Stockholm Gezilecek Yerler

Tarihin ve modernitenin bir arada yaşandığı İsveç'in başkenti Stockholm, turistler için pek çok şey vaad ediyor. Özellikle, eski şehir kısmı olan ve 13. yüzyıldan bu yana ziyaret edenlere aynı atmosferi yaşatmayı başaran Gamla Stan; tarihi yapıları, dar ve güzel sokakları, eski meydanları, müzeleri ve mimarisiyle göz kamaştırıyor.

 

Stockholm Şehir Müzesi

Stockholm gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Södra Stadshuset bölgesinde yer alan Stockholm Şehir Müzesi geliyor. Orijinal adı Stadsmuseet olan yapının içerisinde şehrin 16. yüzyıldan bu yana sahip olduğu kültüre dair eserler sergileniyor. Stockholm’ün ticaretle geçinen küçük bir kasabadan nasıl bugünlere geldiği anlatılıyor. 

Devamını Oku

Gamla Stan

Yurtdışı seyahatine çıkılıyorsa görülecek ilk yer mutlaka ‘Eski Şehir’ olarak adlandırılan şehrin en eski halinin görüldüğü hatta temellerinin atıldığı yerdir. Stockholm’ün eski şehir bölgesi de Gamla Stan olarak geçen epey uzun caddeleri, çok sayıda dükkânı, kilise ve katedralleri olan yerdir.

Devamını Oku

Skansen Açıkhava Müzesi

Stockholm şehrini gezerken neredeyse her adımda bir başka güzellikle karşılaşmak mümkün. Ayrıca bu şehirdeki yapıların birçoğu dünyanın ilki olma özelliği taşıyor. Skansen Açıkhava Müzesi de açılış tarihiyle dünyanın en eski müzesi olarak tanınıyor. Şehrin merkezindeki en önemli yerlerden bir tanesi olan Djurgarden Adası içerisinde yer alan Skansen Açıkhava Müzesi aynı zamanda zanaatkarların işçiliklerine de yakından tanıklık etmeyi sağlıyor.

Devamını Oku

Djurgarden Adası

Şehrin öne çıkan cazibe merkezlerinden bir tanesi olan Djurgarden Adası’nın önemi gerçekten de büyük. Adanın kraliyet mülkiyetine dahil olması zaten burayı zaten yeterince önemli kılıyor. Bunun yanı sıra ada bünyesinde ABBA: The Museum, Vasa Müzesi, Skansen (Açıkhava müzesi) Gröna Lund (Eğlence parkı) gibi önemli yerler bulunuyor. Ulaşımın kolaylığının yanında hem müzeler gibi kültür sanat alanlarına hem de koruma altında tutulan yeşil alanlara ev sahipliği yaptığından yerli yabancı herkesin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi haline gelmiş.

Devamını Oku

ABBA The Museum

Djurgarden Adası’nın ev sahipliği ettiği kaliteli kültürel mekanlardan bir tanesi de ABBA The Museum’dır. Müzikseverlerin hemen anlayacağı üzere ABBA The Museum adını İsveçli ve ününü dünyaya salmış ABBA grubundan alıyor. Kuruluş yılı 2013 olan bu müze Liverpool’da yer alan Beatles Müzesi ile benzer niteliklere sahip. Zaten kuruluşu esnasında da buradan esinlenilmiş.

Devamını Oku

Vasa Müzesi

1628 yılında batmış, ve deniz altındaki batığı 24 Nisan 1961 yılında keşfedilmiş olan görkemli bir gemi ve içindeki sanat koleksiyonuna ev sahipliği eden Vasa Müzesi Djurgarden Adası’nda yer alıyor. Vasa Müzesi eşi benzeri olmayan konseptiyle bir çeşit gezi müzesi olarak tanıtılıyor. Birbirinden özel parçaların yer aldığı bu geminin içerisindeki eserler 1990 yılından beri sergileniyor. Müze içerisinde çok sayıda farklı sergide gemideki günlük hayata dair bilgilere sunuluyor.

Devamını Oku

Stockholm Belediye Binası

Stockholm şehrinin en önemli yapılarından bir tanesi olan Belediye Binası adeta şehrin sembolü haline gelmiştir. Ülkenin en güzel binası unvanını gururla taşıyan bu binanın inşası 1911 yılında başlamış ve 1923 yılında son bulmuş. Bu süreçte tam tamın 8 milyon tuğla kullanarak yapı şu anki haline kavuşmuş. Günümüzde çok önemli aktivitelere ev sahipliği eden Belediye Binası’na bireysel olarak giriş yapılamıyor. Rehberli turlarla girme şartı olan binanın 365 basamağını tırmanarak Stockholm ve Gamla Stan manzarasına ulaşıyorsunuz.

Devamını Oku

Fotografiska

Fotografiska, adalar şehri olan Stockholm’ün bir diğer meşhur bölgesi olan Södernal Adası’nda yer alan bir fotoğraf müzesidir. Müzeye ev sahipliği eden bina ise eski gümrük binasıdır. Geçirdiği restorasyonun ardından çok sayıda fotoğrafın yer aldığı müze fotoğrafçılıkla uğraşan herkesin çok yoğun ilgi gösterdiği bir yer. Müze konumu itibariyle zaten şehrin en havalı bölgesi kabul ediliyor. Bir de içerisinde 25’e yakın büyüklü küçük farklı sergiler olunca daha da ilgi çekici bir yer haline geliyor.

Devamını Oku

Gröna Lund

Stockholm’ün en gözde noktalarından bir tanesi olan Djurgarden Adası içinde yer alan Gröna Lund en büyük lunaparklardan bir tanesidir. Adanın denize bakan kısmında, Vasa Müzesi’ne çok yakın bir konumdaki Gröna Lund gençlerin ve çocuklu ailelerin en sevdikleri yerlerin tabii ki başında geliyor.

Devamını Oku

Drottningholm Sarayı

Kusursuz denilecek güzellikteki bina ve bahçe yapısıyla ziyaretçilerini büyüleyen Drottningholm Sarayı elbette Stockholm şehrinin mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Drottningholm Sarayı 1500’lü yılların sonlarında inşa edilmiş ve Kraliyet Ailesi tarafından 1981 yılından beri yaşam alanı olarak kullanılıyor.

Devamını Oku

Modern Sanat Müzesi

Stockholm’ün birçok gezilecek yerinde olduğu gibi Moderna Museet yani Modern Sanat Müzesi’nde de ‘Avrupa’nın en iyilerinden bir tanesi’ tanımı geçerli oluyor. Eski donanma binası içinde yer alan şehri en ünlü müzesi Moderna Museet’nin bir güzel özelliği de ücretsiz olmasıdır. Stockholm’de gidilebilecek ücretsiz müzeler arasında en iyilerden olan bu müze yeni sanat akımlarını incelemek ve detaylı bilgi almak isteyenler için muhteşem bir yer.

Devamını Oku

Vasterlanggatan Caddesi

Vasterlanggatan Caddesi eski şehir yani Gamla Stan bölgesinde yer alan en eski caddelerden bir tanesidir. Jarntorget ve Mynttorget meydanları arasında uzanan bu cadde son derece hareketli ve turistler kadar yerlilere de rastlanabilen bir yerdir. Stockholm şehri ve genel olarak İskandinav yerel kültürüne ait hediyelik eşyalar satan çok sayıda dükkân bulunuyor. Ayrıca hem İsveç hem de dünya mutfağına ait çok çeşitli mutfaklar bulmak da mümkün.

Devamını Oku

İsveç Tarih Müzesi

İsveç Tarih Müzesi (Swedish History Museum) Stockholm şehrinin en çok ziyaret edilen müzelerinden bir tanesidir. Ülkenin en büyük müzelerinden bir tanesi olup her sene yerli yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri bir müzedir. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ise ‘Viking’ sergisidir. Viking ve Orta Çağ Dönemi’ne kadar 10 milyonun üzerinde eser bulunmaktadır. İsveç tarihindeki savaşlar, hazineler, görkemli eserler ve daha birçok bilgi İsveç Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

Devamını Oku

Stockholm Katedrali (Storkykan)

Şehrin en eski dini yapılarından biri de resmi kaynaklarda Sankt Nikolai Kyrka adıyla bahsedilen Stockholm Katedrali (Storkykan). Gotik mimari ile tasarlanan bu katedral eski şehir (Gamla Stan) bölgesinde yer alıyor. İnşa tarihi 1279 olan Stockholm Katedrali içinde önemli eserler yer alıyor.

Devamını Oku

Stortorget

Stockholm’ün en güzel yerlerinden biri olan ve 13. yüzyıl döneminin ruhunun halen yaşadığı eski şehir kısmı Gamla Stan’da yer alıyor Stortorget. Gamla Stan’ın merkezi sayılan ve şehrin en eski meydanı olan alanın ismi, Büyük Meydan anlamına geliyor. 

Devamını Oku

Nobel Müzesi

Stockholm denince akla ilk gelen konulardan biri de Nobel Ödülleri’dir. Tam da bu sebepten şehirde bir Nobel Müzesi olması kaçınılmazdır.
Stockholm’ün 13. yüzyıldan beri varlığını sürdüren eski şehir kısmı Glam Stan’daki en eski meydan olan Stortorget’te yer alıyor Nobel Müzesi. 2001 yılında Nobel Ödülleri’nin 100. yılında hizmete açıldı burası.

Devamını Oku

Stockholm Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı, diğer adıyla Stockholm Sarayı, İsveç hükümdarının resmi olarak ikametgahı ve ana kraliyet sarayıdır. Ancak Kral XVI. Carl Gustaf ve ailesi, şehrin batı yakasındaki Ecker adasında bulunan Drottningholm Sarayı’nda yaşamaktadır. Fakat bu binada Kral XVI. Carl Gustaf’ın, İsveç Kraliyet Ailesi'nin diğer üyelerinin ve İsveç Kraliyet Divanı'nın makamları yer almaktadır. Saray, kral tarafından devlet başkanı sıfatıyla görevini icra ederken temsili amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Devamını Oku

Katarina Asansörü (Katarinahissen)

Orijinal adı “Katarinahissen” olan Katarina Asansörü, aslında tamamen şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için yapılmış olsa da, günümüzde Stockholm’ün muazzam manzarasını görmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

İlk kez kez 1881 yılında mühendis Knut Lindmark’a, Södermalm bölgesinde yaşayanların çevre ulaşımını kolaylaştırmak adına Stadsgarden ve Mosebacke Torg arasında bir asansör ve köprü yapması için yetki verildi. 

Asansör, 19 Mart 1883’te hizmete açıldı. İlk ay günde ortalama 1.500 kişi asansörü kullanarak ulaşım sağladı. O dönemde yukarı çıkma 5, aşağı inmek ise 3 öre idi.

Şimdilerde kullanılan asansör ise 1936 yılında yeniden inşa edilmiş versiyondur.

Järntorget (Demir Meydan)

Gamla Stan, İsveç dilinde eski şehir anlamına geliyor. Dik beşik çatılı tipik Avrupa konutlarının arasında süzülen uzun ve dar sokaklarıyla Gamla Stan, Orta Çağ’ın tüm güzelliklerini yeniden yaşamanızı sağlayan bir atmosfere sahiptir.

13. yüzyıl döneminin mimari yapısının yaşatıldığı bu güzel bölgede yer alan önemli noktalardan biridir Järntorget. Türkçesi Demir Meydan olarak adlandırılmaktadır. Meydanın en güzel yanı, özellikle güzel havalarda dışarıda keyifle oturup tarihi yapıların ve sosyal yaşamın keyfini çıkarmaktır. 

Gamla Stan’ın en önemli caddelerinden olan Västerlånggatan ve Österlånggatan’ın birleşim noktasıdır Demir Meydan. Burası Stortorget Meydanı’ndan sonra şehrin en eski ikinci meydanıdır. Geçmişi 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır ve yüzyıllar boyunca şehrin en önemli ticaret merkezi olmuştur.

Tyska Kyrkan (Alman Kilisesi)

Bir diğer adı St. Gertrude Kilisesi olan kilisenin adı Alman Kilisesi olarak da bilinmektedir. Stockholm’ün eski şehir kısmı olan ve 13. yüzyıl döneminin mimari yapısının yaşatıldığı Gamla Stan’da yer alan önemli yapılardan bir tanesidir. 

Tyska Brinken, Kindstugatan, Svartmangatan ve Prästgatan sokakları arasındaki bölgede yer alan Alman Kilisesi’nin adı, Orta Çağ döneminde Almanlar tarafından hakim olunan yerleşim alanının merkezinde olmasından geliyor. Kilisenin yapımı ise 14. yüzyıla denk geliyor.

İç yapısında görülmesi gereken değerli altın işlemeler ve duvarlarında Hz. İsa’nın hayatından kesitlerin yer aldığı resimler yer almaktadır. Ana kulesinin sahip olduğu 96 metre yükseklik, eski şehir bölgesindeki en uzun yapı olma özelliğini sağlamaktadır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı