Google+

Arama formu

Girona

Binlerce yıllık tarihiyle rengârenk bir şehir olan Girona, Katalonya’da...
Devamı oku
Girona’da hem eski hem de yeni şehir kısmı yürüyüşe elverişlidir....
Devamı oku
Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri ve bir mücevher kutusu olan bu şehir...
Devamı oku
İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde...
Devamı oku
Girona yıl boyunca hareketli bir gece hayatına sahiptir. Cıvıl cıvıl...
Devamı oku
Tarihi merkezdeki Carrer de la Barca ile şehrin modern tarafındaki...
Devamı oku
Caz Festivali (Eylül) Firatast Gastronomi Festivali (Ekim) Film...
Devamı oku
Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Paskalya Yortusu İşçi...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Girona, İspanya’nın Özerk Katalonya Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer...
Devamı oku
Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri olan Girona; müzeler, galeriler,...
Devamı oku
Girona, İspanya’nın Özerk Katalonya Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer alan...
Devamı oku
İspanya sınırları içerisinde yer alan Girona şehrinin para birimi Euro’dur...
Devamı oku
İspanya sınırları içerisinde yer alan Girona’nın resmi dili İspanyolca’dır...
Devamı oku
İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için İspanya...
Devamı oku
Girona’da nemli subtropikal iklim vardır. İklimsel özellikleri Akdeniz...
Devamı oku
Girona’ya en yakın havalimanı, otobüsle 1 saat ve trenle 35 dakika...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6.9℃
Şub 8℃
Mar 10℃
Nis 11.8℃
May 15.8℃
Haz 19.6℃
Tem 22.9℃
Ağu 22.9℃
Eyl 19.8℃
Eki 15.3℃
Kas 10.4℃
Ara 7.8℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 97,586 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Girona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GRO-5.jpg

Girona, İspanya’nın Özerk Katalonya Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer alan bir şehirdir. Ter, Onyar, Galligants, ve Güell nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Ocak 2015 nüfus sayımına göre nüfusu 97.586’dır. Aynı isimdeki şehrin ve Girones bölgesinin başkentidir. Barselona’nın 99 km kuzey doğusunda yer alır.

Girona en büyük Katalan şehirlerinden biridir. Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri ve bir mücevher kutusu olan bu şehir, müzeler, galeriler ve Gotik kiliseleriyle, Arnavut kaldırımlı birbirine dolanan sokaklarının etrafında yükselen ortaçağdan kalma surlarıyla turistlerin gözdesidir. Modernista villaları Riu Onyar Nehri’nin kıyısında bir inci dizisi oluşturur. Bu nehir şehrin sağ tarafında yükselen tarihi merkezini sol kıyısında yer alan pırıltılı ticaret merkezinden ayırır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=M4ABVrhLq9Y

Girona’da Gezilecek Yerler

Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri ve bir mücevher kutusu olan bu şehir, müzeler, galeriler ve Gotik kiliseleriyle, Arnavut kaldırımlı birbirine dolanan sokaklarının etrafında yükselen ortaçağdan kalma surlarıyla turistlerin gözdesidir.
 

Katedral

Plaça de la Catedral’den 86 basamak çıkılarak erişilen, bir kule gibi meydanın üzerine bakan bu yapı Barok ön cephesinin gösterdiğinden daha eskidir. Eski bir Roma forumu üzerine inşa edilmiş olan yapının bazı kısımları 5.yüzyıldan kalmadır. Bugün ise, aslen Romanesk olan kilisenin üzerine 14.yüzyılda yapılan eklemelerle Gotik bir form alan kilisenin, çift sütunlu ince bir işçiliğe sahip Romanesk inziva odaları 12.yüzyılda yapıldığı haliyle bırakılmıştır. Ziyaret etmek için bir hayli ürkütücü olan yapının giriş ücretine sesli rehber ücreti dâhildir. Yapıdaki öne çıkan özellikler arasında 14.yüzyıla ait Gotik tarzda bir gümüş mihrap vardır. Üzerinde mücevher işlenmesi yoluyla Hz. İsa’nın hayatından 16 sahne tasvir edilmektedir. Ayrıca rahibin tahtı ve müzeyi de mutlaka görün. Bu müzede muhteşem bir işçilik ürünü olan, romanesk tarzda yapılmış Tapís de la creació (Yaratılış Kilimi) sergilenmektedir. Kilimin üzerinde Tanrı merkezde yer alır. Etrafındaki çemberde Adem, Havva, hayvanlar, gökyüzü, ışık ve karanlık yer alır. Müzede ayrıca 975 yılından kalan Mozarabik aydınlatmalı bir Beatus el yazması da bulunmaktadır.

Katedral

Girona şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Suite con salón privado en la Rambla, Cozy attic near river güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartament renovat en el barri vell, El Porxo B&B, Girona RiverSide A. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa Vista Ensueño, Deluxe Elegant Jazz Apartment, Fantástico estudio en el Barri Vell gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bed in Girona, Can Cocollona B&B, Pensión Borrás tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Girona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plaça de la Independència

Plaça de la Independència, ismiyle napolyon Bonapart’a karşı verilmiş olan İspanyol Bağımsızlık Savaşı’na atıfta bulunur. Girona’nın en çok bilinen ve en sık ziyaret edilen bölgelerindendir. Şehrin merkezindeki Mercadal ilçesinde yer alan meydan aynı zamanda Plaça de Sant Agustí adıyla da anılır, çünkü eskiden burada Sant Agustí manastırı bulunmaktaydı.

Meydana duyulan bu büyük ilginin arkasında elbette 19.yüzyıldan kalma mimarisi etkilidir. Etrafı son derece ciddi ve resmi ve neredeyse birbirinin aynısı gibi görünen Neoklasiktarzda yapılmış ve balkon korkuluklarına asılan yazılarla her biri Girona’yı 1808-1809 yılları arasındaki kuşatma sırasında kahramanca koruyan şehir muhafızlarına adanmış binalarla sarılmış olmasına rağmen…

Ancak meydanın simetrik oranları daha ziyade mevcut müdahalelere karşılık gelir, mimari tarihinden ziyade. Belediye mimari Martí Sureda, üstü kapalı bir meydan fikrini ortaya ilk atan ve kapalı looplar ve birbirine özdeş mimari proporsiyonlara sahip binalar dikmeyi öneren ilk kişidir. Bölgenin şehirleştirilme süreci de bu şekilde başlamıştır. Şehirdeki ilk tiyatro inşaatı Martí Sureda’nın ortaya attığı fikri yerle bir etmiştir. Çünkü onun hayal ettiği tarzda bir yapıyı tamamlamak için gereken teknoloji ancak 18.yüzyılda mümkün olmuştur.

Plaça de la Independència

Yahudi Tarihi Müzesi

1492 yılına kadar Girona, Katalonya’nın ikinci en kalabalık ortaçağ Yahudi nüfusuna sahipti. (Barselona ise bu anlamdaki en kalabalık nüfusa dâhil olan Katalonya şehriydi.) Bununla beraber elbette ülkenin en şık ve güzel Yahudi mahallelerinden de birine sahipti. Calla adı verilen mahalle dar bir sokak olan Carrer de la Força’nın kenarında, 600 yıl boyunca yer aldı. Elbette Yahudileri şehirden kaçmaya mecbur bırakan engizisyon saldırıları başlayana kadar. İşte bu muhteşem müze de Girona’nın geçmişte barındırdığı Yahudilerden kalan mirasına duyduğu saygı ve gururun neticesinde, tatsız meselelere değinmekten de imtina etmeden yükselmekte ve döneme ve bu kültürel mirasa ışık tutmaktadır. Müzenin içinde sergilenmekte olan şeyler arasında Girona’nın Yahudilerinin ortaçağ astronomisi ve tıbbına katkıları, dini ve kişisel yaşamları, ritüelleri ve diasporalarına dair dökümanlar vardır. Bu belgeler arasında Yahudilerin şehirden göç etmesini emreden engizisyon kararları da bulunmaktadır.

Yahudi Tarihi Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Girona Nerededir?

Girona, İspanya’nın Özerk Katalonya Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer alan bir şehirdir. Ter, Onyar, Galligants ve Güell Nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Barselona’nın 99 km kuzey doğusunda yer alır.

Girona’ya Ne Zaman Gidilir?

Girona’da nemli subtropikal iklim vardır. İklimsel özellikleri Akdeniz İklimine benzer. Yazların sıcak kışları ılık ve yağışlıdır. Kışın sıcaklıklar −5 °C seviyesine düşerken yazın 30–40 °C üzerinde seyredebilmektedir. Yağışlar mayıs ve ekim arası görülür.

Girona’ya Nasıl Gidilir?

Girona’ya en yakın havalimanı, otobüsle 1 saat ve trenle 35 dakika mesafede olan Barcelona şehrindedir. Otobüs 16, tren bileti 14 Euro civarındadır.

Girona şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Girona’da Nerede Kalınır?

Kuzey Katalonya’nın en büyük şehri olan Girona; müzeler, galeriler, Gotik kiliseler, Orta Çağ surları ile tarih ve kültür dolu bir şehirdir. Aynı zamanda Rambla de la Llibertat Caddesi mükemmel bir alışveriş caddesidir. Girona’da birçok köprü vardır ve bu köprülerden biri de Gustave Eiffel’in yaptığı Eiffel Köprüsü’dür. Girona gibi güzel bir şehirde konaklarken otelinizi iyi seçmelisiniz. Çok sayıda otel olmayan bu şehirde yine de farklı kriter ve bütçelere uygun oteller bulabilirsiniz. Bahar ve az döneminde otellerin dolu olabileceğiniz unutmayın.


Girona’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Girona otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Girona pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Girona Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Girona Otelleri
En Uygun Fiyatlı Girona Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Girona Otelleri
Girona Ev Kiralama

Girona Otelleri

Binlerce yıllık tarihiyle rengârenk bir şehir olan Girona, Katalonya’da bulunan 4 nehrin kesişiminde bulunur. En büyük Katalan şehirlerinden biri olan Girona, Barcelona’nın komşusudur ve konum olarak da çok avantajlı bir şehirdir. Surlar içindeki şehir; mükemmel nehir manzarası, farklı kültürlerin etkisinde kalmış olan mimarî eserleri, katedrali, kiliselerinin yanı sıra kültürel açıdan da çok zengindir. Müzeler, spor aktiviteleri, konserler, festivaller, yerel lezzetler, gece hayatı ile de ünlü olan bu şehir size aradığınız her şeyi sunacaktır.


Girona Otelleri
 

Bu güzel şehirdeki yorucu bir günün ardından en iyi şekilde dinlenmek için iyi bir otel seçmelisiniz. Girona’daki oteller geniş bir yelpazede hizmet verir. Bu sebepten aradığınız bütçedeki oteli bulmakta zorlanmazsınız ancak otellerin dolu olduğu dönemlere dikkat etmelisiniz. Erken rezervasyon imkânı ile daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Girona otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Girona Şehir İçi Ulaşım

girona_s34500547.jpg

Girona’da hem eski hem de yeni şehir kısmı yürüyüşe elverişlidir. Toplu taşımanın pek yaygın olmadığı Girona’da genellikle yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır. Ancak şehirde çok fazla merdivenli sokak olduğundan rahat ayakkabılar giyilmesi tavsiye edilir.

Girona Mutfağı

İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük tabaklar içinde küçük porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı sebzeli yemeklerden yapılır. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer ve kırmızı biberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk gibi yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler küçük toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle veya kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye çoğu zaman da şarap eşlik eder.

Popüler restoranlar

Occi, Nu, Cuida’t, L’Alqueria, El Celler de Can ROca.

Bahşiş

İspanya restoranlarında hesabın %5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Girona Gece Hayatı

Girona yıl boyunca hareketli bir gece hayatına sahiptir. Cıvıl cıvıl barlardan daha sakin yemek seçenekli restoranlara kadar pek çok seçeneğiniz var. Sabahın erken saatlerine kadar dans edebileceğiniz kulüpler de mevcut. Eğlence mekânları özellikle kentin merkezinde Plaça de la Independència ve Plaça de Sant Feliu bölgelerinde yoğunlaşmaktadır.

Girona Festivaller

Caz Festivali (Eylül)

Firatast Gastronomi Festivali (Ekim)

Film Festivali (Ekim)

Katalunya Sonbahar Festivali (Temmuz)

Girona’da Alışveriş

Tarihi merkezdeki Carrer de la Barca ile şehrin modern tarafındaki Carrer Emili Grahit arasındaki bölgede pek çok dükkân bulursunuz. Bunun dışında dükkânların odaklandığı bölgeler:

Rambla Llibertat, Plaça Catalunya, caddeler ise Ultònia, Calvet i Rubalcaba, Cort Reial, Argenteria, Migdia, Ballesteries, Creu, Santa Clara, Sant Francesc, Joan Maragall, Sant Antoni M. Claret ve Bisbe Lorenzana’dır.

Girona Saat Farkı

İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Girona Para Birimi

İspanya sınırları içerisinde yer alan Girona şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,20 Euro’dur.

Girona Resmi Dili

İspanya sınırları içerisinde yer alan Girona’nın resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.
 

Girona Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

İspanyol Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Bayramı(6 Aralık)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Girona İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Girona Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için İspanya Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.