Modern Maya: Merida…

Merida, Beyaz şehir olarak biliniyor. Merida, Yucatan’ın en büyük şehri. 1530-1540 senelerinde kurulmuş bir şehir. Nüfusu ise 1 milyona yakın.

Buraya geldiğimizde, bize “İşte medeniyet” dedirtti. Çok hoş, çok şirin bir şehir. İspanyol Amiral Montego 1542 senesinde buraya gelmiş ve yerleşmiş. İlk olarak piramitleri parçalamış, ardından da Merida’yı İspanyol şehirlerine benzer biçimde yeniden yapılaştırmış.

Şehrin tamamında çok güzel İspanyol tarzı kononiyal binalar mevcut. Neredeyse tüm binalar ferforje ağırlıklı. Merida’da mutlaka Amiral Montego’nun kendi adını verdiği Montego bulvarına gidip, burada faytonlara binerek, şehri keyifli bir şekilde keşfetmelisiniz.

Yucatan yarımadasındaki mayalar çok daha kısa boylu. Boyları 1.40 m. civarında ve çekik gözlüler. Asya’dan buraya gelen Mongollar oldukları düşünülüyor.

Merida’nın en önemli özelliği hem Uxmal Tapınakları’na hem de Chichen Itza Piramidine bir geçiş noktasında olması.

Merida kentinin ilk adı ise "Modern Maya"dır.

Merida geziniz sırasında çok beğenilen yemekleri ile popüler konum özellikleri bulunan Hotel Merida Santiago ve Casa Del Maya Bed & Breakfast otellerini tercih edebilirsiniz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.