Meksika Hakkında Temel Bilgiler

Meksika için kullanılan deyim şudur: “Salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal ülke”. Yüzölçümü 2 milyon kilometrekareye yakın olan bu Latin Amerika ülkesi beş duyunun da harekete geçtiği dünyanın en özel ülkelerinden biri kabul ediliyor. 10 bin kilometreden daha uzun sahil şeridiyle büyüleyici Meksika Azteklere dayanan tarihiyle dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri aynı zamanda.

Devamını Oku

Meksika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Mexico City olan Meksika geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Altı bölgeye ayrılan ülkenin bölgelerinden Baja, California sınırındadır. Geniş çölleri ve dağları kaplayan ikinci bölge Kuzey Meksika için Meksika’nın keşfedilmemiş yanı tabiri kullanılmaktadır. Tarihi yapıların bulunduğu Bajio, başkent Mexico City’yi içine alan Orta Meksika, tropikal kumsallarla bezeli Pasifik Kenarı ve balta girmemiş ormanları ve Maya kalıntılarıyla Yucatan Peninsula ülkenin diğer bölgeleridir.

Meksika Nerededir?

Kuzey Amerika’da yer alan Meksika kuzeyinde Amerika güneydoğusunda ise Guatemala ve Belize ile komşudur. Ülkenin güney ve batı kıyılarında Pasifik Okyanusu ve güneybatısında Karayip Denizi uzanır.

Meksika’ya Nasıl Gidilir

Meksika’ya havayolu ile gidebilirsiniz. Türkiye’den direkt uçuşların olmadığı ülkeye giderken Mexico City Havaalanı’na aktarma yapmanız mümkündür. Aktarmalı olarak yaklaşık 18 saat süren bir yolculuk sizi beklemektedir. Ayrıca Meksika ile ABD arası 30 kilometredir. Dolayısıyla ülkeye ABD üzerinden aktarma yapmak da tercih edilebilecek seçenekler arasındadır.

Meksika’ya Ne Zaman Gidilir?

Meksika geniş coğrafyaya yayılmış bir ülkedir, bu yüzden bölgelere göre sıcaklıklar arasında farklılıklar yaşanmaktadır. Mexico City, Puebla, San Cristobal de las Casas gibi kentlerin ülke geneline göre daha serin olduğu ülkede Guadalajara, Cuernavaca, Cancun kentleri tropikal iklim etkisiyle daha sıcaktır. Pasifik ve Karayipler kıyıları Kasım-Şubat arası dönemde de sıcak ve güneşlidir. Pek çok Avrupalı turist bölgeyi bu dönemde ziyaret etmektedir, çünkü Haziran-Ağustos arası dönem oldukça sıcak ve nemli yaşanır. Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem yağışların son bulduğu Ekim-Kasım arası dönemdir.

Meksika Kültürü

Meksika’da İspanyolca ‘ne’ anlamına gelen ‘que’ sorusu hoş karşılanmaz ve kaba bulunur, onun yerine ‘mande’ demeniz gerekir. Biri size seslendiğinde ‘mande’ cevabını vermeniz çok daha hoş ve saygıyla karşılanacaktır. Elbette ‘que’ derseniz bunu turist olmanıza verebilirler ama yine de bu detay aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Devamını Oku

Meksika Mutfağı

Meksika mutfağıpek çok kültürün de etkisiyle oldukça zengindir. Yine de Meksikalıların en temel besin kaynağı kesinlikle mısırdır. Bir kap sıcak tortilla mutlaka yemek masalarında bulunur. Tacolar her yerde mevcuttur. Biftek, domuz eti ve balık en çok tüketilen et çeşitleridir. Antojitos adını verdikleri atıştırmalıklara hemen her köşe başında rastlayabilirsiniz. Vejetaryenler için nopales adını verdikleri sulu armut kaktüsü iyi bir alternatiftir, ayrıca oldukça çok çeşitte mantarlar da ülke mutfağında önemli yer tutmaktadır. Zapote ve tuna adını verdikleri egzotik meyvelerini de mutlaka deneyin.

Ülke mutfağının geleneksel lezzetlerinin arasında guacamole adını verdikleri püre haline getirdikleri avakado, kırmızı biber, soğan ve domatesle yaptıkları yemeklerinin yanı sıra rosto yapılmış keçi eti cabritoasado gelir. Ayrıca marine edilmiş domuzu turunçgillerle tatlandıkları ve muz kabuğu ile sardıkları cochinitapibil, peynir ya da sebzelerle hazırlanan kızartılmış tortillaları quesadillas ülke mutfağında çokça tüketilmektedir. Tavuk etiyle doldurdukları ve sigara şeklinde sardıkları flautası dipsosla tüketirler. Hemen her restoranın masasında göreceğiniz baharatlı ve acılı salsa sosları ülke mutfağının demirbaşlarındandır.

Tekilanın en çok tüketildiği içkilerden olduğu ülkede tekilayı andıran mezcal da pek çok kokteylde kullanılmaktadır. Meksika’nın dünyaca ünlü likörü kahlua kahve ve romla beraber tüketilmektedir. Sol, Corona, Modelo gibi yerel biralara sahip ülkenin en meşhur siyah birası ise Negra Modelo’dur.

Alkol tüketimi yaşı sınırının 18 olduğu ülkede, müşterilerden beklenen bahşiş yüzde 15-20 arasındadır.

Meksika’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Meksika hediyelik eşya çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Modaya uygun alışveriş butiklerinden, yerli halka özgü tasarımları bulabileceğiniz dükkânlara, gümüş takı tasarımlarına pek çok alternatif arasında kaybolmaya hazır olun.

Devamını Oku

Meksika’nın Festivalleri

Yıl içinde pek çok festivale ev sahipliği yapan Meksika aynı zamanda karnavallarıyla da ünlüdür. En meşhur ve önemli karnavalları Carnival Huejotzingo 1868’den bu yana her şubat ayında düzenlenmektedir. Puebla kentinde düzenlenen karnavalda tarihi olayların canlandırması yapılır. İkinci en büyük karnavalları Iztapalapa Karnavalı ise ülke topraklarındaki en eski topluluklara adanmıştır. Yaklaşık 200 bin katılımcının ağırlandığı festivalde danslar, performanslar ve müzik iç içe geçmiştir.

Devamını Oku

Meksika’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Benito Juarez’in Doğum Günü (21 Mart),

· Paskalya Perşembesi (Martın son haftası Perşembe günü),

· Kutsal Cuma (25 Mart),

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Puebla Muharebesi’nin Yıldönümü (5 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (16 Eylül),

· Dia de la Raza (12 Ekim),

· Dia de los Muertos (2 Kasım),

· Devrim Günü (21 Kasım),

· Lady Guadalupe Günü (12 Kasım),

· Noel (25 Aralık)

Meksika’da İklim ve Hava Durumu

Meksika’nın iklimi bölgeler arasında belirgin farklar göstermektedir. Kuzey bölgelerin kışın daha soğuk yaşandığı ülkede güneyde kalan bölgelerde sıcaklık daha stabildir. Genel olarak yaz aylarında sıcaklık ortalamasının 24-28 derece arasında olduğu ülkenin Sonoran Çölü’ndeki sıcaklıklar 50 dereceye kadar çıkmaktadır. Ülkenin kuzeyinde kalan bölgelerin daha kuru bir iklime sahip olduğu ülkede kış sıcaklıkları 5 derece civarında yaşanmaktadır.

Meksika’nın Kısa Tarihi

Dünya tarihinin en eski medeniyetlerinden Aztekler ve Mayaların yurdu olan Meksika 1519 senesinde İspanyollar tarafından işgal edilmiştir. 1525’te Azteklerin başkenti Tenochtitlan’ı işgal eden İspanyollar bu dönemde Meksika bölgesinde çokça keşifler yaptı. Yerli halk ile çokça mücadeleye giren İspanyollar ve Katolik misyonerler ülke üzerinde koloniler kurdu. Meksika’nın bugünkü çok kültürlü yapısında önemli etkisi olan bu sürecin ardından Meksika’da başlayan bağımsızlık mücadelesi 1800’lü yıllara denk gelmektedir. 1910 yılında yaşanan Meksika Devrimi’nin ardından ülkede devrimler dönemi başlamıştır. Pek çok ayaklanmanın yaşandığı bu süreçte iktidara karşı Zapata Hareketi de ortaya çıkmıştır. 1929’da PRI’nın (Ulusal Devrimci Parti) iktidara gelmesiyle tek partili dönemin yaşandığı ülkede diplomatik krizler şiddetle devam etmiştir. Bu yıllarda öğrenci hareketleri de oldukça yoğundur. 1940 ile 1980 arası dönemin ekonomik olarak da oldukça fakir yaşandığı ülkede kanlı savaş uzunca süre devam etmiştir. 1968’de Tlatelolco Katliamı, 1982’de Petrol Krizi ülkeyi olumsuz etkilemiştir. Tek parti döneminin bitmesi 1990’lara denk gelmektedir. 1994’te Meksika ekonomisinin çökmesinin ardından Amerika’dan yardım alan ülke hızlı bir yükselişe geçmiştir. 2000 senesinde yani 71 yılın ardından tek parti olma özelliğini yitiren PRI yerine PAN (Ulusal Hareket Partisi) iktidara gelmiştir.

Meksika Ekonomisi

1990’lardan bu yana ekonomisinde önemli bir ivme yakalayan Meksika’nın 2050 senesinde dünyanın en büyük 5. ekonomisi olacağı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda OECD üyesi olan ülke, özellikle elektronik alanında önemli paya sahiptir. Dünyanın en büyük 6. elektronik endüstrisine sahip ülkede araba endüstrisi de oldukça gelişmiştir. Dünya Turizm Organizasyonu raporlarına göre dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Meksika’da yılın neredeyse her mevsimine uygun turistik faaliyetler mevcuttur.

Meksika’da Din ve İnanç

Meksika nüfusunun büyük çoğunluğunu Roma Katolikleri oluşturmaktadır. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 89’una tekabül eden Katolik çoğunluğun yanı sıra ülkede yüzde 5 oranında Protestan yaşamaktadır.

Meksika’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

MEKSİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43

Faks: 00 52-55 52 82 48 94

[email protected]

http://meksika.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Meksika

Meksika’da Konuşulan Diller

Resmi bir dile sahip olmayan federal ülke Meksika’da yaygın olarak konuşulan dil İspanyolcadır. Fakat bunun yanında yerli dillerin de dâhil olduğu 67 farklı dilin konuşulduğu ülkede İngilizce en çok bilinen yabancı dildir.

Meksika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13.3oC
  • Şub 13.6oC
  • Mar 15.9oC
  • Nis 16.9oC
  • May 17.7oC
  • Haz 17.6oC
  • Tem 16.5oC
  • Agu 16.2oC
  • Eyl 16.6oC
  • Eki 15.4oC
  • Kas 14oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 119.530.753 Dili: İspanyolca Para Birimi: Peso İklim: Tropikal İklim