Stockholm Katedrali (Storkykan)

Şehrin en eski dini yapılarından biri de resmi kaynaklarda Sankt Nikolai Kyrka adıyla bahsedilen Stockholm Katedrali (Storkykan). Gotik mimari ile tasarlanan bu katedral eski şehir (Gamla Stan) bölgesinde yer alıyor. İnşa tarihi 1279 olan Stockholm Katedrali içinde önemli eserler yer alıyor.

Dışarıdan bakıldığında son derece sade bir görünüme sahip olan katedralin içinde dekorasyon konusunda müthiş bir ihtişam söz konusu. İçeride yer alan eserler ve bunları tasarlayan sanatçılar da oldukça önemli isimler. Bunlardan ikisi Lena Lervik tarafından 2002 yılında tasarlanmış Yusuf ve Meryem heykelleri ile 1489 yılında tasarlanmış Aziz George ve Ejderha heykelleridir.

Stockholm’ün 16. yy.’da nasıl göründüğünü katedralde yer alan Vädersoltavlan isimli eser sayesinde inceleyebilirsiniz. Katedralin dünyaca ünlü hale gelmesini sağlayan nedenlerden bir tanesi de 2010 yılında Prens Daniel ve Prenses Victoria’nın evlilik törenlerinin gerçekleştiği kilisenin burada yer almasıdır. Günümüzde çeşitli etkinliklere ev sahipliği etmesinin yanında kraliyet ailesinin özel törenlerinin düzenlendiği yer olarak kullanılıyor.

Kilisenin içindeki en önemli tarihi eser, ahşaptan yapılmış olan Saint George ve Ejderha adlı heykeldir. Ayrıca Stockholm’ün en eski görüntüsünü yansıtan “Vädersolstavlan” isimli eserin 1632 tarihli bir kopyası yer almaktadır. Eserin orijinalinin tarihi 1535’tür ve ne yazık ki kayıptır.

Stockholm Katedrali’ni Gamla Stan Caddesi üzerinde gezinirken görmemek imkânsız. Sokakların arasından kendini gösteren katedrale kolayca ulaşılabiliyor.

Ziyaret Bilgileri: Stockholm Katedrali giriş ücreti yetişkinler için 60 SEK, 18 yaşın altındakilere ücretsiz. Katedral 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.  

Adres: Trångsund 1 11129 Stockholm

Yol Tarifi: Katedral, Gamla Stan’da yer alıyor. Gamla Stan’a ulaşmak için 53 ve 54 no’lu otobüsleri tercih etmelisiniz. Trenle ulaşım için 5444, 5510, 5548 ve 7897, metro içinse 13, 14, 17, 19 numaralı hatlar uygundur.

Yakın Yerler: Stortorget, Stockholm Old Town