Drottningholm Sarayı

Kusursuz denilecek güzellikteki bina ve bahçe yapısıyla ziyaretçilerini büyüleyen Drottningholm Sarayı elbette Stockholm şehrinin mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Drottningholm Sarayı 1500’lü yılların sonlarında inşa edilmiş ve Kraliyet Ailesi tarafından 1981 yılından beri yaşam alanı olarak kullanılıyor.

Drottningholm Sarayı ziyaretçileri bu oldukça geniş ve ihtişamlı yapı içerisinde doğayla baş başa kalabiliyor, tiyatro gösterileri izleyebiliyor ve kiliseyi ziyaret edebiliyor. Buraya kadar gelmişken sarayda olmanın keyfini tam anlamıyla sürmek için restoranda mükemmel bir yemek yiyebilirsiniz.

İsveç Kraliyet ailesine ait saraylardan yalnızca bir tanesi olan Drottningholm Sarayı bir diğer ada olan Lovön Adası’nda yer alıyor. Kraliyet ailesinin yazlık olarak kullandığı fakat ziyaretçilere de açık olan bu bina aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Drottningholm Sarayı ile ilgili tek dezavantaj şehir merkezine biraz uzak kalmasıdır. Metro, feribot ve otobüs ile 45 dakikaya yakın bir sürede şehir merkezinden kolayca ulaşılabiliyor. Saraya ulaşımı 176 numaralı otobüs, 19 numaralı metro hattı veya 567 numaralı feribot sağlıyor.

Ziyaret Bilgileri: Drottningholm Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 120 SEK (70 TL), 17 yaş altı için ücretsizdir. Ziyaret gün ve saatleri Kasım – Mart ayları arasında Cumartesi -Pazar 12:00 – 15.30, Nisan ayında 11:00 – 15:30, Mayıs Eylül ayları arasında 10:00 – 17:00, Ekim ayında Cuma – Pazar 11:00 – 15:30 şeklinde hizmet veriyor.

Adres: Drottningholm slottsförvaltning, 178 02 Drottningholm

Yol Tarifi: Saraya ulaşmak için 176 numaralı otobüsü kullanabilir ya da 19 numaralı Metro hattını tercih edebilirsiniz. Deniz yolunu tercih edecekseniz de 567 numaralı feribot uygundur.

Yakın Yerler: Nordic Trails, Leo’s Lekland