​Cuernavaca

Cuernavaca Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Meksika’nınMorelos eyaletinin başkenti olan Cuernavacasonsuz bahar kenti” ismiyle de anılır. Mexico City’nin 52 mil yani yaklaşık 84 kilometre güneyinde olan 500.000 kişilik bir şehirdir. Tertemiz havası ve çekici mimarisi ile ünlü Cuernavaca, geçmişte bilhassa varlıklı ziyaretçiler için gözde kentlerden birisi olmuştur. Günümüzde bu durum, kentsel yayılma, öğrenci nüfusunun artması ve turistik faaliyetler sebebiyle son bulmuş olsa da kentin sokaklarında dolaşırken büyük sanatçılarla rastlaşma ihtimaliniz hala bakidir. Cuernavaca, şehir merkezi, kaliteli yemekleri, Diego Rivera ve Frida Kahlo’nun sanat yapıtları ve yakınlardaki Xochicalco’yu ziyaret etme imkânı sunmasıyla da Mexico City ziyareti sırasında günübirlik kaçamak yapmaya uygun bir kenttir. Yıl boyunca süregelen ılıman iklimi, güzel parkları ve bahçeleri, coğrafi açıdan elverişli konumu nedeniyle turistler arasında ünlü bir tatil yeri sadece dışarıdan gelen ziyaretçiler için Mexico City’den gelen halk için de hafta sonlarının en çok tercih edilen adreslerinden birisidir.


 
Aynı zamanda, İspanyolca öğrenmeye gelen birçok yabancı kişinin de bulunduğu kentte bu nedenle çoğu genç, İngilizceyi oldukça iyi anlayacak seviyededir. Bu yüzden buradayken yabancı dil ve iletişim açısından çok da problem yaşamazsınız. Her ne kadar ılıman bir iklime sahip olsa ve bahar kenti ismiyle anılıyor olsa da Cuernavaca ile ilgili aklınızda tutmanız gereken şey mikro seviyede iklim değişikliklerine hazır olmanızdır. Bölgeden bölgeye geçtiğinizde hava sıcaklığında önemli düşüşler olduğuna rastlayabilirsiniz. Bilhassa akşamları hava serinlemektedir. Bu yüzden yaz döneminde ziyaret etmiş dahi olsanız çantanızda mutlaka bir hırka ya da şal bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 
Şehrin kalbi diye adlandırılan merkezi meydan ve sarayının bulunduğu bölge günün her saatinde hayat doludur. Dansçıların, müzisyenlerin, sokaksatıcılarının ve akrobatların doldurduğu meydanda hem yerel halkla tanışabilir hem de keyif dolu zamanlar geçirebilirsiniz. 

Cuernavaca’ya Ulaşım 

Cuernevaca’ya ulaşım oldukça kolaydır. Mexico City’den her gün otobüslerin hareket ettiği bu kente gelmek için direkt uçuşla Mexico City’ye gelip sonrasında otobüslerle ya da araba kiralayarak aktarma yapabilirsiniz. Yaklaşık iki saat süren yolculuk konusunda dikkate alınması gereken en önemli konu ise Mexico City ile Cuernavaca yolu arasındaki olası trafiktir. Ana havalimanından da otobüslerin hareket ettiği kente ayrıca Tijuana üzerinden aktarmalı gidiş imkânı da mevcuttur. 

Cuernavaca’da Görülmesi Gereken Yerler 

Cuernavaca’da birçok yerel ve turistik mekân bulunmaktadır. Su parklarının oldukça popüler olduğu kentin termal suları meşhurdur. “LasHuertas”, “LasEstacas” gibi temel su kaynaklarının yanı sıra “ElRollo” gibi daha büyük ve çok tesisli parkların bulunduğu kentte ayrıca sıcak banyolar, kabinler ve restoranlar gibi diğer hizmetlerin bulunduğu birçok tesis mevcuttur ve buralarda konaklama imkânı da sunulmaktadır. Kentin yaklaşık 10 kilometre güneyinde bulunan Xochicalco, büyük, güzel ve iyi restore edilmiş bir arkeolojik bölgedir. Yakınlardaki Tepozteco Dağları ve Tepoztlan köyü, 16. yüzyıldan kalma Dominik manastırı, müzeleri, çok sayıda restoranı ve el sanatlarına dair fikir edinebileceğiniz adresleriyle oldukça turistik pek çok seçeneğe sahiptir. Cuernavaca aynı zamanda yoğun İspanyolca eğitimi alabileceğiniz bir dizi dil okula da ev sahipliği yapmaktadır.


 
Museo Robert Brady: Cuernavaca'nın en iyilerinden olan bu müze muazzam bir sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Casadela Torre’de bulunan müze, Amerikalı sanatçı ve koleksiyoncu Robert Brady’nin (1928-1986) bir zamanlar yaşadığı ev olup aynı zamanda enfes bir koleksiyonun da sahibidir. Aslen Recinto de la Catedral’daki manastırın parçası olan ev, sevdiği şeylerin ne olduğunu bilen bir adamın çarpıcı bir vasiyetnamesi gibidir. Venedik’te büyüdükten sonra hayatının 24 yılını Cuernavaca’da geçiren bu adam hiç evlenmemiş ya da hiç çocuk sahibi olamamıştır. Papua Yeni Gine ve Hindistan’dan Haiti ve Güney Amerika’ya dek uzanan bir koleksiyonun parçalarını burada görebilirsiniz.
 
İki güzel banyosu ve mutfağı da olan bu evin her odasında dünyanın her yerinden resimler, oymalar, tekstil ürünleri, antikalar ve halk sanatları parçaları yer almaktadır. Hazineler arasında Rivera, Tamayo, Kahlo ve Covarrubias’ın yanı sıra Brady’nin kendine ait tabloları da dâhil olmak üzere tanınmış Meksikalı sanatçılar tarafından yapılan eserler bulunmaktadır. Fransız-Amerikalı aktör ve siyah insan hakları savunucusu olan arkadaşı JosephineBaker’e ithafen bir yatak odası da olan Brady’nin evinin çok sayıda bahçesi bir o kadar etkileyicidir. Aynı zamanda bir yüzme havuzunun da bulunduğu bu eski ev yeni müzenin kafesinde kahvenizi içerken bu doyumsuz güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.
 
Cuernavaca Katedrali: Yüksek duvarlarla örülü Cuernavaca Katedrali’nin yapılış amaçlarından birisi de o dönem yerlileri etkilemek ve dışarıdan gelenlere ise gözdağı vermekti. Kale benzeri mimariye sahip katedral, Meksika’nın en eski Hristiyan misyonerlerinden olan Franciscanslar tarafından 1526 yılında inşa ettirilmiştir. Bembeyaz bir cepheye sahip olan katedral yerli ve Avrupalı özelliklerin bir karışımı gibidir. Katedralin üstündeki kafatası ve çizgi desenleri Fransisken düzeninin sembolüdür. İçinde 20. yüzyılın başlarında yeniden keşfedilen freskoların bulunduğu bu yapı, bir zamanlar Asya’daki Fransisken misyonerlik faaliyetlerinin merkezi konumundaydı.
 
Museo Regional Cuauhnáhuac: Palacio de Cortés’deki bu iki katlı müze Meksika kültürlerini ve tarihi vurgulayan koleksiyonuyla etkileyicidir. Müzenin zemin kattaki sergileri yerel Tlahuika ve Aztekİmparatorluğu ile olan ilişkileri de dahil olmak üzere İspanyol öncesi kültürlere odaklanmaktadır. Üst kat ise daha güncel eserlerin de yer aldığı bölümdür.
 
Palacio de Cortés: Cortés'in etkileyici Orta Çağ tarzı kalesi Plaza de Armas’ın güneydoğu ucunun karşısında duran bu iki katlı taş saray, Cuauthnáhuac’u aldıktan sonra Cortés’in yıktığı şehir piramidinin tabanında 1535 yılında inşa edilmiştir. Sarayda, iki katlı Meksika kültürleri ve tarihini vurgulayan mükemmel sergi alanı Cuauhnáhuac bulunur. Üst kattaki balkon, Diego Rivera’nın büyüleyici duvar resmi olan “Historia del Estado de Morelos” ise mutlaka görülmesi gereken eserlerdendir.
 
MMAPO: Cuernavaca ruhuna saygı duruşu niteliğinde bu davetkâr müzede Morelos’a ait el sanatları sergilenmektedir. Parçaların çoğunun camların arkasında değil, açık alanda sergilendiği böylece yakından bakma imkânınız olan bu parçaların her birine hayran kalacağınız garanti.

Cuernavaca ile İlgili

Cuernavaca Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa