Teotihuacan Genel Bilgiler / Rehber

“Tanrıların doğduğu yer” veya “İnsanların ilah haline geldikleri yer” anlamına gelen Teotihuacan, Mexico City’nin 40 kilometre kuzeydoğusunda bulunan arkeolojik bir sit alanıdır. Dünyadaki en büyük antik piramitlerin bulunduğu bu bölge, MS. 1. yüzyılın ilk yarısında Amerika’nın 125.000’i aşkın nüfuslu en büyük kentiydi.
 
Piramitlerin büyüklüğünden esinlenen efsanelere göre bu kent, tanrıların oturup insanları yaratmak için plan yaptığı yerdir. Teotihuacan’ın yapılışı MÖ. 300 dolayları olup en büyük piramit Güneş Piramiti ise MÖ. 150’ye tarihlendirilir.
 
Şehir 1987’den beri UNESCO Dünya Mirasları listesindedir ve toplam 83 kilometre kare bir alan kaplar. Şehir kazılarında çıkarılan eserler Mexico City’deki Ulusal Antropoloji Müzesi’ne kaldırılmıştır.
 

Teotihuacan’a Nasıl Gidilir?

Şehre taksi veya araç ile Mexico City’den 45 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım şekli biraz uzun sürse de eski yoldan gidildiğinden çok daha etkileyicidir. Aracınızı park etmek için küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir. Taksiler biraz pahalıdır; bu nedenle turların organize ettiği araçlar ulaşım açısından daha uygun olacaktır.
 
Mexico City’den her 20 dakikada bir Teotihuacan’a otobüs kalkar. Otobüsler del Norte Otobüs Terminali’nden hareket eder ve gişede gayet iyi İngilizce konuşan görevliler bulunur. Tek geçişlik biletlerin ücreti 46 Meksika Doları ve gidiş-dönüş bileti 92 Meksika Doları’dır.
 
Seyahat acenteleri tarafından düzenlenen otobüs turları, yarım veya tam gün süren Plaza de las Tres Culturas ve Basilica of Guadalupe’i de içine alan turlar düzenlenmektedir. Bu turların ücreti 38 Amerikan Doları civarıdır.

Teotihuacan’da Neler Yapılır?

Teotihuacan’a giriş 64 Peso’dur, bu ücrete müze ücreti de dahildir. Mexico City’de yaşayanlar için pazar günleri giriş ücretsizdir. Çok geniş bir alan olduğu için araçla gezilmesi uygundur. Aksi halde çok uzun yürüyüşler yapmak gerekir. Kompleksin en büyük piramidi Güneş Piramidi ve orta boyutta olan Ay Piramidi en ilgi çekici gezilecek yerlerdendir. Quetzalcoatl Piramidi ise arkeolojik alanın en kutsal piramidi olup etrafı taştan yılan başları ile süslenmiştir.
 
Teotihuacan’da piramitlerin üzerinde sıcak hava balonlarına binmek de yapılabilecek aktiviteler arasındadır. Uçuştan sonra bölgenin geleneksel tostlarından yiyerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Uçuş yapılan balonlar Cameron Balonları olup oldukça güvenlidir. Bu uçuşları her yıl İngiliz bir şirket organize eder. Teotihuacan Müzesi kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir. Müzenin içinde tüm arkeolojik parkın minyatürü bulunmaktadır. Ayrıca müzede halka açık lavabolar ve yiyecek almak için makineler mevcuttur. Yanınıza yemek alırsanız Teotihuacan Parkı’nın içinde piknik de yapabilirsiniz. Parkın içinde ve dışında çeşitli meyve suları, su ve soda satılmaktadır. Alkol satışı ise otellerde yapılmaktadır. Arkeolojik alanda bulunan tek otel Hotel Villa Arqueológica of Teotihuacan olup ana girişe 5 dakika uzaklıktadır. Otelde küçük bir havuz, yemek salonu ve veranda bulunur, ayrıca tüm odalar oldukça temizdir. Teotihuacan’da Restaurante La Gruta, Hotel Villa Arquelogica of Teotihuacan’ın restoranı gibi keyifle yemek yiyebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Restaurante La Gruta derin bir mağarada yer alır ve geniş iki holden oluşur. Mağaranın içi hoş bir ambiyansa sahiptir. Bu alanda alkol alabileceğiniz bir bar bulunur, bazı günler küçük Mariachi gruplarının serenat gösterilerini ve hafta sonları ise Aztek danslarını izleyebilirsiniz.
 

Teotihuacan’dan Ne Alınır?

San Juan Teotihuacan’nın çıkış kapılarında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından bölgeye özgü ürünler alabilirsiniz.  Teotihuacan Müzesi’nin de bir hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Buradan kitaplar, andaçlar ve kıyafetler alabilirsiniz. Bölgede gümüşe olan ilgiden dolayı bir çok satıcı ise gümüş eşyalar satmaktadır. Ancak gümüş alırken üzerinde “.925” ve ya “Sterling” yazısını gördüğünüzden emin olun; eğer gümüş çok fazla parlıyorsa halkın “Alpaca” ismini verdikleri Alman gümüşü olabilir ve bu metal eşya aslında gümüş içermez. Gümüş almak istiyorsanız, müzenin marketlerinden veya Mexico City’deki gümüş satan takı mağazalarından almalısınız. Teotihuacan’da siyah, gümüş ve altın renginde obsidyen taşlar da bulabilirsiniz. Bu taşlar volkanik mineraller olup bölgeden çıkarılmaktadır. Ayrıca Aztek Flütü, kilden yapılmış heykeller ve taş oymalar her yerde satılmaktadır. Almadan önce fiyat ve kalite araştırması yapmakta fayda var. Geziniz sırasında birçok satıcı size bir şeyler satmak için fazla ısrarcı olabilir. Eğer ürünlerle ilgilenmiyorsanız, göz kontağından kaçınarak sadece teşekkür edebilirsiniz.

Teotihuacan ile İlgili

Teotihuacan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa