Burgos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burgos, İspanya’nın kuzeybatısındaki Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nde yer alır ve bölgenin tarihi başkentidir.


mufidahkassalias.files.wordpress.com

İspanya’nın kuzeybatısındaki Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nde yer alan Burgos, Burgos idari ilinin merkezidir. 1978 tarihli İspanyol Anayasası’na göre Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nin başkenti Valladolid şehri kabul edilmiş olsa da, Burgos bölgenin tarihi başkentidir.

Devamını Oku

Burgos ile İlgili

Burgos Nerededir?

Burgos; İspanya’nın kuzeybatısındaki Kastilya ve Leon Özerk Bölgesi’nde, Arlanzón nehri kıyısında konumlanır. Komşu şehirleri; Valladolid ve León’dur.

Burgos Saat Farkı

Burgos (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Burgos Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 18.00 iken Burgos’ta 17.00’dir.

Burgos Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan İspanya seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Burgos Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği

 • Adres: Embajada de Turquía C/Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 MADRID
 • Telefon: 00 34 913 103 904
 • Resmi websitesi: madrid.be.mfa.gov.tr

Burgos'a Ne Zaman Gidilir?


anotherbagmoretravel.files.wordpress.com

Burgos şehrinde Akdeniz iklim koşulları etkilidir. Ancak yüksek rakımlı bir alanda ve denizden uzakta konumlandığından şehirde kışlar oldukça soğuk ve karlıdır. Yılın en soğuk ayı olan ocakta ortalama hava sıcaklığı -10 – 0 derece iken, en sıcak ay Temmuzda ortalama 23 – 27 derecede seyretmektedir. Burgos’u ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim aylarıdır.

Burgos'a Nasıl Gidilir?

Burgos Havalimanı 1 Temmuz 2015 tarihinden bu yana tarifeli uçuşlar gerçekleştirmemektedir. Ancak şehre karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Barselona, Bilbao, Hendaya, Gijón, Madrid yada Vigo’dan düzenlenen tren seferleri ile Burgos’a ulaşabilirsiniz. Burgos’a ayrıca Madrid’den otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Burgos'ta Nerede Kalınır?

İspanya’nın Castile bölgesinde bulunan ve tarihi bir şehir olan Burgos’ta, UNESCO tarafından korunan katedraliyle birlikte görmeniz gereken birçok eser vardır. Surlarla çevrilmiş bu şehirde; kiliseler, manastırlar, müzeler, parkların yanı sıra yerel lezzetler, küçük dükkânlar ve şık restoranlar ile harika bir tatil geçirebilirsiniz. Burgos’ta çok sayıda otel bulunmasa da oteller oldukça çeşitlidir. Şehir merkezi çevresinde konumlanmış kaliteli ve temiz tesisler arasından kendi bütçenize uygun olanını kolayca bulabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Burgos otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Burgos Otelleri

Gotik ve Rönesans mimarisinin birleştiği, tarih kokan ve çok sevimli bir şehir olan Burgos, kuzey İspanya’da bir şehirdir. Çok uzun zamandır İspanya için önemli bir yeri olan Burgos, günümüzde de tarihî ve turistik açıdan önemini korumaktadır. 15. ve 16. yüzyıldan kalma Gotik ve Rönesans mimarisi, Orta Çağ eserleri, UNESCO koruması altındaki katedrali, kiliseleri ve sarayları ile tam bir tarih şehri olan Burgos’ta Arlanza Nehri kenarında yürüyüş yapabilir, parkları gezebilir, şık restoranlarda yerel tadları deneyebilir ya da dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. 

Burgas'ta her dönem farklı otellerde fırsat yakalamak mümkün. Booking.com bu fırsatları derleyip kolayca rezervasyon imkanı veriyor. Uygun fiyatlarla Burgas'ın güzel otellerinde konaklamak isterseniz, Burgas otel fırsatlarını görmek için tıklayın.

Devamını Oku

Burgos Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Burgos şehir içi ulaşımda otobüs, bisiklet ve taksi kullanılmaktadır. Toplu ulaşım hizmeti Ayuntamiento de Burgos tarafından sağlanmaktadır. Burgos’ta gezilip görülecek yerler küçük bir alana yayıldığından yürüyerek de kolaylıkla şehri keşfedebilirsiniz. 

Devamını Oku

Burgos Gezilecek Yerler


gailross.org

Kastilya Leon Özerk Bölgesi’nin tarihi başkenti ve gotik sanatın merkezi Burgos, tarihi yapıları, eski şehir bölgesi, kendine özgü mimarisi ve İspanya’nın diğer şehirlerinden farklı havasıyla ülkenin önemli turizm merkezlerinden biridir.

Burgos Katedrali (Catedral de Burgos)


wikimedia.org

Gotik tarzdaki Burgos Katedrali, Meryem Ana’ya ithafen 1221 yılında inşa edilmiştir. Kastilya kralı III. Ferdinand’ın tarafından yaptırılan katedral, günümüzde Burgos şehrinin simgesi haline gelmiştir. Burgos Katedrali, 31 Ekim 1984’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş ve İspanya’daki diğer katedrallerin aksine, tarihi şehir merkezinden bağımsız olarak listeye dahil edilen tek katedraldir. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden olan yapı ayrıca İspanya’nın Kültürel Varlıkları arasında yer alır.

 • Adres: Plaza de Santa María, s/n, 09003 Burgos, İspanya
 • Telefon: +34 947 20 47 12
 • Ziyaret saatleri: 19 Mart – 31 Ekim: 09.30 – 19.30 / 1 Kasım – 18 Mart: 10.00 – 19.00
 • Giriş ücretleri: Yetişkin: 7 Euro / Öğrenci: 4.50 Euro / 7-14 Yaş: 1.50 Euro
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

 
Las Huelgas Manastırı (Monasterio de Santa María la Real de Las Huelgas)


wikimedia.org

Şehir merkezinin yaklaşık 1.5 kilometre batısında konumlanan Monasterio de Santa María la Real de Las Huelgas, VIII. Alfonso tarafından 1187 yılında kurulmuştur. Sistersiyen tarikatına ait manastır, dönemin en seçkin rahibeleri kabul ederek büyük bir prestij kazanmıştır. Manastırın en ilgi çekici bölümlerinden biri, kraliyet lahitlerinden alınmış kumaşların sergilendiği dokumacılık müzesi “Museo de Ricas Telas”tır. San Fernando’nun, tavuskuşları ve yıldızların betimlendiği Mağribi desenlerinin bulunduğu Gotik revak da görülmeye değerdir. VIII. Alfonso’nun mezarı da burada yer almaktadır.

 • Adres: Calle de Compases, 09001 Burgos, İspanya
 • Telefon: +34 947 20 16 30
 • Ziyaret saatleri: Salı – Cumartesi: 10.00 – 14.00 ve 16.00 – 18.30 / Pazar: 10.30 – 15.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam: 6 Euro / Çarşamba günleri ücretsiz.
 • Resmi websitesi için tıklayınız

Şartrö Manastırı (Cartuja de Miraflores)


wikimedia.org

İspanya’nın en önemli Gotik mimari yapılarından biri olan Cartuja de Miraflores, ilk olarak 1401 yılında III. Henry tarafından yazlık saray olarak inşa ettirilmiştir. 1441 yılında III. Henry‘in oğlu II. John yapıyı Şartrö tarikatına tesis etmiştir ve günümüzde yapı halen Şartrö manastırı olarak kullanılmaktadır. Manastırda II. Juan, Portekizli Isabel ve Prens Alfonso’nun mezarları yer almaktadır. Ayrıca Gil de Siloe’in altınla yaldızlanan çok renkli altar panosu da görülmeye değer eserlerdendir.

 • Adres: Carretera de Fuentes Blancas km 3,5, 09002 Burgos, İspanya
 • Telefon: +34 947 25 25 86
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10.15 – 15.00 ve 16.00 – 18.00 / Pazar: 11.00 – 15.00 ve 16.00 – 18.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Evrim Müzesi (Museo de la Evolución Humana)


saposyprincesas.com

13 Temmuz 2010 yılında açılan Museo de la Evolución Humana, Burgon’un en yeni müzesidir ve İspanya’nın en çok ziyaret edilen on müzesi arasında yer alır. Müze, önemli insan fosillerinin bulunduğu ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Atapuerca Dağları’nın yaklaşık 16 kilometre batısında konumlanır. Burada bulunan arkeolojik eserler müzede sergilenmektedir. Ayrıca, müzeden arkeolojik sit alanı ve biyolojik parka geziler düzenlenir.

 • Adres: Paseo Sierra de Atapuerca, s/n, 09002 Burgos, İspanya
 • Telefon: +34 902 02 42 46
 • Ziyaret saatleri: Salı – Cuma: 10.00 – 14.30 ve 16.30 – 20.00 / Cumartesi – Pazar: 10.00 – 20.00
 • Giriş ücretleri: Yetişkin: 6 Euro / Öğrenci: 4 Euro / 8 Yaş Altı: Ücretsiz
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Burgos Müzesi (Museo de Burgos)


wikimedia.org

Burgos ve Kastilya’nın tarihine ışık tutan Burgos Müzesi, Roma kenti Clunia’dan çıkarılan bulguların sergilendiği arkeoloji bölümüne de ev sahipliği yapar. Müzede, Juan de Padilla’nın Gil de Siloe tarafından yapılmış lahti ve mineli fildişiyle dekore edilmiş Mağribi döneminden kalma mücevher kutusu gibi eserler sergilenir.

 • Adres: Calle Miranda, 13, 09002  Burgos, İspanya
 • Telefon: +34 947265875
 • Ziyaret saatleri:

1 Temmuz – 30 Eylül: Salı – Cumartesi: 10.00-14.00 ve 17.00-20.00 / Pazar: 10.00-14.00
1 Ekim – 30 Haziran: Salı – Cumartesi: 10.00-14.00 ve 17.00-19.00 / Pazar: 10.00-14.00

Kitap Müzesi (Museo del Libro Fadrique de Basilea)


actividadesparaninos.es

Plaza Mayor ve Paseo del Espolón arasındaki sokakta konumlanan Museo del Libro Fadrique de Basilea; kitabın basılı ilk halinden, günümüzün modern ve elektronik formuna kadar olan tarihini gözler önüne serer.

 • Adres: Travesia del Mercado, 3, 09003 Burgos, İspanya
 • Telefon: +34 947 25 29 30
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10.00 – 14.00 ve 16.30 – 20.00 / Pazar: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Yetişkin: 3.00 Euro / Öğrenci: 2 Euro / 14 Yaş Altı: Ücretsiz
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Fuentes Blancas Parkı (El parque de Fuentes Blancas)


saposyprincesas.com

Burgos’un en büyük ve en çok ziyaretçi alan parkı Fuentes Blancas, şehrin doğusunda, Arlanzón Nehri’nin güney kıyısı boyunca uzanır. Yürüyüş ve bisiklet yolları ile çevrili park, muhteşem doğası ve kamp alanlarıyla doğa tutkunlarının vazgeçilmez noktasıdır.

 • Adres: Fuentes Blancas, 09001 Burgos, İspanya
Devamını Oku

İspanyol Mutfağı


deliciasburgos.es

İspanyol mutfağı; ülkenin coğrafı konumu, oldukça zengin tarihi, yüzyıllar boyunca sahne olduğu savaşlar, keşifler ve göçler sonucunda oluşmuş zengin bir kültürü yansıtmaktadır. Tarih boyunca İspanya verimli toprakları ve zengin kaynakları nedeniyle pek çok istilaya uğramış; Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ülkeye kendi yemek kültürlerini ve pişirme tekniklerini de getirmiş ve zengin İspanyol mutfağı böylelikle daha da çeşitlenmiştir.

Devamını Oku

Burgos Gece Hayatı


i.ytimg.com

Burgos gece hayatı İspanya’nın Madrid, Sevilla gibi büyük şehirlerindeki kadar hareketli değildir. Ancak şehirde İspanya mutfağına özgü tapas ve şarap çeşitlerini deneyebileceğiniz pek çok tapas bar, gece kulüpleri ve publar yer almaktadır. Tapas barların çoğu tarihi şehir merkezi bölgesinde, Burgos Katedrali çevresinde konumlanmaktadır. Bu bölgede yer alan barların çoğu akşamın erken saatlerinde kapansa da, eğlence modern barların ve gece kulüplerinin bulunduğu la Flora ve las Llanas bölgesinde günün ilk ışıklarına kadar devam eder.

Devamını Oku

Burgos Festivaller


elcorreo.com
 

 • Fiestas de San Juan del Monte: Nisan
 • Burgos Uluslararası Müzik Festivali: Temmuz
 • Burgos Uluslararası Kültür Festivali: Temmuz

Burgos Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Epifani – 6 Ocak
 • Kutsal Cuma – 2 Nisan
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Kristof Kolomb Günü – 12 Ekim
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Anayasa Günü – 6 Aralık
 • Noel – 25 Aralık

Burgos Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 061
 • İtfaiye: 080
 • Polis: 092
 • Uluslararası Acil Durum Numarası: 112
 • Burgos Rosa de Lima Tren İstasyonu: +34 902320320 / +34 902432343 / +34 902240505

Burgos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Ülke: İspanya
Nüfus: 179.906
Resmi Dil: İspanyolca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Akdeniz İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: $ 4.23 (Türkiye $ 3.87)
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Burgos Katedrali