Google+

Yucatan

Yucatan - : - / -
--℃
1 MXN=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon22.4℃
 • Şubweather-icon23.5℃
 • Marweather-icon25.6℃
 • Nisweather-icon27.6℃
 • Mayweather-icon28.9℃
 • Hazweather-icon28.1℃
 • Temweather-icon27.3℃
 • Ağuweather-icon27.1℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon25.5℃
 • Kasweather-icon23.8℃
 • Araweather-icon22.5℃
Nüfus: 2.097.175 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün

Yucatan-Ek-Balam.jpg

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne de kıyısı vardır. Başkenti, rengârenk tarihi binaları ve temizliğiyle adını duyuran Merida’dır. Burası temizliğinden dolayı “Beyaz Şehir” olarak da anılır.

Bölgede yer alan müzeler, sanat galerileri, kolonyal mimari örnekleri, şık restoranlar, her zevke hitap eden mağazalar, kültürel etkinlikler, festivaller, plajlar, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

mayan-ruins-tulum_57814_610x343.jpg

Bölge nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da bu bölgeyi ilginç kılan özelliklerden bir başkasıdır. Bu nadide gelenekleri konuşulan dillerde, yöresel kıyafetlerde, festivallerde, hazırlanan yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkündür.

Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Bölgenin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lAwT57sBKS4

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yucatan bölgesi özellikle Maya kültürüne adanmış yapı ve mabetleriyle ve yerel halkın Maya kültürüyle etkileşim içinde sürdürdüğü yaşam tarzıyla dikkat çekiyor.

Yucatan’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

Cancun şehri

025 Kas 2016Gezilecek Yerler

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Yucatan bölgesinin ve Meksika’nın en önemli turizm destinasyolarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir. Meksika’nın Riviera Maya denilen turistik sahil bandının kuzeyinde kalır.

İsmi Maya dilinde “yılanların yuvası” anlamına gelen, Cancun’da yüksek sezon Aralık-Nisan arasındadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-Kasın döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

Şehrin yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyon, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, sulatı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır. Halen Maya uygarlığına dair pek çok yapıtın son derece iyi korunmuş bir şekilde görülebileceği Cancun unutulamayacak bir destinasyon.

Cancun’da oteller bölgesi turist çekim bölgelerinin etrafına örülmüştür. Her şey dahil oteller de mevcuttur. Cancun’un merkezine geldiğinizde ise yerel halkın yaşam alanıyla karşılaşırsınız. Buralarda otel yoğunluğu çok düşüktür.

Cancun şehri

-

Yucatan lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz A. P. Green House Bed and Breakfast, Best Western Teal Lake Inn, Country Hearth Inn & Suites - Mexico. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Days Inn Mexico, Budget Inn Mexico gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz A.P. Green House Bed and Breakfast otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yucatan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Maya Anıtları

1025 Kas 2016Gezilecek Yerler

Maya döneminden kalan en büyük şehir olan Calakmul, Yucatan yarımadasında yer alan un şehrindedir. Şehir 1931 yılında Amerikalı botanik bilimci Cyrus Lundell tarafından keşfedilmiştir. Sit alanında bilinen en büyük ve en uzun piramit bulunmaktadır ve bir dönem 50,000’den fazla insanın burada yaşamış olduğu bilinmektedir.

Gran Museo del Mundo Maya, Maya kültürüne adanmış Büyük Maya Müzesi de yine Yucatan yarımadasında yer alan Cancun şehrindedir ve döneme ait 1100’den fazla buluntunun sergilendiği bir daimi koleksiyona sahiptir. Daimi koleksiyona ek olarak süreli sergilerin de düzenlendiği müzede döneme ait çok nadide buluntular bulunmaktadır. Eğer Maya kültürüne yönelik özel bir merakınız varsa bu müzeyi görmeden Yucatan’dan dönmeyin.

Maya kültürünün derinliklerine indikten sonra yerel halkın kültürünü de gözlemleyip kıyaslamak isterseniz adresiniz Palapas meydanı. Bu meydan şehrin yerel halkının buluşma noktasıdır, burası için Cancun’un kalbi dememiz yanlış olmaz. Meydanın ortasında kurulu bir sahnede zaman zaman canlı müzik konserleri ve benzeri gösteriler yapılmaktadır. Akşamları ise muhteşem aydınlatma sistemiyle son derece romantik bir atmosfer kazanan meydanda geniş bir yeme içme alanı bulunmaktadır.

Maya Anıtları

-
Yucatan şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Chichén Itzá Ayrıcalıklı Erken Sunrise Erişimi (103.41 €), Merida: Özel Havaalanı Transferi Tek Yön ve Gidiş Uçuşu (22.34 €), Chichen Itza Tam Gün Tour & Cancun Bırak-off: Merida (111.68 €), Merida: Uxmal Arkeolojik Tur Gece Paketi (123.26 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Merida şehri

925 Kas 2016Gezilecek Yerler

Meksika’nın Yucatan eyaletinin başkenti olan Merida, hem düşük hem de yüksek bütçeye sahip gezginler için farklı seçenekler sunan renkli bir şehir. Geçmişi 1540’lı yıllara kadar uzanan şehrin 2010 verilerine göre 970.377 kişi olan nüfusunun büyük çoğunluğunu Maya halkı oluşturuyor.

Hem tarihi mimari yapılarının rengi hem de yerel halkın şehri her daim temiz tutması sebebiyle ‘Beyaz Şehir’ olarak da anılan Merida, aynı zamanda bir kültür şehri olarak da görülüyor. Müzeleri, sanat galerileri, şık restoranları, tiyatro salonları ve her zevke hitap eden mağazalarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Ayrıca hem kolonyal mimari özellikleri hem de hareketli şehir yaşantısıyla a dikkat çekiyor.

Şehrin nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da burayı ilginç kılan özelliklerden biri. Bu gelenekleri konuşulan dilde, yöresel kıyafetlerde, yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkün.

Merida’da şehir içi ulaşım çoğunlukla otobüslerle ve az da olsa taksilerle sağlanıyor. Ancak şehirde görülmesi gereken yerlerin çoğu, Plaza Grande’nin 10 blokluk çevresinde yer alıyor. Bu sebeple çoğu turist dolaşırken yürümeyi tercih ediyor. Bu, hem ucuz hem de en hızlı yol. Ancak otobüsler de çok pahalı değil. Biletler 7 Meksika Pezosu, yani yaklaşık 1 TL’ye denk geliyor. Taksilerdeyse fiyatlandırma sabit. Bölgelere ayrılmış olan şehirde, bindiğiniz bölgeden gideceğiniz bölgeye göre sabit fiyatlandırma yapılıyor.

Merida şehri

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne kıyısı vardır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Bölgenin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Yucatan bölgesine Merida ya da Cancun havalimanlarını kullanmak gerekmektedir. Ancak Türkiye’den Merida ya da Cancun’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Avrupa ya da Amerika aktarmalı uçuşlar yapılabilmektedir.

Yucatan’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Lüks konaklama seçenekleri daha çok büyük şehir merkezlerinde yer almaktadır. Ama yine de Yucatan’daki tüm turistik merkezlerin yakınında konaklama seçenekleri mevcuttur.

Yucatan Otelleri

19175670.jpg

Yucatan’da şehirlerarası yolculuk yapmak için kısmi de olsa uçak kullanılabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen yöntemler, araç kiralamak ya da otobüslere binmektir. Otobüsler modern, klimalı ve rahat ulaşım sağlar. Araç kiralayanlar içinse ana arterlerde ulaşım oldukça kolaydır. Neredeyse tüm yollar yeni gibidir.

Yucatan yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar gösterir. Tüm bölgede daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülür. Ama tabii bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır.

Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de yer almaktadır.

Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan ‘salbutes’; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan ‘queso relleno’; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü ‘sopa de lima’ vardır.

Popüler restoranlar

El Mirador (Cancun), La Fuente (Cancun), La Parrilla (Merida), Portal del Peregrino (Merida), Burritos Gorditos (Cozumel), Sorrisi (Cozumel), Ristorante Positano (Chetumal), Sergios (Chetumal), El Meson del Marques (Valladolid), La Casona de Valladolid (Valladolid)

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Yucatan, irili ufaklı şehirlerden oluşan bir bölgedir. Gece hayatının kalbi ise iki şehirde akar: Merida ve Cancun.

Merida için bir parti şehri desek yanlış olmaz. Şehirdeki mekan sayısı belki fazla değil ama burada yaşayanlar eğlenmeyi çok sevdiğinden sokak ortasında bile bir partiyle karşılaşabilirsiniz. Ya da bu yerel partilerin nerede olduğunu öğrenmek için otel resepsiyonuna danışabilirsiniz. Mekânlar ise daha çok Prolongacion Montejo’da konuşlanmış. Çoğu sabahın ilk ışıklarına kadar açıktıt. La Parranda, El Cielo, Mambocafe, La Orden, Lapa Lapa ya da Las Birras gidilebilecek mekânlardan bazıları.

Cancun'un gece hayatının aktifliğini ise yeryüzündeki başka bir destinasyonla kıyaslamak haksızlık olur. Bazı Cancunlular için gün öğlen yapılan bir kahvaltı, plajda siesta gibi aktivitelerden sonra başlar ve ertesi güne kadar devam eder. Oteller bölgesi dünyanın en hareketli kulüp ve barlarının bazılarına sahiptir ve dünya çapında müzisyenler ve DJ’lerin sıklıkla burada performanslar yaptığı görülür. Bu barların girişinde sizden 20-60 dolar arasında bir giriş ücreti talep edilecektir ancak bazı mekanlarda bu giriş ücreti gece boyu limitsiz içki demektir. Turistlerle değil yerellerle takılmak istiyorsanız şehir merkezindeki Yaxchilan Caddesi’nde bulunan barları tercih edebilirsiniz.

Karnaval (Büyük Perhiz tarihine göre belirleniyor)

Cancun Maya Gösterileri (Ocak)

Merida Müzik Festivali (Mayıs)

Cancun Bağımsızlık Günü Kutlamaları (15 Eylül)

Wilberto Canton Uluslararası Tiyatro Festivali (Yaz aylarında)

Sonbahar Festivali (Eylül sonu)

Merida Kuş Festivali (Kasım)

Uluslararası Karayip Kültürü Festivali (Kasım)

Merida Uluslararası Çağdaş Dans Festivali (Aralık)

Cancun Caz Festivali (Mayıs)

Ilsa Mujeres Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)

Cancun Şarap ve Yemek Festivali (Mart)

Yucatan bölgesinde karşınıza en çok çıkacak ürün hamaklar olacaktır. Özellikle üretim yeri olan başkent Merida’da sıkça göreceksiniz. Çünkü bu şehirde Meksika şapkasından bile daha çok hamak üretiliyor ve satılıyor. Hem mağazalarda hem de sokak satıcılarında bulabileceğiniz hamaklar ilginizi çekerse mutlaka pazarlık yapın çünkü fiyat, kalite aynı bile olsa her yerde değişiyor.

Bölgenin bir diğer önemli ürünü tabii ki Meksika’ya özgü hasır şapkalar. Bir de o şık Panama şapkalarından da görmek mümkün. Bunlar dışında pek çok el yapımı ürün bulunuyor. Seramik ya da topraktan yapılmış objeler, işlenmiş ağaç hediyelikler ve renkli takılar ilgi çekici. Merida’daki Artesanias Bazar García Rejón, El Paseo Montejo, El Zocalo ya da Alma Mexicana, alışveriş yapabileceğiniz yerlerden öne çıkan isimler. Bir diğer büyük şehir olan Cancun’da ise Plaza Las Americas şehrin en büyük alışveriş merkezi. Ayrıca “Market 28” adlı yerde yöresel ürünler bulmak mümkün.

Yucatan (-6) ve Türkiye (+3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Meksika sınırları içerisinde yer alan Yucatan’ın para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL, yaklaşık 6,41 Meksika Pezosu’na denk gelmektedir.

Meksika ülke sınırları içinde yer alan Yucatan’ın resmi dili İspanyolca’dır. Yucatan eyaletinde yaşayan Mayalar, şehirde kendi dillerini de konuşmaktadır. İngilizce de pek çok okulda öğretilmektedir.

Yucatan’da Türkiye Dış Temsilciliği bulunmamaktadır.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika sınırlarında bulunan Yucatan’a gitmek için vize alması gerekmektedir.