İsveç Tarih Müzesi

İsveç Tarih Müzesi (Swedish History Museum) Stockholm şehrinin en çok ziyaret edilen müzelerinden bir tanesidir. Ülkenin en büyük müzelerinden bir tanesi olup her sene yerli yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri bir müzedir. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ise ‘Viking’ sergisidir. Viking ve Orta Çağ Dönemi’ne kadar 10 milyonun üzerinde eser bulunmaktadır. İsveç tarihindeki savaşlar, hazineler, görkemli eserler ve daha birçok bilgi İsveç Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

Bu müze yalnızca bünyesinde barındırdığı eserler ile değil, yıl içinde düzenlediği geçici sergiler, konferanslar, aile ve okul etkinlikleri gibi birçok faaliyete de ev sahipliği ederek sürekli güncel ve gelişime açık kalmayı başarıyor.

Müzenin en heyecanlı parçalarından olan Viking sergisi ile yaşam ve alışkanlıklarına dair birçok bilgiye ulaşılabiliyor. Vikinglerin yaptıkları dünya gezileri, savaşları, mücadeleleri, günlük yaşam ve ticari aktiviteleri gibi konularda görseller ve hikayeler yer alıyor. Hem Stockholm hem de İsveç genelinde çok özel bir yere sahip olan İsveç Tarih Müzesi’nin ücretsiz olması burayı güzel ve özel kılan bir başka özellik…

Müze gezmeyi sevmeyenlerin bile başta Viking sergisi olmak üzere içindeki eserler sayesinde yaklaşık 3-3,5 saat harcatan Tarih Müzesi şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında yer alıyor. Müzenin kendisi kadar dikkat çeken bir diğer kısmı ise kafesi. Kafesinde satılan yiyecek ve içecekler arasından özellikle sıcak çikolata ziyaretçilerin favorisi haline gelmiş. Ayrıca kafe ortamı da yoğun bir tarih gezisinin ardından ziyaretçilerin dinlenmesi ve keyif yapması için çok güzel bir ambiyansa sahip. Kısacası müzeden önce veya sonra mutlaka kafesinde de vakit geçirmeye çalışmalısınız.

Ziyaret Bilgileri: İsveç Tarih Müzesi’ne dair önemli bir hatırlatmakta yapma fayda var: Müzenin en dikkat çekici olan Viking sergisi bölümü tadilat nedeniyle 2020 baharına kadar kapalı kalacakmış. Girişi ücretsiz olan İsveç Tarih Müzesi’nin ziyaret gün ve saatleri ise 1 Eylül – 31 Mayıs arasında Pazartesi kapalı, Çarşamba 11:00 – 20:00, 11:00 – 17:00 ve 1 Haziran – 31 Ağustos arasında her gün 10:00 – 17:00   şeklindedir. Gitmeyi düşündüğünüz dönemde hangi geçici sergilerin olduğunu görmek isterseniz https://historiska.se/home/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adres: Narvavägen 13-17, 114 84 Stockholm

Yol Tarifi: İsveç Tarih Müzesi’ne ulaşım için otobüs, tramvay, metro ve hop on-hop off olarak geçen turistik gezi araçlarını kullanabilirsiniz. 67 numaralı otobüs ile Historiska Museet durağında, 69 ve 76 numaralı otobüsle Djurgardsbron durağında inerek müzeye ulaşabiliyorsunuz. 7 numaralı tramvay için de aynı şekilde Djurgardsbron durağını, metro içinse Östermalmstorg ve Karlaplan durağında inmek gerekiyor.

Yakın Yerler: Nordic Museum, Junibacken