Atatürk Evi Müzesi

Selanik şehrinin bir diğer özelliği de Mustafa Kemal Atatürk’ün evinin bu şehirde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Atatürk’ün ailenin bir önceki evinde doğduğuna dair farklı görüşler olsa da yaygın görüş 1881 yılında, Atatürk’ün bu evin ikinci katında dünyaya geldiği yönündedir. Aile, Ali Rıza Efendi’nin 1888 yılındaki vefatına dek bu evde yaşamayı sürdürmüştür.

Selanik Belediyesi, 29 Ekim 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla, evi o anki sahiplerinden satın alarak Mustafa Kemal’e armağan etme kararı almıştır. Ev, 19 Şubat 1937 yılında Türk Konsolosluğuna teslim edilmiştir. Orijinal rengi pembeye tekrar boyanmış ve çeşitli restorasyonlar geçirmiştir. 1950 yılında müze olmasına karar verilen ev yeniden geniş çapta restorasyon geçirerek 10 Kasım 1953 tarihinde ziyarete açılmıştır. Ev, 2011 yılında Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından “Modern Anıt” olarak tescillenmiştir.

Eski Türk evleri tipine sahip ahşap ev, küçük bir bahçenin içinde bulunur. Bahçedeki görkemli nar ağacının Ali Rıza Bey tarafından dikildiğine inanılmaktadır. Evde zeminle birlikte 3 kat vardır. Evin içerisinde sergilenen mobilya ve eşyaların büyük çoğunluğu orijinaldir. Mustafa Kemal’e ait birçok kişisel eşya bulunmaktadır.

Evin duvarlarında Atatürk’ün farklı dönemlerine ait fotoğrafları görmek mümkündür. Bunların yanında Atatürk’ün hayatını anlatan yazılar da yer almaktadır. Evin alt katında Kurtuluş Savaşı’na ve Atatürk’ün hayatına dair kısa belgesellerin döndüğü bir oda da bulunmaktadır. Ayrıca evde Atatürk’ün ve Zübeyde Hanım’ın balmumundan heykelleri vardır.

Günümüzde müze olarak kullanılan ev Agiu Dimitriu Caddesi üzerinde Apostolu Pavlu Sokağı’nda 17 numarada bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-17.00 arası ziyaret edilebilmektedir. Hemen yanında Türk Konsolosluğu bulunur. Evin olduğu çevrede Selanik’te yaşayan Türklere ait mağazalar, kafe ve restoranlar yer almaktadır.