Google+

Arama formu

Zaporijya

Ukrayna’nın keyifli tatil destinasyonlarından biri olan Zaporijya...
Devamı oku
Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya, Zaporijya...
Devamı oku
Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya, son yıllarda...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB-UAH = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Zaporijya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya, Zaporijya Oblastı’nın idari merkezidir. Ülkenin en büyük altıncı şehri olan Zaporijya’da 800 bine yakın kişi yaşamaktadır. Gece hayatı ile ün salmış olan şehirde bulunan uluslararası havalimanı şehrin ziyaretçi çekmesini sağlamaktadır. Kültürel ve tarihî açıdan da kimi değerleri bünyesinde barındıran Zaporijya’da gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır.


Arkeolojik araştırmalar sonucunda Zaporijya’daki yerleşimin 2 ila 3 bin yıl öncesine dayandığı ortaya konulmuştur. İskit göçebeleri, bu dönemlerde bölgede yaşamışlardır. İskitlerin ardından daha birçok topluluk bölgeye ilgi göstermiştir. Zaporijya’nın kuruluşu ise 1770 yılı olarak kabul edilir. Bu yıl Aleksandrovskaya Kalesi dikilmiş, Rus İmparatorluğu’nun güneyi Türk istilalarına karşı korunmuştur. İki taraf arasında imzalanan Küçük Kaynarca Anlaşması ile birlikte Kale önemini yitirmiş ve o bölge 1806’da küçük bir kasaba olarak kalmıştır. 1789 yılına gelindiğinde bölgeye Almanlar gelmiş ve sömürge yerleşimi kurmuştur. Bu dönemde inşa edilen birçok endüstriyel yapı ve evler korunmuştur. 20. yüzyılın başlarında gerçekleşen endüstriyel hamleler ile birlikte ise Zaporijya, ülke çapında oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Bu dönemde yapılan üretimlerde Avrupa’daki alüminyum üretiminden daha fazlası elde edilmiştir. Tarih boyunca çalkantılı dönemler geçirmiş ve birçok gelişmeye sahne olmuş Zaporijya’da 2014 yılında Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç aleyhinde protestolar gerçekleşmiştir.

Gece hayatının yanı sıra müzeleri, katedralleri, parkları ve kiliseleri ile birçok unsurun bir arada var olduğu Zaporijya, ulaşım açısından da elverişli bir konumda bulunmaktadır.  

Zaporijya Nerededir?

Zaporijya, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna’nın güneydoğusunda, Zaporijya Oblastı’nda, Dinyeper Nehri kıyısında konumlanmaktadır.

Zaporijya’ya Nasıl Gidilir?

Zaporijya’daki havalimanı, ülkenin en büyük havalimanlarından biridir. Havalimanından, Kiev, İstanbul ve Minsk’in de dâhil olduğu bazı şehirlere günlük seferler bulunmaktadır.

Şehre tren ile ulaşma seçeneği de mevcuttur. Zaporijya tren ile Kiev’e 10 saat uzaklıktadır. Ayrıca Moskova, Minsk, Simferopol ve Kharkov'dan da günlük tren seferleri düzenlenmektedir.

Zaporijya’da Görülecek Yerler


Dinyeper Nehri üzerinde yer alan en büyük ada olan Khortytsia, 12,5 kilometre uzunluğa, 2,5 kilometre genişliğe sahiptir. Khortytsia Ulusal Parkı’nın bir parçası olan adanın tarihî bölgesi Zaporijya şehri sınırları içinde yer almaktadır. Ukrayna’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan ada, aynı zamanda sahip olduğu özgün doğal varlıkları ile birçok canlıya yaşam alanı sunmaktadır. Yaklaşık 500 yıldır devamlı yerleşim gören adanın tarihî bölgesinde Zaporizhian Kazak Müzesi yer almaktadır. Modern bir yapıda hizmet veren müze 14 Aralık 1983’te Zaporizhia Tarihî Müzesi olarak inşa edilmiştir. Meşe korusuna, ladin ormanına, çayır ve bozkırlara sahip olan ada; doğa, arkeoloji, tarih, kültür, eğlence ve konaklama alanlarında ziyaretçilerine hitap etmektedir.

Dinyeper Nehri üzerinde yer alan bir diğer önemli yapı ise Dinyeper Hidroelerktrik Santrali’dir. İnşa edildiği dönemde Avrupa’daki en büyük olan santral, Khortytsia’dan bakıldığında çok güzel bir manzara sunmaktadır.

Zaporijya Filarmoni Salonu ise Sovyetler Birliği’nde 1939 yılında kurulmuş olan ilk filarmoni salonlarından biridir.

Zaporijya Gece Hayatı

Zaporijya, gece hayatı açısından oldukça hareketli bir şehirdir. Şehirde gece hayatını canlı tutan birçok mekân mevcuttur.

2000, ilginç lazer gösterilerinin yapıldığı bir mekândır. Köpük makinelerinin yanı sıra, kulübün bir salonunda bilardo, elektronik rulet ve havuz bulunmaktadır.

Crowbar ise Intourist Otel’in zemininde yer alan, 2006 yılında açılmış bir gece kulübüdür.

Ünlü şarkıcıların tercih ettiği, şık bir gece kulübü olan Sova Club, tematik parti ve konserlere ev sahipliği yapan bir mekândır.

Genellikle orta yaş üstünün rağbet gösterdiği, 26 yıllık bir geçmişe sahip olan Music Hall, şehrin en uzun barı ve VIP salona sahiptir. Dans platformu ile beğeni toplayan kulüp, iki katlı bir binada yer almaktadır. Binanın iki katında disko ve bir bilardo salonu bulunmaktadır. Gece gündüz açık olan mekânda Electro, Electro-House, Techno-House gibi müzik türleri çalınmaktadır.

Kentin kült gece kulübü olarak bilinen Evropa, bodrum katında hizmet vermektedir. Orta Çağ kalesi görünümüne sahip kulüp, çok şık ve ilginç bir tasarıma sahiptir.

Sadece cuma ve cumartesi günleri açık olan Vega adlı kulüp ise Dinyeper Nehri kıyısında bulunmaktadır. Vega, en iyi kulüpler arasında değerlendirilmektedir.

Zaporijya'da Nerede Kalınır?

Ukrayna’nın keyifli tatil destinasyonlarından biri olan Zaporijya ziyaretçilerine sağladığı ekonomik konaklama imkânları ile ülkemizden de çok talep görüyor. Dinyeper Nehri’nin yanında uzanan şehir; sosyal yaşamı, eğlenceli gece hayatı, hiç bitmeyen sanat ve kültür etkinlikleri ile gezmeyi, görmeyi seven tatilcileri mıknatıs gibi çekiyor.


Zaporijya'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Zaporijya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Zaporijya Otelleri

Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya, son yıllarda şehre başlayan direk uçuşlar sebebi ile de yüksek talep gören tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 515 kilometre mesafede yer alan şehir, Dinyeper Nehri kıyısı boyunca uzanıyor.


Zaporijya Otelleri
 

Tarihî değeri de yüksek olan şehir, Dinyeper Nehri üzerindeki Khortitsa Adası’na da ev sahipliği yapıyor. Adada bulunan ulusal park görülmeye değer güzellikte bir doğaya sahip bulunuyor. Aynı zamanda outdoor sporları ile ilgilenen sporcular için de bir etkinlik alanı olan Khortitsa Adası, Zaporijya ziyareti sırasında mutlaka görülmesi gereken destinasyonların başında geliyor. 

Zaporijya seyahatiniz sırasında At tiyatrolarını izleyip, Kutsal Bakire Katedrali’ni görebilir, Müzik Çeşmesi civarındaki sanat etkinliklerine katılıp dünyaca ünlü Ukrayna yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Zaporijya otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Ukrayna Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.