Skansen Açıkhava Müzesi

Stockholm şehrini gezerken neredeyse her adımda bir başka güzellikle karşılaşmak mümkün. Ayrıca bu şehirdeki yapıların birçoğu dünyanın ilki olma özelliği taşıyor. Skansen Açıkhava Müzesi de açılış tarihiyle dünyanın en eski müzesi olarak tanınıyor. Şehrin merkezindeki en önemli yerlerden bir tanesi olan Djurgarden Adası içerisinde yer alan Skansen Açıkhava Müzesi aynı zamanda zanaatkarların işçiliklerine de yakından tanıklık etmeyi sağlıyor.

Çok sayıda atölyede el işçiliği çalışmaları da müzenin kendisi kadar ilgi çekici. 1720 yılından 2000’li yıllara kadar nasıl bir yaşam tarzı olduğunu anlatan müzede ayrıca yöresel kıyafetlerle gezinen, çalışan insanlar bulunuyor.

Şehirdeki sanayileşme gelişmeden önceki döneme ait kırsal yaşantıyı konu alan müzede tam tamına 150 adet çiftlik evi sergileniyor. Bu evlerin her biri İsveç’in çeşitli noktalarından buraya taşınmış. Skansen Açıkhava Müzesi’ni gezmek için 2-3 saat kadar vakit ayırmak yeterli olacaktır. Ortam yeterince hareketli ve keyifliyken Noel Pazarı’na da denk gelirseniz rengarenk, cıvıl cıvıl stantları gezebilirsiniz.

Noel Pazarı dışında Skansen Açıkhava Müzesi’nin ev sahipliği ettiği zamanın en uzun gecesi kabul edilen Lucia Günü, Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kutlanan Walpurgis Gecesi ve Yaz Bayramı isimli kutlamalar da düzenleniyor.

Bir çeşit İsveç minyatürü olan Skansen Açıkhava Müzesi’nde sadece kır evleriyle değil, İskandinavya’da yaşayan hayvanlarla karşılaşma imkânı buluyorsunuz. Müzede bir akvaryum, bir tane de a-hayvanat bahçesi yer alıyor. Özellikle çocuklu aileler için tercih edilebilecek en keyifli ve güzel yerlerden bir tanesi Skansen Müzesi.

Ziyaret Bilgileri: Skansen Açıkhava Müzesi giriş ücreti 4-15 yaş arası çocuklar için 60 SEK (35 TL) iken yetişkinler için 140 SEK (82 TL). (Bilet fiyatları gezi kapsamına göre değişiklik gösteriyor.)

Müze içinde yer alan füniküler 10:00 – 16:00, akvaryum 10:00-16:00, hayvanat bahçesi 10:00-17:00, Baltık Denizi Bilim Merkezi 10:00-17:00 saatleri arasında açık. Müze ana giriş kapısı açılış kapanış saatleri ise 10:00-18:00 şeklinde. Gişede bilet almaya çalışırken vakit kaybetmemek için internet üzerinden almayı düşünebilirsiniz.

Adres: Djurgårdsslätten 49-51, 11521 Stockholm

Yol Tarifi: 44 ve 47 numaralı otobüslerle müzeye ulaşabilirsiniz. Aynı zamandaen yakın metro istasyonu olan Karlaplan üzerinden de buraya gelmek mümkün.

Yakın Yerler: Vasa Müzesi, Kungliga Djurgarden