Google+

Arama formu

İSVEÇ’İN GÖRÜLMEYE DEĞER BAŞKENTİ: STOCKHOLM

Bu yazı Gezimanya üyesi Seren Oksal tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Seyahat planınıza İskandinav ülkeleriyle başlamayı kendinize amaç edinmiş iseniz, yolculuğunuza İsveç’ten başlayabilirsiniz. İsveç’te fotoğraf albümünüze ekleyebileceğiniz harika manzaralar görebilirsiniz. Başkent Stockholm, çeşitli güzel görüntüler yakalayabileceğiniz İsveç’in güzel şehirlerinden birisidir. Bu yazıda, Stockholm ile ilgili bilmeniz ve görmeniz gereken bazı önemli gezi noktalarını bulabilirsiniz.

Stockholm
Fotoğraf: http://goo.gl/1nmUiI

Ericsson Globe ya da Küre Arena, denizden 130 metre yükseklikte şehrin unutulmaz manzarasını görebileceğiniz en önemli yerlerden birisidir. Buraya uğradıktan sonra, hediyelik eşya satan dükkanlarına uğrayabilirsiniz. Fotografiska’da (İsveç Fotoğraf Müzesi), yıl boyunca devam eden çağdaş fotoğrafları ya da çeşitli sergileri görebilirsiniz. Son yıllarda ziyaretçi sayısı oldukça artan müze, dünyanın fotoğrafçılıkla ilgili önemli yerleri arasına girmiştir. Açık alanda gezmeyi tercih ediyorsanız, yaklaşık 9,5 kilometrelik yeşil alanı kapsayan Royal Ulusal Şehir Parkı’nı (Royal National City Park) görebilirsiniz. Dünyanın ilk ulusal şehir parkı özelliğini taşıyan park, her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ziyaretçiler, müzelerden tutun kalelere, otellere, spor imkanlarına ve tarihi evlerde kadar burada yapacak ve görecek pek çok şey bulabilir. Bir başkentin ortasında olduğunuza inanmanın zor olduğu Royal Ulusal Şehir Parkı’nda, doğaseverler yüzlerce yıllık meşe ağaçlarını, gölleri, kanalları görebilir. 

Stockholm-1
Fotoğraf: http://goo.gl/Y49Mt6

Stockholm bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Stockholm’de mutlaka yapılması gereken şeylerden birisi de tekne turudur. Şehri gözlemlemek isterseniz Stockholm köprülerini görebileceğiniz tekne turuna çıkabilir ya da büyük kanal turuna katılabilirsiniz. Pek çok müzenin bulunduğu kentteki Modern Sanat Müzesi Moderna Museet, 1958’de kurulmuş olup 20. yüzyıldan günümüze gelmektedir ve Picasso, Dali, Matisse, Derkert gibi Avrupa’nın en önemli sanatçılarının eserlerinin koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Rehberli turların da mevcut olduğu müzede; pek çok çağdaş sergi, çocuklar için workshop’lar düzenlenmekte ve hoş bir manzaraya sahip güzel bir restoran da vardır. Müzeye gitmekten hoşlananların Stockholm’de gidilecek müzeler listesine eklemesi gereken en önemli yerlerden birisi de ABBA Müzesi’dir. Müzede, Eurovision Şarkı Yarışması’ndan da tanıdığımız dünyaca ünlü müzik grubu ABBA’nın, kıyafetleri, şarkı sözleri ve filmleri, sürekli sergi olarak ziyaretçilere sunulmuştur. Sadece müze değil müzik severlere de hitap eden bu sergiyi mutlaka kaçırmamanızı öneririm. Bununla birlikte, Titanik felaketinden yüzyıllar önce henüz ilk seferinde, 1628 yılında batan Vasa gemisinin sergilendiği Vasa Müzesi’nde tarihsel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İsveç’in en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan müzede, 1961 yılında enkazdan çıkarılan geminin % 95’e yakın orijinallikteki hali görülebilir.

Stockholm şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Luxury room Stockholm Älvsjö Mässa, Rum med engen ingången güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Anitas B&B Stockholm/Vällingby, Residence Perseus, Gamla Stan Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Forenom Apartments Stockholm Johannesgatan, Scandic Norra Bantorget, The Studio Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Dalagatan, Lodge32, Acco Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stockholm aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Stockholm’a gittiğinizde pek çok lezzetli yiyecek de tadabilirsiniz. Genellikle restoranların pahalı olduğuna dair yaygın bir inanış olsa da iyi bir araştırma yaptığınızda uygun fiyatlı menülerin olduğu restoranlara rastlayabilirsiniz. Geleneksek İsveç mutfağında, pek çok "smörgås" yani açık sandviç çeşitleri, yanında patates püresi ya da kekreyemiş reçeli (lingonberry jam) ile servis edilen "köttbullar" olarak bilinen İsveç köfteleri, kahvaltıda yiyebileceğiniz "knäckebröd" denilen özel ince çıtır ekmekler, tatlı severler için "kanelbullar" denilen tarçınlı rulo çörekler gibi yiyecek alternatifleri bulunsa da modern İsveç mutfağı, dünya mutfağından da pek çok izler taşımaktadır.

Özetle; İsveç’in Stockholm kentini görmeniz için pek çok neden var.