Meksiko Hakkında Bilinmesi Gerekenler


planetware.com

Meksiko, İngilizce olarak Mexico City  Meksika’nın başkentidir ve 2250 m rakımla Dünyanın yüksek başkentlerinden birisidir.

Meksiko kültürel anlamda dopdolu adeta müzeler taşan bir kenttir. Şehirde bulunan Antropoloji Müzesi Dünya üzerinde en meşhur müzelerden biriyken, UNESCO Dünya Mirasları Listesine giren tarihi alanıyla da görülmesi gezilmesi keyif veren şehirlerdendir.

Aztekler Medeniyeti’ne ev sahipliği yapmış bir çok tarihi alan ve müzelerdeki kalıntı eserler, dini merkezler, sokak pazarlarından büyük alışveriş merkezlerine tüm alışveriş yerleri;  en popüler sporu futbol ve meşhur içkisi tekila ile kent size kendini oldukça iyi tanıtacaktır.

Oldukça kalabalık olan kentte suç oranı fazla olduğundan bir turist olarak dikkatli davranmanız gerektiğini hatırlatıp şehirde ulaşımın gelişmiş ve Meksiko’da  gezilecek yerler  için gerekli  olduğunu da belirtelim.

Tanıtıcı Video:

 

Mexico City ile İlgili

Meksiko Nerededir?

Meksika’nın başkenti Meksiko,  Meksika Fedaral Bölgesinin de başkentidir ve ülkenin en büyük şehridir. Texcoco Gölü’nün eski yatağında (Tenochtitlan) kuruludur ve kuzeybatısında Teotihuacan bölgesi yer alır. 

Meksiko'ya Nasıl Gidilir?

Meksiko şehrine aktarmasız uçuş yoktur fakat aktarmalı olarak değişen süreli uçuşlarla şehrin uluslararası havaalanı Mexico City Juarez’ e ulaşabilirsiniz. 

Meksiko'ya Ne Zaman Gidilir?


lonelyplanet.com

Şehir her mevsim turist çeken ve gezilip görülebilecek durumdadır. Aralık, Ocak ayları en soğuk aylarıdır ve Haziran –Eylül döneminde sıcaklıklarla birlikte yağışlar artar. Turistik bir gezi için ideal zamanın Nisan, Mayıs ayları olduğunu söyleyebiliriz. 

Mexico City'de Nerede Kalınır?

Mexico City, yani İspanyolca adıyla “Ciudad de Mexico”, Meksika’nın 32 eyaletinden biri, aynı zamanda ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Önceki zamanlarda Azteklerin yerleşim yeri olan şehir İspanyollar tarafından fethedildikten sonra yeniden şekil aldı. Dünyanın en çarpıcı, en renkli, turist ve gezginlerin ilgisini en çok çeken metropollerden olan Mexico City kendi içinde 16 bölgeye bölünmüştür ve her bölgenin kendisine ait bir adı vardır. Bu bölgelerin içinde çeşitli mahalleler yer almaktadır.  

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Mexico City otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Mexico City Otelleri

Mexico City, yani İspanyolca adıyla “Ciudad de Mexico”, Meksika’nın 32 eyaletinden biri, aynı zamanda ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Önceki zamanlarda Azteklerin yerleşim yeri olan şehir İspanyollar tarafından fethedildikten sonra yeniden şekil aldı. Mexico City’de hem Aztek mimarisinin kalıntılarını hem de İspanyol mimarisinin örneklerini bir arada görebilirsiniz. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Mexico City otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Meksiko Gezilecek Yerler


scoop.intel.com

Şehir birkaç bölgeye ayrılmış ve turistik olarak Zocalo başta olmak üzere dört beş bölgeden oluşmuştur. Condesa Bölgesi, Polanco, Roma diğer bölge isimleridir. Meksiko’da gezilecek yerler için müzeler başta olmak üzere pek çok mekan bulunmaktadır ve metro, metrobüs,otobüs veya taksilerle ulaşım kolayca sağlanmaktadır. 

Meksiko gezilecek yerler:

Tarihi Meydan- Historic Centre/ Zocalo Meydanı (Kraliyet Meydanı)


planetware.com

Merkez bölgedir. Zocalo Meydanı olarak bilinir ve tarihi meydan olarak da UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan mekanlardandır.

Meydanda İspanyol koloni dönemine ait birçok tarihi eser bulunuyor. 8000 yıllık tarihe sahip bir medeniyet olan Azteklerden kalma Metropolitan Katedrali de bu meydanda yer alıyor. Aynı zamanda National Palace yani Başkanlık Sarayı da bu meydanda görkemli bir şekilde konumlanmıştır.

Aztek’lerin şehri kurmuş oldukları büyük  meydan turistik olarak en yoğun ve Meksiko’nun en hareketli alanlarındandır. 

 • Historic Center Turistik Haritası
 • Ulaşım için metroyu kullanıp Zocalo istasyonunda  inmeniz gerekiyor.
 • Adres:  Plaza de la Constitución S/N, Centro, Cuauhtémoc, 06010 Ciudad de México

Metropolitan Katedral- La Catedral


onthegotours.com

Barok mimarisi ile meşhur tarihi meydan Zocalo Meydanında boy göstereb bir dini mekandır.
Katedral 1573-1813 yılları arasında inşa edilmiş ve şehirde görülmesi gerekn dini mekanların başında gelmektedir.
Özellikle zenci İsa Heykeli Katedralde dikkat çekici bir yapıdır. 

 • Ulaşım için metro kullanrak Zocalo istasyonunda indiğinizde ulaştığınız meydanda yer alıyor.
 • Adres: Plaza de la Constitución S/N, Centro, Cuauhtémoc, 06000 Ciudad de México

Kraliyet Sarayı (Başkanlık Sarayı) – National Palace


planetware.com

En turistik mekan olan Zocalo Meydanı’nda konumlanmış saray uzun ve dikkat çekici mimarisiyle meydandaki görülesi yapılardandır.

Geniş bir cepheye sahip sarayın iç mimarisi ve dekorasyonuyla da oldukça göz alıcıdır. Duvarlarında Diego Riviera'nın eşsiz  duvar resimlerini incelemeden geçmeyin.

 • Web sitesi için tıklayınız.
 • Açık saatler: 10.00-17.00 
 • Adres: Plaza de la Constitución
 • Ulaşım için aynı şekilde metro ile Zocalo meydanına ulaşmanız gerekiyor.
 • Adres: Plaza de la Constitución S/N, Centro, Cuauhtémoc, 06010 Ciudad de México

Ulusal Antropoloji Müzesi- (National Anthropology Museum)


mexico1012.files.wordpress.com

Dünyanı en büyük antropoloji müzesidir.Diego Riviera’nın duvar resimleri, Aztek takvimi, Maya Medeniyetinden kalma tarihi eserler gibi içerisinde birçok önemli yapı bulundurmaktadır. Aynı zamanda müze Tenochtitlán şehrinin dev bir maketine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Şehirde ziyaret edilmesi gereken müzelersin başında gelmektedir.
 

 • Açık saatleri:  Salı- Çarşamba : 09.00-19.00; Pazar:  09.00-18.00
 • Web sitesi için tıklayınız.
 • Ulaşım için metroyu kullanıp Auditorio  istasyonunda inmeniz uygun olacaktır.
 • Adres: Paseo de la Reforma,  Mexico City

 
Chapultepec Park/Kale


dronestagr.am

‘Çekirge Tepesi’ olarak Aztekler tarafından isimlendirişlmiş tepe bol oksijenli, yeşil alanlardandır. Ortasında bir havuz ve yapıların mimari güzelliği ile şehre güellik katarken aynı zamanda yeşilliği ile de şehre oksijen kaynağı durumundadır.
Hayvanat bahçesi ve birkaç müze Chapultepec  parkında bulunuyor ve Chapultepec Kalesi görkemli bir şekilde yeşilliklerin içerisinden sıyrılıyor.

Meksiko’da gezilecek yerler listesinde daha önce bahsettiğimiz dünyaca ünlü Antropoloji Müzesi de bu parkın içinde yer almaktadır.

 • Ulaşım için en ideal yol  metroyu kullanıp Chapultepec istasyonunda  inmeniz olabilir.
 • Adres: Bosque de Chapultepec, Meksiko

Temple Mayor Müzesi  (Büyük Tapınak)- Teotihuacan


culturacolectiva.com

UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisinde olan bölge Aztek piramitleri kalıntılarını bulunduruyor.
Meksiko’dan 50 km uzaklıkta bulunan Teotihuacan bölgesi Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Quetzalcoatl Tapınağı ile diğer tapınaklardan meydana gelen kent yapılarının konumları, Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekilde  düzenlenmiştir.

Bölgeye ulaşım Meksiko şehri gezisi içerisinde mümkün olmayabilir. Bu nedenle Temple Mayor Müzesi Aztek piramiti kalıntılarının bulunduğu müze olarak bu atmosferi yaşamanız için uygun bir tercih olabilir.

 • Müze Zocalo Meydanı alanında bulunuyor ve ulaşım metroyla kolaylıkla sağlanabilir.
 • Müze için; Açık saatler: Salı- Pazar 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 57 MXN
 • Adres: Plaza de la Constitución, Mexico City
 •  Web sitesi için tıklayınız

Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi- (Palace of Fine Arts)


idata.over-blog.com

Şehrin en önemli opera ve tiyatro binasıdır. Mimari olarak hoş bir yapıya sahip olduğu gibi sanatsal anlamda dopdolu bir atmosfer sunan bir mekandır.

Dünyaca ünlü diego rivera, rufino tamayo, david alfaro siqueiros, ve de jose clemente orozco gibi duvar ressamlarinin eserlerini de görebileceğiniz saray müzesine Pazar günleri giriş ücretsizdir.

 • Ulaşım için metro kullanarak Bellas Artes istasyonunda inmeniz en ideal olanıdır.
 • Adres: Avenida Juárez, corner of Eje Central Lázaro Cárdenas, Mexico City
 • Açık Saatler: Salı-Pazar: 10.00- 18.00
 • Giriş Ücreti: 43 MXN
 • Web sitesi için tıklayınız.

Xochimilco Kanal Turu


xoximilco.com

UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Meksika’nın Venediği olarak bilinen  bölge kanalları ve yapay adacıklarıyla ünlüdür.

Şehrin güneyinde bulunur ve turistik yerlerin başında gelmektedir.
Xochimilco'da kanallar arasında gezinen "chinampas" yüzen evleri mutlaka görmeli ve şirin tekne trafiğine aldırış etmeyip kanal turunuzu yapmadan dönememelisiniz.
 
Paseo de la Reforma - Angel of Independence


planetware.com

Şehrin simgesi haline gelmiş yüksek bir kule üzerine yapılmış melek şeklinde bir yapıdır.
1910 yılında inşa edilmış El Ángel de la Independencia Anıtının barış, adalet gibi kavramları simgelediği biliniyor.

 • Ulaşım için metroyu kullanıp Sevilla istasyonunda inmeniz gerekmektedir. Bulunduğu alana giriç ücretsizdir.
 • Adres: Paseo de la Reforma y Eje 2 PTE, Juárez, Cuauhtémoc, Ciudad de México

Notre Dame de Guadelupe Bazilikası


sundaycooks.com

Şehrin en önemli dini merkezidir.Yeni inşa edilimiş yapı Vatikan’dan sonra en çok ziyaret edilen kilisedir. Senede toplam 17 milyon ziyaretçisi olmaktadır.
 Her yıl 12 Aralıkta  törenler düzeleniyor ve bu törenlere de mişypnlarca kişi katılıyor.  

 • Ulaşım için metroyu kullanıp  La Villa–Basílica istasyonunda  inmeniz uygun olacaktır. Ya da Zocalo Meydanı’ndan Bazilikayadan geçen otobüsleri de kullanabilirsiniz.
 • Adres: Plaza de las Américas 1, Meksiko

Garibaldi Meydanı

Meksiko’nun ilginç meydanıdır. Şehre özgün bu alanda adeta müzik yaşamaktadır. Garibaldi Meydanın’nda çok sayıda müzisyen sizleri bekliyor olacak ve verdiğiniz paraya karşılık gelen bir şekilde size müziklerini sunacaktır. Orkestranın büyüklüğünün tamamen  size bağlı olduğu bu farklı işleyiş mutlaka ilginizi çekecektir.

 • Ulaşım için metro kullanıp Garibaldi istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır.
 • Adres: cnr Eje Central Lázaro Cárdenas & República de Honduras 

Meksiko gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Meksiko Şehir İçi Ulaşım


cityclock.org

Otobüsler ucuz ve kullanışlı ulaşım seçeneğini oluşturur. Metrobüsler ve Metrolar en yaygın ulaşım türüdür ve metrobüs bilet ücreti 6, metro bilet ücreti 5 Meksisa Pesosu’dur. Metro için 12 hat bulunmaktadır ve en hızlı ulaşımı sağlayan alternatiftir. 

Taksi ile ulaşımda bu şehirde çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Taksi duraklarından ya da belirli taksi firmalarını arayarak bir diğer ulaşım alternatifi olarak tercih edebileceğiniz taksiler için sokakta herhangi bir taksiyi seçmeyi düşünmeyin. Taksi gaspları meşhgur olmuş şehirde güvenliğiniz açısından geceleri toplu taşıma kullanmanızda fayda vardır.

Sizin için bilinen iki taksi firması; Taksimex ve Servitaxis söyleyebiliriz.

EcoBici şehirdeki bisikletle ulaşımı sağlayan sistemdir. 275 İstasyonu bulunur ve 45 dakikayua kadar kullanımı ücretsizdir. Günlük kullanım için ise 90 MXN ödemeniz yeterlidir. Ayrıntılı bilgi için EcoBici sitesinden yararlanabilirsiniz.
Ayrıca ADO ve ETN şehirlerarası ulaşım için Meksikoda bulunan ulaşım seçeneklerindendir.

Havaalanından Şehir Merkezine UlaşımŞehrin doğu kesiminde  Benito Juarez Uluslararası Havalimanı bulunuyor ve şehir merkezine ulaşım için çok fazla seçenek bulunduruyor. Metro,metrobüs, shuttle servisleri, taksiler ve araba kiralama gibi pek çok yolla merkeze adım atabilirsiniz. Havaalanı merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor ve yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metrobüs 4. Hattı veya Metro 5. (sarı) Hattı ile şehir merkezine kolayca ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Biletinizi istasyondaki makinelerden 5-6 MXN karşılığında satın alabilirsiniz. 

Taksi ile ulaşımı seçecek olursanız dikkatli olmalı, günde yaklaşık 60 bin taksinin trafiğe çıkması ile Dünyadaki en büyük taksi filosuna sahip şehirde lisanslı taksileri tercih etmelisiniz. Taksiler ücretleri 140 Meksika Pesosu civarındadır. 

Meksika Mutfağı


gurmerehberi.com

Meksiko’da sokak yemekleri açısından zengin bir kültür vardır. Her vakit yemek yemeye ve atıştırmaya  hazır bir çok mekan bulunmaktadır. Ayrıca kullanılan baharatlar ve acı soslar ile de Türk Mutfağına yakın tatlar bulmak da olasıdır.
Meksika mutfağı Dünya mutfakları arasında sevilen bir seçenek olup Meksiko şehrinde bir çok Dünya mutfağına ait restoranı da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Meksiko'da Alışveriş


s3-media1.fl.yelpcdn.com

Meksiko’da çok sayıda sokak pazarı vardır.Pazarlarda Meksika’ya ait ahşap el işlemeleri ve takılar bulabilirsiniz.  Ayrıca Karayipleri hatırlatan  pek çok simgesel hediyelik eşya da bulunur. Merced, Sonora gibi farklı isimlerde olan pek çok sokak pazarlarını farkedip Meksika’da meşhur olan Habanero acısından satın alabilirsiniz. Roma blgesi de Pazar alışverişi için uygun bir başka alandır.

Sokak pazarlarından çok avm severleriçinde şehir oldukça doludur. Polanco, Altavista, Condesa, Centro Historico, Reforma 222 gibi çok sayıda büyük alışveriş merkezine ev sahiipliği yapan kentte istediğiniz marka ürün ve hediyelik eşya seçenekleri bulabilirsiniz. 

Meksiko Gece Hayatı


img1.10bestmedia.com

Meksiko, gece hayatının renkli ve haraektli olduğu şehirlerden biridir. Gce kulüpleri turlarının düzenlendiği şehirde geç saatlere kadar canlı kalan bir çok mekan bulunur. İspanyol ve İngilizce şarkıların müzik kültürünü oluşturduğu gece kulüplerinde genellikle rock ve elektronik tarz yaygındır. Karayip müziği ve canlı müzik yapan mekanlarda fazladır.

Garibaldi Meydanı müzik açısından vazgeçilmez bir nokta olduğu gibi gece hayatında da en kalabalık noktalardandır. Condesa diye adlandırılan bölde de gece hayatının yoğun olduğu alanlardandır. Tekila en meşhur içkisidir. . Agav denen bir bitkinin kökü öğütülüp daha sonra yakma ve fermantasyon işlemlerinden geçirilerek elde edilen Meksika içeceğidir.  Ayrıca Corona markalı biralar da çok sevilir. 

Popüler Mekânlar

Meksiko Festivaller


snipview.com

 • Mexico City Uluslararası Film Festivali - Şubat
 • Festival of Drumming and African Culture - Mart
 • Mexico Festival  
 • Spring Night Festival
 • Africala - African Film Festival - Nisan
 • Historic Center Festival of Mexico City Mexico City Moda Haftası
 • Ollin Kan Festival
 • ZONAmaco - Mexican Contemporary Art Fair
 • Vive Latino Rock Festival - Mayıs
 • Uluslararası Müzik ve Tiyatro Festivali - Haziran
 • Fiestas Patrias -  Eylül
 • Independence Day in Mexico

Meksiko Resmi Tatiller

 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • 5 Şubat - Anayasa Günü
 • 21 Mart - Benito Juarez Günü
 • 5-6 Nisan - Paskalya (Her yıl değişir)
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 •  5 Mayıs - Puebla Savaşı'nın  Yıl Dönümü
 • 16 Eylül - Meksika Bağımsızlık Günü
 •  2 Kasım-  Ölüler Günü
 • 20 Kasım- Meksika Devrimi Yıl Dönümü
 • 25 Aralık - Noel

Meksiko Faydalı Bilgiler

 • Polis – 066
 • İtfaiye – 068
 • Ambulans - 065

Meksiko Konsolosluk Bilgileri

 • Telefon: +52 55 52 82 42 77
 • E-posta: [email protected]
 • Adres: Monte Libano 885 (Lomas De Chapultepec) Delegacion Miguel Hidalgo 11000 MEXICO, D.F.
 • Web sitesi için tıklayınız.

Meksiko Para Birimi

Ülkenin para birimi Meksika Pesosu’dur. MXN olarak gösterilir ve 1 TL yaklaşık olarak 5.7 Meksiko Pesosuna karşılık gelir.  1 Euro yaklaşık 18 MXN eder. 

Meksiko Resmi Dili

Ülkenin resmi dili yoktur fakat kabul gören İspanyolca’dır.  Quechua ve Takalotça da yaygın dillerdendir.  Yalnızca İngilizce bilerek gitmek biraz sıkıntılı olacağından temel İspanyol kelime ve cümlelerini öğrenmekte fayda vardır.

 • Merhaba - Hola!
 • İngilizce Biliyor musunuz? - Sabes inglés? 
 • Evet – Si
 • Hayır – no
 • Gracias : Teşekkürler ! 

Meksiko Saat Farkı

Meksiko bölgesi GMT -5 zaman diliminde yer alıp saati Türkiye saatinden 8 saat geridedir. 

Mexico City Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13.1oC
  • Şub 14.7oC
  • Mar 17.2oC
  • Nis 18.5oC
  • May 19.4oC
  • Haz 18.6oC
  • Tem 17.7oC
  • Agu 17.7oC
  • Eyl 17.3oC
  • Eki 16.4oC
  • Kas 14.7oC
  • Ara 13.5oC

Kısa Kısa

Ülke:Meksika
Nüfus: 28.720.916
Dil: İspanyolca
Din: Hristiyanlık ( Katolik- Protestan)
Para Birimi: Meksiko Pesosu
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
İklim: Ilıman iklim
UNESCO Dünya Mirası Listesi: Zocola Meydanı ve Çevresi (Historic Centre), Teotihuacan, Xochimilco