Google+

Arama formu

Valencia

İspanya’nın doğu kıyısında bulunan, özerk Valencia bölgesinin de...
Devamı oku
Valencia'nın resmi dili Valensiyaca'dır. Valensiyaca, İspanya Katalan...
Devamı oku
İspanyollar'ın öğlenleri verdikleri arada yaptıkları küçük şekerleme...
Devamı oku
Yeni Yıl ( 1 Ocak) San Vincente Martin Günü (22 Şubat) San Joseph Günü (19...
Devamı oku
Festivalleri ile ünlü eğlenceli İspanya şehri Valencia’da yıl içerisinde...
Devamı oku
İspanya'nın en popüler şehirlerinden biri olan Valencia’da farklı...
Devamı oku
İspanya'nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Valencia'nın gece...
Devamı oku
Akdeniz kültürünün özelliklerini taşıyan Valencia mutfağının temelini et...
Devamı oku
Valencia’nın El Carmen bölgesi “tarihi şehir” olarak bilinmektedir....
Devamı oku
Şehir içinde ulaşımın en kullanışlı yolu otobüslerdir. Tüm şehri...
Devamı oku
İspanya’nın doğusunda bulunan ve İspanya’nın en büyük üçüncü şehri olan...
Devamı oku
İstanbul'dan Valencia'ya direkt uçuşlar mevcuttur. Direkt uçuşlarda, 4...
Devamı oku
Akdeniz iklim özellikleri görülen şehirde yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış...
Devamı oku
Valencia Türk Konsolosluğu Adres: Turkish Consulate General in Valencia,...
Devamı oku
Valencia ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Valencia saati...
Devamı oku
Valencia, Avrupa Birliği üyesi olan İspanya'nın bir şehridir. Bu nedenle...
Devamı oku
Valencia, Akdeniz kıyısındaki İspanya ülkesinin doğusunda kalmaktadır....
Devamı oku
İspanya'nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan ve ülkenin en büyük...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1.5℃
Şub 12.6℃
Mar 13.9℃
Nis 15.5℃
May 18.4℃
Haz 22.1℃
Tem 24.9℃
Ağu 25.5℃
Eyl 23.1℃
Eki 19.1℃
Kas 14.9℃
Ara 12.4℃
Kısa Kısa...
Ülke : İspanya / Nüfus : 786.424 / Resmi Dili : İspanyolca / Para birimi : Euro / İklim : Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2 Gün / Big Mac Index: 4.00 $ ( Türkiye 3.87 $)

Valencia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valencia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya'nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan ve ülkenin en büyük limanına sahip olan Valencia aynı zamanda Katalan’ın Comunidad Valenciana Özerk Bölgesi'nin de başkentidir. Milattan önce 138 yılında Romalılar tarafından kurulan Valencia'nın ismi "güç, kuvvet" anlamına gelmektedir. Roma’nın yıkılışının ardından da bu güç şehri birçok kültürün yaşadığı bir yer haline gelmiştir. 714 yılında Arap hakimiyetine girmiş olan Valencia uzun süre Müslümanlar'ın yaşam alanı olmuştur. 1238’de Aragon Kralı tarafından fethedilen şehir tekrardan Hristiyanlaşmış ve Valencia Krallığı kurulmuştur. 15. yüzyıl itibariyle de şehir iyice gelişmiş ve bir İspanya kentine dönüşmüştür. Amerika’nın keşfinden sonra azalan Akdeniz ticareti yüzünden krizlerle savaşmak zorunda kalan şehir 19. yüzyılda ekonomik refaha ulaşmaya başlamıştır. 20. yüzyılda Valenciaİspanya’nın en önemli şehirlerinden biri ve özerk bölgesi olmuştur.

Valencia, dünü ve bugünü buluşturan bir şehirdir. Şehirde hem tarihi binalar hem de modern mimari eserler bir arada bulunmaktadır. Özellikle Old Town, bilinen adıyla Eski Şehir, bölümünde Valencia'nın tarihi birikimini, yıllara meydan okuyan yüzünü görmek mümkündür. Ayrıca Old Town; pek çok otelin, kafe ve gece kulübünün bulunduğu bir lokasyondur. Valencia'da konaklamak için bu lokasyonu tercih edenler şehirde görülmesi gereken birçok noktaya kolaylıkla ulaşılabilirler. Bu nedenle şehrin özellikle bu bölümünün, yılın hemen hemen her mevsimi, diğer bölgelere göre daha kalabalık olduğu söylenebilir. Şehirde bambaşka bir dokuya sahip olan Bilim ve Sanat Merkezi ya da Kenti, 5 ana binadan oluşan bir bölgedir. Bu bölgede Valencia'nın modern yapısıyla iç içe olmak mümkündür.

Valencia Nerededir?

Valencia, Akdeniz kıyısındaki İspanya ülkesinin doğusunda kalmaktadır. Şehir, Valencia Özerk Bölgesi'nin başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Valencia'nın kuzeydoğusunda Barcelona, güneyinde Murcia, kuzeybatısında ise Madrid bulunmaktadır.

Valencia'ya hem şehirler arası hem de ülkeler arası ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Valencia Para Birimi

Valencia, Avrupa Birliği üyesi olan İspanya'nın bir şehridir. Bu nedenle Valencia’nın para birimi, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin kullandığı para birimi olan Euro’dur. 

Valencia Resmi Dili

Valencia'nın resmi dili Valensiyaca'dır. Valensiyaca, İspanya Katalan Özerk Bölgesi'nde kullanılan Katalanca'nın güney lehçesi olarak bilinmektedir.

Şehir merkezinde İspanyolca konuşulması yaygındır fakat bu durum merkezden uzaklaştıkça azalır. Valencia merkezinin dışında yaşayan halk Valensiyaca konuşmaktadır. Valencia genelinde İngilizce bilme seviyesi orta yaştan itibaren çok azdır. Bu da iletişim kurmakta problemler yaratabilmektedir.

 • Merhaba - Ola
 • Nasılsınız? - Com està¿
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz? - Parla anglès¿
 • Teşekkürler -  Gràcies
 • Ne kadar? - Quant val¿ / Quant es¿

Valencia Saat Farkı

Valencia ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Valencia saati, Türkiye saatine göre 2 saat geridedir.

Valencia Yurt Dışı Temsilcilikleri

Valencia Türk Konsolosluğu

Adres: Turkish Consulate General in Valencia, Spain Jeses, 30, puerta 9 y 10 46007 Valencia, Spain
Telefon: (+34) 96 385 64 70

 

Valencia'ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklim özellikleri görülen şehirde yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise serin geçmektedir. Valencia her mevsim ziyaret etmeye elverişli bir şehirdir ama en çok turist çeken sezonu yazdır.

Ünlü kumsallarında dinlenme imkanı bulabileceğiniz Valencia'da yaz mevsimi sıcaklığı 30-40 derece arası değişkenlik göstermektedir. Deniz sezonunun Ekim ayının sonlarına kadar devam ettiği Valencia'da kışların ılık geçmesi şehrin her mevsimde ziyaret edilebileceğini göstermektedir.

Valencia'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Valencia'ya direkt uçuşlar mevcuttur. Direkt uçuşlarda, 4 saatlik uçuş süresinin ardından Valencia Havalimanı'na iniş yapılmaktadır. Ankara ve İzmir'den direkt uçuşların bulunmaması nedeniyle Valencia'ya ulaşmak için öncelikle İstanbul aktarması yapılması gerekmektedir.

İspanya'nın Madrid, Barselona gibi şehirlerinden Valencia'ya geçmek isteyenler için farklı ulaşım alternatifleri mevcuttur. Madrid'den hava yolu ile Valencia'ya ulaşım yaklaşık 1 saat sürmektedir. Barselona ve Valencia arasında ise direkt uçuş bulunmamaktadır. Kara yolu ile pek çok İspanya şehrinden ulaşım sağlanabilecek olan Valencia'nın Barselona'ya 362 kilometre, Madrid'e ise 356 kiometre uzaklığı bulunmaktadır. Valencia ve Barselona arası demir yolu ulaşımı 3,5 saat, Valencia ve Madrid arası ise hızlı trenle 1,5 saat sürmektedir.

Valencia şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Valensiya'da Nerede Kalınır?

İspanya’nın doğusunda bulunan ve İspanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Valensiya; muhteşem sahilleri, canlı şehir ve gece hayatıyla dikkat çektiği gibi, kültürel zenginlikleri ve çok eskiye dayanan tarihi ile ideal tatil şehirlerindendir. Modern ile gelenekseli bir arada bulunduran bu güzel şehirde müzeler, parklar, birçok kültürün etkisini taşıyan tarihî eserler ve kiliselerin yanı sıra göz alıcı sahiller, mükemmel deniz ve birçok eğlence mekânını gezebilirsiniz. Yerel yemekleri de kesinlikle denemelisiniz. Valensiya’da çok sayıda otel bulunmaktadır ve oteller çok çeşitli hizmetler vermektedir. Lüks otellerden hostellere kadar birçok seçenek arasından kendi bütçenize ve kriterlerinize uygun olanı kolayca bulabilirsiniz.


Valensiya'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Valensiya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Valencia pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Valencia Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Valencia Otelleri
En Uygun Fiyatlı Valencia Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Valencia Otelleri
Valencia Ev Kiralama

Valensiya Otelleri

İspanya’nın doğu kıyısında bulunan, özerk Valencia bölgesinin de başkenti olan Valensiya, İspanya’nın üçüncü en büyük şehridir. Latince “güç” anlamına gelen Valensiya, tarih boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten beri çok önemli bir ticaret merkezi olan Valensiya, günümüzde de en önemli endüstri merkezlerinden biridir. Valensiya turistik açıdan çok zengin bir şehirdir. Gezilebilecek birçok park, ünlü Turin bahçeleri, arkeolojik eserler, müzeler, kiliseler ve mimari eserler bulunmaktadır. Old Town bölgesi de tarihi ve geleneksel yapıyla birçok otel, restoran, gece kulubünün modernliğini birleştirir.


Valensiya Otelleri
 

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde kalacağınız otel de çok önemlidir. Her sezonda turistler tarafından ziyaret edilen bir şehir olan Valensiya’da iyi konumlarda, temiz ve konforlu oteller bulabilirsiniz. Valensiya’da otel sayısı ve çeşitliliği oldukça fazladır bu yüzden bütçenize uygun bir otel bulmak hiç de zor olmayacaktır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Valensiya otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Valencia Şehir İçi Ulaşım

Valencia Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde ulaşımın en kullanışlı yolu otobüslerdir. Tüm şehri gezebilecek şekilde hizmet veren otobüs hatları ile yolculuk yapılabilmektedir.

Valencia Eski Şehir'de görülmesi gereken noktalar birbirine oldukça yakındır, bu nedenle yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Fakat yürümek istemez ve otobüsten daha hızlı bir toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz metrodan yararlanabilirsiniz. Valencia'da metro hattı gelişmiştir ve birçok noktaya ulaşım sağlayabilmektedir.

Şehir içinde toplu taşımayla ulaşım sağlamak için en uygun seçenek VLC Turist Kart'tır. 2448 ve 72 saat geçerli versiyonları olan bu kartı havaalanı içerisinde bulunan Turist Bilgi Ofisi içerisinden satın almanız mümkündür. Kişesel seçeneklere ek olarak, ailece gelen turistlerin kullanabilmesi için VLC Aile Turist Kartı da bulunmaktadır. Kartı satın alanlar otobüsmetro gibi ulaşım araçlarının yanında bazı müzelere de ücretsiz girme avantajına sahip olmaktadırlar.

VLC Turist Kartı ücretleri:

 • 24 saat geçerli VLC Kart: 13,50 Euro
 • 48 saat geçerli VLC Kart: 18 Euro
 • 72 saat geçerli VLC Kart: 22,50 Euro

Valencia Gezilecek Yerler

Valencia Gezilecek Yerler

Valencia’nın El Carmen bölgesi “tarihi şehir” olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere, Valencia’da mutlaka görmeniz gereken tarihi noktalar, müzeler bu bölgede bulunmaktadır. El Carmen yani Tarihi Şehir, tarihi noktaların dışında eğlence hayatının da önemli noktalarından biridir. Ayrıca bölgede restoran ve kafelere sıklıkla rastlanmaktadır.

Yüzyıllara meydan okuyan mimari eserleriyle bilinen El Carmen’de Torres de Quart, Torres de Serranos, Llotja de la Seda gibi tarihi ve önemli dokuların yanında Valencia Modern Sanatlar Müzesi gibi günümüze de dokunmayı başaran yerler bulunmaktadır.
 
El Carmen’den şehirde bulunan ve görülmesi gereken birçok noktaya kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma aracına dahi ihtiyaç duyulmayan bu bölgede dileyenler bisikletle keşif yapabilmektedirler. Diğer bir seçenek ise yürüyerek bölgeyi keşfetmek ve keyfini çıkarmaktır.

Valencia Mutfağı

Valencia Mutfağı

Akdeniz kültürünün özelliklerini taşıyan Valencia mutfağının temelini et, sebze ve deniz ürünleri oluşturur. Şehrin kendine özgü yemeklerinin başında ise pirinç yapılan bir tür pilav olan paella vardır. Paella'nın içine çeşitli et ürünleri koyularak hazırlanır. Bu et çeşitleri; deniz ürünleri, av hayvanları, beyaz et ya da kırmızı et olarak isteğe bağlı bir şekilde farklılık gösterebilmektedir.

Ekmek parçacıklarının çeşitli soslar ve çeşitli malzemelerle birleştirilmesinden oluşan bir çeşit meze, atıştırmalık olan tapas da Valencia'da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Valencia'da tüketilebilecek geleneksel bir içecek olan horchata; badem, susam, arpa ve kavunun karışımından yapılmaktadır. Bu içecek aynı zamanda MeksikaPorto RikoKosta RikaGuatemalaVenezuela gibi ülkelerde de oldukça ünlüdür.

Önerilen Restoranlar:

Valencia Gece Hayatı

Valencia Gece Hayatı

İspanya'nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Valencia'nın gece hayatı bakımından oldukça doyurucu bir yapısı vardır. Farklı müzik türleri ve farklı konseptlerin hayat bulduğu mekanlar eğlenceli bir gece geçirilmesini sağlamaktadırlar. Eğlenmeyi ve parti yapmayı çok seven İspanyolların gece hayatını Valencia'da farklı noktalarda keşfedebilirsiniz. Hatta imkanınız varsa İspanyollar'ın "movida" dediği ve gençlerin sıklıkla yaptığı Cuma akşamı evden çıkışı Pazar sabahı eve dönüşü olan eğlence türünü de deneyimleyebilirsiniz.

Valencia'da gece hayatı00.00 - 01.00 saatlerinde başlar. Bu saatlerden önce gittiğiniz gece kulüplerinin bomboş olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Gittiğiniz bölgeye ve mekana göre ayırmanız gereken bütçe değişkenlik gösterebilir ama konaklamada da olduğu gibi bütçenize uygun bir mekan bulmakta zorluk yaşanmamaktadır. Bu saatlerden önce eğlenmek ya da geceye hazırlanmak isteyenler kafe ve barlarda zaman geçirmektedirler.

Valencia gece kulüplerinde pek çok konsept parti düzenlenmektedir. Bu partilerin konseptlerini daha önceden öğrenmek ve konsepte uygun hazırlık yapmak gerekebilmektedir.

Valencia'da Alışveriş

Valencia'da Alışveriş

İspanya'nın en popüler şehirlerinden biri olan Valencia’da farklı kategorilerde alınabilecek pek çok şey vardır. Sokak pazarlarının, alışveriş merkezlerinin, küçük dükkanların sunduğu birbirinden farklı alternatifler her zevke hitap edebilecek zenginliktedir.

Valencia'da alışveriş yapılabilecek farklı noktalar bulunmaktadır. Şehrin merkezinde ve Carmen'de zanaat ile üretilen yerel eşyalar satın alınabilmektedir. Carmen, ayrıca orijinal tasarımlar bulabileceğiniz butik mağazalara da sahiptir.

Şehirde bulunan dünyaca ünlü markaların mağazalarına girmek ve alışveriş yapmak isteyenler Poeta Querol-La Paz'ı ve Colon and Eixample'ı ziyaret etmelidirler. Colon and Eixample, giyim haricinde, birbirinden güzel ve dikkat çeken dekorasyon ürünlerine ait mağazaların bulunduğu bir noktadır.

Valencia Festivaller

Festivalleri ile ünlü eğlenceli İspanya şehri Valencia’da yıl içerisinde pek çok festival yapılmaktadır. Bu açık hava festivallerine hem yurt içinden hem de yurt dışından katılım olmaktadır. Festivallerin çoğunun katılım bedeli bulunmamaktadır. Valencia'nın en önemli festivalleri şu şekildedir:

 • Fallas de Valencia (Mart): Her yıl Mart ayında düzenlenen Fallas de Valencia, şehrin en büyük ve en bilinen festivallerinden biridir. Halkın kukla yapması ve festivalin son akşamı bu kuklaların yakılmasıyla bilinen bu festival şehre farklı bir atmosfer katmaktadır.
 • Fiesta de San Juan (23 Haziran): Valencia sahillerinde yazın en uzun gününü kutlamak amacıyla düzenlenen festivaldir. Bu festival için en uygun sahiller Alicante, Denia, Benidorm ve Torrevieja olarak bilinmektedir.
 • La Tomatina (Ağustos'un son Çarşambası): Valencia merkezinin 40 km. batısında bulunan Bunol kasabasında düzenlenen Domates Festivali, turistleri kasabaya çekmektedir. Bu gelenekselleşmiş festivalde domates savaşı yapılmaktadır.

Valencia Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl ( 1 Ocak)
 • San Vincente Martin Günü (22 Şubat)
 • San Joseph Günü (19 Mart)
 • Paskalya (Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Valencia Bölgesel Günü (9 Ekim)
 • Colombus (İspanyol) Günü (12 Ekim)
 • All Saints Günü (1 Kasım)
 • İspanya Anayasa Günü (6 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)

Valencia Pratik Bilgi

 • İspanyollar'ın öğlenleri verdikleri arada yaptıkları küçük şekerleme olarak adlandırılan siesta nedeniyle öğle saatlerinde pek çok mekanın kapalı olduğunu görebilirsiniz.
 • Alışveriş yapmak istiyorsanız Pazar günleri dükkanların kapalı olma ihtimalini unutmamalısınız. Alışveriş merkezleri pazar günleri dahil açık olabiliyor fakat 1 Mayıs, 25 Aralık ve 1-6 Ocak tarihlerinde açılmıyorlar.
 • İspanya Telefon Kodu: +34
 • Valencia Telefon Kodu: 96
 • Acil Servis: 112
 • Yerel Polis: 092
 • Ulusal Polis: 091
 • İtfaiye: 080