Stockholm Otelleri

Güneyde Götaland, ortada Svealand ve kuzeyde Norrland olmak üzere üç ana bölgeden oluşan İsveç’ in yüzde 69’ luk kısmı ormanlardan meydana gelmiştir. Ülke topraklarının neredeyse çok az bir bölümünde kurulu yaşam alanı var. Konum olarak İskandinavya yarımadasında yer alan ve sert bir iklime sahip olan ülkenin başkenti aynı zamanda da İsveç’ in en büyük şehri Stockholm’ dur. Dünyanın en güzel takımadalarından biri ile çevrili olan Stockholm, 57 köprü ile birbirine bağlanan 14 ada üzerine inşa edilmiştir.  Ülkenin en büyük şehri olma ünvanı ile birlikte 950 binden fazla nüfusa sahip olan başkent, hem modern havası hem de tarih kokan sokakları ile şehir havasını taşıdığı gibi kasaba havasını da içinde bulundurur. İsveç, ekonomik yönden oldukça gelişmiş olmasından ötürü kültürel açıdan da fazlasıyla zengin bir ülkedir. Haliyle ülkenin bu özellikleri başkent olan Stockholm’ da da mevcuttur.

 

Stockholm’ un Uppland ve Södermanland anakaraları ve çok sayıda adanın üzerinde inşa edilmiştir. Konum olarak, Finlandiya Körfezi'nin karşısındaki Baltık Denizi'nin kolu olan Mälar Gölü ve Salt Bay kavşağında bulunan şehrin tarih sahnesine girişi oldukça değişiktir. Önce Baltık Denizi'ndeki takımada parçası olan küçük bir adada kale olarak ortaya çıkmıştır. Ardından zamanla büyüyen şehir, Baltık ticaret merkezi haline gelmiştir. Stockholm, İsveç ve Danimarka çatışmaları arasında uzun bir süre kaldıktan sonra resmi olarak İsveç’ e bağlanmıştır. Stockholm konumunun da verdiği avantajla hızla sanayileşen bir merkez haline gelmiştir. Bu yüzden şehir, ticaret ve alışveriş anlamında da zengin ve donanımlıdır. Ayrıca ülkenin en büyük limanı Göteborg’ dan sonra Stockholm, İsveç’in en büyük ikinci limanına da sahiptir. Bu sebeplerle Stockholm, İsveç’ in önde gelen sanayi bölgelerinden biri haline gelmiştir.

Stockholm Hakkında Bilgiler

Şehir 18. yüzyılda maruz kaldığı büyük yangınlardan sonra ciddi tahribatlar yaşamış ve ahşap binalar yok olmuştur. Bu hasarların ardından beton binalar ile Stockholm adeta yeniden inşa edilmiştir. Ahşap binaların yerini taş binalar aldıktan sonra sanayileşmeyle birlikte iyiden iyiye yenilenerek tam anlamıyla ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir. Öncelikle binaların yenilenmesiyle başlayan iyileştirmelere bulvarlar, caddeler ve parkların düzenlenmesi, günümüz okullarının, müzelerinin, kütüphanelerinin ve hastanelerinin çoğunun inşası eklendi. O zamandan bu zamana kadar gelen bazı tarihi binalar yasalar aracılığı ile dokunulmazlığa sahip olup hala korunmaktadırlar. Gamla Stan, Stads Island, Riddar Island ve Helgeands Island bölgelerinden oluştuğunu söyleyebileceğimiz şehir, yasalar tarafından korunaklı binaları ile tarihi dokusunu canlı tutuyor. Bu bölgelerde Kraliyet Sarayı, kiliseler, Lordlar Evi, Parlamento Binası, Merkez Bankası gibi binalar Stockholm’ un tarihi göstergelerindendir. Şehir, tarihi binalarının korunarak bugüne gelmesi sebebiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bu ticari faktörler yanında şehrin kültürel ve sanatsal anlamda da zengin özellikleri bulunmakta. İsveç’in başkenti Stockholm, başta ABBA Müzesi, dünyanın en eski açık hava müzesi olan Skansen, Biyoloji Müzesi’ nin yanı sıra sanatseverlere de hitap edecek etkinlik alanlarına sahiptir. Kraliyet Tiyatrosu, Konser Birliği, Kraliyet Dramatik Tiyatrosu şehrin önde gelen sanat merkezlerindendir.

Tarihi, binaları, müzeleri, sanatsal aktiviteleri ile ziyaretçileri çekmesinin yanında şehrin öne çıkan aktivitelerinin içerisinde tekne turlarını saymamak olmaz. Suyolları, kanallar ve adaları tablo gibi görebileceğiniz mavi bir gezi Stockholm’ un vazgeçilmezlerindendir. Kısacası hem karada hem suda sizi mutlu edecek tatil seçeneği olarak Stockholm gözde yerlerden biridir.

 

Tatil beklentisi tarihi binaları keşfe çıkmak, kültürel-sanatsal anlamda da doymak, alışveriş yapmak ve masmavi denizin de tadını çıkarmak olanlardansanız ve Stockholm’ u seçtiyseniz konaklama seçeneklerinin çeşitliliği size çok cazip gelecek. Öyle ki lüks sevenler için oldukça şık ve zengin oteller mevcuttur. Yüksek yıldızlı otellerden hostellere kadar seçenekler oldukça bol olsa da elbette bunlarla sınırlı değildir. Eğer farklılık istiyorsanız, konaklamak için tekne tercihinde bile bulunabilirsiniz. Öncelikle konfora düşkün olanlar için şehrin Östermalm semtindeki konaklama alanları başta gelen yerlerdendir demek mümkün olacaktır. Manzaralı bir odada da konaklamak isteyenler içinse deniz temalı bir manzara eşliğinde tatil yapmak için yine çok sayıda mekan ve seçenek sizi bekliyor olacak.

Eğer uzak manzara benim için yeterli değil denize daha da yakın olmak istiyorum diyenlerdenseniz az önce bahsettiğimiz gibi teknede konaklamak çok güzel ve fark yaratan deneyimlerden biridir. Loginn Hotel, Söder Mälarstrand’ da yüzen bir otel olarak oldukça değişik bir tatil seçeneği fırsatı sunuyor. Bir güvertede güne uyanmak ve masmavi denizi izlerken kokusunu içinize çekmek mavi düşkünleri için unutulmaz tatil seçeneklerindendir.

Şehri anlatırken tarihi ve kültürel açıdan da zengin özellikleri içerdiğini söylemiştik. Teknede konaklamanın haricinde alışılmışın dışında farklı bir tatil düşünüyor iseniz tarihi mekanlara meraklı olanları mutlu edecek isimler de var. Eski bir banka binası içinde düzenlenmiş olan adeta sanat ve tasarım binası olarak nitelendirebileceğimiz bir otelden bahsediyoruz. Hotel At Six, Stockholm’ un merkezinde tarih ve sanatseverleri bekleyen muhteşem bir seçenek.

Stockholm bu anlamda çok sayıda tesis içermese de romantik bir tatil düşleyen çiftlerin de tercih ettiği yerlerden. Özellikle butik otellerin ortamı ve çevredeki Arnavut kaldırımlı sokaklar hayal ettiğiniz romantik tatili size sunabilir.

Bunlar dışında orta seviyelerde otel arayışı içindeyseniz eğer Stockholm’ da çeşitli konaklama alanları ya da daha uygun fiyatlı alanlar düşünenler için de hostel seçenekleri mevcut.

Stockholm otelleri

Otel Fiyatları

Stockholm’ da konaklama çeşitlerinin fazlalığından bahsetmiştik. Lüks otellerden tutun bir teknede konaklayarak sabah masmavi deniz manzarası ile uyanmak bile bu şehirde mümkün… Yahut benim konaklayacağım yerin çok detaylı özelliklere sahip olmasına gerek yok, güvenilir olsun ve sadece şehri tadabileyim diyenlerdenseniz sizler için çeşitli hosteller ve apart oteller de mevcut. Stockholm kalınacak yerler konusunda farklı tercihler sunuyor olsa da genel anlamda burada bir tatil geçirmek bütçe açısından çok düşük rakamlar içermiyor. Elbette beklentiniz ve seçiminiz doğrultusunda kendiniz için en ideal konaklama yolunu bulabilirsiniz ama ortalama olarak bütçeyi biraz zorlayacak bölgelerden biriyle karşı karşıyasınız demek mümkün olacaktır.

Şehrin modern yapısı ile birlikte bir yandan size hissettireceği kasaba havası ve kültürel değer taşıyan binaları, ada turları turizmi burada oldukça aktif tutmaktadır. Tatilcilerin fazlasıyla rağbet gösterdiği Stockholm her ne kadar çok makul fiyatlar sunmuyor desek de burada da daha uygun konaklama yolları yok değil tabi ki… Peki bu adalar şehrinde seyahat etmek ve seyahat ederken de makul bir fırsat oluşturmak isteyenler ne yapmalı? Bu anlamda size iki önerimiz olacak. İlki elbette ki doğru bir rezervasyon tarihi. Size sunulan pek çok seçenek barındıran Stockholm’ un otellerinde ne kadar erken rezervasyon yaparsanız o kadar karlı olacaktır. Otel özelliklerini dikkate alarak çeşitli sitelerden takip ettiğiniz takdirde erken rezervasyon imkanı ile bütçenize daha uygun bir yer bulmanız oldukça kolaylaşacaktır.

İsveç’ in başkenti bu eşsiz güzelliğe sahip, tarih kokan şehirde daha ucuza tatil yapmanın bir diğer yoluysa ülkenin iklimini dikkate alarak yapacağınız tarih seçimi… Stockholm’ un bulunduğu konum itibariyle sert bir iklime sahip olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla iklimi değerlendirerek seçim yapmanız mantıklı olacaktır. Eğer benim içi tatil bütçesinin aralığı çok önemli değil diyorsanız tercihinizi temmuz-ağustos aylarından yana kullanmanızı öneririz. Fakat tatil bütçesi sizin için önemli ise ve daha uygun bir tatil planlıyorsanız bu mevsimler dışını tercih etmeniz fiyat aralığı konusunda size avantaj sağlayacaktır. Sezon dışı yapacağınız seyahat her ne kadar mevsimsel olarak sizi zorlasa bile bütçe dostu bir seçenek olacağı kesin.

Aradığınız konaklama niteliklerine sahip ister otel, butik otel, hostel, apart hatta tekne özelliklerini inceleyerek erken rezervasyon ve doğru tarih seçimiyle, bütçenize uygun bir tatil satın alabilirsiniz.

Bütçe dostu tatil fırsatını yakalamak için tüyolardan bahsetmişken Stockholm’ un en ucuz otellerine bir bakalım… Genel anlamda bir fiyat aralığı söylemek gerekirse çift kişilik bir oda fiyatı için 60 TL gibi bir rakamdan bahsetmek mümkün. Çift kişilik en ucuz odalar 60-70 TL’ den başlayarak yani yaklaşık 12 dolara tekabül ediyor. Ortalama fiyat aralığının ise 700 TL civarı olduğunu söyleyebiliriz. Yani ucuz otellerde bir gecelik çift kişilik oda fiyatı 60 TL’den başlayarak 700 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat aralığına sahip otellerin özellikleri ise konumu ya da sunduğu olanaklarla farklılıklar gösteriyor.

Şehrin en ucuz otelleri tek yıldızdan başlayarak fiyat ve özelliklere göre artarak değişiyor. Stockholm’ un ucuz otellerine örnek verecek olursak, iki yıldız altı otellerden biri olan STF af Chapman & Skeppsholmen söylenebilir. Oldukça ucuz konaklama imkanı veren otelin fiyat aralığının yanı sıra en iyi avantajı konumu olsa gerek. Stockholm’ un merkezinde yer alan bu otel şehrin iki değerli müzesi olan Ulusal Müze ve ABBA Müzesi’ ne on beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Otelin otoparkının ücretli olmasına karşın misafirleri memnun eden bir lobi servisi mevcut. Yirmi dört saat açık resepsiyonda birden fazla dil bilen görevlilerin yanı sıra lobide ücretsiz olarak gazete servisi de yapılmakta. İki kişilik ve tek kişilik yataklı oda seçenekleri ile uygun tatil yapabileceğiniz isimlerden biri olarak aklınızda bulunmalı.

Stockholm Ucuz Oteller

Stockholm’ da uygun fiyatlı otel seçeneklerinde iki yıldız ve altı olan bir isme örnek verdikten sonra çıtayı biraz daha yükseltirsek üç yıldızlı ve uygun fiyatlı otellere geçebiliriz. Üç yıldıza sahip Connect Hotel, konumu itibariyle Stockholm şehir merkezine üç metro durak uzaklığında konumlanmış. Merkeze çok kolay bağlantı sağlayacağınız Connect Hotel aynı zamanda sakin bir alanda yer alıyor. Bu özelliği ile hem kafa dinlemek hem de merkeze kolayca ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler için oldukça uygun bir tercih oluşturuyor. Metro istasyonuna on dakika yürüme mesafesinde olan otel ayrıca Uluslararası Fuar’a da oldukça yakın bir konumda. Otelin sunduğu oda hizmetlerine baktığımızda ise her odada televizyon bulunuyor. Otelde tüm ziyaretçiler için ücretsiz internet erişimi de mevcut. Ayrıca banyo hizmeti özel ve ortak olan otelde sizler için bir de restoran bulunuyor. Ortak televizyon ve dinlenme alanında ise konuklar için ücretsiz içecek hizmeti, konaklayanların hoş vakit geçirmesini sağlıyor. Çiftler ve aileler için güzel bir rota olabilecek Connect’ de otopark hizmeti de var. Ancak belki de otelin en çekici özelliği tüm bunların yanı sıra yeşil dostu bir kurum olması ve bu konuda ödül alarak ismini duyurması. Evcil hayvanlarınızla da konaklayabileceğiniz bu otel doğaseverleri oldukça mutlu edecek bir hizmet sunuyor.

Çıtayı daha da arttırarak üç yıldız ve üstü otellere bakacak olursak elbette hizmet standartlarının yükselmesiyle birlikte fiyat artışı da paralellik gösteriyor. Scandic Anglais, Mornington Hotel ve çok daha fazla isim ucuz oteller içinde fiyat aralığı artış gösteren üç yıldız üzeri konaklama alanlarını oluşturuyor. Genele baktığımızda ise iki yıldız altı oteller oda hizmeti, otopark ücreti gibi konularda elbette üç yıldız üstü otellere göre farklılıklar gösteriyor. Neredeyse tüm konaklama alanlarında ücretsiz internet erişimi var desek bile elbette istisnalar söz konusu. Beklentileriniz doğrultusunda özellik ve fiyatları göz önüne alarak bütçenize uygun bir tatil yapmanız mümkün olacaktır.

Eğer kendinizi şımartacak bir tatil arayışı içindeyseniz ve durağınız da Stockholm ise sizin için lüks, konfor dolu harika seçenekler bulunuyor. Bu tesislerde harika şehir manzaralı, odanızda masaj hizmeti almanız bile mümkün. Kaliteyi dinlenerek ve eğlenerek sonuna kadar hissedebileceğinizi söylemek doğru olacaktır. Konaklayacağınız otelin odaları, yirmi dört saat açık lobisi, damak tadınıza hitap edecek mutfağı, muhteşem hizmet kalitesi ile şıklığa doyacağınız bir tatil için İsveç’ in başkenti olan adalar şehri Stockholm’ un beş yıldızlı otellerine birlikte göz atalım.

Stockholm’ un merkezinde ve kaliteli bir tesis arayışında iseniz Bank Hotel düşlediğiniz yer olabilir. Tarih kokan binasıyla merkezde görenleri büyüleyen Bank Hotel, Östermalm bölgesindeki Strandvägen ve Stureplan'a birkaç dakika sürecek yürüme mesafesinde bulunuyor. Tarih ve sanatseverlerin oldukça dikkatini çekecek diye yazının girişinde bahsettiğimiz eskiden banka bugün ise otel olan bu tesis, tasarımıyla göz kamaştırıyor. Harika restoranında zengin Avrupa mutfağının lezzetine doyabilmeniz mümkün. Tüm otel tasarımının göz kamaştırması ile birlikte odaların mobilya dizaynı da ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Odalarda mini bar, televizyon, sıcak içecekler için su ısıtıcı, kahve makinesi, banyo malzemeleri ve konukların konforu için terlik bulunuyor. Lobi bar ve oda hizmeti de bulunan Bank Hotel’ in terası kokteyl eşliğinde şehrin tadını çıkarmanızı sağlıyor. Otopark seçeneği ve içinde bulunan fitness salonu ile bu otel şehrin gezilecek yerlerine de yakın olması sebebiyle çokça tercih ediliyor. Tarih, kültür, konfor ve eğlence severler için Bank Hotel beğeni toplayacak bir tercih. Kesenin ağzını açarak bu otelde konaklamayı düşünenler için ortalama fiyat aralığının 2 bin TL civarı olduğunu söylemek mümkün.

Stockholm Lüks Otelleri

Stockholm’ da yer alan bir başka lüks ve tarih kokan otel ise Hotel Kungsträdgården… Elbette şehirde modern oteller de oldukça çok sayıda mevcut ancak şehrin mimarisi böylesine korunmuşken ve canlı tutuluyorken bu otellerden bahsetmemek olmaz. Tarihe tanıklık eden bu binaların büyüsü ile yapacağınız tatil, sizin şehrin tadına daha doğru varmanıza yardım edecektir. Hotel Kungsträdgården, 18. yüzyıl ait bir binasıyla göz kamaştırmasının yanı sıra iç dekorasyonu ile de ziyaretçileri büyülüyor. Gustavian tarzında dekore edilmiş odaları ile hem şehrin merkezinde ve bugünde hem de 18. yüzyılda hissetmeniz mümkün. Otelin şehir merkezinde olması hizmet özellikleri ile birlikte konumunun sağladığı avantajla da birleşiyor. Havaalanına kırk iki km uzaklıkta bulunan otelde bagaj muhafaza hizmeti de mevcuttur. Tesis, yirmi dört saat açık resepsiyonu, restoranı, ücretsiz internet erişim imkanının yanı sıra oda hizmetleriyle de cazip durumda. Odalarda, klima, minibar ve ekstralar arasında masa ve dizüstü bilgisayar kasası bulunuyor. Barı, oda servisi, fitness salonu ile de ilgi çeken otelde otopark hizmeti bulunmamakta. Bu otelde konaklamak isteyenler için tek kişilik odaların yaklaşık 1000 lira gibi bir ücreti, çift kişilik odaların ise 1,250 TL’ den başlayarak artış gösteren bir fiyat aralığı var.

Tabi ki bu örneklerin yanı sıra konaklama seçenekleri oldukça çok ve çeşitli. Radisson Collection, Strand Hotel,  Radisson Blu Waterfront Hotel, Nobis Hotel, Grand Hotel ve çok daha fazlası siz ziyaretçilerini bekliyor. Genel olarak beş yıldıza sahip ve lüks oteller içinde seçtiğiniz tarihe göre elbette fiyatlar değişiklik gösteriyor ancak 900 TL gibi ortalama bir miktar ile başlayarak git gide yükselen fiyat aralığı var. Bu oteller oda hizmeti, ücretsiz internet bağlantısı, yirmi dört saat hizmet veren resepsiyonu ile benzer fırsatlar sunsa bile otopark, evcil hayvan ile konaklama gibi seçenekler ile değişiklikler gösteriyor. Size uygun konum, özellik ve fiyat aralığı ile güzel bir tercih yapmanız mümkün olacaktır.

Stockholm’un en yüksek puanlı otellerine baktığımızda bahsedeceğimiz ilk isim hem puanı hem de yıldızı yüksek olan At Six olacak. At Six şu ana kadar saydığımız tüm oteller gibi ulaşım anlamında oldukça avantajlı. Ailecek tatil yapmak isteyenler için uygun özellikleri taşımasıyla birlikte aynı zamanda hayvan dostlarımızla konaklamak isteyenler için evcil hayvanlarla konaklama seçeneği de sunuyor. At Six, otopark hizmeti, ücretsiz internet erişimi ve fitness salonuna da sahip. Müzeler, sanatsal aktivitelerin yer aldığı binalar (örneğin İsveç Kraliyet Operası), toplu ulaşım araçlarının duraklarına yürüme mesafesinde bulunmasıyla konuklarına kolaylık sağlıyor. Ayrıca iki restoran, iki bar, dinlenme salonu, kahvaltı hizmeti, yirmi dört saat sağlık kulübü, çocuk bakımı, ön büro kasası, günlük temizlik-çamaşır servisi, konferans merkezi, vale hizmeti, özel banyo, premium televizyon kanalları hizmetlerini veriyor. Çocuklu aileler için ek ücrete tabii olarak beşik ya da çocuk yatağı da alabiliyorsunuz. Az önce saydığımız çocuk bakım hizmeti de ek ücret ile talep edilebiliyor. At Six’in bu denli yüksek puan alması ziyaretçilerin çocuk bakım servisi, evcil hayvan bölümü, ulaşım kolaylığı gibi özelliklerden oldukça memnun kalmaları ile mümkün olmuş gibi görünüyor. Özellikle çocuklu aileler için tercih sebebi olabilecek bu yüksek puanlı otel beklentilerinizi karşılayabilir.

Stockholm en başarılı oteller

Ancak belirttiğimiz gibi bir tesisin ziyaretçilerini oldukça memnun ederek yüksek puan alması elbette direkt otelin sahip olduğu yıldız sayısı ile doğru orantılı olmuyor. Çok yüksek puan alan oteller içinde beş yıldızlı oteller olduğu gibi daha düşük yıldıza sahip ama konuklarını mutlu uğurlayan oteller de var elbette. Şimdi bu otellerden birine göz atalım.Motel L Stockholm Älvsjö, üç yıldızlı ama yüksek puanlı tesislerden biri. Müşterilerinin yüzde doksan beşinin rezervasyon işleminden memnun kaldığı bu otel, dokuz katlı ve yüz altmış dokuz odalı bir tesis. Bu otelde çocuklu aileler için oldukça uygun bir seçenek olmasının yanında evcil hayvanlarla konaklama fırsatı da sunuyor. Otopark alanı, fitness salonu, ücretsiz internet erişimi, restoranı, ortak televizyon ve dinlenme alanı, ortak alanda mikrodalga fırın, bagaj depolama, kahvaltı hizmeti, asansör, günlük temizlik hizmeti bulunuyor. Bu özelliklerle birlikte odalarda, saç kurutma makinesi, özel banyo, karartma perdesi, kontrollü klima hizmetleri de var. Konum olarak da şehrin önemli merkezlerine yürüme mesafesinde bulunan Motel L Stockholm Älvsjö, tüm bu hizmet anlayışı ile birlikte müşterilerini oldukça memnun etmiş görünüyor.

Konaklayan gezginlerden oldukça iyi puan alan farklı otel seçenekleri de mevcut ama genel bir değerlendirme yaptığımızda görüyoruz ki otellerin sahip olduğu yıldız ve haliyle de fiyat aralığının yüksek olması dışında sunduğu hizmet politikası çok daha önemli. Çoğunlukla bu denli beğenilen ve tercih sebebi olan otellerin ortak özelliklerini sıralarsak karşımıza bulunduğu konum, çocuklar için elverişli ortam, evcil hayvanlarla konaklama imkanı, güvenlik gibi özellikler çıkıyor. Dolayısıyla tatili konaklarken aileler için kolaylaştıracak niteliklere sahip tesisler ziyaretçilerin beğenisini toplamayı başarıyor.

Stockholm otellerini derlediğimizde görüldüğü gibi genelde çoğunun konumu şehir merkezinde ya da merkeze çok kolay ve kısa zamanda ulaşım olanaklarını taşıyorlar. Tabi ki tüm oteller için aynı durumun söz konusu olması beklenemez. Ancak şunu söylemek mümkün ki tatil için Stockholm’ u seçtiyseniz ve şehri bolca gezmek istiyorsanız eğer merkezde çok sayıda otel sizi bekliyor olacak. Haliyle sayı arttıkça çeşitlilik de arttığı için kendi beklentilerinize uygun bir otel bulmanız zor olmayacak.

Stockholm merkez otelleri

Scandic’ in Stockholm’ un şehir merkezide on dört adet oteli bulunuyor. Alışveriş merkezleri, sinemalar, müzeler, kültürel aktivitelerin yer aldığı binalar ve çok daha fazla seçeneğe daha doğrusu şehrin merkezinde sunduğu tüm olanaklara kolayca ulaşabileceğiniz on dört otel seçeneği var. Scandic’ in on dört farklı oteli şehrin sunduğu her yere yürüme mesafesinde ulaşmayı vaat ediyor. Scandic No. 53, Scandic Upplandsgatan, Scandic Anglais, Scandic Continental, Downtown Camper by Scandic, Scandic Gamla Stan, Scandic Grand Central otelleri gibi merkezde bulunan bu on dört otelden size uygun olanı seçmeniz mümkün. Yalnız Scandic otelleri haricinde de şehir merkezinde pek çok farklı otel seçeneği sizleri bekliyor. Bu seçeneklerden biri Merkez İstasyonu’ nun yanında bulunan Radisson Blu Waterfront Hotel… Otel istasyonla birlikte Stockholm Waterfront Kongre Merkezi’nin de yanında bulunuyor. Şehrin merkezini tercih edenler için harika bir konum seçeneği olan bu tesis; ücretsiz internet erişimi, fitness salonu, restoran, evcil hayvanlara ayrılmış alan, aile odaları, kahvaltı gibi hizmetlere sahip. Tüm odalarda çay, kahve makinesi, bar,kablo kanallı düz ekran televizyon bulunuyor. Radisson Blu Waterfront Hotel'in modern konuk odalarında oturma alanının da olması ile birlikte konaklayanlar için lobide şömine yanında kokteyl keyfi yapma şansı da burayı cazip kılıyor.

Şehir merkezi için bahsettiğimiz bu otellerin yanı sıra çok daha uygun ve farklı hizmet seçenekleri sunan oteller de çok sayıda mevcut.

Stockholm büyük ve modern bir şehir olmasının yanında kasaba havasını ve tarihi dokusunu hissettiren yanıyla çok sayıda büyüleyici güzellikte butik otele ev sahipliği yapar. Bu butik otellerden biri PUB binasında yer alan ve mağazadan otele dönüştürülmüş bir mekan. Bu otel bistro-barı ve muhteşem dekoru ile sıcak ve şık bir hava barındırıyor. Şehrin çiçek ve meyve satıcılarının yer aldığı meydandaki binanın içinde bulunan otel, pembe, beyaz ve gold renkli dekoru ile huzur dolu bir konaklama imkanına sahip.

Stallmastaregarden Hotel ise romantik bir butik otel seçeneği. Göl manzarası, yeşillikler içindeki binasıyla birlikte kartpostal görünümünde bir tesis size rüya gibi bir tatil yaşatabilir. Hizmete dahil olan ücretsiz kahvaltı, internet erişimi ve otopark gibi pek çok unsur, eşsiz manzaranın yanında neredeyse önemsiz hale geliyor desek yeridir.

Bir diğer butik otel ise özellikle doğal beslenmeyi tercih eden veya vegan ya da vejeteryan yaşam biçimini seçmiş konukları oldukça mutlu edecek özelliklere sahip. Hobo Otel, konuklarına organik tatlar sunan bir mutfağa sahip. Mevsimlik sebze ve meyvelerle hazırladıkları yemekleri ile oldukça güzel bir menü seçeneğine sahip mutfakları ile tercih ediliyorlar. Ayrıca konum olarak işlek bir alanda bulunması da tesise artı bir değer kazandırmış.

Stockholm butik oteller

Hotel J, İsveç’in ikinci büyük limanı olma özelliğini taşıyan Stockholm liman manzaralı odalara sahip bir butik oteldir. Beyaz pamukla kaplı sandalyeler, açık renk mobilyalar, soft çizgilere sahip ferah tasarımının manzara ile birleşmesiyle huzur dolu bir tatil sunacak butik otel düşünülmeye değer.

Banka ve eski mağazadan sonra yine dönüştürülmüş bir otel ile karşı karşıyayız. Art Nouveau mimari tarzında bir kız okulu olarak tasarlanan bina bugün retro tarza sahip butik bir otel. Miss Clara Hotel, önce okuldan ofise dönüştürülmüş ardından ünlü bir mimarın dokunuşu ile otele dönüştürülerek bugünki halini almış. İsveçli mimarlar tarafından yeni ve çok şık bir tasarıma kavuşmuş olan Miss Clara Hotel, butik otel arayışında olanlar için farklı ve şık bir seçenek.

Liman manzarasına sahip başka bir butik otelde Lydmar Hotel. Liman manzarasının tadının en çok da yaz günlerinde terasta canlı müzik keyfi yaparken çıkacağı şüphesizdir. Konumu ve iç dekoru ile de oldukça dikkat çekecek butik otelin tasarımı tam anlamıyla bir yaz esintisini taşıyor. Tatil planlarken tercih edeceğiniz dönem yaza geliyor ise Lydmar Otel size unutulmaz yaz günleri yaşatabilir.

İsveç dilinde “A evi” anlamına gelen Ett Hem Hotel de butik oteller arasında dikkat çeken yerlerden biridir. Şehir evlerinden biri olan bu alan yine bir mimar dokunuşu ile dönüştürülerek ev sıcaklığında konaklama imkanı sunan sıcak bir otel haline gelmiş. Hatta öyle sıcak bir mekan ki pelüş dokunuşlu dekoru ile ev ruhunu adeta tamamlıyor. Dekoru ve sanatsal parçaları ile dikkat çeken bu butik otel taşıdığı ismin hakkını vererek yuva sıcaklığında bir mekana dönüşmüş.

Şık ama samimi bir tatil düşlüyorsanız eğer Stockholm’ da farklı konseptlere sahip çok sayıda butik otel bulunuyor. Tarzları, hizmetleri, konumları ve fiyatları değişen bu oteller aradığınız yerlerden biri olabilir.

Stockholm’ u ziyaret etmek isteyen ve romantik bir tatil hayali kuran çiftler için değineceğimiz otellerin başında Hotel With Urban Deli geliyor. İşlek bir konumda bulunan bu otel, ücretsiz internet erişimi sağlamakla birlikte odalarında medya ses sistemi ile donatılmış düz ekran televizyonlar, uydu kanalları bulunmaktadır. Penceresiz odalar karo kaplı banyolarında yağmur duşu imkanı sunuyor. Kraliyet sarayı, restoranlar ve mağazalara yakın olmasıyla ve sunduğu hizmetlerle özellikle çiftlerin memnun kaldığı With Urban Deli’de fiyatların ortalama olarak 500 TL’den başladığını söyleyebiliriz.

Stockholm romantik oteller

Balayını adalar şehri Stockholm’ da geçirmek isteyen çiftlerin düşünebileceği bir diğer isim ise Ulfsunda Slott olabilir. Bu tesis özellikle şık ambiyansı ve tam teşekküllü spa merkezi ile romantik bir tatil düşleyen çiftlerin beklentilerini karşılayabilir. Tam teşekküllü spa merkezi sizi rahatlatacak ve ücretsiz açık büfede yapacağınız kahvaltı keyfi ile güne lezzetli başlangıçlar yapabileceksiniz. Ücretsiz kahvaltının yanı sıra konuklar için otopark alanı da bulunduran tesiste internet erişiminden de ek bir ücret ödemeden faydalanabilmeniz mümkün olacaktır. Evcil hayvan sahibi olan çiftler eğer onlarsız bir tatil düşünemiyor ise bu tesis onlar için de uygun olacak. Rezervasyon sırasında evcil hayvanınızla birlikte geleceğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Onlar için ayrılmış alan ile birlikte hayvan dostunuzla bir tatil geçirmeniz mümkün. Belirli saatlerde yapılan oda servisi, lobide içecek keyfi, restoran, bar, dinlenme alanının yanı sıra yirmi dört saat hizmet veren bir lobisi de bulunmakta. Resepsiyonda emanet kasası, odalarda özel banyo, saç kurutma makinesi, otel genelinde kuru temizleme bölümü de tesisin sunduğu diğer olanaklardandır. Bu iki otel seçeneği dışında farklı otel isimlerine bakabilir ya da butik ama romantik bir otel tercihinde de bulunabilirsiniz

Özellikle kalabalık aileler ya da arkadaş gruplarının tercihi olan apart otelleri Stockholm’ da şık ve çok çeşitli özelliklerle bulmak mümkün. Yemeğini kendi pişirmek isteyen ya da daha özel alanda ve ev konforunda konaklayarak seyahat etmeyi seçenler için Stockholm’ un apart otellerine göz atalım.

Stokholm'ün Hammarby Sjöstad semtinde bulunan Biz Apartment Hammarby Sjöstad, apart otelleri incelerken ilk durağımız olacak. Bu tesis, ferah ve modern bir atmosfer eşliğinde konaklama fırsatı sunuyor. Konum olarak baktığımızda en yakın toplu taşıma imkanının üç yüz elli metre uzaklıkta olduğunu görüyoruz. Seçeceğiniz apart burası ise pek çok yere kolay ulaşım sağlamanız mümkün olacak. Genel itibariyle baktığımızda tesis içinde ücretsiz internet erişimi, yirmi dört saat size hizmet sunabilecek resepsiyon servisi, keyifli zaman geçirebileceğiniz barı ve engelliler için uygun koşulları sağlayan özellikleri mevcut. Ayrıca tesis bünyesinde konuklar için otopark da bulunuyor. Bu apart otelde konaklayacağınız her birim içinde temiz çarşaf hizmeti, özel banyo ve düz ekran televizyon bulunuyor. Daha geniş, detaylı alanlar tercih edenler için bazı birimlerde ise oturma ve yemek yeme alanı da mevcut. Kendine ait mutfağı olan bu birimlerde, mikrodalga fırın, kahve makinesi, bulaşık makinesi gibi işinizi kolaylaştıracak her şey düşünülmüş. Tesis; sunduğu özellikler, ferah dekoru ve ev atmosferi sunması sebebiyle beklentilerinizi fazlaca karşılayacak bir yer. Ancak düşlediğiniz apart otel merkezde olsun istiyorsanız eğer başka seçenekleri de değerlendirmeniz doğru olacaktır.

Stockholm apart oteller

Merkeze yakınlıktan bahsetmişken şimdi şehrin tam kalbinde konumlanmış bir apart otelle ile karşı karşıyayız. City Apartments, bulunduğu lokasyon sebebiyle sık sık tercih edilen apartlardan biri haline gelmiş. Toplu taşıma araçları, mağazalar, müzeler ve restoranlara oldukça yakın bir konumda. Tesisin tamamında ücretsiz internet erişimi, ailelere uygun konaklama birimleri mevcut. Konaklayacağınız odalara self servis hizmeti de veren City Apertments, birimlerin içinde düz ekran televizyon ve iPod yuvası da bulunduruyor. Her birimde; mutfak, özel banyo ve oturma alanı size ev konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmış. Hatta deniz manzarası hayal edenler için bazı odaların sahip olduğu muhteşem manzaranın yanı sıra şömineli odaları seçerseniz sıcacık ve romantik bir tatil geçirebilirsiniz.

Biri Stockholm’ un merkezinde diğeri şehir merkezine biraz uzak ama ikisi de epey konforlu bu örneklerin yanı sıra beklentilerinize cevap verecek çok sayıda apart otel bulabilirsiniz. Fiyat aralığı diğer otel seçeneklerinde olduğu gibi erken rezervasyon, seyahat için belirlediğiniz tarih, beklentileriniz ile değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak 350 TL civarı gibi bir rakamdan başlayarak fiyatın yükseliş gösterdiğini söylememiz mümkün. Gamla Stan Apartments,Newly renovated apartment, ApartDirect Hammarby Sjöstad vb. apartlar konuklarını bekliyor.

Gezgin gençlerin ucuz ve güvenilir yolla konaklamalarını sağlayan hosteller bu adalar şehrinde uygun fiyata kalacak yerler imkanı sağlıyor. Kimi hostel yalnızca konaklama imkanı sunarken kiminde kahvaltı hizmeti de tesisi cazip kılan bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Barınma ile birlikte kahvaltı imkanı da sunan Hostel Bed and Breakfast, on odalı bir tesis. Odalarında ranza yataklar ve ortak banyo alanları bulunan Bed and Breakfeast’ in sağladığı en güzel olanaklardan biri aileye uygun odalarının olmasıdır. Beş kişilik aileler için bulunan odaların dışında tesis yalnızca kadın konuklara uygun odalara sahip.  Tesiste ücretsiz internet olanağı, konuklar için ortak mutfak imkanı ve çamaşır yıkama alanı mevcuttur. Barınma imkanından çok daha fazlasını sunan bu hostelde konaklama ücreti yaklaşık 300 TL gibi bir rakamdan başlıyor.

Stockholm hostelleri

Benzer özelliklere sahip ve yine ortalama başlangıç fiyatı 300 TL civarı olan bir diğer isim Stockholm Hostel… Bu hostel istasyona beş yüz kilometre uzaklıkta konumlanmış olup, tüm tesiste ücretsiz internet erişimi, otopark alanı, akşam makarna servisi, odalarda klima, temin edebileceğiniz asma kilitler, konuklar için otopark hizmeti gibi özelliklere sahiptir. Kafesinde kahvaltı hizmeti, resepsiyonunda içecek çeşitleri ve atıştırmalıklar bulunmaktadır. Ayrıca kendi yemeğini hazırlamak isteyenler içinde ortak mutfak alanında mikrodalga fırın ve buzdolabı vardır. Şehri gezmenin yanında konakladığınız alanda sosyal aktiviteler de olsun istiyorsanız tesiste düzenlenen İsveç film geceleri sizin için keyifli bir seçenek olabilir. Bunlara ek olarak tesis bilgisayar odası ve kütüphaneye de sahiptir. Neredeyse otel özelliklerini taşıyan Stockholm hostel bu özellikleri ile popüler bir yer olmayı başarmıştır.

Elbette kahvaltı, mutfak ve çamaşır imkanı sunan hostellerin fiyatı tüm bu sebeplerle ortalamanın üstünde olsa dahi çok daha uygun fiyatlarda konaklama imkanı sunan seçenekler de yok değil. Örneğin geceliği 150 TL gibi bir rakamdan başlayan Acco Hostel, konuklarına ücretsiz internet erişim imkanı sunmaktadır. Ranza yataklı ferah odaları ile daha ucuz bir konaklama seçeneği olarak sizleri bekliyor. Tesisin çok çeşitli özellikleri olmasından ziyade bütçeniz için daha uygun ve yalnızca güvenle konaklama ihtiyacı içindeyseniz Acco Hostel benzeri diğer tesislere de bakmanızda fayda var.