Stockholm ve Modern Kısım

Sergels Torg Meydanı, Stockholm’lülerin buluşma noktası. Bu geniş meydanda Kültür Evi (Kültür Hauset) ve yanında Tiyatro binası (Stadsteatren) bulunuyor. Tiyatro binasında 7 farklı tiyatro salonu var. İsveç halkı kültür ve sanata çok önem veriyor.

Tiyatro binasının önünde alçak zeminde yuvarlak çok büyük bir alan var. Buranın altı alışveriş merkezi ve metro istasyonu. İsveç soğuk bir ülke olduğundan, kışın insanlar metrodan direk alışveriş merkezlerine ulaşabiliyorlar. Kültür evi ve tiyatronun baktığı bu yuvarlak zemin ise kış aylarında buz pisti olarak kullanılıyor.

Şehrin en meşhur alışveriş merkezleri olan Z AVM, Ahlens ve NK (Nordiska Komponiet) yine Sergels Torg Meydanında yer alıyor. Bu çok katlı devasa alışveriş merkezlerinde mücevherden kristale her çeşit ürün bulmak mümkün. Ama dikkat İsveç, çok pahalı bir şehir.

Sergels Torg meydanı pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Biz gittiğimizde pek çok ülkeye ait standlar, bu standlarda da her ülkeye ait lezzetler satışa sunulmuştu. Hollanda peynirlerini, İspanya Paella’sını, Polonya Pregi’sini vs. tanıtıyor. Bizim baklavalarımız, Yunanistan standında yerini almıştı.

İsveç halkı dışarıda yemek yemeği çok seviyor. Kafe ve restoranlar hep dolu. Deniz ürünleri ve balık en çok tercih edilen yemekleri. Smorganbord dedikleri yerel brunch tarzındaki yemekleri var. Bu ayrı bir seramoni, en lezzetlisini denemek isterseniz opera restorana (Opera Kallaren) uğramalısınız. Bu restoran kral ve kraliçe tarafından da sıklıkla tercih ediliyormuş. Yani burada kral ve kraliçeye rastlamanız mümkün. Kraliyet ailesi yanlarında koruma olmadan halktan biri gibi dolaşıyorlarmış.

İsveçliler oldukça alçakgönüllü bir millet. İnsanlara, çevreye ve doğaya çok saygılılar. En büyük tutkuları deniz ve tekne. Tekneleri ile çok gurur duyuyorlar.

Stortorget Meydanı’ndaki Nobel Müzesi görülmeye değer. Nobel demişken Dinamitin mucidi Alfred Nobel’den bahsetmekte yarar var. Bir İsveçli olan Alfred Nobel, tüm birikimini bilim ve sanata harcamış. Nobel ödülleri de adını bu bilim adamından almış.

Stockholm dünyada en fazla müzesi olan şehirlerden biri. National Museum, Moderna Muse, Nobel müzesi, Vasa müzesi bunlardan yalnızca birkaçı. Stockholm’de yine toplu taşıma, müze ve parklara giriş ücreti içinde olan şehir kartı olarak gezmek te yarar var.

Draglingaton caddesi, Stockholm’ün en uzun ve popüler caddesi. Dümdüz inildiğinde kraliyet sarayına kadar devam ediyor.

Kentte engelliler için de her şey düşünülmüş. Otobüse binerken, metroya inerken, kaldırımlarda, trafik ışıklarında hep engellilerin düşünülerek sistemin ve yapıların oluşturulduğunu görebiliyorsunuz. Kim bilir biz bu noktaya ne zaman geleceğiz?

Akşam saatlerinde liman bölgesine doğru gidiyoruz. Burada pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Liman bölgesi U harfi şeklinde, deniz içeri girmiş. Büyük otel zincirleri daha çok bu bölgede sıralanmışlar. Bot turları da buradan kalkıyor.

Gençler şıkır şıkır giyinmiş, gece kıyafetleri, smokinler… Herkes şık ve özenli… Saat 23:00 - 24:00 civarı tüm pubların ve gece kulüplerinin önünde uzun kuyruklar oluşmuş. Gençler içeriye girmek için sıra bekliyor. Gece saatlerinde gündüze kıyasla trafik daha sıkışık. Stockholm İskandinav ülkeleri arasında en hareketli gece hayatına sahip kentlerden biri…

Stockholm'da metro istasyonlarına yakın ve konforlu konaklama imkanıyla Grand Hôtel Stockholm  ve Hotel With Urban Deli otelleri tercih edilebilir.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.