Selanik Otelleri

Yunanistan’ın yönetim merkezi ve ikinci büyük kenti olanThessaloniki,Selanik gezilecek yerleriyle dünya üzerindeki önemli turistik noktalardan biridir. Kent M.Ö 315 yılında kurulmuş olup Büyük İskender’in kız kardeşi tarafından günümüzdeki adını almıştır. Ülkemiz üzerinden bir şehir benzetmesi yapmak gerekirse, şehir tıpkı İzmir kentimizi andıran bir kordon boyundan oluşmaktadır.  Tarih boyunca kent dört defa kuşatma altında kalsa da şehrin tam anlamıyla ele geçirilmesi Osmanlı dönemine dayanmaktadır.

Selanik Otelleri

4.yüzyılın sonlarında şehir kuşatmalardan korunmak amacıyla surlarla çevrilse de Osmanlı Devleti’nin başında bulunan 2.Murat surları aşmayı başararak ortalama bin kadar Türk’ü Selanik’e yerleştirdi.  Şehir Tanzimat Fermanı’ndan özellikle kültürel ve ekonomi anlamda etkilenmiş olsa da asıl olarak Rönesans ve Fransız İhtilali akımından etkilenmiştir. Tüm bu Hümanizm ve milliyetçilik hareketleri Selanik halkının fitilini ateşleyerek 1829 yılında Yunanistan’ın Osmanlı'dan bağımsızlığını kazanmasıyla noktalanmıştır.

 

Bölgenin en önemli tarihsel değerlerinden ilki; Osmanlı İmparatorluğu tarafından bölgeyi savunma amaçlı 15.yüzyılda inşa edilen ve Mimar Sinan tarafından tasarlanan  “Beyaz Kule’dir”.  Yeniçerilerin katledilmesiyle “Kanlı Kule” olarak da anılan bu kule, önceleri bir garnizon olarak kullanılmış, daha sonra hapishane görevini görmüştür. Tarih boyunca pek çok isim değişikliğine giden kule 1891 yılında mevcut ismini alarak boydan boya beyaz rengine boyanmıştır. Bir diğer önemli tarihsel anıt; Alexander the Great Statue (Büyük İskender Anıtı) bölgesidir.  Yüksekliği 6 metreden fazla olan ve Selanik’in merkezinde konumlanmış bu devasa yapı, dingin Ege Denizi’nin tam karşında ve Beyaz Kule yakınlarında yer almaktadır. Belki de Yunan tarihinin en önemli yapılardan biri olan ve Aristoteles’in ünlü fermanlarını burada ilan ettiği rivayet edilen, 1950’li yıllarda restore çalışmasına girenAristotelous Square(Aristotales Meydanı) da şehrin bir diğer önemli eseridir. Lakin meydan 1917 yılında büyük bir yangın olayı yaşamış, birçok tarihi bina bu yangından tahrip olmadan çıkmayı başaramamıştır.  Şehir genelinde yer alan lüks otellerin pek çoğu da bu meydanın yakınlarında hizmet vermektedir.  Ayrıca meydanın tam ortasında elinde parşömen kâğıdıyla oturan Aristo büstü yer almaktadır.  

Şehirde özellikle Türk tarihi için en önemli yapılardan biri Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün doğup büyüdüğü ev olan Atatürk Evi Müzesi’dir. Müze 2012 yılından sonra başlatılan restore çalışmasıyla daha çok beğeni toplamıştır. Müze içerisinde Atatürk ve annesinin son derece gerçekçi bir biçimde tasarlanmış balmumu heykelleri yer almaktadır. Ayrıca sesli ve görsel olarak Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar tüm yaşamı, şahsi eşyaları, savaşları ve başarıları eksiksiz olarak sunulmaktadır. Şehrin diğer önemli tarihi yapıları ise; Türkiye Başkonsolosluğu ile aynı cadde üzerinde yer alan ve 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak koruma altına alınan Aziz Dimitrios Kilisesi’dir. 1966 yılında şehrin telekomünikasyon ağı olarak inşa edilen ve 2005 yılında yenilenip kafe-restoran halini alan Ote Tower ve Yedikule anlamına gelen, 19.yüzyılın sonlarına değin Osmanlı Devleti tarafından Garnizon olarak da kullanılan Heptapyrgion, şehir genelindeki önemli tarihsel kalıntılardan biridir. Şehir genelinde hizmet sunan tesislerin büyük çoğunluğu Aristoteles Meydanı, Beyaz Kule ve Büyük İskender Heykeli’nin bulunduğu meydanda yer almaktadır. Bölge genelinde 400’e yakın tesis hizmet vermektedir. Tesislerin fiyat aralıkları ise 135 ile 3,250 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Selanik Hakkında Diğer Bilgiler

Selanik İklimi

Yunanistan’a büyük ölçüde hâkim olan iklim Akdeniz İklimidir. Bu iklim tipinde kışlar çok sert ve soğuk geçmez. Yıl boyu sıcaklık ortalamaları büyük dalgalanmalar oluşturmaz. Genellikle bölge genelinde yıl boyu sıcaklık ortalaması 15,9 derece seyreder.  Selanik şehir genelinde ise yıl boyu oldukça az yağış görülür. Yıllık yağış miktarının en fazla olduğu ay kasım, en az olduğu ay ise ağustos ayıdır.  Yılın en soğuk ayı ise ortalama 5 dereceyle ocak ayıdır. Selanik özellikle yaz aylarında üst derece sıcaklıklara sahip olduğu için haziran ve temmuz gibi aylarda bölge oldukça yüksek nem miktarına sahiptir. Şehri gezmek için en ideal zaman dilimleri ise ağustos ve eylül aylarıdır, diyebiliriz. Ancak ben kayak gibi etkinlikler yapmak istiyorum diyenler için kar yağışının en fazla görüldüğü ocak ve şubat ayları tercih edilebilir.

Selanik Ulaşım

Ülkemiz üzerinde Selanik şehrine ulaşım oldukça kolaydır. Ülkemiz üzerinden Selanik Havalimanı’na direkt uçuş yapan seferler bulunmaktadır. Bu yolu kullanarak yaklaşık 3 saat gibi bir zaman aralığında bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca otogar üzerinden direkt olarak Selanik’e servis yapan otobüs firmalarıyla da bölgeye gidebilirsiniz. Ancak zaman tasarrufu bakımından hava yoluyla ulaşım daha mantıklı bir seçenektir çünkü kara yoluyla ulaşım yaklaşık 12 saat sürmektedir. Dilerseniz otobüsle Dedeağaç’tan aktarma yaparak trenle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Görüldüğü üzere komşu ülke Yunanistan’ın önemli şehirlerinden biri olan Selanik’e ulaşım yolları oldukça fazladır.

Yunanistan Vize Politikası

Yunanistan Schengen ülkeleri içinde yer aldığından dolayı vize işlemleri Schengen vize politikasına uygun olarak hazırlanmalıdır. Yunanistan ülkemiz vatandaşlarını (diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamilleri hariç) vizeye tabi tutmaktadır. Genellikle vize işlemleri; banka bordronuz, aylık geliriniz, gideceğiniz bir otel ya da ev varsa yazılı belgeniz ve sağlık poliçeniz gibi belgelerini içeriyor. Ancak Yunan adalarına seyahat etmek isterseniz 2012 yılında düzenlenen kolaylaştırılmış vize prosedürü kapsamında Sakız, Midilli ve Rodos gibi adalara 15 gün süreyle vize verilmektedir. Bu arada hatırlatmakta yarar var. Yunan Hükümeti pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermemektedirler.

Tarihin başladığı yer alan büyük medeniyetlere sahne olmuş Yunanistan’ın güzide şehirlerinden Selanik, adeta bir tarih sahnesinin üzerinde şekillenmiştir. Doğu Roma’nın değerli bölgelerinden ve Bizans’ın beşiğinden uzanan bu kent, gerek ılıman havası gerekse doğal güzellikleriyle ölmeden önce görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Turizm sektörünün her daim dinamik yapısını elinde bulunduran şehir, yapılarıyla ve kafeleriyle bu sektörün hakkını vererek müşterilerini ağırlıyor. Ülke genelinde bulunan tesisler için geniş bir fiyat skalasında hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

İyi, kötü ayrımı son derece sübjektif bir konu olsa da belli hizmetler ve tanımlamalarla bunun elemesini sağlayabiliriz. Bu elemenin en önemli noktalarından biri şehir hayatının aktığı merkezi noktalara tesislerin yer aldığı uzaklık ve yakınlıktır. Bu nokta Selanik Merkez genelinde 200’ü aşkın tesis hizmet vermektedir. Özellikle şehir genelinde dairelerden oluşan apart oteller oldukça rağbet görmekte ve üst sıralarda yerlerini almaktadır.

Şehir merkezine ortalama 750 metrelik bir uzaklıkta yer alan Antigon Urban Chic Hotel - The Leading Hotels of the World, hem modern tasarımıyla hem de bulunduğu konumuyla en iyi otel sınıflandırmasında yerini almaktadır. Tesisin dış cephe girişi boydan boya mermer taşlarıyla kaplıdır. Aya Dimitri Kilisesi’ne 8 dakikalık bir uzaklıkta konumlanmış tesis, Demokrasi Meydanı’na ve Aristotelous Meydanı’na oldukça yakındır. Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek ortalama 23 dakikada Beyaz Kule’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesis beş yıldızlı lüks bir otel olup, lobisi boydan boya mermer zeminle kaplanmış oldukça şık ve moderndir. Ayrıca tesisin odaları tipik Doğu Avrupa’nın soğukluğunu yansıtan koyu tonlarda tasarlanmıştır. Otelin kendine ait bar ve restoranı yer almaktadır. Restoranda Yunan ve Akdeniz mutfağından lezzetler sunulmaktadır. Fransız balkonlarının yer aldığı dış cephesi, ücretsiz wifi erişimi, lüks banyoları, spa hizmetleri, restoranı, ücretsiz park yeri, düz ekran televizyonlu odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 700 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

En İyi Selanik Otelleri

Şehir merkezine 300 metrelik bir mesafede yer alan Colors Urban Hotel Thessaloniki, özellikle bölgeyi ziyaret eden çiftler arasında oldukça rağbet gören bir tesistir. Tesisin odalarının duvar boyaması ve döşemesi oldukça canlı tonlardadır. Turkuaz rengi duvarları ve kavuniçi mobilya kaplamalarıyla, tatilini ferah bir otel odasında tamamlamak isteyenler için otel tüm bu isteklere karşılık veriyor. Selanik’in kalbinde olan bu tesis Selanik Yahudi Müzesi’nin tam karşı caddesinde konumlanmıştır. Ayrıca otel, Selanik Limanı ve Aristoteles Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunuyor. Tesisin bünyesinde Akdeniz ve Yunan mutfağının hâkim olduğu bir restoran yer almaktadır. Otelin odalarından bazıları Termaikos Körfezi'ne, diğer kısımları ise şehir meydanına bakmaktadır. Tipik otel çiziminin çok ötesinde farklı bir tasarımda konaklamak isteyenler için tesis tam anlamıyla alışılagelmişin dışında bir tasarıma sahip. Ayrıca otelin her odasında müşteri motivasyonunu arttırıcı yazılara yer verilmiştir. Engelsiz duşakabin sistemleri, lüks banyoları, ekstra uzun yatakları, şehir manzaralı odaları, restoran ve barı, çocuk dostu büfesi, ücretsiz wifi erişimi, mesaj ve spa merkezi, güzellik hizmetleri, ortak televizyon alanı, ek ücrete tabi otoparkı ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 595 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Merkezi bölgeye ortalama 10 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Hotel Nikopolis, şatafat ve lüks kelimelerinin karşılığını canlı olarak gözler önüne sermektedir.  Merkezi konumdan uzakta yer alması bir dezavantaj olarak görülse de özellikle görkemli yapısı bu dezavantajı örtmeye yetecek bir yapıda hizmet sunuyor. Tesis 5 yıldızlı lüks bir otel. Tesisin iç tasarımı bir saray görünümünü andıracak biçimde oldukça yüksek tavanlarla oluşturulmuş. Boydan boya cam kaplamalı adeta bir kubbe görünümünün verildiği otelin restoranı ise tesisin büyüleyici bölümlerinden birini oluşturuyor. 25 dönümlük bir alan üzerine inşa edilmiş bu devasa tesis, Selanik Uluslararası Havaalanı'na ise 3 km uzaklıktadır. Ayrıca otel, Inter Balkan Tıp Merkezi ve büyük bir lunapark alanı olan Magic Park’a birkaç dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Tesis üzerinden Beyaz Kule ve Aristo Meydanı’na ise ancak araçla ulaşım mümkün. Tesisin bünyesinde Da vinci, Dome ve Kasai adında üç restoran bulunmaktadır. Otelin tam ortasında bulunan devasa havuza nazır restoranında muhteşem Yunan mutfağının lezzetlerini tadarken bir yandan da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Boydan boya siyah mermerle çevrili süit banyoları, fiber optik ücretsiz wifi erişimi, bar ve restoranları, teras ve bahçesi, tenis kortu, engelli bireylere yönelik tuvalet ve erişim seçenekleri, ücretsiz park yeri, açık ve kapalı, ısıtmalı yüzme havuzu, fitness ve sauna merkezi, spa ve masaj hizmetleri, Türk Hamamı ve buhar banyosu, güzellik hizmetleri, LCD Televizyonlu odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 865 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan en iyi olarak adlandırabileceğimiz diğer tesisler; Andromeda Hotel Thessaloniki, The Excelsior, Makedonia Palace, Porto Palace Hotel Thessaloniki, Astoria, Daios Luxury Living ve Lazart Hoteldir.

Bölge genelinde lüks oteller kadar fiyat aralığı 180 ile 322 Türk Lirası arasında değişen düşük ücretli olarak adlandırabileceğimiz tesisler de bulunmaktadır. Belli bir ücret aralığında kenti gezmek isteyenler için uygun fiyatlı oteller adeta kurtarıcı niteliğinde hizmet sunmaktadır. Kent genel olarak pahalı bir fiyat politikasına sahip olduğu için konaklama fiyatını minimumda tutmak isteyenler için önerebileceğimiz bazı oteller mevcuttur.

Selanik şehir merkezinin yakınlarında ve meydana 700 metrelik bir uzaklıkta yer alan Hotel Kastoria, görünümü itibariyle vintage bir formdadır. Selanik’in ticari bölgesi Egnatia’da yer alan bu yapının otel merdivenlerinin yer aldığı bölüm eski zaman apartmanlarını andıran damalı zeminden oluşmaktadır. Tesisin içerisinde yer alan odalar tek kişilik, çift kişilik ve dört kişilik seçeneklerle hizmet sunmaktadır. Lüks seçeneğinden ziyade standart bir mobilya planıyla donatılmış bu tesis, Demokrasi Meydanı ve Selanik Yahudi Müzesi’ne birkaç dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Kısacası şehrin tüm önemli noktaları ve kafeleri tesis civarında konumlanmıştır diyebiliriz. Süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, buzdolabı, klimalı ve ısıtmalı düz ekran televizyonun da içinde yer aldığı odaları ve 24 saat açık resepsiyonuyla tesisin gecelik fiyatı ortalama 180 Türk Lirası civarlarındadır.

Ucuz Selanik Otelleri

Merkeze 800 metrelik bir uzaklıkta bulunan Argo Otel, uygun fiyatlı olarak adlandırabileceğimiz otellerin başında gelmektedir. Tesisin perde ve nevresim takımları şarap tonlarında dizayn edilmiştir. Limana ve tren istasyonuna yalnızca 300 metrelik bir istikamette yer alan tesis Selanik Havalimanı’na yalnızca birkaç dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Uygun fiyata geceyi geçirmek isteyenler için bu tesis, iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hotel bünyesinde ise herhangi bir restoran bulunmamaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, banyo ve tuvaleti, klimalı ve ısıtmalı odaları, balkonu, düz ekran televizyon sistemleri ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti ortalama 200 Türk Lirası dolaylarındadır.

Şehir merkezine yaklaşık 10 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Atlantis Otel, hem iç hem dış tasarımı çerçevesinde uygun fiyatlandırma politikasını temel aldığımızda son derece iyi bir hizmet sunmaktadır. Yüksek tavanlara sahip odalarıyla otel Atlantis’e adım attığınız andan itibaren adeta tarihi bir yolculuk yapmaya hazır olun. Tipik tarihi binaları anımsatan mermer döşemeleri ve merdiven korkuluklarıyla tesis, son derece soft renklerle boyanmış duvarlara ve tarihi bir havaya sahiptir. Demokrasi Meydanı’na birkaç adımlık uzaklıkta yer alan otelin, ücretsiz wifi erişimi, ücrete tabi park yeri, özel banyo ve tuvalet,, klima ve ısıtması, araba kiralama gibi hizmetleri mevcuttur. Tesisin gecelik konaklama fiyatı ise 232 Türk Lirası ile 375 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Uygun fiyatlı diğer tesisler; Blue Bottle Boutique Hotel, Alexandria Hotel,Emporikon, Nea Metropolis, Pella, Aegeon, Filoxenia ve Hotel Europa'dır.

İyi Bir Otele Gitmenin Avantajları Nelerdir?

İyi bir otel olarak adlandırılan ve salt anlamda sadece konaklama sunmayan tesisler, sunduğu alternatifler yönünden tercih edilebilir. Genellikle iyi olarak adlandırabileceğimiz bu tesis yapıları; restoran, bar gibi yemek ve içme ihtiyacınızı karşılayabilecek bölümlerden oluşmaktadır. Ayrıca iyi oteller sadece kahvaltı sunmaz temel kahvaltılıklardan çıkarak geniş bir yelpazede kahvaltı seçenekleriyle servis verirler. Genellikle otel için iyi kıstasını belirleyen bir diğer özellik otelin şehir merkezine ve tarihi yapılara olan uzaklığıdır. Eğer bir tesis tarihi yapıların çevresinde hizmet sunuyorsa bu onu her zaman iyi bir otel olarak adlandırmasa da talep dengesinin bu yönde ağır basmasını sağlayacağından, özellikle seyahat severler için başlıca seçeneklerden biri haline dönüşecektir.

 

Rahatına düşkün olanlar ve tesisin sunduğu hizmetlerden sınırsız yararlanmak isteyenler için lüks oteller her zaman iyi bir seçenektir. Şehir genelinde ortalama 15 lüks tesis olarak adlandırabileceğimiz 5 yıldızlı otel bulunmaktadır. Tesislerin fiyat aralıkları ise 580 ile 1300 Türk Lirası arasında değişmektedir. Lüks otel zincirleri genellikle Hilton gibi bilindik otel zincirlerinin şubelerinden oluşmaktadır.

Şehir merkezinin hemen ötesinde Aristotelus Meydanı'nda yer alan Electra Palace Thessaloniki, 5 yıldızlı, lüks otellerin bayrağını elinde tutan bir tesistir. Bizans mimarisinden ilham alan tesisin dış yapısı Neo-klasik bir yapı anlayışla inşa edilmiştir. Tesisteki lüks detaylar halılardan mobilyalara değin uzanmaktadır. Bu heybetli yapıya adım attığınız andan itibaren kendinizi tarihi bir sarayda hissedebilirsiniz. Tesis bünyesinde Orizontes Roof Garden adında Yunan ve Akdeniz mutfağından eşsiz lezzetlerin sunulduğu bir restoran yer almaktadır. Termaikos Körfezi'nin panoramik manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, İngiliz tarzı lounge barda içkinizi tazeleyebilirsiniz. Tesisin iç tasarımı koyu renkli vintage tarzı ahşap mobilyalarla ve altın detaylı avizelerle donatılmıştır. Ayrıca şehrin kalbinde atan bu tesis üzerinden Selanik Roma Forumu, Beyaz Kule ve Aya Dimitri Kilisesi’ne yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Lüks banyoları, ücretsiz wifi hizmeti, restoran ve barı, günlük ücrete tabi otopark yeri, fitness ve spa merkezi, yüzme havuzu, güzellik hizmetleri, masaj ve saunası, ısıtmalı ve panoramik manzaralı çatı havuzu, çocuklara özel büfe ve televizyon kanalları, günlük kat hizmeti ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik fiyatı ortalama 1020 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik Lüks Oteller

Şehir merkezine birkaç dakikalık uzaklıkta yer alan ve kent genelindeki tek Dünya'nın Küçük Lüks Otelleri (Small Luxury Hotels of the World) üyesi olan The Excelsior, Aristoteles Meydanı’nın karşı caddesinde yer almaktadır. Kısacası tesis Selanik’in tam göbeğinde hizmet sunmaktadır. 1924 yılında kadar uzanan tarihiyle, tarihi bir bina olarak da adlandırabileceğimiz bu tesis, Avrupa’nın küçük ama lüks otellerinin en seçkin üyelerinden biridir.  Neo klasik mimari detaylarla kent genelindeki pek çok yapıda olduğu gibi bu tesiste de karşılaşıyoruz. Tesisin odaları krem ve beyaz tonlarının hakim olduğu duvar ve yer döşemeleriyle tasarlanmıştır. Hem minimal hem de modern bir tarzda hizmet sunan bu konaklama merkezinde Charlie D. Brasserie adında sabah, öğle ve akşam olmak üzere Fransız yemeklerinin servis edildiği bir restoran yer almaktadır. Tesis; merkezde yer alan oldukça ve oldukça büyük bir açık otopark alanı olan Eleftherias Square Car Park’a, Selanik Yahudi Müzesi’ne ve tıpkı bizim kapalı çarşımızı andıran yapımı 1930 yılında tamamlanan Modiano Market’e birkaç metrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Şıklığın ve zarafetin yansımasını her karesinde hissedebileceğiniz bu güzide tesis, konum itibariyle oldukça işlek bir merkezde yer almaktadır. Mermer döşemeli ultra lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, kaliteli malzemeden yapılmış ahşap döşemeleri, bar ve restoranı, fitness merkezi, günlük kat hizmeti ve istek üzerine ilave ücrete tabi olmayan evcil hayvan konaklamasına tanınan haklarıyla tesis dört dörtlük bir hizmet sunmaktadır. Tesisin en önemli dezavantajlarından biri hususi park yerinin bulunmamasıdır. Tesisin gecelik konaklama ücreti 870 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Hyatt Regency otel zincirlerinin en güzel şubelerinden biri olan Hyatt Regency Thessaloniki, bölgede tercih çıtası yüksek olan tesislerden biridir. Tesis şehir merkezine ortalama 13 kilometrelik bir uzaklıkta ancak araç vasıtasıyla ulaşılacak bir mesafede yer almaktadır. Makedonya Uluslararası Havalimanı'na araçla sadece 5 dakikalık bir mesafede bulunan otelin odaları standart odaları nazaran oldukça geniştir. Modernizmin hayat bulmuş hali olan tesis, Balkanların en büyük kumarhanesini bünyesinde bulundurmaktadır. Hizmet seçenekleri açısından bolluk arayanlar için Hyatt Regency Thessaloniki, şehirdeki en başarılı otellerden biridir. En son teknolojiyle dizayn edilmiş, klasikleşmiş modern odalarıyla tesis ayrıca pek çok düğün organizasyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Tesis, Ambrosia ve Oceana adında Yunan mutfağının ve deniz ürünlerinin servis edildiği iki adet restoranla hizmet vermektedir. Süit banyoları, balkon ve terası, ücretsiz wifi erişimi, evcil hayvan alımı, tırmanış ve sanat galerileri aktiviteleri, tenis kortu ve aerobik dersleri, fitness, solaryum ve sauna merkezi, spa ve masaj hizmetleri, Türk Hamamı ve buhar banyosu, kapalı ve açık yüzme havuzu, yoga dersleri, güzellik hizmetleri, havuz barı, Türkçe konuşan personelleri, bar ve restoranı, ücretsiz özel park yeri, çocuklara yönelik televizyon kanalları ve oyun alanı, günlük kat hizmetleri ve 24 saat açık resepsiyonuyla tesisin gecelik fiyatı 1130 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Doğrudan deniz kıyısında, şehir merkezine ortalama 1,2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Makedonia Palace mükemmel konumuyla adından söz ettiren bir tesis. Otelin lobisi boydan boya mermer taşlarla süslenmiş, son derece modern bir yapıda. Thermaikos Körfezi'nde hizmet veren Makedonia Palace, Beyaz Kule'ye ve OTE Tower’a yaklaşık 900 metrelik bir mesafede  yer alıyor. 1906 yılında yapımı tamamlanan Selanik Fransız Enstitüsü tesise en yakın simge yapılardan biri. Selanik Havaalanı’na ise otel ortalama 10 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmıştır.  Ülkenin en prestijli otellerinden biri olarak kabul edilen bu tesis, 1960 yılına uzanan tarihi bir binada müşterilerini ağırlamaktadır. Özellikle genç çiftler tarafından rağbet gören tesisin bünyesinde Salonica Restaurant adında bir restoran yer almaktadır. Açık hava mobilyalarıyla donatılmış güneşlenme terası ve bahçesi, bar ve restoranı, süit banyoları, ücretsiz wifi erişimi, isteğe bağlı özel diyet menüleri, spa ve masaj salonu, fitness merkezi, havuz barı, Türk Hamamı ve buhar banyosu, sezonluk açık yüzme havuzu, sağlık merkezi, ücretli özel otopark yeri, ses yalıtımlı sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik kişi başı konaklama ücreti ortalama 1100 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer lüks tesisler; Antigon Urban Chic Hotel - The Leading Hotels of the World, Daios Luxury Living, Capsis Bristol Boutique Hotel, Lazart Hotel, Mediterranean Palace, Porto Palace Hotel Thessaloniki, Holiday Inn Thessaloniki, Hotel Nikopolis, Grand Hotel Palace ve The Met Hoteldir.

 

Butik oteller sunduğu hizmet seçeneklerini geliştirmeye başlamasıyla birlikte lüks otellerle adeta yarışır bir pozisyona ulaşmışlardır. Butik otel tanımı 10 ila 100 odaya sahip küçük işletmeler olarak geçmektedir. İlk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıkan butik otel konsepti hızla artan bir talep doğrultusunda oldukça tutulmuş ve günümüzde lüks otel zincirlerini neredeyse ikiye katlayan bir sayıya ulaşmıştır. Butik otelleri diğer tesislerden ayıran en önemli noktalarından biri özgün bir tasarıma sahip olmalarıdır. Her butik otel kendi ruhunu yansıtacak biçimde tasarlanmıştır. Tipik otel düzeninden sıkılanlar için butik oteller tavsiye edebileceğimiz en doğru seçeneklerden biri olacaktır.

Selanik şehir merkezinin 650 metrelik uzaklığında yer alan Blue Bottle Boutique Hotel, son derece şık ve modern bir butik oteldir. Tesisin odaları küçük bir bölmeyle banyo bölümünden ayrılmıştır. Ayrıca odalar turkuaz, yeşil ve hardal renginin hâkim olduğu tonlarda döşenmiştir. Tesis için kendine özgün farklı bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Otelin yemek alanı tıpkı bir bahçeyi anımsatan düzende, tavandan sarkan saksılar ve ağaçlarla çevrilmiştir. Ayrıca otelin oturma salonunda yuvarlak asmalı bir koltuk bulunmaktadır. Otel Roma Forumu ve Sinema Müzesi’ne ortalama 5 dakikalık bir uzaklıktadır. Balkonlu odaları ve hareketli havasıyla tesis Aristo Meydanı’na da yürüme mesafesinde yer alıyor. Coco mat marka yatakları, ücretsiz wifi erişimi, glütensiz açık büfe kahvaltısı, yemek dersleri, bisiklet ve yürüyüş turları, happy hour ve balık tutma etkinlikleri, fitness ve yoga dersleri, güzellik hizmetleri, günlük ücrete tabi özel otopark yeri, bar ve kafesi, Türkçe konuşan personelleri, çocuklara yönelik sayısız hizmetleri (iç mekân oyun alanı, bebek arabası vs.), terası, 24 saat açık resepsiyonu ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti ortalama 510 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik Butik Oteller

Selanik şehir merkezine ve Aristo Meydanı’na ortalama 450 metrelik bir uzaklıkta yer alan Capsis Bristol Boutique Hotel, 1860’lardan kalma tarihi bir yapıda müşterilerini ağırlamaktadır. Ahşap parke zemini, Fars halıları ve antikalarıyla benzersiz bir tasarıma sahip olan bu işletme, karo mermer zeminiyle kaplı yemek bölümlerinden oluşan bir restorana sahiptir. Garbo Bistro adındaki bu restoranda Amerikan, İtalyan ve Yunan mutfağından yemekler servis edilmektedir. Özgün tasarımı ve tarihi detaylandırmalarıyla tesis, Selanik Yahudi Müzesi’ne, Harbour- Passenger Terminal noktasına ve Madiano Market’e 3,4 dakikalık bir uzaklıkta yer almaktadır. Ladadika bölgesinde yer alan yapı 5 yıldızlı son derece lüks bir tesistir. Ayrıca otel ücretsiz bisiklet hizmeti de sunmaktadır. Lüks banyoları, açık hava terası, ücretsiz wifi erişimi, restoran ve barı, odaya kahvaltı servisi, ücrete tabi özel park yeri, kütüphanesi, ücretsiz bisiklet turları ve temalı akşam yemeği geceleri, ilave ücrete tabi havaalanı hizmeti, çocuklar için sunulan hizmetleri, çamaşırhanesi, klimalı, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı ortalama 1240 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik şehir merkezine 2 kilometrelik bir mesafede konumlanmış Lazart Hotel, güzel sanatlar merkezi Moni Lazariston'un hemen karşı cephesinde yer alan son derece lüks bir butik oteldir. Benzersiz tasarımı ve geniş odalarıyla otel, lüksün ve özgünlüğün yapı almış halidir. Otelin odaları genellikle koyu tonlarda döşenmiş mobilya kaplamalarından ve zeminlerden oluşmaktadır. Temiz odaları ve güler yüzlü personeliyle konuklarından tam puan alan otel, Demokrasi Meydanı’na 2, Aristo Meydanı’na 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Tesisin bünyesinde ART NOUVEAU adında Akdeniz mutfağından lezzetler sunan bir restoran yer almaktadır.  Ultra lüks banyo ve küvetleri, açık hava terası, isteğe tabi evcil hayvan konaklamasına izin verilmesi, bar ve restoranı, kütüphanesi, fitness ve spa merkezi, havuz barı, Türk Hamamı ve buhar banyosu, masaj hizmetleri, jakuzisi, güzellik hizmetleri, sağlık merkezi, ücretsiz özel otopark yeri, çocuklu ailelere yönelik sunulan olanakları, sigara içilmeyen anti alerjik odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 600 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

80’li yılları anımsatan karo mermer zeminli lobisiyle Superior One Boutique Hotel, şehir merkezine 450 metrelik bir mesafede yer alan sıra dışı bir butik oteldir. Neoklasik detayların yansımasını taşıyan bina hatlarıyla tesisin iç tasarımında genellikle negatif tonlar hâkimdir. Özellikle tesisin banyo ve tuvalet dizaynı alışılagelmiş otel banyo tasarımlarından oldukça farklıdır. Nehir manzarasına sahip olan bu tesis, Modiano Market ve Selanik Yahudi Müzesi’nin birkaç yüz metrelik uzağında yer alır. Aristoteles ve Demokrasi Meydanı ise tesisten 10 dakikalık bir zaman aralığındadır. Minimal tasarım detaylarının yoğun olarak görüldüğü odaların bazıları koyu gri tonlamalarıyla boydan boya düzenlenmiştir. Açık hava terası, 24 saat açık resepsiyonu, ücretsiz wifi erişimi, ücretli özel otopark yeri, ısıtmalı ve klimalı odaları, günlük kat hizmetleri, kahvaltı menüsü, sigara içilmeyen ses yalıtımlı odalarıyla tesisin bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık 740 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer butik oteller; The Modernist, The Mood Luxury Rooms, Bahar Boutique Hotel, The Met Hotel, City Hotel Thessaloniki, Andromeda Hotel Thessaloniki, El Greco Superior Hotel’dir.

 

Selanik şehrinde hizmet sunan konaklama tesislerinin pek çoğu hâlihazırda şehir merkezinde yer almaktadır. Şehir merkezini takip eden bölgeleri ise; Paralia Thessalonikis, Vardaris, Ano Poli ve Thessaloniki Port (Selanik Limanı) yerleşkeleridir. Şehir merkezinde ortalama 180 tesis hizmet sunmaktadır. Şehir merkezinde yer alan bu tesislerin fiyat aralıkları ise 170 ila 1400 Türk Lirası arasında kabaca değişmektedir.

Şehir merkezine 250 metrelik bir uzaklıkta bulunan Andromeda Hotel Thessaloniki, merkezi oteller listesinin başlıca tesislerinden biridir. 1920’li yıllardan kalma tarihi bir binada hizmet sunan bu dört yıldızlı tesisin dekorasyonu Ortadoğu’dan Asya’ya uzanan seçkin temalarla donatılmıştır. Tesisin iç ambiyansı son derece sofistike bir tasarımda olup, egzotik ve modern mimarinin adeta bir karışımıdır. Tesis, oldukça büyük bir park yeri olan Eleftherias Square Car Park’ınhemen çapraz sokağında yer almaktadır. Aristo Meydanı’na 3 dakika, Makedonya Mücadelesi Müzesi’ne 6 dakikalık bir uzaklıkta yer alan bu tesisin şehrin tam kalbinde yer aldığını söyleyebiliriz. Kaliteli şarapları ve bünyesinde bulunan Grada Nuevo adlı restoranıyla Akdeniz tatlarının servis edildiği otelin neredeyse her odası farklı bir tasarımdadır. Ücretsiz banyo malzemelerinin de içinde yer aldığı süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, engelli bireylere yönelik üst katlara asansörle erişim kolaylığı, restoran ve mini barı, Türkçe’nin de dâhil olduğu beş farklı dil konuşan personeli, masaj ve spa salonu, kızıl ötesi saunası, pedikür ve manikür gibi güzellik hizmetleri, sağlık merkezi, araba kiralama hizmeti, klimalı ve ısıtmalı odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 465 Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Belirtmek de yarar var, tesisin kendine ait bir otopark yeri bulunmamaktadır.

Selanik Merkez Otelleri

Şehir merkezine ve Aristoteles Meydanı’na beş dakikalık bir uzaklıkta yer alan Le Palace Art Hotel, şehrin tam göbeğinde hizmet sunan üç yıldızlı merkezi bir oteldir. 53 adet yüksek tavanlı odayla hizmet veren işletme, yüksek teknolojiyle donatılmış yatak ve yalıtımlı odalarıyla oldukça çağdaş bir konaklama mekânıdır. Otelin nevresim ve perdelerinde genellikle şarap rengi kumaşlar tercih edilmiştir. Ayrıca otelin içerisinde bir toplantı salonu ve bar da bulunmaktadır. Konum olarak tesis Selanik Yahudi Müzesi’ninkarşı caddesinde yer almaktadır. Otel, Modiano Market, Selanik Limanı Ve Roma Formu’na birkaç dakikalık uzaklıkta yer alırken, Beyaz Kule ‘ye de tesis üzerinden yaklaşık 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesiste La Salle adıyla hizmet sunan ve tamamıyla yerel Yunan mutfağından yemeklerin servis edildiği bir restoran yer alıyor. Ünlü marka Coco mat yastıkların ve 4 katmanlı ekolojik uyku sistemine sahip yatakların bulunduğu otelin kahvaltı menüsünde her sabah taze pişmiş ekmekler ve kekler servis edilir. Modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, ekstra uzun yatakları, isteğe tabi ücretsiz evcil hayvan konaklamasına izin verilen hizmet politikası, ilave ücrete tabi yemek dersleri ve yürüyüş turları, bisiklet kiralama hizmeti, bar ve restoranı, düz ekran televizyonlu ve klimalı odaları, günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti 376 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Aristoteles Meydanı’na ve Sinema Müzesi’ne 7 dakikalık bir uzaklıkta konumlanmış Amalia Otel,  şehir merkezi yakınlarında konumlanmış lüks bir otelden ziyade standart hizmetler sunan bir tesistir. Otel, Madiona Market’in karşısında yer almaktadır. Aya Dimitri Kilisesi, Beyaz Kule gibi sembolik yapılara son derece yakın olan tesis, hizmet hayatına 1970 yılında başlamıştır. Bir aile şirketi olarak işletilen bu tesiste odaların tasarımı yeşil, mavi ve turuncu gibi farklı tonlarda döşenmiştir. Açık büfe kahvaltısı, ücretsiz wifi erişimi, bar ve kafesi, ilave ücrete tabi özel park yeri, televizyonlu ortak salonu, oda servisi ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik fiyatı 390 Türk Lirası civarlarındadır.

Selanik Körfezi'nin hemen bitişiğinde yer alan ve şehir merkezine 400 metrelik bir mesafede bulunan Egnatia Palace Hotel & Spa, hem merkezi hem de oldukça modern bir tesistir. Tesisin iç dizaynı oldukça özgün aynı zamanda yalın bir yapıdadır. Lüks standartlarda hizmet sunan bu 4 yıldızlı tesis bünyesinde 43 adet oda seçeneği barındırmaktadır. Beyaz saten nevresim takımları, koyu tonların hâkim olduğu perde detaylarıyla tesis hem konforuyla hem de konumuyla geçmişle günümüzün adeta buluşma noktasıdır. Selanik'in antik Pazar manzaralı odalarıyla Aristoteles Meydanı'nın yanında yer alan tesis, Roma Formu ve Azize Sofya Kilisesi gibi önemli yapılara yürüme mesafesinde bulunuyor. Son derece modern banyoları, yüzme havuzu ve solaryumu, kapalı yüzme havuzu, spa küveti ve jakuzisi, fitness ve sauna merkezi, masaj hizmeti, açık büfe kahvaltısı, ücretsiz wifi erişimi, 24 saat açık resepsiyonu, klimalı ve ses yalıtımlı, sigara içilmeyen odaları ve oda servisiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 700 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine ortalama 550 metrelik bir uzaklıkta yer alan Kinissi Palace, mimarisi merkezi bir konumda yer alan özgün bir tesistir. Otel Kültür Bakanlığı tarafından tarihi eser olarak tescillenmiş olup, Egnatia ve Syggrou Streets kavşağında yer almaktadır. 2000 yılında kapılarını müşterilerine ağırlayan otelin mimarisi neoklasik yapıdadır. Toplam 52 odadan oluşan tesisin tasarım stili için orijinal bir yapı diyebiliriz. Otel Selanik Yahudi Müzesi ve Madiano Market’e 5 dakikalık bir uzaklıkta konumlanmıştır. Otelin asma katında iş toplantılarının ve söyleşilerin gerçekleştiği iki adet konferans salonu bulunuyor. Kontinental açık büfe kahvaltısı, ücretsiz wifi erişimi, ücrete tabi özel park yeri, ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış özel banyoları, bar ve kafesi, 24 saat açık resepsiyonu, klimalı ve ısıtmalı odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 235 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan merkezi diğer oteller; Emporikon, Mediterranean Palace, Electra Palace Thessaloniki, Monogram, City Hotel Thessaloniki,Tourist Hoteldir.

 

 

Yeni evli çiftlerin en çok dikkat ettiği detaylardan biri konaklayacakları tesisin balayı tatili için uygun olup olmadığıdır. Balayını romantik bir atmosferde tamamlamak isteyen çiftler için bölgede Selanik’in muhteşem şehir manzarasını içerisine alan Romantik oteller olarak da tanımlayabileceğimiz tesisler mevcuttur.

Şehir merkezine 8 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmış nefes kesici Termaikos Körfezi manzaralı Hotel Panorama, bölgede yer alan başlıca balayı süitlerinden biridir. Panorama bölgesinin yemyeşil tepesinde konumlanmış tesis, şehir gürültüsünden uzak, nezih bir alanda tatil yapma seçeneği sunmaktadır. Özellikle evlilik telaşını üzerinden atmak isteyen genç çiftler için tesis oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Otelin odaları da son derece çağdaş ve iç açıcıdır. Yavruağzı ve ördek yeşili rengini taşıyan duvarları, gösterişli perdeleri ve antika mobilyalarıyla tesis minimalist bir tasarımdan öte adeta tarihi bir otel odasını anımsatmaktadır. Otel Beyaz Kule, Aristotelus Meydanı ve Aya Dimitri Kilisesi gibi simgesel anıtlara 8 kilometrelik ancak araç vasıtasıyla ulaşılabilecek bir noktada bulunsa da içerisinde yer aldığı tabiatıyla, sırtınızı yaslayıp güzel bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Tesisin bünyesinde Asteria adında tüm şehrin panoramik görüntüsüne sahip bir açık hava restoranı bulunmaktadır. Küvet veya duştan oluşan özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, balayı süiti, güneşlenme terası ve balkonu, engelli bireylere yönelik hizmetleri, bar ve restoranı, odaya kahvaltı servisi, ücretsiz özel otoparkı, araba kiralama hizmeti ve günlük oda servisiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 500 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik Balayı otelleri

Şehir merkezine 550 metrelik bir uzaklıkta yer alan Minerva Premier Hotel, Selanik Yahudi Müzesi ve Madiano Market civarlarında yer almaktadır. Ayrıca tesis ünlü Aristo Meydanı’na da yalnızca 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Tüm simgesel anıtlara ve tarihi yapılara neredeyse yürüme mesafesinde yer alan otel, hem mimarisi hem de konumu sayesinde bölge genelinde yer alan en iyi balayı otellerinden biridir. 1929 yılından kalan tesisin dış cephesi Fransız balkonlarından oluşmaktadır. Neo klasik yansımaların otelin hem iç hem de dış mimarisinde yer aldığını görebilirsiniz. Pudra pembesi tonlarında boyanmış duvarları, antika eşyalarla dizayn edilmiş odaları, nostaljik desenli perde ve nevresim takımlarıyla sizi geçmiş zamanda yolculuğa çağıran bu otel, son derece romantik bir ortam yakalamayı başarmıştır.  Güneşlenme terası, bar ve odaya kahvaltı servisi, ücretsiz internet erişimi, ücrete tabi özel park yeri, ses yalıtımlı ve klimalı odaları, günlük kat hizmetiyle gecelik fiyatı 317 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine ortalama 2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Makedonia Palace Hotel, şehirde hizmet sunan başlıca balayı tesislerinden biridir. Oldukça lüks olan bu beş yıldızlı tesis, Beyaz Kule’ye 14 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Megalou Alexandrou Bulvarı'nda yer otel aynı zamanda Selanik Belediyesi’ne, Bizans Kültür Müzesi’ne ve Selanik Fransız Enstitüsü’ne oldukça yakın bir konumdadır. Termaikos Körfezi boyunca uzanan konumuyla otelin iç tasarımı oldukça modern. Odalar kaliteli ahşap malzemelerle oluşturulmuş zemin ve mobilyalardan oluşmaktadır. Mat gri renklerin ağırlıklı olduğu tesisin lobi bölümü de oldukça gösterişlidir. Tesisin içerisinde Salonica Restaurant ve denizin hemen kenarında yer alan Main Restaurant adında Yunan ve Akdeniz mutfağından yemeklerin sunulduğu iki restoran yer alıyor. Selanik’in itibarlı otellerinden biri olan tesis, 1960 yılında kapılarını misafirlerine aralamıştır. Son derece modern ve farklı tasarımlı lüks banyoları, ücretsiz internet erişimi, restoran ve barı, teras ve bahçesi, deniz manzaralı balkonlu odaları, bisiklet kiralama servisi, isteğe tabi özel diyet menüleri, engelli bireyler için banyoda bulunan imdat kordonu, ücrete tabi kapalı araç otoparkı, havuz barı, açık yüzme havuzu, Türk Hamamı ve buhar banyosu, masaj hizmetleri, fitness ve spa merkezi, çocuklu ailelere yönelik hizmetleri, yeni evli çiftlere özel oda seçenekleri ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte ortalama 1000 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik’in kalbinde yer alan Mediterranean Palace, Selanik Körfezi manzarasına sahip lüks bir tesistir. Tüm lüks detayları antika mobilyalarla birleştiren otel, tam donanımlı 111 oda ve 7 süitten oluşmaktadır. Otelin yer aldığı yapı Fransız balkonlardan oluşmakta ve tesisin lobisi karo mermer düzeniyle sizi dönemin Avrupa’sına sürüklemektedir. Barok tarzını yansıtan merdiven detayları bünyesinde yer alan lüks restoranıyla tesis Aristoteles Meydanı’na 9 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca tesis üzerinden Beyaz Kule ’ye de araç vasıtasıyla beş dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle çiçeği burnunda çiftler için romantik bir atmosfere sahip olan bu tesis, sunduğu hizmetler yönünden de geniş bir yelpazeye sahip. Ücretsiz wifi erişimi, süite banyosu, ek ücrete tabi bisiklet kiralama servisi, masaj hizmetleri, saunası, fitness ve spa merkezi, bar ve restoranı, odaya kahvaltı servisi, televizyonlu ve klimalı odaları, günlük ücrete tabi özel otoparkı, engelli bireylere yönelik lavabo ve erişim olanakları, 24 saat açık resepsiyonu, araba kiralama seçeneği, balayı süiti, günlük kat hizmeti, ses yalıtımlı ve sigara içilmeyen odalarıyla tesisin gecelik konaklama ücreti sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 900 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Günümüzde en az butik oteller kadar hızlı bir yükseliş çizelgesi yakalayan apart daireler ya da apart oteller, tipik bir apartman dairesi tasarımında hizmet sunan tesislerdir. Genellikle tesislerin içi apartman daireleri biçiminde yatak odaları, tuvalet, banyo ve mutfak gibi bölümlerden oluşur. Otel tarzı rezervasyon sistemini apartman daireleriyle birleştiren bu kompleks sistem özellikle uygun fiyatlı konaklama arayan geniş ailelerce oldukça fazla tercih edilmektedir. Selanik genelinde apart oteller genellikle şehir merkezine yakın konumlarda oluşturulduğundan, şehir manzaralı ve kolay erişim olanaklarına sahiptir. 1960’lı yıllarda temelleri atılan bu konaklama tipi, günümüzdeki popülerliğini bölge genelinde de hissettirmektedir. Bölgede 300 küsur Apart Otel, özellikle şehir merkezi yakınlarında hizmet sunmaktadır. Bu tesislerin fiyat aralıkları ise 150 ila 1120 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Selanik Antik Agorası ve Aristoteles Meydanı’na 6 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Roomore Apartments, yerel kapalı çarşı olan Madiano Market’in hemen yanında yer alan apart bir oteldir. Selanik şehir merkezine 400 metrelik bir mesafeye sahip tesis, 1996 yılında müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Tesisin odaları son derece modern ve minimal tarzda döşenmiştir. Terası, mutfağı, ücretsiz wifi erişimi, günlük ücrete tabi özel park yeri, klimalı ve ısıtmalı odaları, kilitli dolapları ve özel aile odalarıyla günü birlik konaklama ücreti 580 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Selanik Apart Otelleri

Şehir merkezine yaklaşık 200 metrelik bir uzaklıkta bulunan Square Elegant Suites, özellikle çiftler tarafından tercih edilen modern bir apart oteldir. Tesisin iç tasarımında genellikle beyaz tonları kullanılmıştır. Bu sebeple tesis için minimalist bir otel ibaresini kullanabiliriz. Tesis Aristoteles Meydanı’nın göbeğinde, Eleftherias Square Car Park, Modiano Market ve Selanik Yahudi Müzesi’nebirkaç dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Otel dairelerinin mutfak kısmı ise ayrı bir odadan oluşmamakta, yatak odasıyla birleştirilerek oluşturulmuştur. Mikro dalga fırının da dâhil olduğu tam donanımlı mutfağı, ücretsiz wifi erişimi, bidenin de yer aldığı özel banyoları, fırın, çamaşır makinesi, buzdolabı, kahve makinesinden oluşan mutfağı, ütü olanakları, yemek ve oturma alanı, düz ekran televizyon sistemleri, emanet kasası, klimalı ve ısıtmalı daireleriyle tesisin günlük daire fiyatı 456 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine 200 metrelik mesafede bulunan The Modernist, 1920’li yıllardan kalma tarihi bir binada konuklarını ağırlamaktadır. Tesis 20.yüzyılın ortalarında patlak gösteren ve ekspresyonizm, fütürizm, kübizm akımları başta olmak üzere birçok sanat akımından etkilenen Art Deco tasarım detayları tesisin tüm odalarına yansımıştır. Lüksün ve zarafetin mimari yapılara işlenmesinin son derece güzel bir örneğinin gözler önüne seren yapı, Aristoteles Meydanı’nda, Selanik Yahudi Müzesi’nin birkaç sokak ötesinde yer almaktadır. Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek Madiano Market, Ayasofya Kilisesi, Selanik Sinema Müzesi ve ünlü simgesel yapı Beyaz Kule ’ye erişim sağlayabilirsiniz. Eski yılların naifliğini günümüzün çağdaş yapısıyla birleştiren bu apart otelin odaları, gri ve beyaz gibi temel tonlardaki mobilya döşemeleriyle kaplanmıştır. Son derece kaliteli ahşap parke kaplamalı zeminleriyle çevirili tesisin odalarının her birinde düz ekran televizyon ve dolap bulunmaktadır.  Tesiste birçok apart otelin aksine kontinental kahvaltı servisi yapılmaktadır. Son derece modern ve klas yapıdaki banyosu, ücretsiz wifi erişimi, terası ve balkonlu odaları, açık büfe kahvaltısı, ütü olanakları, yerel kültür hakkında dersler ve yürüyüş turları, ortak mutfağı, odalarda yer alan kahve makineleri, çocuk dostu büfesi ve isteğe tabi özel diyet menüleri, günlük ücretli özel otopark yeri, araba kiralama hizmeti, tüm vücut masaj seçenekleri, Türkçe konuşan personelleri, engelli bireyler için asansör olanakları, ısıtmalı ve klimalı daireleri, emanet kasası, hediyelik eşya dükkânı ve günlük kat hizmetleriyle tesisin günlük konaklama ücreti 635 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Merkeze 2,3 dakikalık bir uzaklıkta konumlanmış Magnifique Luxury Suites, adından anlaşılacağı üzere standart değil, son derece lüks dairelerden oluşan apart bir oteldir. Aristoteles Meydanı’na oldukça yakın olan bu tesis, 2018 yılında hizmete başlamıştır. Ahşap ve toprak tonlarındaki döşemesiyle tesis, tıpkı bir dağ evini andırmaktadır. Makedonya Mücadelesi Müzesi'ne 700 metre, Beyaz Kule ‘ye ise 1 km mesafede yer alan bu apart otel, ayrıca Selanik Havaalanı’na 16 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Tesisin oda seçenekleri superior ve standart olarak farklılık göstermektedir. Teras ve balkonu, ücretsiz wifi erişimi, spa ve jakuzi küveti, modern banyoları, günlük kat hizmeti ve günlük ücrete tabi özel park yeriyle tesisin konaklama fiyatı 522 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Galerius Sarayı ve Beyaz Kule yakınlarında yer alan Thessaloniki Center Apartment, tamamıyla bir daire sıcaklığında hizmet veren, bölgede ön plana çıkan apart otellerden biridir. 2007 yılında hizmet hayatına başlayan bu otelin en önemli özelliklerinden biri oldukça merkezi bir bölgede hizmet vermesidir. Dairelerde 3 yatak odası, 2 banyo ve 1 mutfak yer almaktadır.  El yapımı halıları, ahşap parke zemini, koyu tonlarda tercih edilmiş duvar boyları, küçük ama kullanışlı banyolarıyla tesis, hem modern hem de samimi bir havada konuklarını ağırlamaktadır. Ayrıca işletmenin sahibi önceden odaları tanıtmakta ve size rehberlik etmektedir. Saç kremi ve şampuanlarında dâhil olduğu süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, ekstra uzun yatakları, oturma ve yemek alanı, modern mutfağı, engelli bireylere yönelik banyo ve tuvaletleri, açık hava mobilyalarıyla donatılmış güneşlenme terası, balkon ve verandası, düz ekran televizyonlu oturma salonu, bisiklete binme ve tırmanış etkinlikleri, tesis bünyesindeki kafesi, evcil havyan konaklamasına izin veren hizmeti ve günlük kat hizmetiyle tesisin konaklama ücreti 456 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan başlıca apart oteller; La Casa de Blue, Anastasia, Lazaristes Compact Living, Casa Di Famiglia, Glossy Lodge, The Mood Luxury Rooms, Oasis House - detached house in Thessaloniki, AyaSofiA.aprts.

Hosteller ziyaretçilerinden düşük ücret talep eden işletmelerdir. Yatakhane sistemiyle dizayn edilmiş odalardan oluşan bu tesislerde ücretler odabaşına değil, yatak başına talep edilir. Son zamanlarda ülkemiz gençleri tarafından da popüler bir tercih olmaya başlayan bu tesisler, genç tüketicileri temel alarak çoğunlukla canlı renklerle süslenmektedir. Hostel kavramı ilk olarak 20.yüzyılın başlarında Almanya’da doğmuş olup zamanla dünyanın dört bir yanına yayılan bir popülariteye sahip olmuştur.  

Ana Poli bölgesinde bulunan ve şehir merkezine yaklaşık 1,5 kilometrelik bir mesafede yer alan Little Big House, renkli tasarımı ve sıra dışı yapısıyla Selanik'in tarihi eski kent merkezinde konumlanmış bir hosteldir. Ruhani yansımanın her bir zerresinin yansıdığı bu büyüleyici hostel, masaldan çıkmış biri hostel görünümünü yansıtmaktadır. 2011 yazında açılan tesis açılışından tam üç yıl sonra aynı isimle kendi kafesini de açmıştır. Yıl boyu yorgunluğunu atmak ve kendini bir süreliğine de olsa farklı bir macerada hissetmek isteyenler için tesis, tam aranılan adrestir diyebiliriz. Mobilyalarla donatılmış bir avluya sahip hostelde, açık büfe tarzında Yunan kahvaltısı her sabah servis edilmektedir. Genellikle genç çiftlerin ve öğrencilerin mesken edindiği bu tesis, ticari bölge Tsimiski Caddesi’ne 15, Atatürk Müzesi’ne ise 5 dakikalık bir uzaklıktadır. Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek Yedi Kule ‘ye (Heptapyrgion), Galerius Kemeri’ne ve Aya Dimitri Kilisesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesiste dört ve altı yataklık karma ve kadın erkek ayrı yatakhaneler, çift kişilikli özel odaları bulunmaktadır. Tesis odasının duvarları fıstık yeşili ve şeker pembesi tonlarında boyanmıştır. Tıpkı bir peri masalını andıran bu yapının mottosu da bu konsepte uygun olarak şekillenmiştir. Ortak banyo ve tuvaletleri, engelsiz duşa kabin sistemleri, açık hava mobilyalarıyla döşenmiş terası, balkon ve bahçesi, yemek masasının da içinde dâhil olduğu ortak mutfak alanı, karo mermer zemini, ücretsiz hayvan konaklamasına izin veren işletme politikası, canlı müzik gösterileri, yürüyüş turları, film geceleri, tesis bünyesinde hizmet sunan kafe ve barı, kahvaltı menüsü, ücretsiz umuma açık park yeri, masa oyunları, kütüphanesi, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 225 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Merkeze 1,7 kilometrelik uzaklıkta Agios Pavlos Bölgesi'nde bulunan Crossroads, bölgede rağbet gören hostellerden biridir. Makedonya Uluslararası Havalimanı’na yaklaşık 15 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan bu tesis, Selanik Surları çevresinde konumlanmıştır. Yedi Kule’ye ve Atatürk Müzesi’ne hostel üzerinden yürüyerek ortalama 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesisin yatakhane bölümleri genellikle ahşap malzemelerle dekore edilmiştir. Mat tonlarının hâkim olduğu nevresim takımları ve duvar boyalarıyla hostel için klasik bir mekan ifadesini kullanabiliriz. Ortak tuvalet ve banyosu, ücretsiz internet erişimi, barbekü olanağı, güneşlenme terası ve bahçesi, atıştırmalık barı, ortak mutfağı, düğün süiti, kilitli dolapları, ilave ücrete tabi çamaşırhanesi, özel sigara içilebilir alanı ve ütü olanaklarıyla tesisin konaklama ücreti 90 ila 183 Türk Lirası arasındadır.

Selanik hostelleri

Şehir merkezine aşağı yukarı 650 metrelik bir mesafede yer alan Stay Hybrid Hostel, kendine has tarzıyla hayranlık uyandıracak hostellerden biridir. Tesisin lobisinde, yönetmen Tarantino’nun başyapıtlarından Pulp Fiction filminin bir afişi yer almaktadır. Ayrıca tesisin dış cephesi grafiti ile çizilmiş bir figürden oluşmaktadır. Tesisin iç mekânı oldukça loş ışıklarla aydınlatılmış olup, odalarda koyu tonlar ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Ayrıca odalar dünyaca ünlü müzisyenlerin çıkartmalarıyla süslenmiştir. Çok sayıda bar ve tavernaya ev sahipliği yapan Ladadika ve Valaoritou bölgelerinde yer alan bu hostel, Aristoteles Meydanı’na da 600 metrelik bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Tesis üzerinden yürüyerek Roma Formu, Modiano Market, Aya Dimitri Kilisesi, Selanik Yahudi Müzesi Ve Demokrası Meydanı gibi simgesel anıtlara ulaşım sağlayabilirsiniz. Ortak duş ve tuvaletleri, ücretsiz wifi erişimi, şehir manzaralı odaları, güneşlenme terası ve bahçesi, yol üzeri park yeri, zemin katta yer alan restoranı, engelli bireylerin ulaşımına uygun asansörleri, yiyecek ve içecek otomatı, masa oyunları, sigara içilmeyen klimalı odaları, 24 saat açık resepsiyonu ve aile odalarıyla tesisin konaklama ücreti 65 ila 745 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Neden Hosteller? Avantajları ve dezavantajları neler?

Yatakhane konaklamasına sahip tıpkı bir yurt görünümünü andıran hostellerin en önemli tercih sebeplerinin başında ekonomik fiyatlandırmalar yatmaktadır. Genellikle çok fazla ücret vermeden bir konaklama arayanlar için tesisler içerisinde en uygun alternatiflerden biri hostellerdir. Bir diğer tercih sebebi ise ziyaret edeceği bölgede kişinin arkadaş kazanmak istemesidir. Hosteller ortak alanlardan dolayı yeni arkadaşlıklara zemin hazırlayan tesislerdir. Hostellerin en büyük artıları bütçenizi zorlamaması ve yeni arkadaş ortamlarıdır. Çoğu hostelde kahvaltı menüleri ücretsiz olup yumurta, ekmek ve peynir gibi temel kahvaltı malzemelerinden oluşmaktadır. Bölgede yer alan hostellerin bir kısmı şehir merkezine yakın konumlarda bulunsa da hostellerin çoğunluğu merkeze uzak noktalara inşa edilmiştir.

Dezavantajları

  • Ortak kullanım alanlarının olması sebebiyle çoğu zaman tuvalet ve banyolarda sorun çıkabiliyor. Ancak günümüzde hosteller, hijyen kurallarını daha yükseklere çektiklerinden bu problem de neredeyse ortadan kalkmıştır.
  • Güvenlik sorunu hostellerde baş gösteren bir diğer dezavantajdır. Tanımadığınız kişilerle aynı odayı paylaşmak hostellerde hırsızlık olaylarını beraberinde getirebiliyor. Ayrıca güvenlik kameralarının yetersizliği nedeniyle çoğu zaman bu olaylar nihai bir sonuca kavuşturulamıyor. Bu sebeple kalacağınız tesiste kilitli dolaplar ya da emanet kasasının olup olamadığına dikkat etmenizi öneririz.
  • Tilki uykusu dediğimiz bir uyku şekline sahip olanlar hostellerde zorlu geceler geçirmek zorunda kalabilir. Özellikle geç saatlerde gelen misafirler, horlayan ve gürültü çıkaran konukları ele aldığımızda sabaha yorgun olarak uyanabilirsiniz.
  • Birçok hostel eski binalarda hizmet sunmaktadır. Asansörlerin doğru düzgün çalışmaması ya da ısıtma sistemlerinin bozuk olması sebebiyle zor anlar yaşayabilirsiniz.