Google+

Girona

Girona - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6.9℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon11.8℃
 • Mayweather-icon15.8℃
 • Hazweather-icon19.6℃
 • Temweather-icon22.9℃
 • Ağuweather-icon22.9℃
 • Eylweather-icon19.8℃
 • Ekiweather-icon15.3℃
 • Kasweather-icon10.4℃
 • Araweather-icon7.8℃
Nüfus: 97,586 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

GRO-5.jpg

Girona, İspanya’nın Özerk Katalonya Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer alan bir şehirdir. Ter, Onyar, Galligants, ve Güell nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Ocak 2015 nüfus sayımına göre nüfusu 97.586’dır. Aynı isimdeki şehrin ve Girones bölgesinin başkentidir. Barselona’nın 99 km kuzey doğusunda yer alır.

Girona en büyük Katalan şehirlerinden biridir. Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri ve bir mücevher kutusu olan bu şehir, müzeler, galeriler ve Gotik kiliseleriyle, Arnavut kaldırımlı birbirine dolanan sokaklarının etrafında yükselen ortaçağdan kalma surlarıyla turistlerin gözdesidir. Modernista villaları Riu Onyar Nehri’nin kıyısında bir inci dizisi oluşturur. Bu nehir şehrin sağ tarafında yükselen tarihi merkezini sol kıyısında yer alan pırıltılı ticaret merkezinden ayırır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=M4ABVrhLq9Y

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri ve bir mücevher kutusu olan bu şehir, müzeler, galeriler ve Gotik kiliseleriyle, Arnavut kaldırımlı birbirine dolanan sokaklarının etrafında yükselen ortaçağdan kalma surlarıyla turistlerin gözdesidir.
 

Katedral

821 Eki 2016Gezilecek Yerler

Plaça de la Catedral’den 86 basamak çıkılarak erişilen, bir kule gibi meydanın üzerine bakan bu yapı Barok ön cephesinin gösterdiğinden daha eskidir. Eski bir Roma forumu üzerine inşa edilmiş olan yapının bazı kısımları 5.yüzyıldan kalmadır. Bugün ise, aslen Romanesk olan kilisenin üzerine 14.yüzyılda yapılan eklemelerle Gotik bir form alan kilisenin, çift sütunlu ince bir işçiliğe sahip Romanesk inziva odaları 12.yüzyılda yapıldığı haliyle bırakılmıştır. Ziyaret etmek için bir hayli ürkütücü olan yapının giriş ücretine sesli rehber ücreti dâhildir. Yapıdaki öne çıkan özellikler arasında 14.yüzyıla ait Gotik tarzda bir gümüş mihrap vardır. Üzerinde mücevher işlenmesi yoluyla Hz. İsa’nın hayatından 16 sahne tasvir edilmektedir. Ayrıca rahibin tahtı ve müzeyi de mutlaka görün. Bu müzede muhteşem bir işçilik ürünü olan, romanesk tarzda yapılmış Tapís de la creació (Yaratılış Kilimi) sergilenmektedir. Kilimin üzerinde Tanrı merkezde yer alır. Etrafındaki çemberde Adem, Havva, hayvanlar, gökyüzü, ışık ve karanlık yer alır. Müzede ayrıca 975 yılından kalan Mozarabik aydınlatmalı bir Beatus el yazması da bulunmaktadır.

Katedral

-

Girona lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Homely Girona Apartment, Can Vidal, Montjuic Bed & Breakfast. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Luxury Apartment in Girona, Qlodging Neu gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz AS L'Estudi de l'Onyar, Apartament l'Encant de la Rambla, Apartaments Girona otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Girona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plaça de la Independència

821 Eki 2016Gezilecek Yerler

Plaça de la Independència, ismiyle napolyon Bonapart’a karşı verilmiş olan İspanyol Bağımsızlık Savaşı’na atıfta bulunur. Girona’nın en çok bilinen ve en sık ziyaret edilen bölgelerindendir. Şehrin merkezindeki Mercadal ilçesinde yer alan meydan aynı zamanda Plaça de Sant Agustí adıyla da anılır, çünkü eskiden burada Sant Agustí manastırı bulunmaktaydı.

Meydana duyulan bu büyük ilginin arkasında elbette 19.yüzyıldan kalma mimarisi etkilidir. Etrafı son derece ciddi ve resmi ve neredeyse birbirinin aynısı gibi görünen Neoklasiktarzda yapılmış ve balkon korkuluklarına asılan yazılarla her biri Girona’yı 1808-1809 yılları arasındaki kuşatma sırasında kahramanca koruyan şehir muhafızlarına adanmış binalarla sarılmış olmasına rağmen…

Ancak meydanın simetrik oranları daha ziyade mevcut müdahalelere karşılık gelir, mimari tarihinden ziyade. Belediye mimari Martí Sureda, üstü kapalı bir meydan fikrini ortaya ilk atan ve kapalı looplar ve birbirine özdeş mimari proporsiyonlara sahip binalar dikmeyi öneren ilk kişidir. Bölgenin şehirleştirilme süreci de bu şekilde başlamıştır. Şehirdeki ilk tiyatro inşaatı Martí Sureda’nın ortaya attığı fikri yerle bir etmiştir. Çünkü onun hayal ettiği tarzda bir yapıyı tamamlamak için gereken teknoloji ancak 18.yüzyılda mümkün olmuştur.

Plaça de la Independència

-
Girona şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Skip-the-Line Sagrada Familia ile Barcelona E-Bisiklet Turu (69 €), Barcelona: 1.5 saatlik Segway Tour (45 €), Sagrada Familia'nın Özel Turu Almanca (159.48 €), Barcelona 60 Dakikalık Segway Turu (35 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Yahudi Tarihi Müzesi

1121 Eki 2016Gezilecek Yerler

1492 yılına kadar Girona, Katalonya’nın ikinci en kalabalık ortaçağ Yahudi nüfusuna sahipti. (Barselona ise bu anlamdaki en kalabalık nüfusa dâhil olan Katalonya şehriydi.) Bununla beraber elbette ülkenin en şık ve güzel Yahudi mahallelerinden de birine sahipti. Calla adı verilen mahalle dar bir sokak olan Carrer de la Força’nın kenarında, 600 yıl boyunca yer aldı. Elbette Yahudileri şehirden kaçmaya mecbur bırakan engizisyon saldırıları başlayana kadar. İşte bu muhteşem müze de Girona’nın geçmişte barındırdığı Yahudilerden kalan mirasına duyduğu saygı ve gururun neticesinde, tatsız meselelere değinmekten de imtina etmeden yükselmekte ve döneme ve bu kültürel mirasa ışık tutmaktadır. Müzenin içinde sergilenmekte olan şeyler arasında Girona’nın Yahudilerinin ortaçağ astronomisi ve tıbbına katkıları, dini ve kişisel yaşamları, ritüelleri ve diasporalarına dair dökümanlar vardır. Bu belgeler arasında Yahudilerin şehirden göç etmesini emreden engizisyon kararları da bulunmaktadır.

Yahudi Tarihi Müzesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Girona, İspanya’nın Özerk Katalonya Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer alan bir şehirdir. Ter, Onyar, Galligants ve Güell Nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Barselona’nın 99 km kuzey doğusunda yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Girona’da nemli subtropikal iklim vardır. İklimsel özellikleri Akdeniz İklimine benzer. Yazların sıcak kışları ılık ve yağışlıdır. Kışın sıcaklıklar −5 °C seviyesine düşerken yazın 30–40 °C üzerinde seyredebilmektedir. Yağışlar mayıs ve ekim arası görülür.

Girona’ya en yakın havalimanı, otobüsle 1 saat ve trenle 35 dakika mesafede olan Barcelona şehrindedir. Otobüs 16, tren bileti 14 Euro civarındadır.

Şehirdeki en atmosferik konaklama seçenekleri eski şehirde bulunur. Buralarda kiralık daireler ve hosteller vardır. Nehrin batı kıyısında yer alan ve şehrin ticari merkezi olan bölgede de konaklama seçenekleriniz var ancak burası modern mimariye sahip olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Girona onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Girona Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Girona Otelleri

En Uygun Fiyatlı Girona Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Girona Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Girona Otelleri

girona_s34500547.jpg

Girona’da hem eski hem de yeni şehir kısmı yürüyüşe elverişlidir. Toplu taşımanın pek yaygın olmadığı Girona’da genellikle yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır. Ancak şehirde çok fazla merdivenli sokak olduğundan rahat ayakkabılar giyilmesi tavsiye edilir.

İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük tabaklar içinde küçük porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı sebzeli yemeklerden yapılır. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer ve kırmızı biberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk gibi yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler küçük toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle veya kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye çoğu zaman da şarap eşlik eder.

Popüler restoranlar

Occi, Nu, Cuida’t, L’Alqueria, El Celler de Can ROca.

Bahşiş

İspanya restoranlarında hesabın %5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Girona yıl boyunca hareketli bir gece hayatına sahiptir. Cıvıl cıvıl barlardan daha sakin yemek seçenekli restoranlara kadar pek çok seçeneğiniz var. Sabahın erken saatlerine kadar dans edebileceğiniz kulüpler de mevcut. Eğlence mekânları özellikle kentin merkezinde Plaça de la Independència ve Plaça de Sant Feliu bölgelerinde yoğunlaşmaktadır.

Caz Festivali (Eylül)

Firatast Gastronomi Festivali (Ekim)

Film Festivali (Ekim)

Katalunya Sonbahar Festivali (Temmuz)

Tarihi merkezdeki Carrer de la Barca ile şehrin modern tarafındaki Carrer Emili Grahit arasındaki bölgede pek çok dükkân bulursunuz. Bunun dışında dükkânların odaklandığı bölgeler:

Rambla Llibertat, Plaça Catalunya, caddeler ise Ultònia, Calvet i Rubalcaba, Cort Reial, Argenteria, Migdia, Ballesteries, Creu, Santa Clara, Sant Francesc, Joan Maragall, Sant Antoni M. Claret ve Bisbe Lorenzana’dır.

İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Girona şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,20 Euro’dur.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Girona’nın resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.
 

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

İspanyol Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Bayramı(6 Aralık)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için İspanya Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.