Google+

Arama formu

Yucatan

Yucatan’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Lüks konaklama seçenekleri...
Devamı oku
Yucatan’da şehirlerarası yolculuk yapmak için kısmi de olsa uçak...
Devamı oku
Yucatan bölgesi özellikle Maya kültürüne adanmış yapı ve mabetleriyle ve...
Devamı oku
Yucatan yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar gösterir....
Devamı oku
Yucatan, irili ufaklı şehirlerden oluşan bir bölgedir. Gece hayatının...
Devamı oku
Yucatan bölgesinde karşınıza en çok çıkacak ürün hamaklar olacaktır....
Devamı oku
Karnaval (Büyük Perhiz tarihine göre belirleniyor) Cancun Maya...
Devamı oku
Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat) Benito Juarez’in...
Devamı oku
Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’...
Devamı oku
Acil yardım: 066 Yangın: 066 Polis: 066
Devamı oku
Meksika sınırları içerisinde yer alan Yucatan’ın para birimi Meksika...
Devamı oku
Meksika ülke sınırları içinde yer alan Yucatan’ın resmi dili İspanyolca’...
Devamı oku
Yucatan (-6) ve Türkiye (+3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Yucatan’da Türkiye Dış Temsilciliği bulunmamaktadır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika sınırlarında bulunan Yucatan...
Devamı oku
Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama...
Devamı oku
Yucatan bölgesine Merida ya da Cancun havalimanlarını kullanmak...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MXN = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22.4℃
Şub 23.5℃
Mar 25.6℃
Nis 27.6℃
May 28.9℃
Haz 28.1℃
Tem 27.3℃
Ağu 27.1℃
Eyl 27℃
Eki 25.5℃
Kas 23.8℃
Ara 22.5℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2.097.175 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 7 gün

Yucatan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yucatan-Ek-Balam.jpg

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne de kıyısı vardır. Başkenti, rengârenk tarihi binaları ve temizliğiyle adını duyuran Merida’dır. Burası temizliğinden dolayı “Beyaz Şehir” olarak da anılır.

Bölgede yer alan müzeler, sanat galerileri, kolonyal mimari örnekleri, şık restoranlar, her zevke hitap eden mağazalar, kültürel etkinlikler, festivaller, plajlar, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

mayan-ruins-tulum_57814_610x343.jpg

Bölge nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da bu bölgeyi ilginç kılan özelliklerden bir başkasıdır. Bu nadide gelenekleri konuşulan dillerde, yöresel kıyafetlerde, festivallerde, hazırlanan yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkündür.

Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Bölgenin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lAwT57sBKS4

Yucatan’da Gezilecek Yerler

Yucatan bölgesi özellikle Maya kültürüne adanmış yapı ve mabetleriyle ve yerel halkın Maya kültürüyle etkileşim içinde sürdürdüğü yaşam tarzıyla dikkat çekiyor.

Yucatan’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

Cancun şehri

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Yucatan bölgesinin ve Meksika’nın en önemli turizm destinasyolarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir. Meksika’nın Riviera Maya denilen turistik sahil bandının kuzeyinde kalır.

İsmi Maya dilinde “yılanların yuvası” anlamına gelen, Cancun’da yüksek sezon Aralık-Nisan arasındadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-Kasın döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

Şehrin yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyon, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, sulatı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır. Halen Maya uygarlığına dair pek çok yapıtın son derece iyi korunmuş bir şekilde görülebileceği Cancun unutulamayacak bir destinasyon.

Cancun’da oteller bölgesi turist çekim bölgelerinin etrafına örülmüştür. Her şey dahil oteller de mevcuttur. Cancun’un merkezine geldiğinizde ise yerel halkın yaşam alanıyla karşılaşırsınız. Buralarda otel yoğunluğu çok düşüktür.

Cancun şehri

Yucata şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri A. P. Green House Bed and Breakfast, Best Western Teal Lake Inn, Days Inn by Wyndham Mexico. Bir de booking.com'un Yucatan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Maya Anıtları

Maya döneminden kalan en büyük şehir olan Calakmul, Yucatan yarımadasında yer alan un şehrindedir. Şehir 1931 yılında Amerikalı botanik bilimci Cyrus Lundell tarafından keşfedilmiştir. Sit alanında bilinen en büyük ve en uzun piramit bulunmaktadır ve bir dönem 50,000’den fazla insanın burada yaşamış olduğu bilinmektedir.

Gran Museo del Mundo Maya, Maya kültürüne adanmış Büyük Maya Müzesi de yine Yucatan yarımadasında yer alan Cancun şehrindedir ve döneme ait 1100’den fazla buluntunun sergilendiği bir daimi koleksiyona sahiptir. Daimi koleksiyona ek olarak süreli sergilerin de düzenlendiği müzede döneme ait çok nadide buluntular bulunmaktadır. Eğer Maya kültürüne yönelik özel bir merakınız varsa bu müzeyi görmeden Yucatan’dan dönmeyin.

Maya kültürünün derinliklerine indikten sonra yerel halkın kültürünü de gözlemleyip kıyaslamak isterseniz adresiniz Palapas meydanı. Bu meydan şehrin yerel halkının buluşma noktasıdır, burası için Cancun’un kalbi dememiz yanlış olmaz. Meydanın ortasında kurulu bir sahnede zaman zaman canlı müzik konserleri ve benzeri gösteriler yapılmaktadır. Akşamları ise muhteşem aydınlatma sistemiyle son derece romantik bir atmosfer kazanan meydanda geniş bir yeme içme alanı bulunmaktadır.

Maya Anıtları

Merida şehri

Meksika’nın Yucatan eyaletinin başkenti olan Merida, hem düşük hem de yüksek bütçeye sahip gezginler için farklı seçenekler sunan renkli bir şehir. Geçmişi 1540’lı yıllara kadar uzanan şehrin 2010 verilerine göre 970.377 kişi olan nüfusunun büyük çoğunluğunu Maya halkı oluşturuyor.

Hem tarihi mimari yapılarının rengi hem de yerel halkın şehri her daim temiz tutması sebebiyle ‘Beyaz Şehir’ olarak da anılan Merida, aynı zamanda bir kültür şehri olarak da görülüyor. Müzeleri, sanat galerileri, şık restoranları, tiyatro salonları ve her zevke hitap eden mağazalarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Ayrıca hem kolonyal mimari özellikleri hem de hareketli şehir yaşantısıyla a dikkat çekiyor.

Şehrin nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da burayı ilginç kılan özelliklerden biri. Bu gelenekleri konuşulan dilde, yöresel kıyafetlerde, yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkün.

Merida’da şehir içi ulaşım çoğunlukla otobüslerle ve az da olsa taksilerle sağlanıyor. Ancak şehirde görülmesi gereken yerlerin çoğu, Plaza Grande’nin 10 blokluk çevresinde yer alıyor. Bu sebeple çoğu turist dolaşırken yürümeyi tercih ediyor. Bu, hem ucuz hem de en hızlı yol. Ancak otobüsler de çok pahalı değil. Biletler 7 Meksika Pezosu, yani yaklaşık 1 TL’ye denk geliyor. Taksilerdeyse fiyatlandırma sabit. Bölgelere ayrılmış olan şehirde, bindiğiniz bölgeden gideceğiniz bölgeye göre sabit fiyatlandırma yapılıyor.

Merida şehri

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yucatan Nerededir?

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan bölgesinin, Meksika Körfezi’ne kıyısı vardır.

 Yucatan'a Ne Zaman Gidilir?

Yucatan’da tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Bölgenin ziyaret için en yüksek sezonu yağışların olmadığı, havanın daha sıcak ve keyif verici olduğu Aralık-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında bol yağış ve fırtına görülür.

Yucatan’a Nasıl Gidilir?

Yucatan bölgesine Merida ya da Cancun havalimanlarını kullanmak gerekmektedir. Ancak Türkiye’den Merida ya da Cancun’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Avrupa ya da Amerika aktarmalı uçuşlar yapılabilmektedir.

Yucatan şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Yucatan’da Nerede Kalmalı?

Yucatan’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Lüks konaklama seçenekleri daha çok büyük şehir merkezlerinde yer almaktadır. Ama yine de Yucatan’daki tüm turistik merkezlerin yakınında konaklama seçenekleri mevcuttur.

 Yucatan Şehir İçi Ulaşım

19175670.jpg

Yucatan’da şehirlerarası yolculuk yapmak için kısmi de olsa uçak kullanılabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen yöntemler, araç kiralamak ya da otobüslere binmektir. Otobüsler modern, klimalı ve rahat ulaşım sağlar. Araç kiralayanlar içinse ana arterlerde ulaşım oldukça kolaydır. Neredeyse tüm yollar yeni gibidir.

Yucatan Mutfağı

Yucatan yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar gösterir. Tüm bölgede daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülür. Ama tabii bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır.

Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de yer almaktadır.

Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan ‘salbutes’; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan ‘queso relleno’; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü ‘sopa de lima’ vardır.

Popüler restoranlar

El Mirador (Cancun), La Fuente (Cancun), La Parrilla (Merida), Portal del Peregrino (Merida), Burritos Gorditos (Cozumel), Sorrisi (Cozumel), Ristorante Positano (Chetumal), Sergios (Chetumal), El Meson del Marques (Valladolid), La Casona de Valladolid (Valladolid)

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Yucatan Gece Hayatı

Yucatan, irili ufaklı şehirlerden oluşan bir bölgedir. Gece hayatının kalbi ise iki şehirde akar: Merida ve Cancun.

Merida için bir parti şehri desek yanlış olmaz. Şehirdeki mekan sayısı belki fazla değil ama burada yaşayanlar eğlenmeyi çok sevdiğinden sokak ortasında bile bir partiyle karşılaşabilirsiniz. Ya da bu yerel partilerin nerede olduğunu öğrenmek için otel resepsiyonuna danışabilirsiniz. Mekânlar ise daha çok Prolongacion Montejo’da konuşlanmış. Çoğu sabahın ilk ışıklarına kadar açıktıt. La Parranda, El Cielo, Mambocafe, La Orden, Lapa Lapa ya da Las Birras gidilebilecek mekânlardan bazıları.

Cancun'un gece hayatının aktifliğini ise yeryüzündeki başka bir destinasyonla kıyaslamak haksızlık olur. Bazı Cancunlular için gün öğlen yapılan bir kahvaltı, plajda siesta gibi aktivitelerden sonra başlar ve ertesi güne kadar devam eder. Oteller bölgesi dünyanın en hareketli kulüp ve barlarının bazılarına sahiptir ve dünya çapında müzisyenler ve DJ’lerin sıklıkla burada performanslar yaptığı görülür. Bu barların girişinde sizden 20-60 dolar arasında bir giriş ücreti talep edilecektir ancak bazı mekanlarda bu giriş ücreti gece boyu limitsiz içki demektir. Turistlerle değil yerellerle takılmak istiyorsanız şehir merkezindeki Yaxchilan Caddesi’nde bulunan barları tercih edebilirsiniz.

Yucatan Festivaller

Karnaval (Büyük Perhiz tarihine göre belirleniyor)

Cancun Maya Gösterileri (Ocak)

Merida Müzik Festivali (Mayıs)

Cancun Bağımsızlık Günü Kutlamaları (15 Eylül)

Wilberto Canton Uluslararası Tiyatro Festivali (Yaz aylarında)

Sonbahar Festivali (Eylül sonu)

Merida Kuş Festivali (Kasım)

Uluslararası Karayip Kültürü Festivali (Kasım)

Merida Uluslararası Çağdaş Dans Festivali (Aralık)

Cancun Caz Festivali (Mayıs)

Ilsa Mujeres Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)

Cancun Şarap ve Yemek Festivali (Mart)

Yucatan’da Alışveriş

Yucatan bölgesinde karşınıza en çok çıkacak ürün hamaklar olacaktır. Özellikle üretim yeri olan başkent Merida’da sıkça göreceksiniz. Çünkü bu şehirde Meksika şapkasından bile daha çok hamak üretiliyor ve satılıyor. Hem mağazalarda hem de sokak satıcılarında bulabileceğiniz hamaklar ilginizi çekerse mutlaka pazarlık yapın çünkü fiyat, kalite aynı bile olsa her yerde değişiyor.

Bölgenin bir diğer önemli ürünü tabii ki Meksika’ya özgü hasır şapkalar. Bir de o şık Panama şapkalarından da görmek mümkün. Bunlar dışında pek çok el yapımı ürün bulunuyor. Seramik ya da topraktan yapılmış objeler, işlenmiş ağaç hediyelikler ve renkli takılar ilgi çekici. Merida’daki Artesanias Bazar García Rejón, El Paseo Montejo, El Zocalo ya da Alma Mexicana, alışveriş yapabileceğiniz yerlerden öne çıkan isimler. Bir diğer büyük şehir olan Cancun’da ise Plaza Las Americas şehrin en büyük alışveriş merkezi. Ayrıca “Market 28” adlı yerde yöresel ürünler bulmak mümkün.

Yucatan Saat Farkı

Yucatan (-6) ve Türkiye (+3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Yucatan Para Birimi

Meksika sınırları içerisinde yer alan Yucatan’ın para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL, yaklaşık 6,41 Meksika Pezosu’na denk gelmektedir.

Yucatan Resmi Dili

Meksika ülke sınırları içinde yer alan Yucatan’ın resmi dili İspanyolca’dır. Yucatan eyaletinde yaşayan Mayalar, şehirde kendi dillerini de konuşmaktadır. İngilizce de pek çok okulda öğretilmektedir.

Yucatan Türkiye Dış Temsilciliği

Yucatan’da Türkiye Dış Temsilciliği bulunmamaktadır.

Yucatan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Yucatan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Yucatan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika sınırlarında bulunan Yucatan’a gitmek için vize alması gerekmektedir.