Stockholm’ün en gözde noktalarından bir tanesi olan Djurgarden Adası içinde yer alan Gröna Lund en büyük lunaparklardan bir tanesidir. Adanın denize bakan kısmında, Vasa Müzesi’ne çok yakın bir konumdaki Gröna Lund gençlerin ve çocuklu ailelerin en sevdikleri yerlerin tabii ki başında geliyor.

Lunapark yerine eğlence parkı demenin daha doğru sayılacağı Gröna Lund aynı zamanda eğlenceli ve çılgın konserlerin düzenlendiği bir alan olarak da kullanılıyor. 1883 yılında kurulan bu eğlence parkında 30 oyuncak bulunuyor. Bu oyuncakların birçoğu nefes kesici manevraları ve yüksekliği olan adrenalin seviyesi de epey yüksek olarak tanımlanabilir.

Oyuncakların yanı sıra bölgenin bir diğer dikkat çekici oluşumu park içinde yer alan binalar. Birçoğu 19. yy.’da inşa edilen bu yapılar iç ve dış mimarileriyle ziyaretçiler tarafından en az oyuncaklar kadar ilgi görüyor.

Ziyaret Bilgileri: Gröna Lund giriş ücreti 7-64 yaş için 120 SEK (70 TL), 0-6 yaş ve 65 yaş ve üzerine ücretsiz. Giriş ücreti konser veya etkinliklere katılım gösterip göstermeyeceğinize, sezonluk veya günlük olup olmadığına göre değişebiliyor. Ayrıca metrelerce yüksekliğe ulaşan oyuncakların sakınca oluşturmaması adına Gröna Land yalnızca hava koşulları elverişli olduğunda açılıyor. Seyahatinize göre incelemek isterseniz https://www.gronalund.com/en/plan-your-visit/calendar adresinden açık-kapalı olduğu dönemleri görebilirsiniz. Hava koşulları elverişli olduğunda çalışma saatleri: 15:00-22:00.

Adres: Lilla Allmänna Gänd 9, 11521 Stockholm

Yol Tarifi: 67 numaralı otobüsle Gröna Lund’a ulaşabilirsiniz. Kungstradgarden’den 7 numaları tramvaya binerseniz de burada inebilirsiniz. Metro içinse Kırmızı Hat’ta yer alan Karlaplan’da inip yaklaşık 20 dakika yürümeniz yeterli.

Yakın Yerler: Djurgarden,Fjallgatan, Liljevalchs Konsthall