Yucatan’da Gezilecek Yerler

Yucatan bölgesi özellikle Maya kültürüne adanmış yapı ve mabetleriyle ve yerel halkın Maya kültürüyle etkileşim içinde sürdürdüğü yaşam tarzıyla dikkat çekiyor.

Yucatan’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

Cancun şehri

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Yucatan bölgesinin ve Meksika’nın en önemli turizm destinasyolarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir. Meksika’nın Riviera Maya denilen turistik sahil bandının kuzeyinde kalır.

İsmi Maya dilinde “yılanların yuvası” anlamına gelen, Cancun’da yüksek sezon Aralık-Nisan arasındadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-Kasın döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

Şehrin yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyon, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, sulatı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır. Halen Maya uygarlığına dair pek çok yapıtın son derece iyi korunmuş bir şekilde görülebileceği Cancun unutulamayacak bir destinasyon.

Cancun’da oteller bölgesi turist çekim bölgelerinin etrafına örülmüştür. Her şey dahil oteller de mevcuttur. Cancun’un merkezine geldiğinizde ise yerel halkın yaşam alanıyla karşılaşırsınız. Buralarda otel yoğunluğu çok düşüktür.

DSC00002a.jpg

Maya Anıtları

Maya döneminden kalan en büyük şehir olan Calakmul, Yucatan yarımadasında yer alan un şehrindedir. Şehir 1931 yılında Amerikalı botanik bilimci Cyrus Lundell tarafından keşfedilmiştir. Sit alanında bilinen en büyük ve en uzun piramit bulunmaktadır ve bir dönem 50,000’den fazla insanın burada yaşamış olduğu bilinmektedir.

Gran Museo del Mundo Maya, Maya kültürüne adanmış Büyük Maya Müzesi de yine Yucatan yarımadasında yer alan Cancun şehrindedir ve döneme ait 1100’den fazla buluntunun sergilendiği bir daimi koleksiyona sahiptir. Daimi koleksiyona ek olarak süreli sergilerin de düzenlendiği müzede döneme ait çok nadide buluntular bulunmaktadır. Eğer Maya kültürüne yönelik özel bir merakınız varsa bu müzeyi görmeden Yucatan’dan dönmeyin.

Maya kültürünün derinliklerine indikten sonra yerel halkın kültürünü de gözlemleyip kıyaslamak isterseniz adresiniz Palapas meydanı. Bu meydan şehrin yerel halkının buluşma noktasıdır, burası için Cancun’un kalbi dememiz yanlış olmaz. Meydanın ortasında kurulu bir sahnede zaman zaman canlı müzik konserleri ve benzeri gösteriler yapılmaktadır. Akşamları ise muhteşem aydınlatma sistemiyle son derece romantik bir atmosfer kazanan meydanda geniş bir yeme içme alanı bulunmaktadır.

Gran-Museo-Del-Mundo-Maya-de-Merida-05.jpg

Merida şehri

Meksika’nın Yucatan eyaletinin başkenti olan Merida, hem düşük hem de yüksek bütçeye sahip gezginler için farklı seçenekler sunan renkli bir şehir. Geçmişi 1540’lı yıllara kadar uzanan şehrin 2010 verilerine göre 970.377 kişi olan nüfusunun büyük çoğunluğunu Maya halkı oluşturuyor.

Hem tarihi mimari yapılarının rengi hem de yerel halkın şehri her daim temiz tutması sebebiyle ‘Beyaz Şehir’ olarak da anılan Merida, aynı zamanda bir kültür şehri olarak da görülüyor. Müzeleri, sanat galerileri, şık restoranları, tiyatro salonları ve her zevke hitap eden mağazalarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Ayrıca hem kolonyal mimari özellikleri hem de hareketli şehir yaşantısıyla a dikkat çekiyor.

Şehrin nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da burayı ilginç kılan özelliklerden biri. Bu gelenekleri konuşulan dilde, yöresel kıyafetlerde, yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkün.

Merida’da şehir içi ulaşım çoğunlukla otobüslerle ve az da olsa taksilerle sağlanıyor. Ancak şehirde görülmesi gereken yerlerin çoğu, Plaza Grande’nin 10 blokluk çevresinde yer alıyor. Bu sebeple çoğu turist dolaşırken yürümeyi tercih ediyor. Bu, hem ucuz hem de en hızlı yol. Ancak otobüsler de çok pahalı değil. Biletler 7 Meksika Pezosu, yani yaklaşık 1 TL’ye denk geliyor. Taksilerdeyse fiyatlandırma sabit. Bölgelere ayrılmış olan şehirde, bindiğiniz bölgeden gideceğiniz bölgeye göre sabit fiyatlandırma yapılıyor.

photoEscudo_MRDA_Plaza_central_Ac_plazacentral.jpg

Plaza Grande

Merida şehrinde heö yerlilerin hem de turistlerin buluşma noktası Plaza Grande. Aynı zamanda da şehrin tarihi kısmının da merkezi. Eğer yurtdışına gittiğinizde yerel halkı gözlemlemeyi seviyorsanız, Plaza Grande’deki parkta oturarak tüm gün bunu yapabilirsiniz. Meydanın bir yanında büyük Katedral, bir yanında çağdaş sanat müzesi, bir yanında Casa de Montejo, diğer yanında ise görkemli saat kulesiyle eski belediye binası yer alıyor.

Şimdilerde bir banka ve geçici sergiler yapan bir müzeye ev sahipliği yapan Casa de Montejo, bu meydanda bulunan 1549 tarihli önemli bir yapı. İlk zamanlarında askerler tarafından kullanılan evde, sonraları 1970’lere kadar Montejo ailesinin üyeleri yaşadı. Kolonyal mimarinin en belirgin özelliklerini taşıyan yapının hem dışı hem de içi görülmeye değer.

Meydan civarında 1561 yılında başlanıp 1598 yılında bitirilen Katedral isimli dini yapıyı da göreceksiniz. Katedral şehrin tarihi merkezinde ihtişamlı bir görüntü sunuyor. Ön cephesinde Rönesans etkilerinin görüldüğü mimari yapısının kimi noktalarında Barok özellikler dikkat çekiyor.

Çevresi ağaçlarla süslü uzun bir cadde olan El Paseo Montejo da kent merkezinde Plaza Grande civarında bulunan en güzel cadde. Aydınlık ya da karanlık saatlerde farklı deneyimler sunuyor. Gündüz saatlerinde yürürken caddeyi çevreleyen binaların mimarisi göz dolduruyor. Akşam saatlerinde ise canlı mekanlarıyla farklı bir deneyim yaşatıyor.

http://for91days.com/photos/Yucatan/Plaza%20Grande%20Montejo/Palacio%20G...