Kapani Çarşısı

Şehrin geçmişten günümüze gelen yöresel baharat ve sebze lezzetini tane tane bulabileceğiniz en geniş alanı Kapani Çarşısı’dır. Kendisine özgü gelenek ve dokularını bulabileceğiniz bu çarşı 20. Yüzyıla kadar un satışının yapıldığı bir alandı. Şimdi ise bu pazar bölgenin baharatlarının keşfedilebileceği binlerce çeşidi bir arada barındıran bir yer. Geçmiş yıllardan günümüze bu pazar pek çok kez restorasyon çalışmaları kapsamında genişletilmiştir.

Kapani Çarşısı’nda deyim yerindeyse yok yok. Sebze ve meyvenin yanı sıra yöreye özgü hediyelik eşyaları da burada bulabilirsiniz. Açık bir Pazar olduğundan bölgedeki hemen herkes alışverişini buradan yapıyor. Et ve balık ürünleri satan tezgahlar salaş tavernalar ve kancalı reyonlar göz dolduruyor. Burasını İstanbul’daki Mısır Çarşısı ve Tahta Kale karışımı olarak görebilirsiniz. Pek çok farklı bölgeden gelen baharatların kokusu sizi büyüleyecek. Şifalı aromalı otlar, tatlılar ve çantadan ayakkabıya, giyeceğe kadar pek çok malzemeyi bir arada bulabilirsiniz.

Yunanlıların kendi tatlılarından da almak isterseniz burada pek çok tatlıcı bulunuyor. Çarşıda satılan cezve, fincan takımları ile kahve keyfinizi de ikiye katlayabilir, güzel bir anı hediyesi olarak saklayabilirsiniz. Ayrıca buraya gelmişken Yunan kahvesi de tadabilirsiniz. Eğer taze meyve ve sebze arıyorsanız uygun fiyatlarla buradan rahatlıkla alabilirsiniz. Dağlardan toplanmış olan kekik, biberiye gibi otlardan da bulabilirsiniz.

Kapani Çarşısı hem lokasyon olarak oldukça uygun bir yerde hem de aradığınız her şeyi uygun fiyata bulmak adına oldukça avantajlı. Etten, sebzeye, baharata, kuruyemiş ve meyveye kadar ne ararsanız bulabileceğiniz bu kendisine has geniş pazar Selanik merkezde olduğundan ulaşması oldukça kolay. Aristotelous Meydanı'ndaysanız eğer arkanızı denize vererek ilerlediğinizde tezgâhları görebileceğiniz bir konumda. Eğer şaşıracak olursanız bu lokasyonda herhangi birine sorsanız dahi anında size göstereceklerdir.

Ziyaret Bilgileri: Çarşı Pazar günü hariç her gün 08.00 - 17.00 arası açık.

Adres: menexr, Thessaloniki 546 24

Yol Tarifi: 02, 05, 10, 39 ve 78 numaralı otobüsler, Kapani’ye ulaşım için tercih edeceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

Yakın Yerler: Monastery of St. Theodora, Bezesteni Market