Yucatan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yucatan-Ek-Balam.jpg

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne de kıyısı vardır. Başkenti, rengârenk tarihi binaları ve temizliğiyle adını duyuran Merida’dır. Burası temizliğinden dolayı “Beyaz Şehir” olarak da anılır.

Bölgede yer alan müzeler, sanat galerileri, kolonyal mimari örnekleri, şık restoranlar, her zevke hitap eden mağazalar, kültürel etkinlikler, festivaller, plajlar, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

mayan-ruins-tulum_57814_610x343.jpg

Bölge nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da bu bölgeyi ilginç kılan özelliklerden bir başkasıdır. Bu nadide gelenekleri konuşulan dillerde, yöresel kıyafetlerde, festivallerde, hazırlanan yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkündür.

Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Bölgenin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lAwT57sBKS4

Yucatan ile İlgili

Yucatan Nerededir?

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne kıyısı vardır.

Yucatan’a Nasıl Gidilir?

Yucatan bölgesine Merida ya da Cancun havalimanlarını kullanmak gerekmektedir. Ancak Türkiye’den Merida ya da Cancun’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Avrupa ya da Amerika aktarmalı uçuşlar yapılabilmektedir.

 Yucatan'a Ne Zaman Gidilir?

Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Bölgenin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Yucatan’da Nerede Kalmalı?

Yucatan’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Lüks konaklama seçenekleri daha çok büyük şehir merkezlerinde yer almaktadır. Ama yine de Yucatan’daki tüm turistik merkezlerin yakınında konaklama seçenekleri mevcuttur.

Yucatan’da Gezilecek Yerler

Yucatan bölgesi özellikle Maya kültürüne adanmış yapı ve mabetleriyle ve yerel halkın Maya kültürüyle etkileşim içinde sürdürdüğü yaşam tarzıyla dikkat çekiyor.

Yucatan’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

Devamını Oku

 Yucatan Şehir İçi Ulaşım

19175670.jpg

Yucatan’da şehirlerarası yolculuk yapmak için kısmi de olsa uçak kullanılabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen yöntemler, araç kiralamak ya da otobüslere binmektir. Otobüsler modern, klimalı ve rahat ulaşım sağlar. Araç kiralayanlar içinse ana arterlerde ulaşım oldukça kolaydır. Neredeyse tüm yollar yeni gibidir.

Yucatan Mutfağı

Yucatan yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar gösterir. Tüm bölgede daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülür. Ama tabii bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır.

Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de yer almaktadır.

Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan ‘salbutes’; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan ‘queso relleno’; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü ‘sopa de lima’ vardır.

Popüler restoranlar

El Mirador (Cancun), La Fuente (Cancun), La Parrilla (Merida), Portal del Peregrino (Merida), Burritos Gorditos (Cozumel), Sorrisi (Cozumel), Ristorante Positano (Chetumal), Sergios (Chetumal), El Meson del Marques (Valladolid), La Casona de Valladolid (Valladolid)

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Yucatan’da Alışveriş

Yucatan bölgesinde karşınıza en çok çıkacak ürün hamaklar olacaktır. Özellikle üretim yeri olan başkent Merida’da sıkça göreceksiniz. Çünkü bu şehirde Meksika şapkasından bile daha çok hamak üretiliyor ve satılıyor. Hem mağazalarda hem de sokak satıcılarında bulabileceğiniz hamaklar ilginizi çekerse mutlaka pazarlık yapın çünkü fiyat, kalite aynı bile olsa her yerde değişiyor.

Bölgenin bir diğer önemli ürünü tabii ki Meksika’ya özgü hasır şapkalar. Bir de o şık Panama şapkalarından da görmek mümkün. Bunlar dışında pek çok el yapımı ürün bulunuyor. Seramik ya da topraktan yapılmış objeler, işlenmiş ağaç hediyelikler ve renkli takılar ilgi çekici. Merida’daki Artesanias Bazar García Rejón, El Paseo Montejo, El Zocalo ya da Alma Mexicana, alışveriş yapabileceğiniz yerlerden öne çıkan isimler. Bir diğer büyük şehir olan Cancun’da ise Plaza Las Americas şehrin en büyük alışveriş merkezi. Ayrıca “Market 28” adlı yerde yöresel ürünler bulmak mümkün.

Yucatan Gece Hayatı

Yucatan, irili ufaklı şehirlerden oluşan bir bölgedir. Gece hayatının kalbi ise iki şehirde akar: Merida ve Cancun.

Merida için bir parti şehri desek yanlış olmaz. Şehirdeki mekan sayısı belki fazla değil ama burada yaşayanlar eğlenmeyi çok sevdiğinden sokak ortasında bile bir partiyle karşılaşabilirsiniz. Ya da bu yerel partilerin nerede olduğunu öğrenmek için otel resepsiyonuna danışabilirsiniz. Mekânlar ise daha çok Prolongacion Montejo’da konuşlanmış. Çoğu sabahın ilk ışıklarına kadar açıktıt. La Parranda, El Cielo, Mambocafe, La Orden, Lapa Lapa ya da Las Birras gidilebilecek mekânlardan bazıları.

Cancun'un gece hayatının aktifliğini ise yeryüzündeki başka bir destinasyonla kıyaslamak haksızlık olur. Bazı Cancunlular için gün öğlen yapılan bir kahvaltı, plajda siesta gibi aktivitelerden sonra başlar ve ertesi güne kadar devam eder. Oteller bölgesi dünyanın en hareketli kulüp ve barlarının bazılarına sahiptir ve dünya çapında müzisyenler ve DJ’lerin sıklıkla burada performanslar yaptığı görülür. Bu barların girişinde sizden 20-60 dolar arasında bir giriş ücreti talep edilecektir ancak bazı mekanlarda bu giriş ücreti gece boyu limitsiz içki demektir. Turistlerle değil yerellerle takılmak istiyorsanız şehir merkezindeki Yaxchilan Caddesi’nde bulunan barları tercih edebilirsiniz.

Yucatan Festivaller

Karnaval (Büyük Perhiz tarihine göre belirleniyor)

Cancun Maya Gösterileri (Ocak)

Merida Müzik Festivali (Mayıs)

Cancun Bağımsızlık Günü Kutlamaları (15 Eylül)

Wilberto Canton Uluslararası Tiyatro Festivali (Yaz aylarında)

Sonbahar Festivali (Eylül sonu)

Merida Kuş Festivali (Kasım)

Uluslararası Karayip Kültürü Festivali (Kasım)

Merida Uluslararası Çağdaş Dans Festivali (Aralık)

Cancun Caz Festivali (Mayıs)

Ilsa Mujeres Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)

Cancun Şarap ve Yemek Festivali (Mart)

Yucatan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Yucatan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Yucatan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika sınırlarında bulunan Yucatan’a gitmek için vize alması gerekmektedir.Vizesiz ülkeleri ve kapıda vize ile girebileceğiniz ülkeleri keşfetmek için Vizesiz Ülkeler Listesi 2020 yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yucatan Türkiye Dış Temsilciliği

Yucatan’da Türkiye Dış Temsilciliği bulunmamaktadır.

Yucatan Para Birimi

Meksika sınırları içerisinde yer alan Yucatan’ın para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL, yaklaşık 6,41 Meksika Pezosu’na denk gelmektedir.

Yucatan Resmi Dili

Meksika ülke sınırları içinde yer alan Yucatan’ın resmi dili İspanyolca’dır. Yucatan eyaletinde yaşayan Mayalar, şehirde kendi dillerini de konuşmaktadır. İngilizce de pek çok okulda öğretilmektedir.

Yucatan Saat Farkı

Yucatan (-6) ve Türkiye (+3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Yucatan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.4oC
  • Şub 23.5oC
  • Mar 25.6oC
  • Nis 27.6oC
  • May 28.9oC
  • Haz 28.1oC
  • Tem 27.3oC
  • Agu 27.1oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 25.5oC
  • Kas 23.8oC
  • Ara 22.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.097.175 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün