Selanik’in en eski ve ihtişamlı yapılarından bir tanesi olan Rotunda Dimitriou Gounari ve Filippou sokaklarının kesiştiği yerde bulunur. Yapının ismi dairesel şeklinden gelmektedir. Yapının iç çapı 24.5 metredir. Boyu ise 29.8 metreye uzanır. Büyük, yarı daire şeklinde bir kubbe tavanını kaplamaktadır. Tapınak içerisinde ise dört büyük kubbe yer alır ve ayrıyeten sekiz küçük tapınağı andıran kubbeler de vardır. Yapının inşası M.S. 300 yılı varında yapıldığı bilinmektedir.

Bina bizzat Roma İmparatorluğu’nun dört büyük liderinden birisi olan Sezar Galerious emri ile yapılmıştır. Binanın tam olarak ne için yapıldığı ise farklı tartışmalara yol açmıştır. Bir fikre göre yapı Galerious’un mezarlığı olması için yapılmıştır. Daha yaygın olan bir diğer inanışa göre ise bina ibadet için yapılmış, Zeus’a adanmıştır.

Yapının Roma İmparatorluğu’nun şehir sarayının güney doğu cephesindeki en önemli parçası olduğu söylenmektedir. 379 – 395 yılları arasında, büyük Theodosios döneminde Hristiyan kilisesine dönüştürülmüştür. Daha sonra yeni dinin ihtiyaçlarına paralel olarak ilavelerle iyileştirmeler yapılmıştır. Batı kısmına yeni bir giriş, doğu kısmına ayin için dikdörtgen bir ek yapılmıştır. Güney kısmında ise iki ilave kilise bulunmaktadır. Binanın yapı taşları yüksek kalitede mozaiklerle süslenmiş ve göz alıcıdır. Bu mozaiklerin Selanik’in en önemli ve Doğu’nun en eski duvar mozaikleri olduğu bilinmektedir. 1523 – 1591 yılları arasında Rotunda Selanik’in katedrali konumundaydı.

Osmanlı’nın 1591 yılında şehri almasından sonra camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde caminin izleri hala görülmektedir. Batı tarafındaki minare bu izlerden en belirgin olanıdır. Yapı 1912 yılında Selanik’in Yunanistan’a geçmesinden sonra yeniden Hristiyan inancı doğrultusunda kullanıldı. Eleutherious Venizelous’un kararnamesi ile de 1917 yılında Makedon Müzesi olmuştur. O yıllardan beri Rotunda müze ve galeri olarak halka açılmıştır. Şehirde 1978 yılında meydana gelen depremde yapı da hasar gördü. Ayos Georgios adıyla da tanınan Rotunda’nın yenileme çalışmaları hala sürmektedir.  Selanik geziniz esnasında bu tarihi muazzam yapıyı görmek isteyebilirsiniz.

Erken Hristiyanlık dönemine ait izleri taşıyan Rotunda yıl içerisinde dünyanın pek çok yerinden turist akınına uğramaktadır.

Adres: lateia Ag. Georgiou, Thessaloniki

Yol Tarifi: Egnatia bölgesinde bulunan Rotunda’ya ulaşmak ise oldukça kolay. Merkezden 45 numaralı otobüslere binerek rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yakın Yerler: Atatürk Museum, Arch of Galerius