Tijuana’da Gezilecek Yerler

Fakir ama rengi çok olan bir şehir olan Tijuana, tehlikeli sokaklarıyla kötü bir nam salmış olsa da gündüzleri sağınıza solunuza paranoyakça dikkat etmeden rahatlıkla gezip dolaşabileceğiniz bir yer. Bu küçücük sınır şehrinden mucizeler beklemeyin ancak mutlaka görülmesi gereken birkaç turistik yeri mevcut.

Tijuana’da görülmesi gereken diğer yerler

Playas de Tijuana, Mercado El Popo, Plaza Rio Tijuana, Catedral de Nuestra Senora Guadalupe, Monumental Plaza de Toros.

Av Revolucion (Devrim Meydanı)

Tijuana’nın en önemli özelliği gelir seviyesi ne olursa olsun sokaklarının rengini kaybetmemiş olması. Şehir merkezinde dolaşırken göreceğiz duvar resimleri çok hoşunuza gidecek.

Ülke olarak 90’lı yıllarımızı yaşıyorlar hâlâ... Dükkânların vitrinleri, AVM adını verdikleri mağazalar, ayakkabı boyacıları, gelinlikçiler, oyuncakçılar, fotoğraf stüdyoları... Hepsi 90′lı yıllarda takılmış kalmış bir şehir atmosferi yaratıyor. Her şey çok eski, sokakların çoğu kötü kokuyor. Ancak her yerde müzik var ve acısı ve lezzeti kokusundan belli olan Meksika yemeklerinin muhteşem aroması...

Sokaklarda takolar yapılıyor, Meksika biberleri satılıyor. Ayrıca burada otobüsler çok ucuz. Bir bilet 1 USD bile etmiyor. Ve otobüsler inanılmaz derecede eğlenceli. Her birinde ayrı müzikler, farklı dekorasyon, afili jantlar görülüyor.

Küçük bir şehir olan Tijuana’ya gelen herkes bu insanın içini ısıtan şehir merkezini ve o merkezin kavşak noktası olan Av Revolución, ya da diğer adıyla 'La Revo', meydanını görecektir zaten. Fiyatların son derece uygun olduğu hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar akşam olunca bara dönüşüyor ve hareketlilik başlıyor. Yeme içme ve eğlence burada çok ucuz. Amerikalılar bile buraya akşam eğlenmeye gelip ertesi sabah ülkelerine geri dönüyorlar. Özellikle hafta sonu burada olursanız, akşamları her yerde Amerikalıları görmeniz olası. Bazı gece kulüplerine girişler ücretli. Ama bu ücretler 3-4 USD civarında.

3454857522_1b0a947e58.jpg

Tijuana Cultural Center (CECUT)

Zona Río isimli bölgede yer alan Tijuana Kültür Merkezi diye adını Türkçeleştirebileceğimiz bu yer, 1982 yılında açılmış. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçinin geldiği bu kompleksin içinde pek çok yapı var. Bunlardan bir tanesi Museo de Las Californias. Baja Kaliforniyası üzerine sergilemeler yapan müzede 16. yy gemilerinin replikaları özellikle görmeye değer.

Kompleksin en önemli özelliği ise OMNIMAX teknolojili sinema salonu. Halk arasında La Bola (top) adını alan yapı büyük bir top şeklindedir. Burası Imax’in özel sinema salonu. Top şeklinde olmasının sebebi perdenin tamamen tavan olmasından kaynaklanıyor. Yani kendinizi yarım bir kürenin içinde olduğunuzu ve gördüğünüz her yerin sinema perdesi olduğunu düşünün. Resmen izlediğiniz filmin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Bu tecrübeyi anlatmak biraz zor, Tijuana’ya giderseniz buraya muhakkak uğrayın. Giriş ücreti 4 USD

.

CECUT’un yanındaki AVM’de uluslararası markaları bulabilir ve leziz Meksika yemekleriyle karnınızı doyurabilirsiniz. Kalabalık bir yere oturarak ve Tijuana halkının nasıl yaşadığını, neler giydiğini izleyebilirsiniz.

650x366

Frontón Palacio Jai Alai

Av Revolucion meydanında yer alan bu muhteşem barok mimarisiyle dikkat çeken bina, “jai alai” isimli squash ve tenis arası yerel bir oyunun oynanması için yapılmış bir salon. İspanya’nın Bask bölgesinde geliştirilmiş olan bu spor 20. yüzyılın ilk yarısında bir hayli popülerken zaman içinde popülerliğini yitiriyor. 1926 yılında yapılmış olan bu bina da içinde oynanan oyunun popülaritesini yitirmesiyle beraber gözden düşüyor. 2002 yılında, binanın restorasyonunun yapılması için gereken paranın bulunamamasına bağlı olarak da kapısına kilit vuruluyor.

Bir sonraki yıl, bazı yatırımcılar fon yaratarak, Tijuana’nın belki de en tarihi binası olan bu binanın yeniden yaşatılması için bazı adımlar atıyorlar ancak bu çalışmalarda binanın birazcık şekil değiştirmesi söz konusu oluyor. Binanın içinde ve genel konstrüksiyonunda gerekli restorasyon çalışmaları bitirildikten sonra mekan bir konser salonu olarak hizmet vermeye başlıyor.