Google+

Pamplona

Pamplona - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6.5℃
 • Marweather-icon8.6℃
 • Nisweather-icon10.2℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17.5℃
 • Temweather-icon20.7℃
 • Ağuweather-icon20.9℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13.6℃
 • Kasweather-icon8.6℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 197.488 / Dil: İspanyolca, Baskça / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

pamplona-san-fermin.jpg

Her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında özel bir şekilde kutlanan San Fermin Festivali’yle ünlü olan Pamplona, İspanya’da özerk bir bölge olan Navarra’nın başkentidir. Baskça adı Iruña yani “şehir” anlamına gelen kent, Madrid’e 407 kilometre, St. Sebastian’a ise 92 kilometre uzaklıktadır.

San Fermin Festivali kapsamında gerçekleşen Boğa Koşusu (Encierro), festivali ve bu şehri dünyaca ünlü kılma konusunda ciddi katkılarda bulunmuştur. Kent sokaklarına özgürce koşmaları için salınan boğalar ve onların önünden, cesaretlerini kanıtlamaya çalışarak koşan gençler bu festivalin ana öznelerini oluşturmaktadır. Ayrıca ünlü yazar Ernest Hemingway’in “Güneş de Doğar” adlı romanın bu festivali ve kenti uluslararası düzeye taşıdığını da görmezden gelmemek gerekir

Pamplona’nın özelliklerinden bir tanesi de Avrupa ve İspanya’nın geri dönüşüm ve çevreci yapılanmasında önemli bir sırada yer almasıdır. Şehirde bir turist olarak vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır. Ortaçağ’dan izler taşıyan sokaklarda, tarihi binalarla çevrelenmiş caddelerde, güzel ve yeşil parklarda, nehrin serinliğiyle, bu kent oldukça keşfedilesi kılınmıştır. Pamplona’nın ev sahipliği yaptığı iki tane üniversitenin olması da şehrin dinamizmini oldukça artırmaktadır. Bu üniversitelerden biri, Universidad Pública de Navarra’dır. Diğeri ise Universidad de Navarra’dır.

Tanıtım videosu: www.youtube.com/watch?v=_vvWq4v8C4w

Pamplona şehrinin ziyaretçilere sunduğu iki farklı yüzü vardır. Bunlardan biri San Fermin Festivali boyunca ortada olan, şehrin müzik, boğalar, içki ve genel olarak çılgınlık tarafından sürüklenişidir. Yılın geri kalanında hâkim olan diğer yüz ise, iyi yemekleriyle, dost canlısı insanlarıyla, yeşil parkları, eski sokaklarıyla küçük bir şehir izlenimidir.

Gece vakti ise Plaza del Castillo, Plaza de los Fueros ya da Antoniutti gibi yerlerde her türlü müziği içeren konserleri izleyebilmek mümkündür. Saat 11 gibi, kale ya da Vuelta del Castillo yakınlarında havai fişek gösterisi sergilenmektedir.

Museo de Navarra

005 Oca 2017Gezilecek Yerler

Museo de Navarra

Cuesta de Santa Domingo, telefon numarası: 94 842 64 92’dir. Müze, salıdan cumartesiye kadar olan günler 9:30-14:00 ve 17:00-19:00 arasında; pazar günleri ise 11:00-14:00 arasında açıktır.

Pamplona’nın ana müzesi olan bu müze, 16.yüzyıldan kalma bir hastane binasını kullanmaktadır. Roma sanatından zengin parçalar ve 2.yüzyıla tarihlenen mozaikler, müze bünyesinde barınmaktadır. Ayrıca Romanesk sanatın izleri de görülebilmekte ve Goya’nın bir portresi bulunmaktadır. 13.yüzyıla ait Gotik ve Rönesans sanat izleri taşıyan freskler ve resimler bu müzede görülmeye değer olan diğer unsurlardan birkaçıdır.

-

Pamplona lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartamento Plaza Del Castillo, Apartamento Carmen, Navarra Chic Apartment & Terrace. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartamento Vuelta del Castillo, Apartamentos en Pamplona gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Balcon del Encierro, Apartamento LMR Pamplona, Zapa Palace Pamplona otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pamplona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Catedral de Santa María la Real y Museo Diocesano

005 Oca 2017Gezilecek Yerler

Catedral de Santa María la Real y Museo Diocesano

Pamplona Katedrali, mimar Ventura Rodríguez tarafından tamamlanmış neoklasik üsluba sahip ön cephe ve gotik üslupla düzenlemiş iç mekanın harika bir kombinidir. Katedralin etkileyiciliğinin yanı sıra, yapıya ait manastır, şapel ve yemekhane ve resim sergisi görülmeye değerdir.

Katedralin yürüme mesafesi uzağında olan küçük Ortaçağ kiliseleri de ziyarete açık durumdadır. San Nicolas ve San Saturnino kiliseleri bu Ortatçağ Kiliselerinden bazılarıdır. San Lorenzo Kilisesi’nde ise San Fermin Festivali’ne adını veren azizin resmi bulunmaktadır.

-

Ciudadela de Pamplona

005 Oca 2017Gezilecek Yerler

Ciudadela de Pamplona

Kral II. Philip döneminde, Pamplona’yı İspanya’nın kuzey kalelerinden biri haline getirme amacıyla beşgen şekilde inşa edilen yapı, günümüzde çok iyi korunmuş durumda ve Rönesans döneminde Avrupa’daki en iyi örneklerden bir tanesidir. Etrafında oldukça büyük bir park yer almaktadır. Günümüzde yapı sergiler ve kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır.

Pamplona, Ortaçağ’dan modern zamanlara surlarla sınırlandırılmış bir kent olup, 20.yüzyılda açılmaya karar vermiştir. Bazı duvarlar yeni yapılanmaya, caddeler, semtler gibi yer açmak için yıkılmıştır. Yine de kentin tarihi sınırları ve günümüz durumu kültürel kopukluk yaşanmadan korunmaya çalışılmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

pamplona-city-at-night-tilyo-rusev.jpg

Pamplona, İspanya’da özerk bir bölge olan Navarra’da yer almaktadır. Şehir, Ebro Nehri'nin bir kolu olan Arga Nehri sol kenarında ve bu nehrin açtığı Pamplona Vadisi adlı, bir büyük vadide kurulmuştur.

Geolocation

Vista_Plaza_del_Castillo_Pamplona.jpg

Ilıman ve sıcak iklimin hâkim olduğu Pamplona’nın en sıcak olduğu ay ortalama 20.4 dereceyle ağustostur. Ocak ayında ise ortalama sıcaklık 4.7 olup yılın en düşük ortalamasıdır. Hem sıcaklık hem de şehrin dinamizmi ve festivalleri göz önünde bulundurulursa, burayı ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz mevsimidir.

Türkiye'den Pamplona’ya direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Pamplona’ya gitmek için öncelikle İspanya’nın Madrid Havalimanı'na veya Bilbao Havalimanı'na gidilmektedir.

2.jpg

Pamplona kentinde çok sayıda otel bulunmaktadır. Otel olanakların yanında kamp alanları da bulunmaktadır. El Molino kamp alanı Pamplona yakınlarındadır. Lizarra at Estella da kamp alanı için seçeneklerden bir tanesidir. Calle Estafeta ise kalınabilir hostellerden bir tanesidir.

Şehir merkezine yakın olan NH El Toro, NH Iruna Park Hotel ve La Perla konumları itibariyle yüksek ücretli olsalar da merkezde daha düşük bütçe Avenida, Hotel Eslava , Hotel Tres Ryes gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Pamplona onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Pamplona Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pamplona Otelleri

En Uygun Fiyatlı Pamplona Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Pamplona Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Pamplona Otelleri

Pamplona’da metro ulaşımı yoktur fakat çok gelişmiş bir otobüs ağı bulunmaktadır. Şehrin her bölgesine, çok sık seferlerle, engelliler için özel aksamlı otobüslerle ulaşım çok rahat sürdürülebilmektedir. Bununla beraber yaya olarak şehri gezmek oldukça önemlidir. Kentin yerlileri de ulaşım için yaya olmayı ya da bisiklet kullanmayı tercih etmektedirler.

tapas-from-spain.jpg

İspanyol mutfağı oldukça zengin mutfaklardan birisidir. İspanya’nın Akdeniz iklimi olan bölgelerinde narenciye, üzüm, incir ve zeytin bol miktarda yetiştirilir. Daha iç kısımlarda buğday, pirinç ve de kıyılarda çeşitli deniz ürünleri vardır. Kuzey Batı’da yer alan Galiçya bölgesinde et ve balıkla yapılan küçük börekler; Bask bölgesinde balık çorbası ve çeşitli balık yemekleri; Asturias Bölgesi’nde fabada adı verilen meşhur fasulye yemekleri, Katalan yöresinde meyvelerle birlikte hazırlanan balık ve et yemekleri, mutfağının zenginliğini ortaya koyan örneklerden birkaçıdır.

Navarra yerel mutfağı, sebzelerin kalitesi üzerine kurulmuştur. Kuşkonmaz, enginar, piquillo kırmızıbiberleri gibi sebzeler en çok tercih edilenler arasındadır. Pamplona’nın da Kuzey İspanya’daki diğer şehirler gibi gastronomiyle ilgili bir ünü vardır. Dahası resturantlarda genel olarak yerel şarap servis edilir. Tinto (kırmızı şarap) ya da clareteor rosado (gül şarabı), Patxaran likörü kesinlikle denenmesi gereken içeceklerdendir. Birçok restoranda ev yapımı tarzı menülerin, geleneksel Bask txuletón’ın ( biftek), pintxos ve daha nicelerinin tadı çıkarılabilir. Ayrıca Pamplona’da musluk suyu içilebilir konumdadır.

Popüler Restoranlar

Tapas-and-Pintxos-1024x711.jpg

Popüler restoranlar, barlar, eğlence yerleri Estafeta Caddesi’nde bolca bulunmaktadır.

Sarasate: Şehirdeki en iyi vejetaryan mekanlardan birisidir. Ayrıca vegan ve glutensiz yiyecekler de servis edilmektedir. Menüler genel olarak 18 Euro civarındadır.

Bar La Bodeguica: Aldapa 4, +34 948 227969. Old Town’da yer alır.(Burgo de Navarreria). Küçük, sessiz, ve güzel bir mekandır. Elma Şarabı, sebzeli lazanyası önerilir. Bir menu fiyatı yaklaşık olarak 12 Euro’dur.

Europa: Calle Espoz y Mina 11, Pamplona, +34 94 822 18 00. Pamplona’nın merkezinde, Plaza Del Castillo’nun yakınında yer alır. Asçı ve şefler Pamplona’nın yerlisidir. Menu mevsimlik olarak hazırlanır. 20-28 Euro’ya menüler bulanabileceği gibi 44- 62 Euro arası menüler de bulunmaktadır.

Meson Pirineo: Estafeta 41, Pamplona, +34 94 820 77 02 Atıştırmalıklar, kocaman porsiyonlar ve Basklara özgü yemekler için harika bir yerdir. 8-32 euro arası menüler bulunmaktadır.

San Nicolas Bar: Kahvesinin içilmesi önerilir. Balık çorbası, ızgara somunu ise pek önerilmiyor. Buranın sahipleri aynı zamanda Cafe Ciudadela’nın da sahipleridir. Bir menu fiyatı yaklaşık olarak 15 eurodur.

Casa Otano: Şehrin en eski bölümünde yer alan Taverna stilinde oldukça popüler bir restorandır. 3 büyük yemek odasıyla Casa Otano, 1950’lerden beri hizmet vermektedir. Restoranın kendine özgü yemekleri ve servis biçimleri bulunmaktadır. Genel olarak pahalı olduğu söylenebilir

Calle San Nicolas, Calle San Antón, Calle Estafeta, Calle Navarrería ve Calle de Jarauta farklı şekillerde sıralanmış caddelerdir ve gece hayatının akışını kontrol etmektedirler. Bu caddelerde yer alan barlar, restoranlar ve eğlence mekânları keyifli zaman geçirmek isteyen insanların tercih ettiği mekânlardır.

Pamplona’dan satın alınabilecek şeyler arasında Kırmızı Şarap, Patxaran, jambon, en iyilerinin Lodosa’da bulunduğu kırmızı biber konserveleri ve tabii ki Navarra’dan kuşkonmaz yer alır. Küçük boğa figürleri, kırmızı ve beyaz kıyafetler, festival T-Shirtleri gibi hediyelik eşyalar kentin her köşesindeki mağazalardan alınabilir. Kukuxumusu Estafeta Caddesi’nin başında konumlanmış olan ünlü bir hediyelik eşya mağazasıdır.

2a7c264773f81c31be7f0e29bb564ad1.jpg

Las Tres ZZZ: Daha çok şarap tulumları, atkılar, Gerriko diye bilinen bir çeşit ağırlık kaldıranlara özgü kemerler gibi ürünler satar.

Echeve: Bu mağazada, yelekler, seramikler, şapkalar, ahşap oymalar gibi el yapımı ürünler bulunur.

Zara: Bu mağaza ise en son moda kıyafet ve aksesuarları bulmak için ideal yerdir.

Pamplona saati Türkiye saatine göre 1 saat geridedir.

know_pamplona.jpg

Pamplona para birimi Euro'dur.

pamplona.jpg

Resmi dili İspanyolca olan Pamplona’da yerel halk tarafından İspanyolca’nın farklı lehçeleri de konuşulmaktadır. Bunun yanında Baskça da duyulabilmektedir. San Fermin Festivali sayesinde, dünyanın çeşitli yerlerinden insan akınına uğrayan Pamplona’da İngilizce iletişim kurmak da mümkündür.

Madrid Büyükelçiliği
Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA
Telefon: 00 34 91 310 39 04 Faks: 00 34 91 308 66 02
embajada.madrid@mfa.gov.trhttp://madrid.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu
Görev Alanı Hariç Tüm İspanya, Andorra

Yeni Yıl - 1 Ocak

Kutsal Cuma -13 Nisan

İşçi Bayramı - 1 Mayıs

Meryem Ana Yortusu - 15 Ağustos

Milli Bayram - 12 Ekim

Azizler Günü - 1 Kasım

Meryem Ananın Günahsız Yortusu - 8 Aralık

Polis: 112

Acil Yardım: 112

Ambulans: 112

Pamplona’ya gitmek isteyenlerin schengen vizesi alması gerekmektedir. İspanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirebilmek için (Eğer pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa) İspanya vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için İspanya vize başvurusu işlemlerine tabi tutulmamaktadırlar.

İspanya’ya seyahat edecek olan kişiler 90 güne kadar olan seyahatleri için yapacakları vize başvurularını direkt olarak İspanya Konsolosluğu’na yapamamaktadır. Konsolosluk kısa süreli vize başvurularını direkt olarak kabul etmediğinden, kısa süreli İspanya vizesi talebinde bulunan kişiler vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Uzun süreli ikamet gerektiren (öğrenci, aile birleşimi, oturum vb. ) nedenlerle İspanya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları İspanya vizesi için başvuruda bulunmak zorundadırlar. Uzun süreli vize başvuruları yalnızca İspanya Konsolosluğu’na ya da İspanya Büyükelçiliğine direkt olarak yapılabilmektedir.