Granada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde yer alan Granada şehri, FIS Alp Dünya Kayak Şampiyonası 1996’nın yapıldığı Sierra Nivada Dağları'nın eteklerinde, Darro, Genil, Monachil ve Beiro isimli dört nehrin kesiştiği noktada, verimli topraklar üzerine kurulmuş bir şehirdir.

Granada şehri İspanya’nın en turistik şehirlerinden biridir. İçerisinde barındırdığı Mağribi Kalesi olan Alhambra Sarayı, şehrin bu ünü almasında önemli bir rol oynamıştır. Granada’yı kültür cazibesi haline getiren bu kale, Endülüs İslamî tarihinin en ünlü mirasıdır.

Milattan önce 5500 yıllarında yerleşime sahip olan Granada şehri, ilk kurulduğu yıllardan beri Roma ve Visigotik etkilere maruz kalmıştır. Şehrin en eski yapıları Bastetania olarak adlandırılan bölgede bulunur. Emevilerin fethi ile İber Yarımadası Mağribi kontrolüne geçer ve bölgede Al-Andalus kurulur. Bölgede İslam’ın başlamasıyla şehre Arapçada “yabancıların tepesi” anlamına gelen “Gırnata” yani Granada adı verilmiştir. Yüksek dağları nedeniyle saldırılması bir hayli güç olan bu şehir, zamanla Endülüs Emevi Devleti’nin en önemli şehirlerinden biri haline gelir.

Devamını Oku

Granada ile İlgili

Editörün Kaleminden

Granada Nerededir?

Granada, İspanya’nın güney kesiminde Endülüs Bölgesi’nde yer almaktadır.

Granada’ya Nasıl Gidilir?

Granada şehrine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamakla birlikte, Barselona ya da Madrid üzerinden Granada Uluslararası Havalimanı’na erişmek mümkün olacaktır. Avrupa’daki birçok şehriden tren veya otobüs ile de Granada’ya ulaşmanız mümkündür.

Granada’ya Ne Zaman Gidilir?

Sierra Nevada ve Sierra Morena dağları arasında konumlanan Granada şehrinde sıcak ve ılıman bir iklim vardır. Hem okyanusal hem de Akdeniz ikliminin etkilerinin görülebildiği bu şehirde aynı zaman diliminde farklı etkinlikler yapmak mümkün olacaktır. Dağlarında kayak yapmak için kışı, denize girmek için yazı beklemenize gerek kalmayan bu ülkede, aynı zaman diliminde iki etkinliği de gerçekleştirebilirsiniz.

Kendine özgü karma iklimi sayesinde kış aylarında çok soğuk olmayan bu şehirde sıcaklık kış boyunca en düşük 4 derece ile en fazla 15 derece arasında değişir. En yüksek sıcaklıklar yaz aylarında görülür; temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık 35 dereceyi bulmaktadır. Yağışların en fazla kış aylarında görüldüğü bu şehirde yazlar genelde kurak geçer.

Ilıman iklimi sayesinde neredeyse her ay ziyarete açık olan bu şehirde nisan ve ekim aylarında bulunmanız hem şehrin doğasını ve tarihî geçmişini incelemenizi hem de şehirde düzenlenen festivallere katılmanızı sağlar.

Eğer nisan ayında şehre gitme fırsatı yakalarsanız, bu tarihte 7 gün süren Uluslararası Müzik ve Dans Festivali’ne katılabilir, yine aynı ay kutlanan Paskalya gösterilerine dâhil olabilirsiniz. Eğer mayıs ayında giderseniz de Hac ziyaretlerinin yapıldığı renkli konserlere katılabilir ve şehrin ışıl ışıl görüntüsüne ek olarak atılan havai fişeklere tanık olabilirsiniz. Eğer kış aylarında bu şehri ziyaret etmeyi tercih ederseniz de dini içerikli olan festivallere katılabilirsiniz.

Granada'da Nerede Kalınır?

İspanya’nın Endülüs bölgesinin kültürel açıdan en zengin şehirlerinden biri olan Granada, bu kültürel hazineyi görmek isteyenlere kapılarını açıyor. Ülkedeki konumu sebebiyle Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Granada, tüm yıl ılıman bir havaya sahip. Bir zamanlar Arapların hâkimiyet kurduğu bu şehir, sonra Hristiyanların egemenliğine geçmiş. Bu sebeple şehirde her iki dinden, hatta bir zamanlar yaşayan Yahudi nüfustan da eserler görmek mümkün.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Granada otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Granada Otelleri

Madrid ve Barselona’nın popülaritesi birçok güzel şehri gölgede bırakmış olsa da Endülüs bölgesinin incisi Granada, kendine has özellikleriyle İspanya’nın en beğenilen şehirlerinden biri olmuştur. Arap ve Müslüman etkisiyle inşa edilen şehirde, büyük ölçüde bu etkinin korunduğu sanat ve mimaride de açıkça görülür. Granada, Alhambra Sarayı başta olmak üzere, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Albaicin bölgesi gibi görülmeye değer güzelliklere ev sahipliği yapar.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Granada otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Granada Gezilecek Yerler

Tarihî geçmişi, kültürel zenginliği ve doğasının güzelliği ile dikkat çeken Granada şehri, ılıman ilkimi sayesinde yılın her dönemi gidilebilecek bir şehirdir. Hem tarihî yapıları hem de eğlenceli halkının dans gösterileriyle muhteşem bir gezi gerçekleştireceğiniz bu şehirde görülmesi gereken çok önemli yapılar, bahçeler ve yaşam
alanları vardır.

Granada'da Gezilecek Yerler

Granada şehrinin en ünlü tarihi yapısı olan Alhambra Sarayı, Rönesans zamanının en güzel mimarilerinden Granada Katedrali, içerisinde tarihî kiliseler ve hamamlar bulunduran Albaicin semti, Flamenko dansının doğduğu yer alan Sacromonte Mahallesi bu şehirde görmeniz gereken yerlerin başında gelir. 14. yüzyıldan kalma tarihî bir kömür deposu olan Corra del Carbon, dünyada başka bir benzeri olmayan barok mimarisi örneği Cartuja Manastırı, 1936 yılında öldürülen ünlü ve çok önemli bir şair olan Federico’nun eserlerinin sergilendiği Federico Garcia Lorca Müzesi de şehirde ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerdendir. Granada’ya özgü baharatları bulabileceğiniz bir baharat pazarı olan La Alcaiceria, değişik ve renkli yapıda oluşturulmuş evlerin olduğu yer Carmen ve son olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Generalife Bahçeleri görmenizi önerdiğimiz diğer noktalardır. Doğal ve tarihî güzelliklerle donanmış Granada şehrinde gezilip görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Granada Şehir İçi Ulaşım

Granada şehri oldukça küçük yapıda ve gezilecek yerler birbirine oldukça yakın konumlandığından geziniz süresince şehri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Kaldığınız süre boyunca ulaşımda herhangi bir problem yaşamayacağınız bu şehirde toplu bir yerleşme söz konusu olduğu için ulaşımlar oldukça kolay ve rahat olacaktır.

Federico Gorcia Lorca Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için havaalanı otobüslerini kullanabilir, araç kiralayabilir ya da taksi kullanabilirsiniz. Şehrin 16 kilometre batısında konumlanan havaalanından şehir merkezine ulaşmak için; otobüs ile 3 euro ödeyerek sabah 05.30 akşam 22.00 saatleri arasında şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım sağlamak istiyorsanız havalimanından şehir merkezine gitmek için yaklaşık 30 euro ödeyebilirsiniz. Araç kiralamak istiyorsanız da havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden herhangi birinin aracılığı ile istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz.

Granada Tarihî Merkezi bölgesinin çevresinde konumlanan hayat, bu şehirde size ulaşım konusunda oldukça rahatlık sağlayacaktır. Şehir içi ulaşımınızı yürüyerek kısa sürede sağlayabileceğiniz gibi isterseniz otobüse binebilir isterseniz taksi de kullanabilirsiniz.

Otobüsler için sabah saat 06.00’dan 00.00’a kadar hizmet vermekte olan 28 adet otobüs hattından herhangi birini kullanabilirsiniz. Gece saatlerinde de otobüs hizmet vermekte fakat çok seyrek olmakla birlikte belirli bir saati yoktur. Bilet ücreti 1,40 euro olan bu otobüslerle dilerseniz çoklu biniş kartları alarak daha uygun fiyatlarda yolculuk edebilirsiniz.

Taksi kullanmak isterseniz de gündüz tarifesi olarak km başına 0,82 euro kadar bir miktar öderken gece ise km başına 0,94 euro ödeyebilirsiniz.

Granada Mutfağı

Granada şehrinde İspanyol mutfağının yanında Mağribi mutfağının da etkileri oldukça görülmektedir. Öncelikle çok çeşitli deniz ürünlerini içeren İspanyol mutfağına özel olan paella, bu şehirde denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Paella’nın yanında tortilla ve chorizo gibi yalnız bu bölgeye özgü olan tatları da denemenizi tavsiye edebiliriz. Sucuğa benzer bir yiyecek chorizo’nun damak tadınıza uyacağınızı düşünüyoruz. İspanya’nın en ünlü olan ve adına tapas dedikleri, genellikle biranın yanında gelen meze tabakları ise kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Hatta İspanyolların “tapas’a gitmek” diye bir deyimleri vardır ki sosyalleşmek ve dertlerden uzaklaşmak anlamında kullanılır. Bir grup arkadaşla birkaç alkollü içeceğin yanında tapas’larını yiyen İspanyolların mutlu olma şekillerin biri de budur.

Alhambra Sarayı ile ünlü olan bu şehir aynı zamanda Alhambra birası ile de anılmaktadır. İspanya’nın en ünlü biralarından biri olan Alhambra birasının yapıldı yer Granada olduğundan, şehirde kesinlikle tadılması gereken yerel lezzetlerin başında gelir. Ayrıca Granada şehrinde özel olarak üretilen şaraplardan tinto de verano, adını tüm dünyaya duyuran ve yurt dışından gelen en önemli hediyelerden biri olan ve “İspanyol Mucizesi” olarak anılan sangria ve gaspacho bu şehirde hem tadılması hem de hediye olarak alınması gereken yerel içeceklerin başında gelir.

Küçük ve birbirine yakın bir şekilde konumlanan restoranların herhangi birine girip bu yerel lezzetleri tadabilirsiniz. Yine de birkaç tavsiye verecek olursak; Los Manueles neredeyse Endülüs mutfağının bütün lezzetlerini bulabileceğiniz hem bar hem restoran olarak kullanılan, iki katlı, çok eski ama oldukça şık bir mekândır. Albaicin bölgesinin en ünlü mekânlarından biri olan Bodegas Castaneda’da ise en leziz tapas’ları deneyebilir, ünlü alkollü içeceklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Tortilla ve kroket denemek isterseniz de Carmela Restaurante kesinlikle gidilmesi mekânlar arasında yerini alır.

Granada’da Alışveriş

Granada şehrinde alışveriş yapmak hem mekanların yakınlığından ötürü oldukça kolay hem de renkli ürünleri ile oldukça eğlenceli aktivitelerden biridir. Bu şehirde alışveriş deyince akla ilk önce Mağribi çinileri ve antikaları gelir. Karma kültürüyle öne çıkan bu şehirde, uzun yıllar boyunca yaşam süren Arapların antika ve çini konusundaki gelişimleri, bu şehrin de ticaret konusunda gelişimini sağlamıştır. İspanya ülkesinde yaşayan çingenelerin oluşturduğu Flamenko dansı ile ünlü olan şehrimizde ise bolca el dikimi olan, kendi kültürlerine ait Flamenko dans kıyafetleri ve aksesuarlarını da satın alabilirsiniz. Ayrıca şehrin yerel pazarlarından, büyün şehrin sokaklarına yayılan baharatlarından da alabilir, İspanya’ya özgü çeşitli baharatlarla yemekler yapmayı deneyebilirsiniz. Bunların yanında, şehirde özel olarak yapılan Alhambra birası, yine özel olarak üretilen şaraplardan tinto de verano ve “İspanyol Mucizesi” olarak anılan sangria ve gaspacho ülkenize dönerken sevdiklerinize götürebileceğiniz en güzel hediyelerin örneklerindendir.

Yerel ürünleri, baharatları, Flamenko kıyafetlerini ve özel içkilerini bulabileceğiniz birkaç yer önerisi aşağıda verilmiştir.

Alışveriş denince akla Granada şehrinde ilk Alcaiceria bölgesi geliyor. Alışveriş için oldukça uygun çeşit çeşit dükkanların olduğu bu sokaktan yerel hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Sugar isimli bir alışveriş mağazasından ise kırtasiyeden ev dekorasyonuna kadar çok çeşitli alışverişler yapabilirsiniz. Granada ve İspanya’ya özgü magnetler almak isterseniz de Calle Caldererıa Nueva uğramanız gereken bir cadde olacaktır. Bu şehre özgü baharatlardan almak, yeni tatlar denemek isterseniz Medievo isimli yerel bir aktara, Flamenko kıyafetleri ve aksesuarlarından almak isterseniz de El Rocio isimli mağazaya uğrayabilirsiniz. Misako ise Granada halkının kendi ürettiği bir marka olup bu markaya ait çanta ve cüzdan alışverişi yapabilirsiniz.

Fajalauza Ceramica seramikler, çiniler ve antikalar bulabileceğiniz özel bir bölge olup, yeme içme kültürünü öğrenmek için de Mercado San Augustin ve PlazaLarga in The Albaicin adındaki şehrin yerel pazarlarını gezebilirsiniz.

Granada Gece Hayatı  

Öğrenci nüfusunun yoğun olması ile birlikte gece hayatı bir hayli renkli olan bu şehrin yerel insanları da oldukça eğlenmeyi sevdiğinden Granadaşehri ziyaretçilerine bu konuda çok zengindir. Ilıman bir iklime sahip olmasından dolayı gece vakitlerinde de insanları bolca sokaklarda görebileceğiniz bu şehirde, renkli ve karma kültürü sayesinde birçok eğlence mekânı bulmak mümkün olacaktır. Özellikle yerel yiyeceklerden olan tapas’ları denemek için bu şehrin gece vakitleri en ideal zamanlardır. Bir mekâna oturup içki söylediğinizde, içkinizin yanına gelecek olan bu ücretsiz mezelerden bolca yiyebilir, İspanya kültürüne yakından tanıklık edebilirsiniz. Plaza Nueva ve Plaza Bib Rambla; Granada şehrinde bulunan ve tapas’larıyla ünlü olan iki farklı bardır. Bu barlarda tapas’ların ücretsiz olduğunu hatırlayarak bolca keyfini çıkarabilirsiniz.

Granada şehri gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen nasıl ki tapas’lar ise, aynı anda bir de Flamenko dansları ilk akla gelen gece eğlencelerindendir. Şarkı sözleriyle, müziğin ve dansın birlikte harmanlandığı ve geleneksel bir sanat biçimi haline dönüşen Flamenko dansları Endülüs Bölgesi’nde yaşayan çingenelerden doğmuş özel bir danstır. Granada şehrinde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de çingene halkının yaşadığı yer olan Sacromonte ve Albaicin bölgelerine gidip Flamenko dansını, dansı yaratan insanların torunlarından izlemek olacaktır.

Albaicin sokaklarında eşsiz Flamenko gösterilerini izleyebileceğiniz gibi, içerisinde barındırdığı canlı barları ve teraslı restoranlarında hem güzel bir akşam geçirebilir hem de Alhambra Sarayı’nı izleyebilirsiniz. Mağribi semti olarak geçen bu bölgede eski Arap kültürüne ait bazı kalıntıları da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, eğer Flamenko dansını bir mekânda izlemek isterseniz de Eshavira isimli Flamenko barına gidip 10 euro giriş ücreti ödeyerek dansın tadını çıkarabilirsiniz.

Plaza Nueva Meydanı’na çok yakın bir yerde konumlanan Calle Elvira Caddesi ve bu caddenin devamında bulunan Calle Calderia Nueva Caddesi’nde çok fazla sayıda bar ve gece kulüpleri bulabilirsiniz. Hem sabah hem de akşam oldukça kalabalık olan bu sokaklarda Fas lezzetlerine özgü çaylar içebileceğiniz otantik mekânlar bulmak mümkün olacaktır.

Calle Pedro Antonio Caddesi’nde ise bolca öğrenci görmek mümkün olup şehrin bu bölgesinde bulunan renkli barlar, kafeler ve diğer eğlence mekânları tıklım tıklım öğrenci ile dolar. Öğrenci sayısının oldukça yüksek olduğu bu şehri eğer eğitim ve öğretim zamanı içerisinde gezmek isterseniz, neredeyse bütün tapas barların öğrenciler tarafından doldurulduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bu cadde genelde öğrencilerin uğrak yeri olmasından dolayı, caddedeki sokaklarda sokak partilerine katılabilir, bu partilerde dağıtılan broşürlerle ev partilerine de davet edilebilirsiniz.

Taberna La Tana isimli mekânda ise İspanya ülkesinin en güzel şarabını tadabilir, şaraba uygun hazırlanmış leziz tapas tabaklarının tadını çıkarabilirsiniz. El Bar de Eric adlı gece kulübünde canlı müzik dinleyebilir ve Boogaclub isimli barda karaoke yarışmalarına katılabilirsiniz.

Granada Festivalleri

Granada festivallerinin en önemli özelliği tarihsel bir geçmişe dayandırılmasıdır. Rönesans dönemlerine kadar dayanan bu festivallerin içeriklerinde kralların fetihlerinin halkın gündelik yaşamlarına etkisi konu edilir. Bu yüzden Granadafestivalleri Hıristiyan, Arap ve Yahudi kültürlerinden izler taşıyan oldukça renkli festivallerdir.

Granada Fetih Günü: Her yıl 2 Ocak’ta kutlanan bu festivalde, Katolik kralların sert kapitülasyonlarla Alhambra Sarayı’nı nasıl ele geçirdikleri anlatılır. O zamanlar halkın nasıl sıkıntı çektiğini görsellerle anlatan bu festival şehrin tarihini en iyi anlatan festivaldir.

San Cecilio. Patron de la Ciudad: İspanya’nın koruyucusu olarak seçilen ilk piskopos San Cecilio’nın hayatını anlatan bu festival, birbirinden farklı dini etkinliklere yer vererek, her yıl şubat ayında kutlanmaktadır.

Ceruces de Mayo: Mayıs Haçı Festivali olan bu festival, Endülüs Bölgesi boyunca bütün şehirde kutlanır. En hareketli ve görkemli olan festivallerden biri ise Granada şehrinde gerçekleştirilir. Mayıs ayının ilk birkaç günü devam eden bu festivalde şehrin ana sokaklarında çiçeklerden yapılmış devasa haçlar görebilirsiniz.

Feria del Corpus de Granada: Her yıl haziran ayında yapılan bu festival, şehrin en büyük fuarıdır. Boğa güreşlerinin ve kültürel birçok etkinliklerin yapıldığı bu festivalde sağlıklı ve birlikte yaşam amaçlanmaktadır.

La Tarasca: Her yıl mayıs ayında çarşamba gününde kutlanan ve bir efsaneyi konu alan bu festival, Santa Marta isimli dini bir liderin, namazlarla ve dualarla bir canavarı yenmesi ve halkı bir gecede Hristiyan’a dönüştürmesi konu edilir.

San Miguel: Her yıl eylül ayında kutlanan bu festivalde ise İspanyol halkının mülteciliğe zorlandığı dönemler anlatılır. Çarşamba günü başlayıp pazar günü biten bu festivalde insanların at üzerinde geçirdikleri zorlu dönemlere ithafen bazı etkinlikler düzenlenir.

Granada Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

28 Şubat: Endülüs Günü

Nisan- Mart: Paskalya

Nisan- Mart: Kutsal Cuma

1 Mayıs: İşçi Bayramı

31 Mayıs: Granada Günü

15 Ağustos: Meryem’in Göğe Yükselişi

12 Ekim: İspanyol Günü

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

Granada İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 112

Ambulans: 112

İtfaiye: 112

Granada Dış Temsilcilikleri

T.C. Madrid Büyükelçiliği

Telefon: 00 34 913 103 904

Eposta: [email protected]

Adres: T. C. Madrid Büyükelçiliği, Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid

İnternet sitesi: http://madrid.be.mfa.gov.tr

Çalışma saatleri: 09.00- 17.00

Granada Para Birimi

Granada’da para birimi olarak euro kullanılmaktadır. 1 euro yaklaşık olarak 5,57 TL’dir.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Granada’nın Resmi Dili

Granada’da resmî dil olarak İspanya’nın resmî dili olan İspanyolca konuşulmaktadır. Bölgede Endülüs lehçesi hâkimdir.

Granada Saat Farkı

Granada ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Granada’da saat 11.00’dir.

Granada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.8oC
  • Şub 8.4oC
  • Mar 10.7oC
  • Nis 12.6oC
  • May 16.5oC
  • Haz 21.3oC
  • Tem 25.3oC
  • Agu 25.1oC
  • Eyl 21.2oC
  • Eki 15.7oC
  • Kas 10.6oC
  • Ara 7.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 234.758 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro / İklim: Sıcak ve Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün