Merida’da Gezilecek Yerler

1540’lara dayanan tarihi, kolonyal özellikle gösteren mimari yapısı, müzeleri, sanat galerileri ya da yerel pazarlarıyla dikkat çeken Merida’da gezilebilecek çokça adres mevcuttur.

Görülmesi gereken diğer yerler: Chichén Itzá, Uxmal, Cenotes, Progreso Limanı.

Gran Museo del Mundo Maya

Maya kültürünü derinlemesine öğrenebileceğiniz bu müzede 1100 adetten fazla eser sergileniyor. İçi kadar, müzenin dışı da oldukça ilgi çekici. Hava karardığı zaman dışarıda, yine bu kültüre özel bir ışık ve ses gösterisi yapılıyor.

Plaza Grande

merida.jpg

Hem yerlilerin hem de turistlerin buluşma noktası Plaza Grande aynı zamanda da şehrin tarihi kısmının da merkezidir. Eğer yurtdışına gittiğinizde yerel halkı gözlemlemeyi seviyorsanız, Plaza Grande’deki parkta oturarak tüm gün bunu yapabilirsiniz. Meydanın bir yanında Büyük Katedral, bir yanında çağdaş sanat müzesi, bir yanında Casa de Montejo, diğer yanında ise görkemli saat kulesiyle eski belediye binası yer alıyor.

Casa de Montejo

7-Casa-de-montejo.jpg

Şimdilerde bir banka olan ve geçici sergiler yapan bir müzeye ev sahipliği yapan Casa de Montejo, 1549 tarihli önemli bir yapıdır. İlk zamanlarında askerler tarafından kullanılan evde, sonraları 1970’lere kadar Montejo ailesinin üyeleri yaşamıştır. Kolonyal mimarinin en belirgin özelliklerini taşıyan yapının hem dışı hem de içi görülmeye değerdir.

Katedral

CatedralMerida.jpg

1561 yılında başlanıp 1598 yılında bitirilen Katedral, şehrin tarihi merkezinde ihtişamlı bir görüntü sunuyor. Ön cephesinde Rönesans etkilerinin görüldüğü mimari yapısının kimi noktalarında Barok özellikler dikkat çekiyor.

El Paseo Montejo

Çevresi ağaçlarla süslü uzun bir cadde olan El Paseo Montejo aydınlık ya da karanlık saatlerde farklı deneyimler sunuyor. Gündüz saatlerinde yürürken caddeyi çevreleyen binaların mimarisi göz dolduruyor. Akşam saatlerinde ise canlı mekânlarıyla farklı duygular uyandırıyor.