Ara -0.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 294.000 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Grivna (UAH) / İklim: Nemli Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3