Modern Sanat Müzesi

Stockholm’ün birçok gezilecek yerinde olduğu gibi Moderna Museet yani Modern Sanat Müzesi’nde de ‘Avrupa’nın en iyilerinden bir tanesi’ tanımı geçerli oluyor. Eski donanma binası içinde yer alan şehri en ünlü müzesi Moderna Museet’nin bir güzel özelliği de ücretsiz olmasıdır. Stockholm’de gidilebilecek ücretsiz müzeler arasında en iyilerden olan bu müze yeni sanat akımlarını incelemek ve detaylı bilgi almak isteyenler için muhteşem bir yer.

Geçici sergilerin yanı sıra Salvador Dali, Edvard Munch, Donald Judd, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso gibi birçok önemli sanatçının eserleri de yer alıyor. 1958 yılından bu yana hizmet veren Modern Sanat Müzesi Skeppsholmen Adası’nda yer alıyor. Müzeye ev sahipliği eden bina ise eski donanma binası olduğundan nostaljik bir havası da var. Modern ve tarihi havayı harmanlayıp son haline getiren mimarin ismi ise Mimar Rafael Moneo imiş. Müzede çocuklar için keyifle zaman geçirecekleri, aynı zamanda da eğitim alabilecekleri bir alan mevcut. Yetişkinler müzeyi gezerken çocuklar bu atölyede hem öğrenip hem eğlenebiliyor.

Skeppsholmen Adası’nda yer alan müzenin restoranında nefis yemekler yerken Strandvagen ve Djurgarden Adası manzarasının keyfini de çıkarabiliyorsunuz. www.modernamuseet.se web adresinden müzede hangi sergilerin yer aldığını inceleyebiliyorsunuz. Stockholm dışında Malmö’de de yer alıyor ve her iki şehirde de en yoğun ziyaretçi popülasyonuna sahip müze olarak biliniyor.

Ziyaret Bilgileri: Müze Pazartesi günleri kapalı. Salı ve Cuma günleri 10:00 – 20:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Çarşamba-Perşembe 10:00-18:00, Cumartesi-Pazar ise 11:00-18:00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Müze giriş ücretleri yetişkinler için 120 SEK, 18 yaş altı içinse ücretsiz.

Adres: Exercisplan 2 Stockholm

Yol Tarifi: Müzeye metroyla gelmek için Mavi Hattı kullanarakKungsträdgården durağında inebilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz de 65 numaralı otobüsü kullanmalısınız.

Yakın Yerler: Stokholm Kanalları, Vasa Müzesi