Pamplona’da Gezilecek Yerler

Pamplona şehrinin ziyaretçilere sunduğu iki farklı yüzü vardır. Bunlardan biri San Fermin Festivali boyunca ortada olan, şehrin müzik, boğalar, içki ve genel olarak çılgınlık tarafından sürüklenişidir. Yılın geri kalanında hâkim olan diğer yüz ise, iyi yemekleriyle, dost canlısı insanlarıyla, yeşil parkları, eski sokaklarıyla küçük bir şehir izlenimidir.

Gece vakti ise Plaza del Castillo, Plaza de los Fueros ya da Antoniutti gibi yerlerde her türlü müziği içeren konserleri izleyebilmek mümkündür. Saat 11 gibi, kale ya da Vuelta del Castillo yakınlarında havai fişek gösterisi sergilenmektedir.

Museo de Navarra

museo-de-navarra-pamplona.jpg

Cuesta de Santa Domingo, telefon numarası: 94 842 64 92’dir. Müze, salıdan cumartesiye kadar olan günler 9:30-14:00 ve 17:00-19:00 arasında; pazar günleri ise 11:00-14:00 arasında açıktır.

Pamplona’nın ana müzesi olan bu müze, 16.yüzyıldan kalma bir hastane binasını kullanmaktadır. Roma sanatından zengin parçalar ve 2.yüzyıla tarihlenen mozaikler, müze bünyesinde barınmaktadır. Ayrıca Romanesk sanatın izleri de görülebilmekte ve Goya’nın bir portresi bulunmaktadır. 13.yüzyıla ait Gotik ve Rönesans sanat izleri taşıyan freskler ve resimler bu müzede görülmeye değer olan diğer unsurlardan birkaçıdır.

Catedral de Santa María la Real y Museo Diocesano

Fachada_catedral_de_pamplona.jpg

Pamplona Katedrali, mimar Ventura Rodríguez tarafından tamamlanmış neoklasik üsluba sahip ön cephe ve gotik üslupla düzenlemiş iç mekanın harika bir kombinidir. Katedralin etkileyiciliğinin yanı sıra, yapıya ait manastır, şapel ve yemekhane ve resim sergisi görülmeye değerdir.

Katedralin yürüme mesafesi uzağında olan küçük Ortaçağ kiliseleri de ziyarete açık durumdadır. San Nicolas ve San Saturnino kiliseleri bu Ortatçağ Kiliselerinden bazılarıdır. San Lorenzo Kilisesi’nde ise San Fermin Festivali’ne adını veren azizin resmi bulunmaktadır.

Ciudadela de Pamplona

CiudadelaPamplonaB.JPG

Kral II. Philip döneminde, Pamplona’yı İspanya’nın kuzey kalelerinden biri haline getirme amacıyla beşgen şekilde inşa edilen yapı, günümüzde çok iyi korunmuş durumda ve Rönesans döneminde Avrupa’daki en iyi örneklerden bir tanesidir. Etrafında oldukça büyük bir park yer almaktadır. Günümüzde yapı sergiler ve kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır.

Pamplona, Ortaçağ’dan modern zamanlara surlarla sınırlandırılmış bir kent olup, 20.yüzyılda açılmaya karar vermiştir. Bazı duvarlar yeni yapılanmaya, caddeler, semtler gibi yer açmak için yıkılmıştır. Yine de kentin tarihi sınırları ve günümüz durumu kültürel kopukluk yaşanmadan korunmaya çalışılmaktadır.

Plaza del Castillo

plaza-del-castillo.jpg

Bu ferah ve kentin göbeğinde yer alan mekan, sosyal hayatın da merkezini oluşturmaktadır. Plaza del Castillo, halka açık etkinlikler, geçit törenleri ve pazarlar için kullanılmıştır. 1844’e kadar boğa güreşi için bir sahne olmuştur. Zarif yapısı ve meydana açılan sütunlu kısmı sayesinde, Plaza del Castillo keyifli bir dinlenme alanı oluşturmaktadır.

Ayuntamiento

Cephesinde yer alan renkli bayraklarla, Ayuntamiento etkileyici bir 17. yüzyıl yapısıdır ve belediye binası olarak kullanılmaktadır. Belediye Binası, şehrin üç savunma siteminin tek noktada bir araya geldiği eski bir kale hendeğine inşa edilmiştir. Pamplona’nın simgesel anıtı olan Ayuntamiento, Barok üslupta bir cepheye sahiptir ve oldukça ilgi çekicidir. Binanın içini ziyaret etmek içinse özel izin istenmelidir.

Iglesia de San Nicolás

Inlesia de San Nicolas, anıtsal ve zarif binaların sıralı olduğu Paseo de Sarasate Caddesi’nde yer alır. 12. yüzyılda inşa edilen kilise orijinalinde romanesk üsluptadır ve Pamplona’nın romanesk üslupta kalan tek kilisesidir. Yıllar içinde yaşanan tahribattan sonra gotik eklemelerde bulunulmuştur. Kilise günlük olarak ziyarete açıktır.

Iglesia de San Saturnino


Iglesia de San Saturnino, 13. ve 14. yüzyıl arasında inşa edilmiş, Pamplona’nın en simgesel kiliselerinden birisidir. Çan Kulesi romanesk üslüpta olup geri kalan kısım gotik örneklerle doludur. Saat Kulesi’nde ise San Fermin Festivali’nin başlangıcını simgeleyen bir ibare yer alır.

Baluarte Palacio de Congresos y Auditorio de Navarra

spain-pamplona-baluarte.jpg

Baluarte Konfereans Salonu ve Oditoryumu Pamplona’nın kalbinde yer almaktadır. Patxi Mandago tarafından dizayn edilmiştir. Ana salonda, klasik bale, opera gösterileri ve tiyatro oyunları sergilenmektedir. Yüksek teknolojiyle donatılmış ışık ve ses sistemi, yapılan etkinlikleri çok daha çekici kılmaktadır.

Taconera Parkı


Taconera Parkı, Pamplona’nın en güzel yeşil alanlarından birisidir. 90.000 metrekarelik alana yayılmış olan park bitki örtüsüyle, çeşitliliğiyle, içerisinde yer alan küçük bir hayvanat bahçesi ve tatlı kafeleriyle görülmeye değerdir.