Selanik’te Gece Hayatı

Street_in_Ladidaka_neighbourhood_of_Thessaloniki_July_2006.jpg
 

Son zamanlarda gittikçe popülerleşen ve “Uyumayan Şehir” olarak adlandırılmaya başlayan Selanik, kelimenin tam anlamıyla kıpır kıpır bir şehir. Şehirde senenin hiçbir dönemi ya da günün hiçbir saati eğlence eksik olmuyor. Hatta National Geographic’in 2015 senesi raporuna göre Selanik, gece hayatı konusunda dünyanın en iyi 10 şehrinden biri seçilmiş. Bu rapordaki bir diğer sevindirici taraf ise pahalılık olarak 9. sırada bulunması. Birçok şehrin aksine Selanik’te sabahlara kadar oldukça uygun fiyatlarla eğlenebilirsiniz. Selanik gece hayatı hareketli olmasının yanında her kesimden insana hitap edecek mekan bolluğuna sahip olduğundan dolayı da oldukça caziptir. Şehrin tavernalarında geleneksel Yunan eğlencesini yaşayabilir ya da birbirinden farklı konsept barlarda zaman geçirebilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerine devam etmek isteyenler için ise dansın sabaha kadar sürdüğü bir sürü gece kulübü bulunmaktadır.

Geceye Yunan eğlencesi ile tavernalarda başlamak istiyorsanız Ladadika bölgesi ya da Aristotleous Meydanı çevresi tercih edilebilir. Eğer eğlencenizi bir tık daha yerelleştirmek isterseniz Yukarı Şehir olarak adlandırılan Ano Poli bölgesini deneyebilirsiniz. Canlı müzik seviyorsanız Karipi’de bulunan Rouga isimli tavernayı denemelisiniz. Zengin menüsünün yanında Türkçe müzikler de çalan mekan keyifli bir deneyim olacaktır. Ladadika bölgesinde bulunan Kouzina ise uygun fiyatları ile denenmesi gereken diğer mekanlardan biridir.

Sıcak yaz akşamlarında deniz havasını içine çekerek bir şeyler içmek isteyenler için ise sahil şeridinde bulunan birbirinden farklı onlarca mekan vardır. Bu bölgede bulunan çoğu mekan oldukça büyük ve modern tasarımları ile dikkat çekmektedir. Ayrıca menülerde her tür kokteyl çeşidini bulmak da mümkündür. 1970’lerden kalma Thermaikos isimli bar Selanik’in en popüler mekanları arasındadır. Arkadaş canlısı ortamı ve güzel müzikleri ile bilinen On the Road ise çevredeki mekanlardan farklı olarak çok daha eski ve küçük bir tasarıma sahiptir.

Gece hayatı asla dinmeyen şehirde birçok gece kulübü bulunmaktadır. Gece kulübü olarak sahil şeridinde bulunan Coral ve Markiz farklı kitlelere hitap etmeleri ve müzikleri ile popüler mekanlar arasındadır. Ladadika bölgesinde, Dj performansları ve kocaman binası ile ünlü Casper da oldukça popülerdir. Bunların harici Club Divison, Club Le Freak, Houze Urban Warehouse Club ve Matter Club şehrin hareketli ve bilindik gece külüpleri arasındadır.