Google+

Arama formu

MODERN MAYA: MERİDA…

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Merida, Beyaz şehir olarak biliniyor. Merida, Yucatan’ın en büyük şehri. 1530-1540 senelerinde kurulmuş bir şehir. Nüfusu ise 1 milyona yakın.

Buraya geldiğimizde, bize “İşte medeniyet” dedirtti. Çok hoş, çok şirin bir şehir. İspanyol Amiral Montego 1542 senesinde buraya gelmiş ve yerleşmiş. İlk olarak piramitleri parçalamış, ardından da Merida’yı İspanyol şehirlerine benzer biçimde yeniden yapılaştırmış.

Şehrin tamamında çok güzel İspanyol tarzı kononiyal binalar mevcut. Neredeyse tüm binalar ferforje ağırlıklı. Merida’da mutlaka Amiral Montego’nun kendi adını verdiği Montego bulvarına gidip, burada faytonlara binerek, şehri keyifli bir şekilde keşfetmelisiniz.

Merida

Merida bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Yucatan yarımadasındaki mayalar çok daha kısa boylu. Boyları 1.40 m. civarında ve çekik gözlüler. Asya’dan buraya gelen Mongollar oldukları düşünülüyor.

Merida’nın en önemli özelliği hem Uxmal Tapınakları’na hem de Chichen Itza Piramidine bir geçiş noktasında olması.

Merida kentinin ilk adı ise "Modern Maya"dır.

Merida şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz LA CASA DE PABLO, Casa "La Huerta", Casa XunanKab güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Diplomat Boutique Hotel, Casa Del Maya Bed & Breakfast, Kuka y Naranjo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Siesta Fiesta Hostel, Casa Pistache L.A., Calle 17B mar y Luna gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rosa Mexicano Hostal, Hostal Real San Juan, Hostal Casa Fernanda tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Merida aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Merida geziniz sırasında çok beğenilen yemekleri ile popüler konum özellikleri bulunan Hotel Merida Santiago ve Casa Del Maya Bed & Breakfast otellerini tercih edebilirsiniz.

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...