Google+

Arama formu

Kamaniçe

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB-UAH = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 3℃
Mar 5℃
Nis 10℃
May 15℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 19℃
Eki 13℃
Kas 9℃
Ara 6℃
Genel Bilgiler / Rehber

Kamyanets-Podilski ya da Türkçe adıyla Kamaniçe, Ukrayna’nın batısında bulunan tarihî bir şehirdir. Smotriç Irmağı çevresinde kurulan şehir günümüzde eski şehir ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eski şehirde Rus, Polonya, Ermeni, Türk ve Musevi izleri görülürken, yeni kesimde Sovyet mimarisi göze çarpar. Şehrin ünlü kalesi 1672 yılında Türklerce ele geçirilmiş, şehir 27 boyunca Türk egemenliğinde kalmıştır.

İklim / Hava Durumu

Kamaniçe, denize kıyısı olmayan karasal iklimin yaşandığı bir bölgede yer alır. Aralık, ocak, şubat aylarında hava sıcaklığı sıfırın altında seyreder. Yaz aylarında ise ortalama 20 derece dolaylarındadır.

Nasıl Gidilir?

Şehrin kendi havalimanı bulunmamaktadır. Türkiye’den ulaşım  Lviv ile Kiev’e yapılan doğrudan uçuşlarla sağlanabilir. Kiev, Lviv ve Çernivtsi şehirlerinden tren ya da otobüs kullanarak Kamaniçe’ye gelebilirsiniz.

Kamaniçe Turları
Ne Zaman Gidilir?

Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem turistik etkinliklerin de yoğunlaştığı Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Şehirde pizza ve sushi restoranlarından geleneksel Ukrayna yemekleri sunan mekânlara kadar çok sayıda seçenek vardır. Restoranlar genelde şehrin yeni kesiminde yoğunlaşır.
Dikanka: Geleneksel Ukrayna mantısı vareniki’yi 35 farklı içle sunan bir Ukrayna restoranı.
Pid Bramoyu: Kamaniçe Kalesi’ne çok yakın bir konumda tarihi bir yapı içinde geleneksel Ukrayna tatları sunan bir restoran.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Kamaniçe Kalesi
 • Polski Rynok (Çarşı Meydanı)
 • Ratuşa (Eski Kaymakamlık binası)
 • Aziz Petros ve Pavlus Katedrali ve Türk minaresi
 • Ermeni Kuyusu
 • Ermeni Kilisesi kalıntıları
 • Zafer Kapısı
 • Dominiken Manastırı
 • Fransisken Manastırı
 • Türk Köprüsü
 • Aziz Yorgi (St. George) Katedrali
Ne Yapılır?

Şehrin en önemli yapısı olan Kamaniçe Kalesi’ni ve Türklerin camiye çevirdiği Aziz Petros ve Pavlus Katedrali’nin minaresini mutlaka görmeli; Dominiken Manastırı’nın içindeki mimberi fotoğraflamalısınız. Yaz aylarında Smotriç Irmağı kanyonunda yapılan balon turlarına katılabilirsiniz. Gezinizi şehirde şenlik veya etkinliklerin düzenlendiği tarihlere denk getirirseniz daha renkli bir tatil geçirebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Eski şehir merkezi tarihi binaların yoğunlaştığı bir yerdir ve döviz bürosu, banka şubesi, ATM gibi olanaklar şehrin yeni kesiminde yer almaktadır. Yine oteller, gar, otogar ve restoranlar şehrin yeni kesimindedir. Satıcılar, şoförler ve garsonlar genelde İngilizce bilmemektedir. Şehirde turizm ofisi vardır. Ulaşım ve ziyaret konularında turizm ofisinden İngilizce ya da Rusça dillerinde bilgi alabilirsiniz. Şehirde birden fazla tren istasyonu bulunduğu için treninizin hangi istasyondan kalkacağını iyice öğrenin ve taksiciyi buna göre yönlendirin.

Ukrayna Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.