İspanyol Mutfağı


deliciasburgos.es

İspanyol mutfağı; ülkenin coğrafı konumu, oldukça zengin tarihi, yüzyıllar boyunca sahne olduğu savaşlar, keşifler ve göçler sonucunda oluşmuş zengin bir kültürü yansıtmaktadır. Tarih boyunca İspanya verimli toprakları ve zengin kaynakları nedeniyle pek çok istilaya uğramış; Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ülkeye kendi yemek kültürlerini ve pişirme tekniklerini de getirmiş ve zengin İspanyol mutfağı böylelikle daha da çeşitlenmiştir.

Akdeniz, Arap lezzetlerinin ve yöresel tatların bir araya gelerek oluşturduğu İspanyol mutfağı; Kastilya, Katalunya, Bask, Endülüs gibi bölgelerin farklı coğrafi ve iklim özellikleri sayesinde dünyanın en çeşitli mutfaklarından biri haline gelmiştir. İspanya’nın her bölgesinde o bölgeye özgü bir mutfak kültürü görülür. Burgos şehrinin de yer aldığı Kastilya ve Kuzey İspanya mutfağında ise Fransız etkileri hakimdir.

Burgos’un en ünlü geleneksel lezzeti domuz eti, soğan, çeşitli baharatlar ve pirinçle hazırlanan bir çeşit sosis “morcilla de Burgos”tur. Şehirde en çok tüketilen yemek olan morcilla de Burgos aynı zamanda İspanya’nın en ünlü yemeklerindendir. Burgos’un öne çıkan diğer lezzetleri ise; odun fırınında pişirilen kuzu pirzola “Burgos lechazo”, “bacalao a la burgalesa” ve keçi sütünden yapılan bir tür peynir “queso de Burgos”dur.

Popüler Restoranlar

Bahşiş- Hesabın %5’i oranında bahşiş yeterlidir.