Google+

Tijuana

Tijuana19:40 PM
16℃
1 MXN=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon13.6℃
 • Şubweather-icon14.3℃
 • Marweather-icon14.8℃
 • Nisweather-icon16.1℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon19.8℃
 • Temweather-icon22.2℃
 • Ağuweather-icon22.8℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon19.5℃
 • Kasweather-icon16.6℃
 • Araweather-icon14℃
Nüfus: 1.896.430  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Tijuana.original.13937.jpg

Tijuana, Meksika'nın kuzeybatısında yer alan Baja California eyaletinin en büyük şehridir. 2014 yılı sayımlarına göre 1.896.430 kişinin yaşadığı Tijuana, ABD sınırında da olmasından dolayı, özellikle ABD’den gelen turistler için önemli bir gezi güzergâhıdır. San Ysidro sınır kontrol noktasından yılda 50 milyondan fazla kişi ve 14 milyondan fazla araç geçmektedir.

Şehrin yarı kurak bir iklime sahip oluşu sayesinde yıl boyunca sıcaklıklar çok yüksek ya da çok düşük seviyede yaşanmaz. En yüksek sıcaklığın görüldüğü ağustos ayında bile ortalama sıcaklık 25 derecedir.

Yaz boyunca şehrin plajları dolup taşar. Yağışlar, kasım ve mart ayları arasında düşer. Bu da Tijuana’da özellikle mayıs ve ekim ayları arasında yapılan festivallere rahatlıkla gidebilme imkânı sağlar.

Meksika’da resmi bir dil mevcut değildir. Ancak İspanyolca ulusal dil kabul edilir. Bu sebeple İspanyolca bilenler seyahatlerinde rahat edeceklerdir. ABD vatandaşlarının turizm amacıyla şehri sıkça ziyaret ediyor olmasının da etkisiyle Tijuana’da İngilizce konuşanların sayısı da yüksektir.

Tijuana, Meksika’nın sanata en çok önem verilen şehirlerinden biridir. Bu sebeple şehirde çok fazla sanatçı yaşamaktadır. Her yıl Ekim ayında Tijuana Sanat Festivali (Entijuanarte) düzenlenir. Tijuana, ekonomisini turizmin yanı sıra üretime de borçludur. Özellikle uluslararası teknoloji firmaları burada çok fazla yatırım yapmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=GMXwc-fheBQ

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Fakir ama rengi çok olan bir şehir olan Tijuana, tehlikeli sokaklarıyla kötü bir nam salmış olsa da gündüzleri sağınıza solunuza paranoyakça dikkat etmeden rahatlıkla gezip dolaşabileceğiniz bir yer. Bu küçücük sınır şehrinden mucizeler beklemeyin ancak mutlaka görülmesi gereken birkaç turistik yeri mevcut.

#!!#gorse#!!#http://trinitymedical.org/wp-content/uploads/2016/08/tijuana.jpg#!!#gors...

Av Revolucion (Devrim Meydanı)

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Tijuana’nın en önemli özelliği gelir seviyesi ne olursa olsun sokaklarının rengini kaybetmemiş olması. Şehir merkezinde dolaşırken göreceğiz duvar resimleri çok hoşunuza gidecek.

Ülke olarak 90’lı yıllarımızı yaşıyorlar hâlâ... Dükkânların vitrinleri, AVM adını verdikleri mağazalar, ayakkabı boyacıları, gelinlikçiler, oyuncakçılar, fotoğraf stüdyoları... Hepsi 90′lı yıllarda takılmış kalmış bir şehir atmosferi yaratıyor. Her şey çok eski, sokakların çoğu kötü kokuyor. Ancak her yerde müzik var ve acısı ve lezzeti kokusundan belli olan Meksika yemeklerinin muhteşem aroması...

Sokaklarda takolar yapılıyor, Meksika biberleri satılıyor. Ayrıca burada otobüsler çok ucuz. Bir bilet 1 USD bile etmiyor. Ve otobüsler inanılmaz derecede eğlenceli. Her birinde ayrı müzikler, farklı dekorasyon, afili jantlar görülüyor.

Küçük bir şehir olan Tijuana’ya gelen herkes bu insanın içini ısıtan şehir merkezini ve o merkezin kavşak noktası olan Av Revolución, ya da diğer adıyla 'La Revo', meydanını görecektir zaten. Fiyatların son derece uygun olduğu hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar akşam olunca bara dönüşüyor ve hareketlilik başlıyor. Yeme içme ve eğlence burada çok ucuz. Amerikalılar bile buraya akşam eğlenmeye gelip ertesi sabah ülkelerine geri dönüyorlar. Özellikle hafta sonu burada olursanız, akşamları her yerde Amerikalıları görmeniz olası. Bazı gece kulüplerine girişler ücretli. Ama bu ücretler 3-4 USD civarında.

Tijuana’da Gezilecek Yerler

Tijuana lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casita Tranquila, Dali Suites, Lifestyle Hostel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel La Mesa, Hotel San Juan Inn gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Leon, Hotel Pacific, Mi casita de colores otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tijuana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tijuana Cultural Center (CECUT)

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Zona Río isimli bölgede yer alan Tijuana Kültür Merkezi diye adını Türkçeleştirebileceğimiz bu yer, 1982 yılında açılmış. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçinin geldiği bu kompleksin içinde pek çok yapı var. Bunlardan bir tanesi Museo de Las Californias. Baja Kaliforniyası üzerine sergilemeler yapan müzede 16. yy gemilerinin replikaları özellikle görmeye değer.

Kompleksin en önemli özelliği ise OMNIMAX teknolojili sinema salonu. Halk arasında La Bola (top) adını alan yapı büyük bir top şeklindedir. Burası Imax’in özel sinema salonu. Top şeklinde olmasının sebebi perdenin tamamen tavan olmasından kaynaklanıyor. Yani kendinizi yarım bir kürenin içinde olduğunuzu ve gördüğünüz her yerin sinema perdesi olduğunu düşünün. Resmen izlediğiniz filmin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Bu tecrübeyi anlatmak biraz zor, Tijuana’ya giderseniz buraya muhakkak uğrayın. Giriş ücreti 4 USD

.

CECUT’un yanındaki AVM’de uluslararası markaları bulabilir ve leziz Meksika yemekleriyle karnınızı doyurabilirsiniz. Kalabalık bir yere oturarak ve Tijuana halkının nasıl yaşadığını, neler giydiğini izleyebilirsiniz.

Tijuana’da Gezilecek Yerler-1

Frontón Palacio Jai Alai

318 Kas 2016Gezilecek Yerler

Av Revolucion meydanında yer alan bu muhteşem barok mimarisiyle dikkat çeken bina, “jai alai” isimli squash ve tenis arası yerel bir oyunun oynanması için yapılmış bir salon. İspanya’nın Bask bölgesinde geliştirilmiş olan bu spor 20. yüzyılın ilk yarısında bir hayli popülerken zaman içinde popülerliğini yitiriyor. 1926 yılında yapılmış olan bu bina da içinde oynanan oyunun popülaritesini yitirmesiyle beraber gözden düşüyor. 2002 yılında, binanın restorasyonunun yapılması için gereken paranın bulunamamasına bağlı olarak da kapısına kilit vuruluyor.

Bir sonraki yıl, bazı yatırımcılar fon yaratarak, Tijuana’nın belki de en tarihi binası olan bu binanın yeniden yaşatılması için bazı adımlar atıyorlar ancak bu çalışmalarda binanın birazcık şekil değiştirmesi söz konusu oluyor. Binanın içinde ve genel konstrüksiyonunda gerekli restorasyon çalışmaları bitirildikten sonra mekan bir konser salonu olarak hizmet vermeye başlıyor.

Tijuana’da Gezilecek Yerler-2

Tijuana Turistik Gezi Biletleri

Tijuana şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Meksika’nın, kuzeybatısında Baja California eyaletinde yer alan Tijuana, ABD sınırındadır.

Geolocation

Tijuana’da yarı kurak iklim hâkimdir. Yağışlar kasım ve mart ayları arasında görülür. Yıllık ortalama yağış miktarı 235 milimetredir. En yüksek sıcaklıklar ağustos ayındadır ve ortalama 25 derece sıcaklığındadır. Dolayısıyla kenti ziyaret etmek için en uygun dönem yaz dönemidir.

Türkiye’den Tijuana’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak şehirde bir uluslararası havalimanı mevcuttur. Buraya Mexico City, San Jose, Los Angeles, Acapulco gibi şehirlerden uçuş bulunmaktadır. Havalimanından özel araç kiralayabilir ya da topluma taşıma için mavi ve beyaz renkli otobüsleri kullanabilirsiniz.

Tijuana’da ucuz konaklama seçenekleri arıyorsanız San Diego bölgesi tam size göre. Ancak suç oranlarının yaygın olduğu bölgede dikkatli olmanızda fayda var. Tijuana’da La Revo bölgesi oldukça kalabalık olduğundan akşam erken yatanlardansanız, uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Bu sebeple farklı bölgeleri tercih etmenizde fayda olacaktır. Daha lüks bir konaklama hizmeti almak istiyorsanız kent merkezinde yer alan bol yıldızlı oteller işinizi görecektir.

372833266_86fdd403c8.jpg

Tijuana’da yaklaşık 10 Meksika Pezosu ödeyerek otobüslerle istediğiniz yere gitmeniz mümkün. Ancak dolmuş görünümlü taksiler daha da ucuza seyahat etmeyi sağlıyor. Özel taksiler ise ikiye ayrılıyor. Bazılarında taksimetre mevcut değil. Bu yüzden taksimetreye sahip olan turuncu-beyaz çizgili olanları tercih etmekte fayda var.

Tijuana’da yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de kullanılmaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan ‘salbutes’; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan ‘queso relleno’; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü ‘sopa de lima’ vardır. Şehirde her zevke hitap eden restoran bulmak mümkündür. ABD sınırında olduğundan fast-food kültürü de oldukça gelişmiştir.

Popüler restoranlar

Bol Corona, Los Arcos, Villa Marina, El Mazateno, Chiki Jai, Albahaca, Taco Bell.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Eğer hareketli bir gece hayatı arıyorsanız, Tijuana istediğiniz güzergâh olacaktır. Dans etmek, karaoke yapmak ya da sadece bir barda oturup gelip geçene bakmak için pek çok alternatif var Tijuana’da. Eğer spor meraklısıysanız ve yerel biralardan deneyimlemek isterseniz, spor konseptinde dekore edilmiş olan El Stadio’ya gidebilirsiniz. Keyifli ve sakin bir akşamüstü içinse Bar20 ideal. Özellikle kokteylleri tavsiye ediliyor. Canlı müzik için Edificio del Rio’nun terasındaki Trobar iyi bir seçenek.

Tijuana Jazz Blues Festivali (Mayıs)

Tijuana Sanat Festivali / Entijuanarte (Ekim)

Baja California Aşçılık Festivali (Ekim)

Tijuana Salsa Festivali (Kasım)

Tijuana Rumble Festivali (Aralık)

Tijuana şehri alışveriş sevenler için pek çok alternatif sunuyor. Hemen hemen her sokakta yöresel ürünler satın alabileceğiniz mağazalar mevcut. Ama bunun dışında şehrin en renkli ve hareketli alışveriş alanı “Mercado El Pop”. Yerel taze meyveleri deneyebileceğiniz pazarda ayrıca yöresel baharatlar, ahşap kaşıklar ve el yapımı pek çok hediyelik eşya bulmak mümkün. Eğer takılara, çömleklere ve deri ürünlere meraklıysanız adresiniz “Mercado Municipal” olmalı. Küba puroları da şehirde fazlasıyla satılan ürünlerin başında geliyor.

Tijuana (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı vardır.

Meksika ülkesindeki Tijuana şehrinin para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 6,00 Meksika Pezosu’dur.

Meksika’da resmi bir dil mevcut değildir. Ancak İspanyolca, ulusal dil olarak kabul edilir. Bunun dışında az da olsa Nahuatl dili, Yukatek Maya dili Mixtec ve Zapotec dilleri konuşulmaktadır.

MEKSİKO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Monte Libano 885 (Lomas De Chapultepec) Delegacion Miguel Hidalgo 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: +52 55 52 82 54 46, +52 55 52 82 42 77

Faks: +52-55 52 82 48 94

E-posta: embajada.mexico@mfa.gov.tr

Website: http://meksika.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tijuana’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Meksika vizesi almak için İstanbul’da bulunan başkonsolosluğa veya Ankara’da bulunan büyükelçiliğe başvuruda bulunmalısınız. Online başvuru da yapabilirsiniz.