Acapulco Genel Bilgiler / Rehber

Acapulco, Meksika’nın Büyük Okyanus kıyılarında yer alan bir tatil şehridir. Son sayımlara göre 640 bin kişinin yaşadığı Acapulco, 1960’lı yıllarda oldukça popüler bir tatil merkeziydi. Özellikle Amerikalı turistler tarafından ziyaret edilen kent, ünlü isimler arasında oldukça popülerdir. Acapulco aynı zamanda Hollywood yönetmenlerinin sıklıkla tercih ettiği bir çekim merkezidir. Muhteşem cam gökdelenler, dev parklar, kültürel tesisler ve pitoresk koylar Acapulco’yu en çok ziyaret edilen tatil yerlerinden biri yapıyor. MexicoCity’nin 380 km güneyindeki şehir, Guerrero Eyaleti sınırları içinde yer alır. Derin ve yarım daire biçimindeki bir koyda yer almaktadır. Kent, sömürge döneminden bu yana önemli bir limana sahiptir. Ülkenin en büyük plajlarına sahip olan Acapulco, 2014’ten beri çete şiddeti ve suç oranındaki büyük artış nedeniyle turistler tarafından pek tercih edilmese de en büyük ekonomik faaliyet turizmdir. Nüfusun yaklaşık yüzde 73’ü turizm ve ticaretle ilgilenmektedir. Acapulco ıslak ve kuru mevsimlerin yaşandığı tropikal bir iklime sahiptir. Meksika’nın kuzeyindeki tatil bölgelerine göre daha yüksek sıcaklıklara sahiptir. Yıl boyunca günlük ortalama sıcaklık 28 derece civarındadır. Şehri ziyaret etmek için en uygun aylar yağmursuz ve güneşli nisan, mayıs, ekim ve kasım aylarıdır. Kent kendine ait zengin bir mutfağa sahiptir. Çeşitli sebze ve meyvelerle yapılan relleno isimli yemeğin yanı sıra salsasosu ve etle yapılan pozole adlı çorba yerliler arasında popülerdir. Acapulco’nun ana cazibe merkezlerinin başını gece kulüpleri çekmektedir. Hareketli bir gece hayatına sahip olan kentte körfezin eşsiz manzarasına hakim çok sayıda eğlence merkezi bulabilirsiniz. Ülkenin en uzun kıyılarına sahip olduğu için plajlarıyla da ünlüdür. Acapulco’daki en ünlü plajlar Playa Condesa ve Playa Icacos’tur.


Acapulco Gezilecek Yerler

 
Meksika’nın en popüler tatil bölgelerinden biri olan Acapulco’da gezip görmeye değer çok sayıda destinasyon mevcuttur. Acapulco Meksika’da sahilleri ile ünlü bir kenttir. Metrelerce yükseklikten suya atlayan dalgıçları izleyebileceğiniz La Quebrada’yı, sakin bir plajda harika bir yüzme deneyimi yaşayabileceğiniz Playa Icacos’u ve Acapulco’nun muhteşem manzarasına hakim Barış Şapeli’ni gezmeden dönmeyin.

 

La Quebrada 
Kentin ana cazibe merkezlerinden biri olan La Quebrada, 115 metre yüksekliğinde bir uçurumdur. Kentin en eski geleneklerinden biri buradaki dalgıç şovlarını izlemektir. 3 dolar değerindeki giriş ücretini ödedikten sonra profesyonel dalgıçların nefes kesen gösterilerini izleyebilirsiniz. La Quebrada’da suya atlamak tehlikeli olduğu için gösteriler gelgit etkisinin az olduğu öğle saatlerinde düzenlenmektedir.

 

Playa Icacos
Playa Condesa’nın bitişiğindeki bu plaj, bölgedeki en büyük plajlardan biridir. Playa Icacos yelken, motorlu bot, deniz paraşütü ve su kayağı gibi sporlar için oldukça ideal bir yerdir. Playa Condesa’dan daha az sayıda plaj müdavimine ve satıcıya sahip olan Playa Icacos’ta kentin en güzel sahillerinden birinde yüzme fırsatını yakalayabilirsiniz.


La Capilla de la Paz (Barış Şapeli)
Acapulco’nun güneyinde körfeze bakan bu dini yapıda harika bir manzara ve huzurlu bir atmosfer sizi bekliyor. Şapelin kendisi oldukça minimalist bir yapıda olsa da, çevresindeki bahçeler sayesinde şehrin gürültüsünden uzak dinlendirici bir atmosfer sunmaktadır. Gezginler genellikle körfezdeki günbatımını izlemek için buraya gelmektedir. Acapulco’nun en yüksek noktalarından birinde bulunan Barış Şapeli’ni ziyaret ettiğinizde arkanıza mükemmel manzarayı alarak unutulmaz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.
 

Acapulco Nerede?

Acapulco, Meksika’nın Pasifik kıyısındaki Guerrero Eyaleti’nde bulunan bir liman ve tatil kentidir. Derin ve yarım daire biçimindeki bir koyda yer alan şehir Meksika’nın güneybatısında bulunmaktadır. Acapulco, ülkenin başkenti Mexico City’den 295 km uzaklıktadır.
 

Acapulco’da Ne Alınır?

 

Acapulco’da alışveriş yapmak turizm deneyiminin önemli bir parçasıdır. Acapulco’da uluslararası tasarımcılar, butikler, seçkin kuyumcular ve sayısız el sanatları mağazası bulunmaktadır. Kapsamlı bir alışveriş deneyimi için La Isla Acapulco Shopping Village’a gidebilirsiniz. Burada dinlenme alanlarının yanı sıra sevdiklerinize hediyelik eşya alabileceğiniz pek çok mağaza bulacaksınız. Bir Meksika şehrine geldiğinizde mutlaka almanız gereken ürünlerin başında Meksika kahve çekirdekleri, ahşap Maya maskeleri, ünlü Meksika çikolatası gelmektedir. Meksika’da tekstil ürünleri de oldukça popülerdir. Battaniyeler, hamaklar, ve ilginç işlemelere sahip kumaşları satın alabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan esnaf pazarı Artisan Market’te rengarenk kıyafetler ve Acapulco’ya özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Acapulco ile İlgili

Acapulco Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23.3oC
  • Şub 23.8oC
  • Mar 25.1oC
  • Nis 26.5oC
  • May 27oC
  • Haz 26.5oC
  • Tem 26.2oC
  • Agu 25.6oC
  • Eyl 24.9oC
  • Eki 24.6oC
  • Kas 24.1oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 673.479/ Dil: İspanyolca/ Para Birimi: Meksika Pesosu (MXN) / İklim: Tropikal- Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün