Stockholm Belediye Binası

Stockholm şehrinin en önemli yapılarından bir tanesi olan Belediye Binası adeta şehrin sembolü haline gelmiştir. Ülkenin en güzel binası unvanını gururla taşıyan bu binanın inşası 1911 yılında başlamış ve 1923 yılında son bulmuş. Bu süreçte tam tamın 8 milyon tuğla kullanarak yapı şu anki haline kavuşmuş. Günümüzde çok önemli aktivitelere ev sahipliği eden Belediye Binası’na bireysel olarak giriş yapılamıyor. Rehberli turlarla girme şartı olan binanın 365 basamağını tırmanarak Stockholm ve Gamla Stan manzarasına ulaşıyorsunuz.

Tabii ki burası manzara ve fotoğraf çekimi açısından muhteşem bir yer. 106 metre yükseklikten şehrin manzarası inanılmaz fakat ziyaretçilere yalnızca yaz mevsiminde açık tutuluyor. Ragnar Östberg tarafından inşa edilen bu binanın renkli camlar ve altın mozaikler ile süslenmiş olması binayı daha da özel bir hale getiriyor. Stockholm’ün sembollerinden bir tanesi olan Belediye Binası Kungsholmen Adası üzerinde yer alıyor.

Belediye Binası’nın ev sahibi olduğu en önemli etkinlik ise Nobel Ödül Töreni. Aynı zamanda binadaki çeşitli bölgeler olan Radssalen, Gyllene Salen ve Blue Hall bölgelerinde kent yönetimi toplantıları gibi başka etkinlikler de düzenleniyor.

Her yıl 10 Aralık’ta düzenlenen Nobel Ödül Töreni Blue Hall isimli ana salondur ve ücretli olarak gezilebiliyor. Ödüllerin dağıtılmasının ardından düzenlenen Nobel Balosu ise Altın Salon’da gerçekleşiyor ve burası da ücret ödenerek gezilebiliyor.

Salon duvarlarında yer alan figürler ülkenin tarihsel olaylarını resmeder. Duvarlardaki altın miktarı 11 kilo olarak açıklanmaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Giriş ücreti 110 SEK (65 TL), Belediye Binası 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık. Binaya bireysel ziyaretler kabul edilmiyor, rehberli tura katılmak zorunlu.

Adres: Hantverkargatan 1, 111 52 Stockholm

Yol Tarifi: 3 ve 53 no’lu otobüslerin Stadshuset duraklarında inerek belediye binasına ulaşabiliyorsunuz. Binaya en yakın metro istasyonu ise Mavi Hat’taki Radhuset durağı.

Yakın Yerler: Oscarsteatern, Norrmalm