Google+

Merida

Merida - : - / -
--℃
1 MXN=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon22℃
 • Marweather-icon23℃
 • Nisweather-icon24.8℃
 • Mayweather-icon25.4℃
 • Hazweather-icon25.1℃
 • Temweather-icon24.8℃
 • Ağuweather-icon24.6℃
 • Eylweather-icon24.4℃
 • Ekiweather-icon23.5℃
 • Kasweather-icon22.1℃
 • Araweather-icon21.2℃
Nüfus: 970.377 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

2192473_orig.jpg

Meksika’nın Yucatan eyaletinin başkenti olan Merida, hem düşük hem de yüksek bütçeye sahip gezginler için farklı seçenekler sunan renkli bir şehirdir. Geçmişi 1540’lı yıllara kadar uzanan şehrin 2010 verilerine göre 970.377 kişi olan nüfusunun büyük çoğunluğunu Maya halkı oluşturuyor.

Hem tarihi mimari yapılarının rengi hem de yerel halkın şehri her daim temiz tutması sebebiyle ‘Beyaz Şehir’ olarak da anılan Merida, aynı zamanda bir kültür şehri olarak da görülüyor. Müzeleri, sanat galerileri, şık restoranları, tiyatro salonları ve her zevke hitap eden mağazalarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Ayrıca hem kolonyal mimari özellikleri hem de hareketli şehir yaşantısıyla da dikkat çekiyor.

Şehrin nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Maya halkının, geleneklerini hâlâ yaşatıyor olması da burayı ilginç kılan özelliklerden biri. Bu gelenekleri konuşulan dilde, yöresel kıyafetlerde, yemeklerde ya da müziklerde hissetmek mümkündür.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

1540’lara dayanan tarihi, kolonyal özellikle gösteren mimari yapısı, müzeleri, sanat galerileri ya da yerel pazarlarıyla dikkat çeken Merida’da gezilebilecek çokça adres mevcuttur.

Görülmesi gereken diğer yerler: Chichén Itzá, Uxmal, Cenotes, Progreso Limanı.

Gran Museo del Mundo Maya

1718 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Gran Museo del Mundo Maya

Maya kültürünü derinlemesine öğrenebileceğiniz bu müzede 1100 adetten fazla eser sergileniyor. İçi kadar, müzenin dışı da oldukça ilgi çekici. Hava karardığı zaman dışarıda, yine bu kültüre özel bir ışık ve ses gösterisi yapılıyor.

-

Merida lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa Santa Lucía, Casa Esparta, Casa Tolok. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel & Boutique Miguel Arcángel, Arabesque Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Misol-Ha Hotel, Hotel Residencial, Aparthotel Merida otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Merida aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plaza Grande

2218 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Plaza Grande

Hem yerlilerin hem de turistlerin buluşma noktası Plaza Grande aynı zamanda da şehrin tarihi kısmının da merkezidir. Eğer yurtdışına gittiğinizde yerel halkı gözlemlemeyi seviyorsanız, Plaza Grande’deki parkta oturarak tüm gün bunu yapabilirsiniz. Meydanın bir yanında Büyük Katedral, bir yanında çağdaş sanat müzesi, bir yanında Casa de Montejo, diğer yanında ise görkemli saat kulesiyle eski belediye binası yer alıyor.

-
Merida şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Merida'dan Celestun Biyosfer Rezervini Vist Edin (44.73 €), Campeche: Merida A Dünya Miras Yolculuğu (55.92 €), Merida Cancun: Chichen Itza Tour (63.66 €), Merida: Uxmal Arkeolojik Tur Gece Paketi (128.18 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Casa de Montejo

4518 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Casa de Montejo

Şimdilerde bir banka olan ve geçici sergiler yapan bir müzeye ev sahipliği yapan Casa de Montejo, 1549 tarihli önemli bir yapıdır. İlk zamanlarında askerler tarafından kullanılan evde, sonraları 1970’lere kadar Montejo ailesinin üyeleri yaşamıştır. Kolonyal mimarinin en belirgin özelliklerini taşıyan yapının hem dışı hem de içi görülmeye değerdir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Meksika’nın Yucatan eyaletinin başkenti ve Yucatan Yarımadası'nın en büyük şehri olan Merida, eyaletin kuzeybatısında yer alır. Meksika Körfezi kıyılarına yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Merida’da tropikal iklim görülmektedir. Haziran-ekim ayları arasında sık olarak yağış alan şehre kasım-mayıs ayları arasında gitmek uygun olacaktır. Şehirde yıl boyunca ortalama hava sıcaklığı 25-30 derece arasındadır.

Türkiye’den Merida’ya direkt uçuş bulunmuyor. Dilerseniz çeşitli havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan otobüslerle ya da taksiyle ulaşmanız mümkün.

Merida’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Turistik yerlere yakın olmak isterseniz konaklama için şehir merkezini tercih etmelisiniz. Uygun fiyatlı oteller ise havaalanı çevresinde yer alıyor.

Merida’da şehir içi ulaşım çoğunlukla otobüslerle ve az da olsa taksilerle sağlanıyor. Ancak şehirde görülmesi gereken yerlerin çoğu, Plaza Grande’nin 10 blokluk çevresinde yer alıyor. Bu sebeple çoğu turist dolaşırken yürümeyi tercih ediyor. Bu, hem ucuz hem de en hızlı yol. Ancak otobüsler de çok pahalı değil. Biletler 7 Meksika Pezosu, yani yaklaşık 1 TL’ye denk geliyor. Taksilerdeyse fiyatlandırma sabittir. Bölgelere ayrılmış olan şehirde, bindiğiniz bölgeden gideceğiniz bölgeye göre sabit fiyatlandırma yapılıyor.

Merida yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar gösterir. Yucatecan bölgesinde yer alan Merida’da, tüm bölgede olduğu gibi daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülür. Ama tabii bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır. Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de yer almaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan ‘salbutes’; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan ‘queso relleno’; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü ‘sopa de lima’ vardır.

Popüler restoranlar

Cafe Pop: Küçük ve sevimli bir restorandır. Özellikle öğrencilerin uğrak noktasıdır. Çünkü hem yerel yemekler sunuluyor hem de fiyatları uygun.

La Parrilla: Paseo Montejo’daki mekân özellikle açık havada oturmak için idealdir. Özellikle ‘sopa de lima’ içilmesi tavsiye ediliyor.

Diğer restoranlar: D’AI, Portal del Peregrino, Taqueria Herrera, El Trapiche, Prasad, Wayan’e, Eladios.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Merida için bir parti şehri desek yanlış olmaz. Şehirdeki mekân sayısı belki fazla değil ama burada yaşayanlar eğlenmeyi çok sevdiğinden sokak ortasında bile bir partiyle karşılaşabilirsiniz. Ya da bu yerel partilerin nerede olduğunu öğrenmek için otel resepsiyonuna danışabilirsiniz. Mekânlarsa daha çok Prolongacion Montejo’da konuşlanmıştır. Çoğu sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır. La Parranda, El Cielo, Mambocafe, La Orden, Lapa Lapa ya da Las Birras gidilebilecek mekânlardan bazılarıdır.

· Şehrin Kuruluş Kutlamaları (Tüm Ocak ayı)

· Merida Karnavalı (Büyük Perhiz tarihine göre belirleniyor)

· Müzik Festivali (Mayıs)

· Wilberto Canton Uluslararası Tiyatro Festivali (Yaz aylarında)

· Sonbahar Festivali (Eylül sonu)

· Kuş Festivali (Kasım)

· Uluslararası Çağdaş Dans Festivali (Aralık)

Nereye giderseniz gidin Merida’da karşınıza sürekli hamak satanlar çıkacaktır. Çünkü bu şehirde Meksika şapkasından bile daha çok hamak üretiliyor ve satılıyor. Hem mağazalarda hem de sokak satıcılarında bulabileceğiniz hamaklar ilginizi çekerse mutlaka pazarlık yapın çünkü fiyat, kalite aynı bile olsa her yerde değişiyor. Merida’da alabileceğiniz ikinci önemli ürün tabii ki Meksika’ya özgü hasır şapkalar. Bir de o şık Panama şapkalarından da görmek mümkündür.

Bunlar dışında Merida’da, pek çok el yapımı ürün bulunuyor. Seramik ya da topraktan yapılmış objeler, işlenmiş ağaç hediyelikler ve renkli takılar ilgi çekici. Artesanias Bazar García Rejón, El Paseo Montejo, El Zocalo ya da Alma Mexicana, alışveriş yapabileceğiniz yerlerden öne çıkan isimlerdir.

Merida (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat fark vardır. Türkiye’de saat 16.00 iken Merida’da saat 08.00’dir.

Meksika sınırları içerisinde yer alan Merida şehrinin para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL, yaklaşık 6,41 Meksika Pezosu’na denk gelmektedir.

Meksika ülke sınırları içinde yer alan Merida’nın resmi dili İspanyolca’dır. Yucatan eyaletinde yaşayan Mayalar, şehirde kendi dillerini de konuşmaktadır. İngilizce de pek çok okulda öğretilmektedir.

MEKSİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43

Faks: 00 52-55 52 82 48 94

embajada.mexico@mfa.gov.tr

http://meksika.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Meksika

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika’da bulunan Merida’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.